آموزش خانه تکانی برای عید نوروز

پاک کردن لکّه از فرش

پیش از تمیز کردن فرش، حتماً خوب جارو بزنید تا گرد وغبار آن گرفته شود. با مقداری ماست لکه*هایی را که تازه روی فرش به وجود آمده پاک کنید(.مخصوصا لکه چای و نسکافه ) برای این منظور ماست را روی سطح لکّه بریزید و با یک قاشق جمع کنید درز صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید سپس با دستمال تمیز خوب خشک کنید.

لبه قالی

گرد وخاک لبه*های قالی را با یک برس دستی نظافت پاک کنید و سپس جاروبرقی بکشید برای تمیز کردن این قسمت می*توانید از مخلوط آب و پودر لباس*شویی و یک فرچه نرم کمک بگیرید؛ اما مواظب باشید این مخلوط به فرش آسیب نرساند. سپس این قسمت را با دستمال خشک کنید و هنگام پهن کردن، زیر آن را کاغذ یا دستمال سفید قرار دهید تا نم فرش گرفته شود.

مایع تمیز کننده ی فرش

صابون لباسشویی و شامپوی فرش که قلیای کمی دارند شوینده*های خوبی برای فرش هستند. اگر شامپو فرش در دسترس ندارید یک قاشق چای*خوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب بزنید تا کف کند. کف را با یک گلوله تور که زیاد آب جذب نمی*کند روی سطح فرش بمالید و با دستمال حوله*ای خشک کنید.

از بین بردن جای وسایل سنگین از روی قالی

وسایل سنگین مثل پایه مبل معمولاً بر روی فرش جا می*گذارند. توصیه می*شود یک تکه یخ روی محل مورد نظر بگذارید و سپس با دستمال خشک روی رطوبت آن را بگیرید و پرزهای قالی را به حالت اول برگردانید.

پاک کردن سریع لکّه فرش

فراموش نکنید که اگر لکّه بر روی فرش بیش از یکی دو روز بماند ثابت می*شود، پس توصیه می*شود لکّه را هر چه زودتر با مواد پیشنهاد شده پاک کنید.

پاک کردن لکّه ادویه کاری از فرش

برای پاک کردن لکّه ادویه کاری، از کمی آب*لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن بکشید.

شفاف کردن رنگ قالی

ابتدا روی قالی مخلوط برگ*های مرطوب (تفاله چای و نمک بپاشید، سپس با جاروبرقی، جارو کنید تا رنگ قالی شفاف شود.

جلوگیری از جمع شدن قالی

فرش*های ابریشم یا ماشینی خیس زود جمع می*شود برای جلوگیری از جمع شدن قالی*ها دور تا دور قالی را از زیر نوارهای چرمی بدوزید.

ضد عفونی و جلا دادن فرش

بعضی از میهمانان عادت دارند با کفش روی فرش*های تمیز منزل شما بیایند. وای به روزی که شما فردی وسواسی باشید. چه می*کنید؟ فرش را با شیلنگ آب می*شویید؟ بهتر است بعد از جارو زدن فرش، دستمال بزرگ حوله*ای را آغشته به آب و سرکه سفید کنید و آرام روی پرزهای قالی بکشید مقدار سرکه نباید زیاد باشد و گرنه به فرش آسیب می*رساند.

شامپو فرش

اگر شامپو فرش در دسترس ندارید، وقت را تلف نکنید دو قاشق چایخوری نمک، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کنید. آن را خوب هم بزنید تا کف آن را برای تمیز کردن فرش استفاده کنید. این شامپو برای خشکشویی کردن پالتو نیز مناسب است.

لکه شمع بر روی فرش، موکت و سطوح بافت دار

ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافین سخت شده را بردارید، سپس کاغذ مومی (روغنی) و یا دستمال حوله*ای بزرگی را تا کرده و بر روی لکّه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را در درجه گرم تنظیم کرده و بر روی سطح کاغذ چندین بار حرکت دهید. حرارت ناشی از اتو، پارافین*های باقی مانده در میان بافت*ها را آب کرده و جذب کاغذ می*کند.

پاک کردن لکّه*های قدیمی از فرش

برای رفع لکّه*های قدیمی بر جای مانده روی فرش که احتمالاً هنگام لک شدن متوجه آن نشده*اید، مقداری کف خمیرریش روی محل لک بریزید. سپس محل را با پارچه**ای مرطوب بمالید و بعد آن را با دستمال خشک تمیز کنید. محل لک را با پارچه ی تمیزی بپوشانید و جسم سنگینی مثل کتاب روی آن قرار دهید. هر گاه پارچه مرطوب شد، آن را عوض کنید تا پس از گذشت مدتی، رطوبت فرش از بین برود.

پاک کردن لکّه ی کاکائو، چسب و بستنی از فرش

برای رفع لکّه کاکائو، چسب و بستنی، ابتدا به آرامی اطراف محل مورد نظر را جمع کنید تا لکّه بیشتر پخش نشود. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کنید و این محلول را با پنبه یا دستمالی نرم و تمیز روی محل قرار دهید و بدون اینکه محل لکه را بمالید، به آرامی آن را تمیز کنید. چنانچه چند بار این عمل را تکرار کنید، اثر ماده ی ریخته شده به طور کامل از بین می*رود. سپس محل مورد نظر را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

پاک کردن لکّه*های رنگی از فرش

برای پاک کردن لکّه*های قهوه، چای و مواد رنگی نظیر آب انگور، ابتدا برای جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده، با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آرامی رطوبت محل مورد نظر را بگیرید. سپس مقداری آب معدنی یا سودا روی آن بریزید و پس از چند دقیقه، محل را با دستمال پاک کنید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا هیچ اثری از لکّه بر فرش بر جای نماند.

پاک کردن لکّه مواد چرب از فرش

برای رفع لکّه مواد چرب از جمله مداد شمعی و موادی همچون قیر ابتدا مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی*شود بر مقداری پنبه مرطوب بریزید و آن را آرام روی لکّه قرار دهید. به این ترتیب، مقداری از ذرات جذب پنبه وحلّال روی آن می*شود. این کار را آن*قدر تکرار کنید تا تمام لکّه از بین برود. سپس محل را با پارچه مرطوب و تمیز پاک کنید.

آموزش تمیز کردن تابلو ها

اگر شما در منزلتان تابلوی رنگ روغنی دارید و برای تمیز کردنش با مشکل مواجه هستید به توصیه های ما در این مطلب جهت تمیز کردن تابلوی روغنی توجه کنید.
برای تمیز کردن سطح تابلوهای رنگ روغن هرگز از پارچه خیس یا کفی استفاده نکنید
یا اینکه با دیدن کدری تابلو به فکر این بیافتید که بر روی آن جلا بزنید؛
چون شما با این کار کثیفی های قبلی را بر روی تابلو ماندگار می کنید.
جهت تمیز کردن تابلوهای روغنی ابتدا سیب*زمینی را نصف کرده و سپس سطح بریده شده را روی تابلو بکشید
و مرتب سطح کثیف را از سیب*زمینی جدا کنید تا تابلوی شما پاک شود.

آموزش تمیز کردن مبلمان

این تصور غلط است که چون برخی از رومبلی*ها قابل شستشو هستند می*توانید آن را مانند رولحافی بشویید و سر جایشان نصب نمایید.
با اینکار باعث می شود مبلتان از کیفیت بیفتد و ظاهرش خراب شود.
نحوه تمیز کردن مبل
مبل*ها را مرتباً با جاروبرقی تمیز نموده و به کمک اسفنج مرطوب لکه*های آن را برطرف کنید.
- لکه*های رومبلی را باید سریعاً لکه*گیری کرد.
چون پس از شستشو و اتو کردن هرگز طراوت اولیه خود را باز نخواهند یافت، به خصوص در مورد رومبلی مخملی که ممکن است از طول و عرض آن کم شده و فرم خود را از دست بدهد.
- ماهی یک بار با شامپو فرش رویه مبل را تمیز نمایید.

آموزش شستشوی کاغذ دیواری

همیشه شما خانوم ها برای تمیز کردن اتاق هایی که با کاغذ دیواری پوشیده شده با مشکل مواجه می شوید در این مطلب به این نگرانی شما پایان می دهیم.

در اتاق*هایی که دیوارها با کاغذ دیواری پوشیده شده*اند هرگز به مدت طولانی بخار آب ایجاد نکنید.
شستشو و نظافت کاغذ دیواری
- برای شستشو و نظافت کاغذ دیواری حوله نرمی را در مخلوط آب نیمگرم و مایع ظرفشویی خیس نموده و بچلانید و سپس به دیوارها بکشید و بلافاصله با حوله نرمی خشک نمایید. اگر نتیجه مطلوب نگرفتید چند ساعت صبر کنید تا کاغذ دیواری کاملاً خشک شود و دوباره این کار را تکرار کنید.
- در هنگام شستشو مواظب درز کاغذها باشید، زیرا اگر آب در آنها نفوذ کند لبه کاغذها از دیوار جدا می*شود.
- در شستن کاغذ دیواری افراط نکنید و هرگز آب زیاد به کار نبرید.
طریقه جدا کردن کاغذ دیواری از دیوار
- برای این که کاغذ دیواری کهنه را از روی دیوار بکنید، ابتدا اسفنج را در آب نیمگرم و سرکه خیس نمایید و به طور مرتب و یکنواخت به یک گوشه کاغذ دیواری بکشید و مرتباً پیش بروید.
عمل خیس کردن را تا آنجا ادامه دهید که وقتی یک گوشه کاغذ را می*گیرید و می*کشید کاغذ به سهولت از دیوار جدا شود. در صورتی که قسمت*هایی از کاغذ با سماجت روی دیوار باقی می*مانند و جدا نمی*شوند این قسمت*ها را خوب خیس نمایید و رویشان اتوی داغ بکشید بدون شک از دیوار جدا خواهند شد.

آموزش برق انداختن آینه و شیشه ها

هر چند عده ی زیادی از دستمال برای تمیز کردن آینه استفاده می کنند، اما روزنامه بهترین انتخاب است با استفاده از مایع شیشه پاک کن و روزنامه، دیگر هیچ لکه ای روی آینه باقی نمی ماند.
علاوه بر شیشه پاک کن های شیمیایی می توان برای پاک کردن آینه یک محلول خانگی نیز درست کرد.
نحوه درست کردن محلول خانگی به جای شیشه پاک کن
برای تهیه این محصول، یک فنجان الکل، یک فنجان آب و دو قاشق سرکه را باهم مخلوط کرده آن را خوب تکان دهید تا مخلوط شود، بعد درون آب پاش بریزید، روی روزنامه اسپری کرده و شیشه و آینه را با آن تمیز کنید.
از مرطوب کردن پشت آیینه خودداری کنید. هیچ*گاه برای تمیز کردن آیینه از پارچه زبر و خشن استفاده نکنید. برای تمیز کردن آیینه می*توانید در آب سرد کمی سرکه سفید بریزید و با پنبه روی آیینه بکشید و با دستمال کاغذی خشک نمایید.
پیشگیری از بخار کردن آینه حمام : اگر هواکش حمام بدرستی کار نمی کند هنگام باز بودن شیر آب داغ، بخار روی آینه را می پوشاند چاره کار خمیر ریش است. چنانچه قدری خمیر ریش روی آینه بمالید و بعد با یک حوله آن را پاک کنید، آینه دیگر بخار نمی کند. این کار باید حداقل ماهی یک بار تکرار شود.

منبع:smsjoks.ir