کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مهندسی مدیریت اجرایی

 1. #1
  مدیر بازنشسته

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۰۹ تیر ۹۵ [ ۱۷:۴۲]
  محل سکونت
  تبـــــریــــز
  نوشته ها
  665
  امتیاز
  12,772
  سطح
  1
  Points: 12,772, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Album picturesOverdriveCreated Blog entry10000 Experience Points
  سپاس ها
  580
  سپاس شده 1,153 در 500 پست
  حالت من
  Khoshhal

  مهندسی مدیریت اجرایی

  مهندسی مدیریت اجرایی

  مهندسی مدیریت اجرایی با هدف بسط و توسعه دانش دانشجویان در زمینه ی مهندسی به واسطه ارائه دوره های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی مکانیک،صنایع،برق،کامپیوتر ،عمران طراحی شده است. دانشجویان در مقطع کارشناسی این رشته، آموزش های مرتبط با پایه های مهندسی و موضوعات پیشرفته آن در تخصص های مختلف را فرا می گیرند.
  مهندسی مدیریت اجرایی یک رشته ی میان رشته ای است.
  رشته ی میان رشته ای چیست؟
  رشته ی میان رشته ای به رشته ای اطلاق می گردد که خود از چندین رشته تشکیل شده باشد. رشته ی مهندسی مدیریت اجرایی نیز همان طور که در بالا اشاره شد؛ شامل رشته های مهندسی مکانیک، صنایع، برق، عمران و کامپیوتر است.
  این رشته نزدیکی بسیاری به رشته ی مهندسی صنایع دارد و با توجه به توانایی های گسترده ای که فارغ التحصیلان این رشته دارند؛ می توانند از بازار کار گسترده ای بهرمند شوند.
  آنچه که آینده ی این رشته را بسیار روشن کرده است؛ استفاده از مهندسین مدیریت اجرایی در راستای تعدیل نیرو و کاهش هزینه های اضافی است. به طور مثال ارگانی را در نظر بگیرید که برای مدیریت و برنامه ریزی سیستم کامپیوتری خود، به یک مهندس کامپیوتر نیاز دارد در این حال همین ارگان برای کنترل کیفیت و بهره وری خود به یک مهندس صنایع نیز نیاز مند است. این ارگان می تواند به جای این دو مهندس یک مهندس اجرایی را استخدام کند با این کار نیروی کمتری را به استخدام درآورده و در نتیجه هزینه ی کمتری را متحمل می شود.
  بگذارید مثالی ساده تر را بیان کنیم این که شما برای باز کردن یک شیر آب از یک جعبه ی ابزار سنگین استفاده کنید راحت تر است یا آنکه از یک آچار فرانسه استفاده کنید؟! جواب روشن است و استفاده از یک آچار فرانسه کاری آسان و به صرفه تر است. شما تنها زمانی نیاز به جعبه ی ابزار پیدا می کنید که کار شما پیچیده تر از باز کردن یک شیر آب باشد و یک آچار فرانسه نتواند نیاز شما را برآورده کند.
  جواب یک پرسش!
  برای بسیاری از دانشجویان این رشته همواره این سئوال مطرح است که آیا رشته ی آنان همان (MBA(Master of Business Administration است که در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می شود؟
  جواب سئوال منفی است؛ چرا که رشته ی MBA یک رشته ی مدیریتی است و کدامین رشته ای مدیریتی است که از رشته هایی چون مهندسی مکانیک و صنایع و... مشتق شده باشد و در آن دروسی چون استاتیک و برنامه نویسی و مخابرات و... را تدریس کنند؟! درست است که Administration به معنای اجرا کردن می باشد اما هیچ دلیلی بر اینکه MBA همان مهندسی مدیریت اجرایی است نمی باشد و هم چنین فراموش نکنید که MBA درسی در مقطع کارشناسی ارشد است نه در مقطع کارشناسی. پس شما دانشجویان این رشته بهتر است بگوئید که مهندسی اجرایی می خوانید و اجازه دهید تا این رشته در ایران نیز تبدیل به رشته ای آشنا شود.
  مهندسی مدیریت اجرایی در ایران
  در سال 1386 دانشگاه پیام نور در اقدامی جسورانه برای اولین بار این رشته را در مراکز خود در مقطع کارشناسی قرارداد و در حال حاضر بیش از 3000 دانشجو در این رشته مشغول تحصیل هستند. رشته ی مهندسی مدیریت اجرایی یکی از نیازهای جوامع پیشرفته ی امروزی است و عدم حضور آن در میان رشته های دانشگاهی ایران، اشتباهی بزرگ بوده است و امیدواریم با توجه بیشتر مسئولین به این رشته ی حیاتی؛ کاستی های گذشته جبران شود و کشورمان ایران به کمک چنین رشته هایی بتواند گام های بزرگی در عرصه های اقتصادی بردارد.
  ادامه تحصیل فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی
  فارغ التحصیلان این رشته می توانند در اغلب رشته های مهندسی و به ویژه رشته ای که پودمان آنرا به عنوان اختیاری انتخاب کرده اند، به راحتی ادامه تحصیل دهند. آنها توانایی ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای رشته های مهندسی صنایع، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران را دارا می باشند.
  توانایی های فارغ التحصیلان مهندسی مدیریت اجرایی
  با توجه به مهارت های آموزشی ارائه شده به کارشناسان این رشته مهندسی، فارغ التحصیلان آن، توان فعالیت در 4 یا ٥ رشته مهندسی را دارند و به جای پرداختن به مبانی عمیق علمی و بدنه دانش هر یک از این رشته ها، می توانند زمینه های کاربردی آنها را در عمل بکار گیرند. لذا این کارشناسان می توانند در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط شهرستا نها و مناطق بومی خود فعال شوند. جذب این کارشناسان در واحدهای خدماتی و اداری به واسطه توانایی آنها در تخصصهای کامپیوتر، برق و صنایع نیز امکان پذیراست. راه اندازی شبکه های کوچک رایانه ای و مهندسی رایانه های شخصی در ادارات، سازمان ها و واحدهای صنعتی، کنترل کیفیت و بهره وری و کنترل پروژه در شرکت ها و واحدهای صنعتی ، متره و برآورد در پروژه های عمرانی، طراحی و تولید به کمک کامپیوتر در واحدهای تولیدی و صنعتی و تعمیرات ونگهداری تاسیسات در ادارات و واحدهای صنعتی از جمله توانمندی های کارشناسان مهندسی مدیریت اجرایی می باشد. همچنین کارشناسان این رشته مهندسی با توجه به پودمان انتخاب شده برای گذراندن دروس اختیاری، می توانند توانمندی ها و مهارت خود را در زمینه تخصصی مورد علاقه توسعه دهند.
  پتانسیل های شغلی فارغ التحصیلان
  در حال حاضر با توجه به نیاز مبرم به تخصصهای توانمند در بکارگیری علوم پایه مهندسی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، اشتغال به کار این متخصصین با استقبال خوب واحدهای فوق همراه خواهد بود. پتانسیل های شغلی مهندسین رشته مورد بحث به دو گروه دسته بندی می شود:
  الف - پیش از گذراندن پودمان تخصصی
  ۱- نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی کوچک
  ٢- طراحی معماری ساختمان
  ٣- نظارت عالیه در پروژه های ساختمانی کوچک
  ٤- بهره بردار در پروژه های سد سازی
  ٥- بهره بردار در پروژه های نیروگاهی کوچک
  ٦ - طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات ساختمان
  ٧- نظارت و اجرا سیستم های گرمایش- سرمایش و تهویه مطبوع
  ٨- نظارت و اجرا در کارگاه و کارخانه های ماشین سازی
  ٩- نظارت و اجرا در صنعت خودرو
  ١٠ - نظارت و اجرا در صنایع ساخت و تولید
  11- برنامه نویسی- مهندسی صنایع- CNC
  ١٢ - کارشناس کنترل پروژه
  ١٣ - مدیریت و کنترل بهره وری سیستم های اطلاعات مدیریت
  ١٤ – کارشناس MIS
  ١٥ - طراحی، نظارت و اجرا تاسیسات الکتریکی ساختمانی
  ١٦ - طراحی، نظارت و اجرا سیستم های برق رسانی
  ١٧ - بهره برداری و نگهداری ماشین های الکتریکی
  ١٨ - نگهداری مراکز داده ای
  ١٩ - تولید، نظارت و اجرای سیستمهای رایانه ای کوچک
  ٢٠ - تاسیس و مدیریت شرکت های رایانه ای با موضوع سخت افزار، شبکه و اینترنت
  ٢١ - ایجاد ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی و دروس مجازی
  ٢٢ - طراحی شبکه های کوچک کامپیوتری
  ب - پس از گذراندن پودمان تخصصی
  - مهندسی عمران
  ١- مدیریت طراحی و سازه های کوچک
  ٢- مدیریت نظارت و مهندس ناظر در پروژه های عمرانی
  ٣- مدیریت پیمانکار، کادر فنی و اجرایی ساخت در پروژه های عمرانی
  ٤- مدیریت نظارت عالیه، کادر فنی نظارت عالیه در پروژه های عمرانی
  - مهندسی مکانیک
  ۱- طراحی و مهندسی درصنایع خودروسازی قطعه سازی
  ٢- طراحی و مهندسی در کارخانه های ماشین سازی
  ٣- نظارت و اجرا سیستم های اتوماسیون صنعتی
  - مهندسی صنایع
  ١- طرح ریزی واحد های صنعتی
  ٢- کارشناس حسابداری
  ٣- کارشناسی کنترل کیفیت
  4- کارشناس MIS تجزیه و تحلیل سیستم های اطلاعات مدیریت
  5- تعمیرات و نگهداری
  ٦- کارشناس کنترل تولید و موجودی
  - مهندسی برق
  ١- نظارت بر سیستم های الکتریکی کارخانه ها ( قدرت و اتوماسیون)
  ٢- نظارت و اجرا تابلو های برق (قدرت و اتوماسیون)
  ٣- طراحی و ساخت ترانسفورماتور های کوچک
  ٤- کار در کارخانه های ترانسفورماتورهای بزرگ
  ٥- نظارت و اجرا مدارهای کنترلی و اندازه گیری الکتریکی
  ٦- بهره برداری از واحد های مخابراتی
  - مهندسی کامپیوتر
  ١- طراحی و ساخت بانک های اطلاعاتی
  ٢- مدیریت پروژه های نرم افزاری در سطح کوچک و متوسط
  ٣- تولید سخت افزارهای اتوماسیون صنعتی
  ٤- تولید بردهای آزمایشگاهی
  رشته مهندسی مدیریت اجرایی با هدف بسط و توسعه دانش دانشجویان در زمینه مهندسی به*واسطه ارائه دوره*های آموزشی مرتبط با اصول مختلف مهندسی (مکانیک، عمران، برق، کامپیوتر و صنایع) طراحی شده است. دانشجویان در مقطع کارشناسی این رشته، آموزش*های مرتبط با پایه*های مهندسی و موضوعات پیشرفته آن در تخصص*های مختلف را فرا می*گیرند..
  ویژگی اصلی تخصص مهندسی مدیریت اجرایی، ماهیت بین رشته*ای آن است و در واقع یک رشته ی میان رشته ای است رشته های میا ن رشته ای به رشته هایی اطلاق می شود که خود از چندین رشته تشکیل شده باشد.
  رشته ی مهندسی مدیریت اجرایی نیز همانطور که در بالا اشاره شد ؛شامل رشته های مکانیک ،صنایع ،برق ،عمران و کامپیوتر است و از آنجا که بر اساس ماده 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی، بازنگری در رشته*های دانشگاهی بر مبنای نیازهای اجتماعی، بازار کار و تحولات علمی در راستای توسعه علوم میان رشته*ای در ماموریت*ها و ساختار دانشگاه*ها و موسسات آموزش عالی به*صورت یک ضرورت مطرح شده است، دانشگاه پیام نور نیز به*عنوان یک نهاد علمی آموزشی، توجه خود را به این امر معطوف معطوف ساخته است .
  در حال حاضر نیاز به تخصص*های توانمند در بکارگیری علوم پایه مهندسی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط، اشتغال به کار این متخصصین با استقبال خوب واحدهای فوق همراه خواهد بود. همچنین با توجه به امکان بهره*گیری از اساتید دیگر گروه*های علمی آموزشی دانشگاه پیام نور، راه*اندازی این رشته در این دانشگاه تسهیل شده است.
  آنچه که آینده این رشته را بسیار روشن کرده است ؛استفاده از مهندسین مدیریت اجرایی در راستای تعدیل نیرو و کاهش هزینه های اضافی است.به طور مثال ارگانی را در نظر بگیرید که برای مدیریت و برنامه ریزی سیستم کامپیوتری خود ،به یک مهندس کامپیوتر نیاز دارد در این حال همین ارگان برای کنترل کیفیت و بهره وری خود ، به یک مهندس صنایع نیز نیازمند است . این ارگان می تواند به جای این دو مهندس یک مهندس اجرایی را استخدام کند با این کار نیروی کمتری را به استخدام در آورده و در نتیجه هزینه ی کمتری را متحمل می شود .

  بگذارید مثالی ساده تر را بیان کنیم این که شما برای باز کردن یک شیر آب از یک جعبه ی ابزار سنگین استفاده کنید راحت تر است یا آنکه از یک آچار فرانسه استفاده کنید ؟!
  جواب روشن است و استفاده از یک آچار فرانسه کاری آسان و به صرفه تر است . شما تنها زمانی نیاز به جعبه ی ابزار پیدا می کنید که کار شما پیچیده تر از باز کردن یک شیر آب باشد و یک آچار فرانسه نتواند نیاز شما را برآورده کند .
  دروس رشته مهندسي مديريت اجرايي

  رديف
  نام درس
  دروس اجباري
  1
  آزمايشگاه رايانه*هاي كوچك
  2
  آزمايشگاه شبكه
  3
  آزمايشگاه فيزيك پايه 1
  4
  آزمايشگاه فيزيك پايه 2
  5
  استاتيك
  6
  اقتصاد مهندسي
  7
  آمار و احتمال مهندسي
  8
  برنامه*سازي رايانه
  9
  بهينه*سازي مصرف انرژي در ساختمان
  10
  تأسيسات زيربنايي و ساختماني
  11
  ترموديناميك و انتقال حرارت
  12
  راهبري رايانه
  13
  روش*هاي محاسبات عددي
  14
  رياضي عمومي 1
  15
  رياضي عمومي 2
  16
  زبان تخصصي
  17
  سيستم*هاي اطلاعات مديريت
  18
  سيستم*هاي تهويه و تبريد
  19
  طراحي معماري و شهرسازي
  20
  طراحي و ساخت بكمك كامپيوتر
  21
  فرآيندهاي توليد
  22
  فيزيك پايه 1
  23
  فيزيك پايه 2
  24
  كارآموزي مهندسي مديريت اجرايي
  25
  كارگاه عمومي 1
  26
  كارگاه عمومي 2
  27
  ماشين*هاي ابزار
  28
  ماشين*هاي الكتريكي
  29
  مباني مهندسي برق
  30
  متره و برآورد
  31
  محيط*هاي چند رسانه*اي
  32
  مدارهاي الكتريكي
  33
  مديريت كيفيت و بهره*وري
  34
  مديريت مهندسي
  35
  مديريت و كنترل پروژه
  36
  معادلات ديفرانسيل
  37
  مقاومت مصالح 1
  38
  مكانيك سيالات
  39
  مهندسي اطلاعات
  40
  مهندسي اينترنت و شبكه
  41
  مهندسي رايانه*هاي كوچك
  42
  نقشه*كشي عمومي


  رديف
  نام درس
  دروس اختياري
  1
  ارزيابي كار و زمان
  2
  آزمايشگاه الكترونيك 1
  3
  آزمايشگاه سيستم*هاي عامل
  4
  آزمايشگاه ماشين*هاي الكتريكي
  5
  آزمايشگاه مدار منطقي
  6
  آزمايشگاه مدار و اندازه*گيري
  7
  آزمايشگاه معماري كامپيوتر
  8
  اصول حسابداري
  9
  اندازه*گيري الكتريكي
  10
  اندازه*گيري الكتريكي
  11
  بررسي سيستم*هاي قدرت 1
  12
  برنامه*ريزي تعميرات و نگهداري
  13
  برنامه*ريزي و كنترل توليد و موجودي*هاي 1
  14
  پروژه بارگذاري
  15
  تجزيه و تحليل سيستم*ها
  16
  تجزيه و تحليل و طراحي سيستم*هاي اطلاعاتي
  17
  تحقيق در عمليات 1
  18
  تحليل سازه 1
  19
  تكنولوژي بتن و آزمايشگاه
  20
  ديناميك ماشين
  21
  ديناميك و ارتعاشات
  22
  روش*هاي طراحي مهندسي
  23
  زبان ماشين و برنامه سازي سيستم
  24
  ساختمان داده*ها
  25
  ساختمان گسسته
  26
  سيستم*هاي عامل
  27
  سيستم*هاي كنترل خطي
  28
  سيستم*هاي كنترل خطي
  29
  طراحي اجرايي 1
  30
  طراحي اجرايي 2
  31
  طراحي اجزا 1
  32
  طراحي قيد و بندها و قالب*هاي پرسي
  33
  طرح*ريزي واحدهاي صنعتي
  34
  علم مواد
  35
  قوانين حاكم بر پروژه*ها
  36
  الكترونيك 1
  37
  الكترونيك صنعتي
  38
  الكترونيك عملي
  39
  كنترل كيفيت آماري
  40
  ماشين*آلات ساخت
  41
  مباني رباتيك
  42
  مخابرات 1
  43
  مدار منطقي
  44
  مديريت كارگاه و منابع انساني
  45
  مصالح ساختماني و آزمايشگاه
  46
  معماري كامپيوتر
  47
  مكانيك خاك و پي وآز
  48
  مهندسي نرم*افزار 1  ویرایش توسط ТØЯИДDØ : دوشنبه ۲۸ اسفند ۹۱ در ساعت ۱۶:۴۲

  یادمان باشد بر سجاده عشق.

  جز برای دل محبوب دعایی نکنیم  Hidden Content Hidden Content Hidden Content Hidden Content

 2. 2 کاربر از پست مفید ТØЯИДDØ سپاس کرده اند .

  ya30 (چهارشنبه ۳۰ اسفند ۹۱),دنیای خاموش من (دوشنبه ۲۸ اسفند ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •