روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی به قلم برد پلامر نوشته که ایالات متحده آمریکا ناگهان با رشد قابل توجه تولید سوخت های فسیلی مواجه شده است به طوری که تولید نفت آمریکا به بیشترین حد از سال 1992 تاکنون رسیده است و تولید گاز طبیعی نیز به لطف شیوه های جدید تولید رشد کرده است و محصولات پالایشگاهی به یکی از اصلی ترین صادرات آمریکا تبدیل شده است.

واشنگتن پست نوشته که همه این پدیده ها به این معنی است که اکنون زمان آن فرا رسیده که آمریکایی ها نگران "بیماری هلندی" باشند. بیماری هلندی پدیده ای اقتصادی است که اغلب زمانی رخ می‏دهد که یک کشور از منابع قبل توجهی بهره می‏برد.

بیماری هلندی از زمانی رواج یافت که در دهه 1960 و 1970 هلند منابع قابل توجهی گاز طبیعی یافت و شروع به صادرات نفت کرد که این اقدام باعث رشد ارزش واحد پولی هلند شد در نتیجه دیگر صادرات هلند مانند تولیدات صنعتی نسبت به رقبای خارجی گرانتر شدند و توان رقابت با محصولات خارجی را از دست دادند. اکنون واشنگتن پست این نکته را مطرح کرده که آمریکایی ها باید در نظر بگیرند که رشد تولید نفت و گاز این کشور باعث شود که آمریکا نیز به بیماری هلندی دچار شوند و صنایع این کشور آسیب ببینند.