نمایش «ماجرای عجیب سگی در شب» در وست*اِند لندن روی صحنه است.

این نمایش که اقتباسی از رمانی به همین نام است، نامزد جایزه اولیویر بهترین نمایش جدید و بهترین بازیگر مرد (لوک ترداوی) شده است.

«ماجرای عجیب سگی در شب» را سیمون استفنز برای صحنه اقتباس کرده است. در این نمایش ترداوی نقش پسری 15 ساله به نام کریستوفر را بازی می*کند که مبتلا به نوعی بیماری شبیه اوتیسم است. او که نابغه ریاضی است سعی می*کند ماجرای کشته شدن سگ همسایه*اشان را حل کند.

ماریان الیوت، کارگردان این نمایش گفت: «از این تعداد نامزدی جایزه اولیویر برای نمایش*مان بسیار هیجانزده هستم. کار ما در آغاز تجربه با رمان درخشان مارک هادون بود، اما حالا به یک تجربه کامل خلاقانه و تاثیرگذار بدل شده است.»

رقبای «ماجرای عجیب سگی در شب» برای رسیدن به جایزه بهترین نمایش جدید، درام «Constellation» اثر نیک پاینز، «تماشاگر» اثر پیتر مورگان و «این خانه» اثر سیاسی جیمز گراهام هستند.


هلن میرن برای بازی در نقش ملکه الیزابت دوم، همان نقشی که برایش جایزه اسکار را به ارمغان آورد، نامزد جایزه بهترین بازیگر زن است. او در نمایش «تماشاگر» این نقش را بازی می*کند.

میرن برای رسیدن به جایزه اولیویر بهترین بازیگر زن باید با هتی موراهان در نمایش «خانه عروسک»، بیلی پایپر در نمایش «تاثیر» و کریستین اسکات تامس در نمایش «ایام قدیم» رقابت کند. میرن سال 2007 در فیلم «ملکه» نقش ملکه الیزابت دوم را بازی کرد و برای آن اسکار گرفت، فیلمنامه آن فیلم را پیتر مورگان نوشته بود.

در بخش بهترین بازیگر مرد، ترداوی باید با بازیگران مشهوری مثل روپرت ایورت در نمایش «بوسه یهودا»، جیمز مک*آوی در «مکبث»، مارک ریلانس در «شب دوازدهم» و ریف اسپال در «Constellation» رقابت کند.

هر دو نمایش «مکبث» و «شب دوازدهم» نیز در بخش بهترین نمایش احیاشده (دوباره اجراشده) هم نامزد هستند. رقیب*های این دو نمایش، «سفر طولانی روز به دل شب» و «ایام قدیم» هستند.

نامزدهای جوایز اولیویر را روث ویلسن و الن پیج، بازیگران برنده جایزه اولیویر سه*شنبه در هتل «مِی فِر» در لندن معرفی کردند.

دیگر نمایش پیشتاز نامزدی جوایز اولیویر امسال «Top Hat» است که براساس فیلم سال 1935 فرد آستر و جینجر راجرز ساخته شده و در هفت رشته نامزد است. بازیگران این نمایش در بخش بازیگران نمایش موزیکال نامزد جایزه شده*اند.

نمایش خونین استفن سوندهایم یعنی «سوئینی تاد» در شش رشته نامزد جایزه اولیویر شده است. دو بازیگر این نمایش مایکل بال و آیملدا استانتن نیز در بخش بهترین بازیگر مرد و زن نمایش موزیکال نامزد شده*اند.

در بخش بازیگران مرد نمایش موزیکال، بال باید با الکس بورن در نمایش «مرا ببوس کیت»، تام چمبرز در «Top Hat» و ویل یانگ در «کاباره» رقابت کند. در بخش بازیگران زن نمایش موزیکال نیز هیتر هدلی در «محافظ»، هانا وادینگام در «مرا ببوس کیت» و سامر استرالن در «Top Hat» رقیب استانتن هستند.

«سوئینی تاد» در بخش نمایش احیاشده موزیکال باید با «گروه سرود»، «کاباره» و «مرا ببوس کیت» رقابت کند.

نامزدهای بخش بهترین نمایش جدید موزیکال «بازنده*آباد»، «خواهر سول»، «محافظ» و «Top Hat» هستند.

تنها جایزه*ای که مخاطبان نمایش*ها برای آن رای می*دهند، جایزه تماشاگران رادیو بی*بی*سی است؛ در این بخش موزیکال «بیلی الیوت»، موزیکال «ماتیلدا»، «شبح اپرا» و «Wicked» نامزد هستند.

در بخش اپرا «بیلی باد»، «کالیگولا»، «La Traviata» و «انیشتین در ساحل» نامزد هستند.

برندگان جوایز اولیویر 28 آوریل ساعت 18:30 (به وقت محلی) در تماشاخانه سلطنتی لندن معرفی می*شوند. مجریان این مراسم هیو بُن*ویل و شریدان اسمیت هستند.

سال گذشته نمایش موزیکال «ماتیلدا» با بردن هفت جایزه رکورد جدیدی برای خود ثبت کرد.