مطالعات جدید نشان می*دهد که زلزله می*تواند به صورت آنی رسوبی از طلا به وجود آورد. به هنگام زمین*لرزه* فشار و حرارت آب میان گسل*ها افزایش می*یابد و تبخیر این آب می*تواند به تشکیل کریستا*ل*های طلا منجر شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از «دویچه وله»، دانشمندان از مدت*ها پیش می*دانستند که رگه*های طلا از ته*نشست مواد معدنی موجود در مایعات داغ درون شکاف*های زمین به وجود می*آید. اما مطالعه*ای که در نشریه علمی "نیچر" منتشر شده نشان می*دهد که طلا می*تواند در لحظه*ای بسیار کوتاه که گاهی به چنددهم ثانیه می*رسد، بر اثر وقوع زمین*لرزه تشکیل شود.

دیون ودرلی (Dion Weatherley)، زلزله*شناس دانشگاه کوئینزلند در بریزبن استرالیا می*گوید، حرکت گسل*های زمین و شکاف*های زیگزاگی که گسل*های اصلی موجود در سنگ*ها وصخره*ها را به هم متصل می*سازند باعث بروز این فرایند می*شود.

به هنگام وقوع زلزله لایه*های اطراف گسل اصلی در پوسته*ی زمین به حرکت در آمده و بر روی یکدیگر می*لغزند. حرکت سریع گسل*ها باعث می*شود که مقدار زیادی انرژی به صورت ناگهانی آزاد شود و آب موجود در میان گسست*ها که روان*سازی گسل را موجب می*شود تحت فشار و حرارتی بسیار بالا تبخیر شود.

فرایند تشکیل طلا

آن چه در طول زلزله بر سر مایعات موجود درون زمین می*آید، موجب حیرت دیون و ودرلی و ریچارد هنلی (Richard Henley) نویسنده*ی دیگر این گزارش از دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا، شده است. وقتی که آب میان گسل*ها که سرشار از مواد معدنی است تحت فشار زیاد و حرارتی حدود ۳۹۰ درجه سانتی*گراد تبخیر می*شود، مواد معدنی موجود در آن ناگهان به کریستال تبدیل می*گردد. دیون ودرلی می*گوید: «این اثر به اندازه*ا*ی بزرگ است که می*تواند به تنهایی منجر به رسوب کوارتز و دیگر مواد معدنی و فلزات شود.» به گفته ودرلی و هنلی، حتی زمین*لرزه**های کوچک هم می*توانند با ایجاد فشار زیاد در مایعات بین گسل*ها فرایند رسوب طلا را شکل دهند. ودرلی ادامه می*دهد، همین مسئله می*تواند روشن کند که چرا در برخی صخره*ها می*توان بلور*های کوارتزی را یافت که اغلب حاوی رگه*های ظریفی از طلا هستند. این پژوهشگر استرالیایی با اشاره به این که سالانه می*توان هزاران زلزله کوچک تنها در یک سیستم گسلی داشت می*افزاید که بنابر این مناطق زلزله*خیز از قابلیت ته*نشست مقادیر زیادی طلا برخوردار هستند. ودرلی می*گوید، معدن*شناسان می*توانند با تکنیک*های سنجش از راه دور، رسوب*های جدید طلا را در اعماق صخره*ها، به ویژه*در آنهایی که حرکت گسل*ها در آن بارها اتفاق می*افتد جستجو کنند. وی می*افزاید: «سیستم گسلی با گسل*های زیاد می*تواند مکانی برای وجود طلا باشد.» میزان طلای به جای مانده بعد از زلزله بسیار ناچیز است. علت آن است که تراکم طلا در آب*های زیرزمینی اندک است. اما وقوع زلزله*های بی*شمار طی دوره*های طولانی باعث می*شود که مناطق زلزله*خیز به تدریج مقادیر زیادی طلا در خود ذخیره کنند.

گردآوری : پیچک نیوز / مرجع خبر : تابناک
تاریخ درج خبر : 1392/1/7