برای جلوگیری از ایجاد چین و چروك می*توان با روش*های مختلفی كه كلاژن*سازی پوست تحریك می*شود، این مشكل را رفع كرد.

یكی از اولین نشانه*های افزایش سن، ایجاد چروك*های مختلف روی سطح پوست بدن است. در میان چروك*های سنتی كه روی صورت ایجاد می*شود، چروك دور لب*ها بیش از سایر چروك*ها، بالا رفتن سن را نشان می*دهد.

پیر شدن پوست، روندی طبیعی است كه با افزایش سن و كم شدن كلاژن پوست مرتبط است؛ اما نوع پوست افراد و مسائل ژنتیكی، عواملی مانند اشعه*های مضر آفتاب، دخانیات و خشكی پوست نیز می*توانند در تشدید و تسریع آن نقش داشته باشند.*هرچه پوست خشك یا به عبارت صحیح*تر، كم*آب*تر باشد، بروز چروك*ها هم بیشتر دیده می*شود. برعكس در افرادی كه پوست*شان قوام، رطوبت و آب بیشتری دارد و به اصطلاح پوست چرب*تری دارند، كمتر و دیرتر دچار چروك دور لب هستند.

از دیگر عوامل ایجاد و تشدیدكننده چروك دور لب، تغذیه نامناسب است. كسانی كه كمتر آب، مایعات، میوه و سبزیجات مصرف می*كنند، بیشتر در معرض بروز چروك هستند.
بروز این چروك*ها به شكل و فرمی كه لب*ها بیشتر به خود می*گیرند، نیز بستگی دارد. افرادی كه سیگار یا قلیان می*كشند، به علت حالت خاصی كه برای پك زدن به لب*های خود می*دهند، برای ایجاد چروك لب مستعدتر هستند.

برای جلوگیری از ایجاد چین و چروك می*توان با روش*های مختلفی كه كلاژن*سازی پوست تحریك می*شود، این مشكل را رفع كرد. خوردن میوه و سبزی و البته غذاهای حاوی امگا۳، آنتی*اكسیدان و ویتامین E در تقویت و میزان كلاژن*سازی نقش موثری دارد.
همچنین استفاده از ضدآفتاب در طول سال مانع تخریب این نواحی توسط اشعه*های مضر UV می*شود.

مصرف نكردن سیگار و دخانیات نیز بسیار موثر است، اما درمان خانگی نیز از جمله روش*های بسیار كم*هزینه و ارزان*قیمت با تاثیر بسیار زیاد است كه می*تواند نقش قابل توجهی در كاهش این چروك*ها ایفا كند.*

_ یكی از ساده*ترین روش*ها این است كه هر شب قبل از رفتن به رختخواب اطراف دهان را با روغن نارگیل ماساژ دهید.*

_ سفیده تخم*مرغ سرشار از ویتامین و پروتئین است و استفاده از آن پوست را سفت كرده و به كاهش چین و چروك كمك می*كند، بنابراین هر چند بار سفیده تخم*مرغ را اطراف لب*ها بمالید و پس از خشك شدن بشویید.

_ مخلوطی از پوره موز و كمی عسل تهیه كنید و آن را روی خط*ها بمالید و پس از چند دقیقه بشویید. موز سبب جوان*سازی پوست می*شود.* می*توانید قاشق ماست، یك قاشق آبلیموی تازه و یك قاشق عسل را با هم تركیب كرده و ماسكی تهیه كنید.

_ برای افزایش تاثیر این ماسك چند عدد كپسول ویتامین*E نیز به آن اضافه كنید و آن را روی قسمت*های پرچین و چروك زده و ۱۵ دقیقه بعد پوست خود را بشویید.

_ همچنین انجام ورزش*های لب مانند درآوردن زبان، حركت دادن لب*ها به سمت چپ و راست صورت و تكرار كردن حروف صدادار برای پیشگیری و درمان چین و چروك دور دهان موثر است