سلام می خوام شما رو از موضوعی مطلع کنم:

اسم عید پوریم به گوشتون خورده؟ میدونین چرا ما ایرانیا 13 بدر میریم بیرون یا 13 رو نحس میدونیم؟ میدونین که در این روز در زمان هخامنشیان 75000 ایرانی به دست یهودیان به قتل رسیدن؟

.
.
.
.
.
.
.پوریم (به عبری: פורים) نام یکی از اعیاد مذهبی در دین یهودیت است. در این جشن، یهودیان روزهای ۱۴ و ۱۵ آدار در تقویم عبری را جشن می*گیرند. عید پوریم یادآور رابطه باستانی بین دو ملت ایران و یهود است. دانشوران سکولار، ریشه عید پوریم یهودیان را برگرفته از ریشه*های تمدن ایران باستان یا تمدنهای باستانی میان رودان مانند عیلام و بابل می*دانند.

در روز پوریم، یهودیان هدایایی از کیک*ها و شیرینی به دوستان و نیازمندان داده، سپس کتاب استر (در میشنا: «مگیلا» یا «طومار») را می*خوانند. کتاب استر یکی از بخش*های عهد عتیق و تنخ یهودی است و یهودیان ماجرای رهایی از توطئه بزرگ نسل*کشی یهودیان در سرزمین*های امپراتوری ایران را که در آن کتاب به آن اشاره شده را هرساله جشن می*گیرند. جشن با صرف شیرینی سه*گوشی را که با دانه*های خشخاش، یا آلو پر شده ادامه می*یابد. در برخی از کنیسه*ها هنگام خواندن کتاب استر، سرودی با نوایی هماهنگ با حکایت کتاب نیز نواخته می*شود، به جشن و خوشحالی پرداخته و هر باری که نام هامان برده می*شود، فریاد کشیده و او را هو می*کنند.

در این جشن، کودکان و نوجوانان یهودی نقاب و لباس*های رنگارنگ می*پوشند و در اسرائیل، در مرکز شهرها، کارناوال شادی به راه می*افتد

بر خلاف آنچه که این روزها جا افتاده است، جشن پوریم به جشن سیزده به در ایرانیان ربط دارد.
لغت*شناسی

پوریم از کلمه «پور» به معنی «قرعه» آمده*است که اشاره به قرعه*ای که در کتاب استر، هامان برای مشخص کردن مناسب*ترین روز و ماه برای نابودی یهودیان ایران ریخت، دارد

پوریم در تورات

استر دختری زیبا و یتیم و برادرزاده مردخای از خادمان دربار هخامنشی بود.استر به غیر از جمال نیکو، خصائل نیکوی فراوانی داشت و پس از آنکه اخشوروش (احتمالا منظور خشایارشاه) به دلیل اطاعت نکردن همسرش، وشتی او را از ملکه بودن خلع کرد و تصمیم گرفت زن دیگری را به عنوان ملکه خود برگزیند، به اطاعت از دستور مردخای، نژاد و دین خود را به پادشاه آشکار نساخت و به همسری اخشوروش، پادشاه شاهنشاهی ایران درآمد. بنا بر نوشته کتاب استر، وی بر ۱۲۷ ولایت از هند تا حبشه حکمرانی می*کرد.

از آنجا که مردخای مردی دین*مدار بود، به ویژه به خاطر خصلت*های نیکوی خود، مورد مشورت شاهنشاه هخامنشی قرار می*گرفت. نخست*وزیر دربار هخامنشی فردی اجنبی از نسل عمالق به نام هامان بود که بنابر تکبر، انتظار داشت همگان در برابرش سجده کنند و به خاک بیفتند. اما مردخای یهودی که می*دانست سجده کردن در برابر هر فردی یا چیزی جز خدا، به منزله بت*پرستی و شرک خواهد بود، حاضر نمی*شد تا در برابر هامان سر سجده خم*کند.از این رو هامان عمالقی کینه او را به دل گرفت و در صدد برآمد همه یهودیان ساکن در امپراطوری ایران را قتل*عام کند و به نسل*کشی یهودیان بپردازد.

هامان نزد پادشاه چنین وانمود کرد که قوم یهود فرمان پادشاه را اطاعت نمی*کنند و در میان اقوام و ملل شاهنشاهی ایران تفرقه و نفاق می*افکنند تا حکومت را تغییر دهند.هامان فرستادگانی به تمام ولایات ایران فرستاد تا در روز ۱۳ آدار تمامی یهودیان از جوان و پیر و حتی کودکان کشته شوند.

مردخای وقتی از فرمان هامان آگاهی یافت، از استر خواست که در نزد پادشاه برای یهودیان میانجی*گری نماید. استر به مردخای پیغام فرستاد که تا زمانی که پادشاه او را نخواند، اگر به حیاط اندرونی شاه وارد شود، او را خواهند کشت و این*که سی*روز بود که پادشاه او را نخوانده بود. وقتی مردخای، استر را مطمئن ساخت که خود او نیز شامل فرمان می*شود، تصمیم گرفت که خودش را بر پادشاه ظاهر سازد.استر و مردخای پادشاه را از نقشه*های شوم هامان آگاه ساختند و توطئه*های او را برملا کردند.

استر به پادشاه آگاهی داد که خود او از قوم یهود است و هامان قصد دارد همه یهودیان را در امپراطوری ایران از دم تیغ بگذراند. چون پادشاه ایران به این توطئه هامان پی*برد سخت به خشم آمد و دستور داد همان کیفری که هامان برای یهودیان در نظر گرفته بود و با ترفند قصد داشت اجازه آن را از پادشاه بگیرد، درباره خود او، خانواده*اش و افراد قومش اجرا گردد.

روز سیزدهم آدار فرا رسید. در این روز، دشمنان یهود امیدوار بودند بر یهودیان غلبه یابند، اما قضیه برعکس شد و یهودیان بر دشمنان خود پیروز شدند. یهودیان به دشمنان خود حمله کردند و آنها را کشتند.آنها در شهر شوش ۵۰۰ نفر از جمله ۱۰ پسرهامان به نام*های فرشنداتا، دلفون، اسفاتا، فوراتا، ادلیا، اریداتا، فرمشتا، اریسای، اریدای و ویزاتا را کشتند.

بعد از این کشتار استر از پادشاه خواست تا اجساد ده پسر هامان را به دار بیاویزند و از پادشاه خواست تا به یهودیان اجازه بدهد تا کارشان را فردا نیز ادامه بدهند. با موافقت پادشاه یهودیان ۳۰۰ نفر دیگر را در پایتخت کشتند.

در سایر شهرها نیز یهودیان از خود دفاع کردند و آنها ۷۵۰۰۰ نفر از دشمنان خود را وحشیانه کشتند ولی اموالشان را غارت نکردند.

این کار در روز سیزدهم ماه آدار انجام گرفت و آنها روز بعد، یعنی چهاردهم آدار پیروزی خود را جشن گرفتند.


یهودیان از آن تاریخ، به یاد این رویداد که به موجب آن از یک توطئه بزرگ نسل*کشی رهایی یافتند، هر سال در ماه عبری آدار جشن می*گیرند و آن وقایع را «پوریم» می*نامند.