«داریوش بزرگ» به کتابفروشی*ها قدم گذاشت
کتاب «داریوش بزرگ» نوشته جمی پولس با ترجمه سمانه اصفهانیان توسط انتشارات ققنوس به چاپ رسید.
به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب دومین عنوان از مجموعه «رهبران جهان باستان» است که نشر ققنوس چاپ می*کند و ترجمه کتاب Darius the Great است که در سال 2008 توسط انتشارات خانه چلسی به چاپ رسیده است.


مقدمه این کتاب به قلم آرتور م. شلزینگر نوشته شده است که در آن آورده است: سود چشمگیری که از رهبران بزرگ عایدمان می*شود، دل و جرئت این است که به روال خویشتن خویش زندگی کنیم، فعال و جدی، و بر درک خودمان از امور ثابت*قدم باشیم، زیرا رهبران بزرگ شاهدی هستند بر واقعیت داشتن آزادی انسان در مقابل حتمیت فرضی تاریخ. و آن*ها شاهدی هستند بر خرد و قدرتی که در درون هر یک از ما ـ هر چقدر نامحتمل به نظر برسد ـ وجود دارد. امرسون می*گوید رهبر بزرگ امکانات جدید را به تمام بشریت نشان می*دهد: ما با نبوغ است که پرورش پیدا می*کنیم... انسان*های بزرگ وجود دارند تا انسان*های بزرگ*تر پدید آیند.


داریوش اول شخصیت مورد نظر این کتاب، در تاریخ جهان تنها حکمرانی محسوب می*شود که بینشی وسیع نسبت به امور امپراطوری داشت. شاهنشاهی هخامنشی تحت رهبری او رفته رفته به بزرگ*ترین و قدرتمندترین نیروی سیاسی و اقتصادی جهان آن روزگار بدل شد. او پس از آن*که زیرکانه تاج و تخت را به دست آورد و شورش*های مختلف را سرکوب کرد، به سامان*دهی مجدد و اساسی اقوام ساکن فلات ایران پرداخت. سپس به پایه*ریزی سیاست «مدارای دینی» اصلاحات اقتصادی گسترده و نوعی سیستم قانونی عادلانه پرداخت که نسل*های بعدی در خاورمیانه و اروپا آن را به کار گرفتند. او تا زمان مرگش در سال 486 ق.م، کل خاورمیانه را به قلمرو واحد دولتی پیشرو تبدیل کرده بود.


این کتاب دارای 10 بخش از آغاز روزهای بعد از کوروش و چگونگی به قدرت رسیدن داریوش تا میراث اوست. «سریر پادشاهی غصب شده است»، «فلات ایران قبل از سلطنت داریوش»، «در هم کوبیدن شورش*ها»، «زندگی در امپراطوری هخامنشی»، «حکومت داریوش»، «دین در امپراطوری هخامنشی»، «طرح*های ساختمانی داریوش»، «حمله به اسکوتیا»، «حمله به یونان» و «میراث داریوش» عنوان سرفصل*های کتاب «داریوش بزرگ» هستند.


[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]


در قسمتی از این کتاب می*خوانیم:


از دیگر بناهای یادبود چشمگیری که به دستور داریوش ساخته شد، مجسمه*ای از پادشاه است که نشانگر سفرهای اوست. این مجسمه از دو نظر منحصر به فرد است: این تنها نمونه از مجسمه ایستاده مجزا در امپراطوری هخامنشی است و همچنین دارای فهرست ملل تحت فرمان پادشاه است که به خط تصویری نوشته شده است. این شمایل در مصر ساخته شد و به شوش انتقال یافت و آن*جا در دروازه شرقی کاخ پادشاه افراشته شد.


صحنه حک شده روی پایه مجسمه شامل تصویر «هاپی» خداوند مصر است و دو گیاه نیلوفر آبی و پاپیروس که نماد مصر علیا و مصر سفلی است، این دو منطقه را به هم پیوند می*دهد. این مجسمه دارای خطوط تصویری است که نشان*دهنده مناطق مختلف زیر سلطه داریوش است. در نهایت روی کمربند پادشاه این متن نوشته شده است:


«خدای بزرگ اهورامزداست که این زمین را خلق کرد؛ آسمان فرادست را خلق کرد؛ بشر را به وجود آورد؛ شادی را برای بشر آفرید؛ داریوش را پادشاه کرد. این مجسمه که از سنگ است به دستور داریوش در مصر ساخته شد. طوری که هر کس آن را در آینده ببیند، بداند که مردان پارسی بر مصر حکمرانی کردند. من داریوش هستم، پادشاه برزگ، شاه شاهان، پادشاه همه مردم، پادشاه این سرزمین بزرگ، دور و پهناور، پسر ویشتاسب و هخامنش. داریوش پادشاه می*گوید: باشد که اهورامزدا از من و هر آن*چه انجام داده*ام حمایت کند.»


گمان می*رود که شوش اقامتگاه مورد علاقه داریوش بوده و از مهمانان طراز اول خود که از خارج امپراطوری می*آمدند در آن*جا پذیرایی می*کرده است. با این*که شهرت این مکان کمتر از تخت جمشید است، ولی قدمتش بیشتر است. مولفان کتاب مقدس اطلاعات فراوانی راجع به شوش داشتند و به نظر می*رسد که تخت جمشید را نادیده گرفته بوده*اند. به هر حال می*دانیم که خیلی زود ـ پس از آن*که او شروع به ساخت کاخی در شوش کرد ـ به پایه*ریزی طرح*هایی برای ساخت یک کاخ مجلل*تر در تخت جمشید پرداخت.


این کتاب با 126 صفحه مصور، شمارگان 2 هزار نسخه و قیمت 4 هزار و 500 تومان منتشر شده است.منبع:خبر گزاری مهر