[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
تلاش کتابخانه مجلس برای تشکیل اتحادیه کتابخانه*های مجالس کشورهای اسلامی
رئیس کتابخانه مجلس گفت: می*کوشیم تا اتحادیه*ای کتابخانه*ای را تشکیل دهیم، همچون کتابخانه مجالس کشورهای اسلامی و کتابخانه مجالس کشورهای غیرمتعهد که در این راه از کسانی که سابقه ارتباطات دیپلماتیک و ارتباطات خارجی و از این دست ارتباطات را داشتند، یاری می*جوییم.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد رجبی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در اولین دیدار خود با کارکنان این مرکز در سال جدید، برنامه*های آتی کتابخانه مجلس را بر شمرد.

وی که در جمع قائم مقام، معاونین، مدیران و کارکنان کتابخانه سخن می*گفت، ضمن تبریک سال نو به آنها گفت: این مژدگانی را به کارکنان می*دهم که با پایان مأموریت آقای ابهری (رئیس اسبق کتابخانه مجلس) در کتابخانه ملی، او با ما همکاری خواهد داشت و این توفیقی است که در سال جدید نصیب ما شده است.

رئیس کتابخانه مجلس سپس افزود: طبعاً هر فردی که در مقام مدیریت قرار می*گیرد نیاز به 5 تا 6 ماه زمان برای آشنایی با مجموعه دارد و بلافاصله به منظور تغییرات دست به کار نمی*شود. من نیز در مواردی که می*دانستم باید بلافاصله دست به کار شدم، مثل انتقال موزه چاپ، سریع اقدام کردم، چرا که خواست عمومی همه شما از من بود.

وی از ایجاد فروشگاهی برای فروش منابع کتابخانه مجلس در سال جدید خبر داد و گفت: بخش انتشارات در فروشگاهی در نزدیکی کتابخانه مستقر خواهد شد.

رجبی همچنین با اشاره به انتصاب شالچی طوسی به عنوان قائم مقام کتابخانه مجلس، ابراز امیدواری کرد به زودی امور اداری و گردش کار در این مکز به صورت الکترونیکی درآید.

رئیس کتابخانه مجلس در بخش دیگر سخنان خود به فعالیت تبادل بین کتابخانه*ای با کتابخانه*های بزرگ و کوچک در داخل و خارج کشور اشاره کرد و گفت: طی قراردادهایی با سایر کتابخانه*ها سعی می*کنیم تا از موازی*کاری جلوگیری کنیم. به این معنا که اگر کتابی را کتابخانه*ای فهرست کرده بود، یا نشریه*ای را اسکن کرده بود، این کار دیگر در کتابخانه مجلس انجام نشود و بالعکس. به این ترتیب هم در وقت و هم در نیروی انسانی صرفه*جویی خواهد شد و با صرفه*جویی در این امور و خودداری از موازی*کاری می*توان وقت و نیرو را روی انجام کارهایی چون چکیده*نویسی کتاب*ها و سایر امور قرار داد.

وی از برگزاری اولین همایش کتابخانه*های بزرگ کشور در سال جدید خبر داد و یادآور شد: انشالله همایشی را با همکاری کتابخانه*های بزرگ کشور چون کتابخانه مجلس، کتابخانه ملی، کتابخانه آیت*الله مرعشی، کتابخانه آستان قدس رضوی و غیره تحت عنوان همایش کتابخانه*های بزرگ کشور با حضور رؤسا و معاونین آنها برگزار خواهیم کرد.

رجبی برنامه دیگر خود را ارتباط با کتابخانه*های مجالس جهان برشمرد و گفت: سعی عمده ما بر ارتباط با کتابخانه*های مجالس دنیا است و تاکنون من ارتباطاتی را با مجلس فرانسه و مجالس کشورهای اکو برقرار کرده*ام.

وی افزود: ما می*کوشیم تا اتحادیه*ای کتابخانه*ای را تشکیل دهیم، همچون کتابخانه مجالس کشورهای اسلامی و کتابخانه مجالس کشورهای غیرمتعهد که در این راه از کسانی که سابقه ارتباطات دیپلماتیک و ارتباطات خارجی و از این دست ارتباطات را داشتند، یاری می*جوییم.

رجبی گفت: در کتابخانه مجلس بخشی به عنوان بخش بین*الملل به زودی راه*اندازی خواهد شد که خوشبختانه تشکیل این بخش به تصویب هیئت امنای کتابخانه نیز رسیده است.

رئیس کتابخانه مجلس افزود: به همت و پیگیری دوستان در مدیریت پژوهش، با پیدا کردن اسپانسرهایی برای انتشار کتابها کمک شایانی به کتابخانه شده است.

وی با تشکر از فعالیتهای علی ططری مدیر بخش اسناد کتابخانه مجلس هم گفت: با تلاش دکتر ططری، مجله اسناد بهارستان در حال علمی – پژوهشی شدن است که از ایشان سپاسگزاریم و امیدواریم که به این ترتیب بتوانیم سایر مجلات کتابخانه را هم دارای درجه کنیم.

رجبی با اشاره به جمله علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تودیع و معارفه رؤسای کتابخانه مجلس در سال گذشته گفت: امسال سال خشکسالی بودجه را میگذرانیم که باید با تدابیر خاصی بتوانیم از این مرحله عبور کنیم.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود گفت: برنامه کارسنجی کارکنان به زودی با درست شدن شبکه در کتابخانه به راه خواهد افتاد که از این طریق با اعلام وقت آزاد در بخشی، کارکنان در بخش دیگری که فعالیت*های فشرده*تری دارد، مشغول به کار شوند.