تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۱/۲۷ - ۱۸:۵۳مهر گزارش مي دهد؛
آخرين اخبار زلزله در سيستان/ 7 استان دیگر هم نامحسوس لرزید
روز سه شنبه 8 استان كشور لرزيد كه مهمترين آن زلزله 7/7 دهم ريشتري سيستان و بلوچستان بوده است كه بر اساس آخرين هنوز تلفات و خسارات اين حادثه به طور رسمي اعلام نشده ولي خبرها از 5 مجروح و ويراني 10 روستا حكايت دارد. اين اخبار تا ساعت 18 و 30 دقيقه گزارش شده است.به گزارش خبرنگار مهر مركز ژئوفيزيك دانشگاه تهران بر اساس آخرين گزارشات خود اعلام كرد: از بامداد روز سه شنبه تا ساعت 18 بيش از 7 استان كشور بر اثر وقوع زمين لرزه لرزيد.
بر اساس اين گزارش آمار استانهاي قرباني حادثه زلزله عبارتند از:

 1. منطقه كاكي بوشهر: 3 و 6 دهم ريشتر
 2. منطقه مجن سمنان: 2 و نيم دهم ريشتر
 3. مشهد: 1 و 7 دهم ريشتر
 4. منطقه پاريز كرمان: 2 و 3 دهم ريشتر
 5. منطقه فريدون شهراصفهان: 2 و 9 دهم ريشتر
 6. منطقه شهرري تهران: 2 ريشتر
 7. منطقه بافق يزد: 2 و 2 دهم ريشتر
 8. منطقه سراوان بوشهر: 7/7 دهم ريشتر

به گزارش خبرنگار مهر هر چند زلزله ها در 7 استان نامحسوس بوده ولي زلزله 7/7 دهم ريشتري در استان سيستان و بلوچستان تمامي كارشناسان، زمين شناسان و تيمهاي بحران و امدادي كشور و حاشيه خليج فارس و مرزهاي شرقي كشور را متحير كرد.
بر اساس اين گزارش، ساعت 15 و 14 دقيقه و 17 ثانيه روز سه شنبه 27 فروردين ماه زلزله اي به بزرگي 7/7 دهم ريشتر در 16 ايستگاه زلزله نگاري ثبت شد. اين زلزله در عمق 95 كيلومتري زمين و نزديك مرزهاي شرقي كشور رخ داد. وقوع اين زلزله در 50 سال اخير بي سابقه بوده و مدت آن 40 ثانيه ثبت شده است. ولي مرتضی مرادی*پور معاون عملياتي سازمان امداد و نجات هلال احمر كشور مي گويد: با توجه به اینکه شدت زلزله 7.7 دهم ریشتر گزارش شده توقع داشتیم تا مناطق مسکونی و بافت فرسوده خسارت زیادی دیده باشد اما چون زلزله در عمق 95 کیلومتری زمین رخ داده خسارت در حد زلزله*های 4 ریشتری است.
همچنين مسئولان استاني گزارش داده اند وقوع اين زلزله در منطقه خالي از سكنه بوده و مركز دقيق وقوع زلزله منطقه ما بين گشت و سراوان بوده است.
به گزارش خبرنگار مهر آخرين اخبار از زلزله بوشهر تا ساعت 18 و 30 دقيقه به شرح ذيل اعلام شده است:

 • تعداد مجروحان بر اساس اعلام فرماندار سراوان : تعداد 7 مجروح
 • تعداد مجروحان بر اساس اعلام هلال احمر سيستان و بلوچستان : 6 نفر
 • رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس : 12 نفر زخمي شدند
 • شبكه خبر صدا و سيما: تعداد زخمي ها 5 نفر
 • تعداد روستاهاي ارزيابي شده توسط تيمهاي ارزياب هلال احمر: 25 روستا
 • ميزان تخريب ها: 15 درصد منازل روستايي تخريب شده در گشت تعداد 15 روستا و در سراوان 10 روستا
 • تعداد نيروهاي عملياتي و ارزياب در محل: 50 نفر
 • اعزام بالگرد: 3 بالگرد امدادي به مناطق اعزام شدند
 • ميزان كشته ها: تاكنون گزارشي رسمي ارائه نشده
 • اعزام تيمهاي زنده ياب: تعداد 17 سگ زنده ياب اعزام شدند
 • مشكلات زيرساختي: برق و تلفن در روستاها قطع شده بود كه بعد از نيم ساعت به گفته استاندار سيستان برطرف شد

10 كشته و 100 زخمي در پاكستان
همچنين گزارشها حاكي از آن است كه اين زلزله خساراتي را در شهر "چاقي" پاكستان به همراه داشته و گفته شده تاكنون 10 كشته و 100 نفر ديگر مجروح شده اند و خساراتي هم به نيروگاه تمي اين منطقه وارد شده است.
وحشت شهروندان "دبي" و "قطر" از لرزش زمين
گزارش ها از حاشيه خليج فارس مي گويد: شهروندان دبي آواره كوچه ها خيابانها شده و از ترس وقوع زلزله بسياري از برجهاي تجاري و تفريحي و خدماتي تخليه شده است. پليس دبي اوضاع را تحت كنترل خود داشته و هلال احمر اين كشور در آماده باش به سر مي برد.
همچنين كشورهاي قطر و بحرين هم اين زلزله را احساس كرده و گزارشها حاكي از آن است كه شهروندان اين كشورهاي كوچك حاشيه خليج فارس احساس ترس و نگراني مي كنند.
افغانستان هم لرزيد
همچنين منابع خبري افغانستان اعلام كردند اين زمين لرزه شهرهاي قندهار و نيمروز را لرزانده و موجب وحشت شهروندان افغان در اين مناطق شهري شده است و تيمهاي امدادي افغانستان آماده باش هستند.
اعلام آمادگي استانداري تهران براي ارائه كمكهاي مردمي
مرتضي تمدن استاندار تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراض تاسف از اين حادثه اعلام كرد: استانداري تهران آماده ارائه هرگونه كمك به زلزله زدگان منطقه سراوان و گشت از استان سيستان و بلوچستان است.
redirect.php?a=*******
گزارش از سيد هادي كسايي زاده

منبع:خبر گزاری مهر