تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۱/۲۷ - ۰۹:۱۹
برنده جایزه پولیتزر امسال داستانی ماجراجویانه به کره شمالی است
در حالی که جوایز معتبر پولیتزر سال پیش بدون انتخاب برنده داستان، معرفی شد، امسال «پسر استاد یتیم» این جایزه را به جمع جوایز پولیتزر بازگرداند. این داستان درباره سفری ماجراجویانه به کره شمالی است.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پابلیشرز ویکلی، سال پیش عدم انتخاب برنده*ای در بخش داستان که از سال 1977 تاکنون برای اولین بار صورت می*گرفت، با نقد و نظرهای متعددی همراه شد، اما امسال گروه داوری برنده داستان را دوباره به جمع برندگان خود باز گرداند و این جایزه معتبر را به رمان «پسر استاد یتیم» نوشته آدام جانسون اهدا کرد.
برندگان دیگر امسال شامل «جرقه*های جنگ: سقوط یک امپراتوری و ایجاد ویتنام آمریکا» نوشته فردریک لاگوال در بخش تاریخ، «کنت سیاه: پیروزی، انقلاب ، خیانت و کنت مونت کریستوی واقعی» نوشته تام رایس در بخش زندگینامه، «جهش گوزن» نوشته شارون اولدز در بخش شعر، «شیطان در بیشه: تورگود مارشال، پسران گراولند و افول آمریکای نو» نوشته گیلبرت کینگ در بخش غیرداستانی بودند.
در بیان دلایل انتخاب رمان «پسر استاد یتیم» اثر جانسون، گروه داوری این کتاب را رمانی بسیار عالی خواند که خواننده را با خود به سفری ماجراجویانه در اعماق کره شمالی تمامیت خواه می*برد و فضاهای قلب بشری را نشان می*دهد. این نویسنده آمریکایی موفق شده تا به شیوه*ای استادانه دنیای اسرارآمیز کره شمالی را با روح و درک یک ملت برای خواننده بازگو کند.
«وقتی درباره آن فرانک حرف می*زنیم، از چه حرف می*زنیم» نوشته ناتان انگلندر و «بچه برفی» نوشته یاووین آوی دیگر نامزدهای این بخش بودند.
برنده بخش تاریخ یعنی «جرقه*های جنگ» از سوی گروه داوری به عنوان «یک تحقیق عمیق تاریخ*نگارانه درباره اینکه چگونه قانون استعماری فرانسه دچار لغزش می*شود و رهبران آمریکا نیز گام به گام در همین مسیر قدم برمی*دارد» معرفی شد. دیگر نامزدهای بخش تاریخ برنارد بیلین برای «سال*های بربریت: مردم بریتانیایی شمال آمریکا: درگیری برای تمدن*گرایی» و جان فابین ویت برای «کد لینکلن: قوانین جنگ در تاریخ آمریکا» بودند.
کتاب «کنت سیاه» در حالی به عنوان برنده بخش غیرداستانی انتخاب شد که به واقعیت*های خلق یک داستان توجه کرده و گروه داوری آن را «داستانی کامل برای خلق یک قهرمان فراموش شده از نژادی دورگه که اعمال برجسته*اش را پسرش در کتابش به چنگ آورد، و در رمان مشهور قرن نوزدهم آن را جاودانه کرد» خواند. نامزدهای این بخش مایکل گورا برای «پرتره یک رمان: هنری جیمز و خلق یک شاهکار آمریکایی» و دیوید ناساو برای «پدرسالار: زندگی به خاطر آوردنی و دوران متلاطم جوزف پی. کندی» بودند.
برای «جهش گوزن» برنده بخش شعر یعنی شارون اولدز به عنوان خالق یک کتاب ثابت قدم درباره طلاق نویسنده که توصیفی از عشق، غم و محدودیت*های درک از خویشتن است، خوانده شد. «اشعار گردآوری شده» نوشته جک گیلبرت و «وفور هیچ چیز» نوشته بروس ویگل دیگر نامزدهای این بخش بودند.
گیلبرت کینگ برای «شیطان در بیشه» چنین توصیف شد: یک وقایع*نگاری جزیی*نگارانه غنی از ناداوری*های نژادی در شهر گراولند فلوریدا در 1949، شامل چهار مرد سیاه که به غلط به تجاوز متهم شدند و موجب زیرپا گذاشتن حقوق مدنی و ایجاد نبردی قانونی شد» خوانده شد. دیگر نامزدها «ورای زیبایی برای همیشه: زندگی، مرگ و امید در شهر بمبئی» نوشته کاترین بو و «جنگل نادیده» نوشته دیوید جرج *هاسکل بودند.
منبع:خبر گزاری مهر