حادثه > داخلی- بیرجند:
15آذر*ماه سال گذشته در استان خراسان جنوبی در شهر زهان زلزله*ای رخ داد که 45روستای این استان را دچار آسیب کرد و خسارات 30تا 100درصد واحدهای مسکونی موجب شد تا بسیاری از ساکنین این مناطق چادر نشین شوند.

به گفته مسئولان بیش از دو هزار واحد مسکونی در این مناطق آسیب دیده و نیازمند بازسازی بودند اما با گذشت حدود پنج*ماه از زلزله زهان در استان خراسان *جنوبی ساخت و ساز*ها روند خوبی ندارد و شاید برخی هنوز آغاز هم نشده است و مردم زلزله زده و چادر نشین مناطق شاج، حسین آباد پدمرود و دیگر روستاهای آسیب دیده در هیاهوی وقوع زلزله در سایر مناطق کشورمان گم شده*اند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی در گفت*وگو با مهربا بیان اینکه هنوز تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استان ابلاغ نشده است، گفت: 250میلیارد ریال تسهیلات بازسازی مناطق زلزله زده استان که مصوب هیأت دولت است هنوز به بانک*های استان ابلاغ نشده و این مردم را در گرفتن تسهیلات دچار تردید کرده است. محمد علی آخوندی با بیان اینکه تسهیلات بلاعوض برای زلزله*زدگان استان ابلاغ شده و به*حساب بنیاد مسکن واریز شده است، بیان کرد: این تسهیلات از طریق بنیاد مسکن به مبلغ دو میلیون تومان برای هر خانوار در اختیار زلزله*زدگان قرار می*گیرد. به گفته وی دو هزار نفر در استان خراسان جنوبی تسهیلات بلاعوض دو میلیون تومانی دولت را دریافت می*کنند. وی ادامه داد: 10میلیارد ریال کمک عمرانی(به*منظور بازسازی شبکه*های آب، برق، مساجد، مدارس و...) نیز در اواخر سال گذشته به استان ابلاغ شد که به*حساب دستگاه*های ذی*ربط واریز شده است.

ضرورت تسریع در بازسازی مناطق زلزله زده اهر
فرماندار اهر تسریع در عملیات اماکن روستایی نیمه تمام مناطق زلزله زده را ضروری برشمرد. به گزارش ایسنا در جلسه مسئولین ستادهای معین بنیاد مسکن مستقر در شهرستان اهر، رضا صدیقی گفت: مسئولین دست*اندرکار باید تدابیری اتخاذ کنند که با مشارکت مردم ساخت اماکن مسکونی نیمه*تمام از سرعت ساخت قابل*توجهی برخوردار شود.
وی گفت: با هماهنگی*های به عمل آمده ستادهای معین موظف شده*اند که درصورتی که اهالی به*طور داوطلبانه اقدام به ساخت اماکن خود کنند، کلیه تسهیلات اعطایی از محل اعتبارات مناطق زلزله زده به*خود اهالی داده شود تا این افراد با انگیزه بیشتر با نظارت بنیاد مسکن اقدام به ساخت و تکمیل اماکن مسکونی خود نمایند. وی گفت: کلیه روستاییانی که پرونده ساخت اماکن روستایی آنها به ستادهای معین واگذار شده در اسرع وقت اقدام به انجام تعهدات خود کنند. رئیس ستاد حوادث غیرمترقبه شهرستان اهر گفت: با هماهنگی*های انجام شده و برگزاری جلسات مکرر با ستاد معین استان تهران مستقر در شهرستان اهر مقرر شد این ستاد طبق روال سال گذشته کار آوار*برداری اماکنی که بر اثر زلزله تخریب شده و عملیات نوسازی آنها در سال*جاری آغاز می*شود را با همکاری شهرداری انجام دهد و براساس روال قبلی پروانه ساختمان صادر و با معرفی ستاد معین از تسهیلات بانکی ویژه زلزله بهره*مند شوند.