ویتامین D و کودکان
ویتامین D چیست ؟


ویتامین D از استخوانهای بدن محافظت کرده و به بدن کمک می*کند تا از کلسیم استفاده کند . ما می*توانیم ویتامین د را از نور خورشید یا با خوردن غذاهای خاصی بدست بیاوریم . ماهی – پنیر – تخم مرغ منابع طبیعی این ویتامین هستند . در بعضی از کشورها به غلات – شیر و بسیاری از آب میوه*ها ویتامین د اضافه می*شود .


چگونه بدانم که فرزندم دچار کمبود ویتامین D است ؟


کودکان با کاهش ویتامین د ممکن است هیچ نشانه ای برای طولانی مدت نداشته باشند .کاهش شدید ویتامین د می*تواند سبب نگرانی – خستگی – تاخیر در تکامل و یا تشنج شود . کمبود این ویتامین هکچنین می*تواند سبب بیماری راشیتیسم شود که در آن استخوانها شروع به ضعیف شدن می*کنند و به راحتی می*شکنند ….
آیا فرزندم نیاز به ویتامین D اضافی دارد ؟


همه نوزادان – کودکان و نوجوانان روزانه حداقل به ۴۰۰ واحد بین المللی ویتامین د نیاز دارند . نوزادانی که از شیرخشک استفاد ه می*کنند احتمال بیشتری دارد تا ویتامین د کافی دریافت کنند . نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می*شوند نیاز به ویتامین D بیشتری دارند .کودکان و نوجوانانی که روزانه کمتر از یک لیتر شیر مصرف می*کنند نیاز به ویتامین د بیشتری دارند .بسیاری از مولتی ویتامینهای کودکان دارای ویتامین د هستند . بر چسب روی مولتی ویتامینها را کنترل کنید تا حاوی ۴۰۰ واحد بین المللی در هر وعده باشد . ممکن است لازم باشد تا ویتامینها به صورت قرصهای جویدنی یا در نوزادان به صورت قطره اضافه کنید تا سطح ویتامین D دریافتی به ۴۰۰ واحد برسد . اگر کودک شما دچار بیماری مزمن است یا به دلیل تشنج دارو مصرف می*کند در مورد دریافت ویتمین D بیشتر با پزشک مشورت منید .


آیا کودکم باید مدتی زیر نور خورشید سپری کند ؟


نوزادان باید از نور مستقیم خورشید دور باشند تا به سن ۶ ماهگی برسند . این کار احتمال سرطان پوست در آینده را کاهش کاهش می*دهد . کودکان با پوست تیره لازم است مدت زمان بیشتری زیر نور خورشید قرار بگیرند تا همان میزان ویتامین D دریافت کنند.


منبع:smsplz.com