سینمای ایران در بخشی از پرداخت های خود به نقش معلم اهمیت خاصی می دهد چراکه از طریق معلمی است که توانسته هدف ها و آموزش های تربیتی و اجتماعی خود را به مخاطب منتقل کند کارگردانان سینمای ما در خصوص نقش معلم دو جنبه را در نظر گرفتند که یکی معلمی آرام و متین همچون رضا عطاران در «ورود اقایان ممنوع»، الهام پاوه نژاد در «مدرسه مادر بزرگ ها» و دیگری نقش معلمان سختگیر همچون جهانبخش سلطانی در «قصه های مجید» و جهانگیر الماسی در «پشت پرده مه»تقسیم کرده اند. آنچه که در ویژگی معلمان خود در فیلم ها شاهد هستیم یا شدت سخت گیری و تعصبات کاری بوده است و یا آرام و همدرد بودن آنها که به نوعی تصمیم به همدردی با دانش اموزان دارند تا حس مادرانه و یا پدرانه ای را به انها منتقل کنند.

هما روستا در «پرنده كوچك خوشبختی» ایفاگر یكی از ماندگارترین نقش معلمان بوده است. او در این فیلم كه توسط پوران درخشنده در سال 66 ساخت شد یك معلم روانشناس را بازی كرد كه....
فیلم*های «جنگ اطهر»، «دبیرستان»، «پرنده كوچك خوشبختی»، «تیك تاك»، «عبور از غبار»، «كتونی سفید»، «پشت پرده مه»، «آوار»، «بچه های طلاق»، «شنا در زمستان»، «رابطه»، «خواب*های دنباله*دار»، «ورود آقایان ممنوع» و «جدایی نادر از سیمین» از جمله آثار سینمای ایران هستند كه كاراكتر معلم در آنها حضور دارند.
قریبیان ایفاگر سه نقش معلم
«جنگ اطهر» به كارگردانی محمدعلی نجفی كه در سال 58 ساخته شد اولین فیلم بعد از انقلاب است كه شخصیت اصلی*اش شغل معلمی دارد.

«اطهر» با بازی فرامرز قریبیان معلمی است كه با شاگردان خود به امور فوق برنامه می*پردازد و از این طریق در مسیر زندگی دانش آموزی بنام «فتاح» قرار می*گیرد. او سعی می*كند «فتاح» را كه در ظاهر به بن بست رسیده به مسائل اجتماعی آگاه سازد و اگرچه در این طریق موفق می*شود اما جان خود را نیز از دست می*دهد.

قریبیان بعدها در دو فیلم «آوار» و «سایه*های بلند باد» هم ایفاگر نقش معلم شد.

«سایه*های بلند باد» به كارگردانی بهمن فرمان آرا كه در سال 58 ساخته شد در خلاصه داستانش آمده: در فصل كاشت، مترسكی طبق رسم و عادت معمول در كشتگاه می*كارند. از آن پس به لحاظ عادات خرافی و سنتی ده، در برخورد با مترسك اهالی از آن تدریجا یك كابوس می*سازند. محمد مدیر و معلم مدرسه كه از موضوع آگاه شده سعی در مبارزه*ی رو به رو گرفته و اعتقادات اهالی را به هیچ می*گیرد.

«آوار» به كارگردانی سیروس الوند كه در سال 64 ساخته شد درباره مردی است كه فرزندانش را برای خواندن وصیت نامه*اش گرد خود می*آورد. فرزند بزرگ او كه از سایرین شخصیت معقول*تری دارد معلم است.

«دبیرستان» و نقش پررنگ معلم

از «دبیرستان» به كارگردانی اكبر صادقی در سال 65 می*توان به عنوان یكی از فیلم*هایی كه شخصیت معلم در آن حضور پررنگی دارد یاد كرد.

در این فیلم بیژن امكانیان در نقش علی ناصری دبیر زیست شناسی به دنبال ترك اعتیاد، پس از سه سال به زادگاهش بر می*گردد و به لحاظ سوابق خوب پدر مجددا در دبیرستانی مشغول به كار می*شود. او طی برخورد با محصلی از جیب وی بسته هروئینی بیرون می*آورد و بدینوسیله درگیر مشكلات شخصی او شده و در نهایت موفق می*شود او را از دام قاچاقچیان و اعتیاد برهاند.

مجیدی و معلم حامی شاگردان فقیر

مجید مجیدی كارگردان صاحب نام سینمای ایران هم در سال 68 با بازی در فیلم «شنا در زمستان» به كارگردانی محمد كاسبی ایفاگر نقش معلم بوده است.

او در این فیلم در قالب آموزگاری ظاهر شده كه به تازگی در یكی از مدارس جنوب شهر عهده دار امر تدریس شده است و سعی بر آن دارد كه برخورد متفاوتی با شاگردان فقیر كلاس داشته باشد. پس از ماجراهایی كه در مدرسه رخ می*دهد با توطئه یك خبرچین، آموزگار توسط ماموران ساواك دستگیر شده و مدرسه بار دیگر به صورت سابق خود باز می*گردد و دیگر كسی به شاگردان فقیر كلاس توجهی ندارد.

شكیبایی در «عبور از غبار» و «رابطه»زنده یاد خسرو شكیبایی هم در دو فیلم «عبور از غبار» و «رابطه» در نقش معلم ظاهر شده است. او در «رابطه» به كارگردانی پوران درخشنده كه در سال 65 ساخته شد نقش معلمی را دارد كه به كمك نوجوان ناشنوایی می*شتابد و آنرا از انزوا خارج می*كند. در «عبور از غبار» هم كه در سال 68 توسط درخشنده ساخته شد شكیبایی آموزگار جوان و رنجدیده*ای را بازی كرد كه گرفتار بیماری همسرش می*شود و مادر یكی از شاگردان گریزپایش به كمك او می*آید.


الماسی در نقش معلمی سخت*گیر

جهانگیر الماسی هم از دیگر بازیگرانی است كه دوبار نقش معلم را ایفا كرده است. او در فیلم «آهوی وحشی» به كارگردانی حمید خیر الدین در سال 71 نقش معلم سخت گیری را دارد كه باعث می*شود یكی از دانش آموزانش سر به كوه و جنگل بگذارد.

الماسی در «پشت پرده مه» به كارگردانی پرویز شیخ طادی هم در نقش یك معلم خشن ظاهر می*شود كه توهماتی را در ذهن یكی از شاگردانش كه ناشنوا است ایجاد می*كند.
«پرنده كوچك خوشبختی» و ایثار معلم
هما روستا در «پرنده كوچك خوشبختی» ایفاگر یكی از ماندگارترین نقش معلمان بوده است. او در این فیلم كه توسط پوران درخشنده در سال 66 ساخت شد یك معلم روانشناس را بازی كرد كه برای تدریس وارد یك مدرسه دخترانه دانش آموزان استثنایی و ناشنوا می*شود و ورودش مصادف با آشنایی با دختركی ناسازگار و كند ذهن كه قصد كشتن همشاگردان*اش را سر كلاس داشته می*شود. معلم با تلاش فراوان سعی در اصلاح شخصیت ناسازگار دخترك می*كند كه تلاش او تا حد ایثار و جنون پیش می*رود.
میلانی و معلم خصوصی

تهمینه میلانی در سال 68 در فیلم «بچه*های طلاق» یكی از شخصیت*های اصلی فیلمش را یك معلم خصوصی با بازی مهشید افشارزاده قرارداد كه برای امرار معاش و كسب تجربه به تدریس خصوصی در منازل اشتغال دارد و درگیر زندگی نوجوان چهارده ساله*ای می*شود.

ایجاد روحیه خودباوری در «كتونی سفید»
«كتونی سفید» ساخته محمد ابراهیم معیری، حسین یاری را در قالب معلمی نشان می*دهد كه برای سامان دادن ورزش مدرسه بزرگ و قدیمی وارد بوشهر می*شود و به زودی روحیه بچه*های شهر را در جهت خود باوری و اعتماد به نفس جمعی شكل می*دهد.


از دیگر فیلم*ها و بازیگرانی كه در نقش معلم ظاهر شده*اند می*توان به نگین صدق گویا در فیلم «تیك تاك»، افسانه بایگان در فیلم «اتل متل توتوله»، پانته*آ بهرام در فیلم «خواب*های دنباله دار»، بهاره رهنما در فیلم «ورود آقایان ممنوع» و مریلا زارعی در فیلم «جدایی نادر از سیمین» و.... اشاره كرد.