معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا، گفت: بر رعایت هر چه بیشتر ضریب امنیتی از سوی کاربران در فیس بوک تاکید داریم و بعید نیست در آینده فیلترینگ فیس بوک برداشته شود.

سرهنگ دوم تورج کاظمی، معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا در گفت*وگو با روزنامه “روزگار” گفته است: پلیس تاکنون به صورت مستقل درباره جرم بودن این موضوع سخنی به میان نیاورده است و حتی قانونگذار نیز در این باره تعریف مجرمانه*ای ندارد.
در جایی دیگر از این مصاحبه که در صفحه ۱۴ روزنامه یکشنبه ۱۲ تیرماه منتشر شده است از قول سرهنگ کاظمی آمده است که:* «افرادی که وارد شبکه*های مجازی شده و عضو آنها هستند، مجرم نیستند مگر عملی که بر اساس قوانین جرایم رایانه*ای و تعریف مراجع قضایی استناد به عمل مجرمانه باشد در غیر این صورت می*توان اعلام کرد که استفاده، عضویت یا هر گونه فعالیت در شبکه*های اجتماعی، مغایر با قوانین جمهوری اسلامی نیست یا قابلیت پیگیری و برخورد از سوی مقامات قضایی را ندارد.
سرهنگ کاظمی، در پایان گفت*وگو، در باره این که پس چرا فیس بوک فیلتر است این گونه سخن گفته است:* «این موضوع بیش از هر چیز برمی*گردد به نوع سیاستگذاری اعضای کمیسیون مصادیق فیلترینگ در کشور،* که در پاره*ای از اوقات به دلیل حفظ امنیت شهروندان، افزایش تعداد شکایت از این سایت*ها و بی*مبالاتی برخی از شهروندان که بدون رعایت اصول ایمنی به انتشار برخی اطلاعات می*پردازند که نه فقط حکومتی و سیاسی بلکه در پاره*ای موارد شخصی است که خود شهروندان بعد از انتشار آن دچار آسیب می*شوند. کمیته مصادیق فیلترینگ اقدام به فیلتر این سایت*ها می*کند.»
معاون مبارزه با جرایم پلیس فتا، ابراز امیدواری می*کند که: «چه بسا در آینده به دلیل بالا رفتن فرهنگ جامعه در استفاده از این شبکه*ها شرایط به گونه*ای مهیا شود که مسئولان نیاز بدانند این سایت*ها از فیلتر خارج شوند. اگر چه تا امروز نیز برخی از مسئولان در این زمینه عقیده دارند که نیازی به فیلتر کردن نیست و اشکالی ندارد که عموم مردم به فیس بوک دسترسی داشته باشند. بحث فیلترینگ جدا از قوانین جرایم رایانه*ای است. فیلترینگ یک سیاست مقطعی و جداگانه است که بر اساس شرایط سیاسی اجتماعی کشور درباره آن تصمیم*گیری می*شود نه موازین قانونی کشور. بنابراین بعید نیست که در آینده به دلیل تغییر دیدگاه مسئولان، فیلتر برای برخی از سایت*ها ملغی شود.»