اقتصاد > پول *و بانک- همشهری آنلاین:
سال گذشته در پی نوسانات شدید بازار ارز، سکه و طلا مسئولان اقداماتی همچون اعلام نرخ واحد ارز در روز و برخورد با دلالان را در دستور کار خود قرار دادند حال باید پرسید آیا این اقدام*ها در روزهای جاری برای کنترل بازار انجام می*شود؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پنج*شنبه 2 خرداد بازار ارز و سکه مشابه روزهای پر التهاب گذشته بود؛ بازاری که در آن دلالان به معاملات سوری می*پردازند.
در این معاملات دلالان در بین خود سکه و ارز نداشته را خرید و فروش می*کردند و در لحظه*ای که قیمتی متفاوت با روند بازار اعلام می*شد همین دلالان باعث آن بودند.
معرکه*گیری*های دلالان تا حدی بود که خیابان منوچهری و میدان سبزه میدان تهران را تماما در اختیار خود می*گرفتند و اجازه رفت*و*آمد به مردم نمی*داد، از سوی دیگر این معاملات آنقدر گسترده بود که صرافان و سکه فروشان مجاز را در خود حل کرده بود تا جایی که این افراد سرمایه خود را در این مراکز عرضه می*کردند.
کار دلالان به جایی رسید که مسئولان به فکر کنترل این افراد افتادند و نیروی انتظامی دست به دستگیری دلالان زد و بعد از آن تا چند هفته گذشته همیشه چند مامور در این دو مرکز مستقر بود، اما امروز انتهای خیابان منوچهری که منتهی به میدان فردوسی می*شود آنقدر حجم دلالان زیاد بود که می*توان گفت تعداد دلالان از سال گذشته که نظارتی بر بازار*های غیر رسمی نبود بیشتر است.
نوسان قیمت در دست دلالان
در این زمینه روابط عمومی کانون صرافان گفت: وضع بازار عادی است و تا به این لحظه گزارشی از سوی اعضا به کانون اعلام نشده است.

همچنین رییس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر استان تهران از تغییر جزئی قیمت*ها نسبت به روز گذشته خبر داد و گفت: قیمت*ها کاهشی بوده است.
احمد وفادار ادامه داد: قیمت سکه تمام طرح جدید یک میلیون و 304 هزار تومان، قیمت سکه تمام طرح قدیم یک میلیون و 260 هزار تومان، نیم سکه 722 هزار تومان، ربع سکه 448 هزار تومان و سکه یک گرمی 310 هزار تومان به فروش می*رسد.
وی درباره قیمت انواع طلا گفت: طلای 18 عیار 121 هزار و 660 تومان، هر مثقال طلا 527 هزار تومان و اونس جهانی طلا 1379 دلار و 10 سنت است.
همچنین دلار با قیمت 3540 و یورو با قیمت 4560 تومان معامله می شود.
وفادار در پاسخ به این سوال که دلالان چه تاثیری بر بازار دارند بیان کرد: واسطه*ها و دلالان به دنبال بازار آشفته هستند و این*ها در بازار نوسان قیمت ایجاد می*کنند.
وی در پایان گفت: اتحادیه اجازه فعالیت اجرایی ندارد و نمی*تواند با این افراد برخورد کند.
همچنین شنیده شده است که از روز گذشته نیروی انتظامی فعال شده*اند تا با صرافی*های غیر مجاز برخورد کنند و در دور بعدی برخوردها دلالان را از بازار جمع کنند.