اقتصاد > قیمت*ها- چهارشنبه 1 خرداد 1392 بازار طلا و ارز پر*التهاب بود به*طوری که قیمت دلار و انواع مسکوکات به*طور لحظه*ای تغییر کرد و متقاضیان در این بازارها با سرگردانی مواجه شدند.

به گزارش همشهری، قیمت دلار و سکه چهارشنبه 1 خرداد نسبت به روز ماقبل با افزایش قیمت مواجه شدند. دلار که روز سه*شنبه با قیمت 3هزار و 480 تومان فروخته می*شد، صبح روز گذشته تا 3هزار و 650 تومان بالا کشید و بعد از طی*کردن چند نوسان، عصر چهارشنبه قیمت این ارز به 3هزار و 575 تومان رسید. ایجاد شوک قیمتی در بازار از همان ساعات بازگشایی بازار آغاز شد و سرگردانی قیمت*ها به حدی بود که برخی از صرافان از درج قیمت دلار و سکه روی تابلو خودداری کرده بودند. ساعت 10صبح چهارشنبه ، فروش دلار با قیمت 3هزار و 650تومان از سوی برخی صرافان آغاز شد اما رفته رفته با تخلیه نسبی شوک از بازار، قیمت دلار روی 3هزار و 570 ثابت ماند که 90تومان گران*تر از روز ماقبل از آن بود.

در این شرایط از فروش سرپایی دلار و معرکه دلالان در چهارراه استانبول خبری نبود. اتفاقی که طی یک هفته گذشته در بازار رواج یافته بود و تمایل به فروش دلار رونق گرفته بود، به نوعی متوقف شد و فعالان بازار روشی دیگر را در پیش گرفته*اند. یکی از فروشندگان دلار در این خصوص به همشهری گفت: هفته گذشته پس از پایان ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست*جمهوری، پیش*بینی مثبتی از آینده اوضاع اقتصادی در بازار شکل گرفت و همین موضوع موجب شد تا فروش دلار رونق بگیرد و قیمت*ها کاهش یابد اما چهارشنبه با اعلام فهرست تأیید صلاحیت*شدگان کاندیداها تحلیلی دیگر در بازار حاکم شد. در این شرایط به غیر شوکی که ایجاد شد و قیمت*ها را افزایش داد، تمایل به فروش و معامله کاهش یافت به همین دلیل سردرگمی و التهاب در بازار ایجاد شد.
چهارشنبه افزایش قیمت سکه هم نشان از ایجاد التهاب در این بازار داشت. در شرایطی که طلا در بازارهای جهانی تنها 11دلار افزایش قیمت را تجربه کرد، بهای سکه با 46هزار تومان رشد به یک میلیون و 302 هزار تومان رسید. صبح چهارشنبه صرافان از درج قیمت سکه روی تابلو خودداری کرده بودند و قیمت خرید آن را یک میلیون و 270 هزار تومان اعلام کرده بودند.
رشد قیمت سکه در شرایطی رخ داد که از روز چهارشنبه بانک مرکزی عرضه سکه*های پیش*فروشی را آغاز کرد و در حالت طبیعی این اتفاق باید انتظار کاهش قیمت را در بازار ایجاد می*کرد، با وجود این بازار مسیری دیگر را در پیش گرفت.در این شرایط محمود بهمنی، رئیس*کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیأت دولت در رابطه با تأثیر موضوعات روانی داخلی بر قیمت طلا اظهار کرد:
موضوعات روانی تأثیرات کوتاه*مدتی دارند و به*طور کلی 2 سخنرانی یا راه افتادن 2 سایت در فکر مردم تغییراتی ایجاد می*کند اما بلافاصله با ریزشی که ما در بازار انجام می*دهیم شرایط به حالت اول برمی*گردد.
محمود بهمنی در مورد سکه*های پیش*فروشی هم گفت: قیمت سکه در بازار پایین*تر از قیمت تمام*شده برای افراد با درنظر*گرفتن مالیات بر ارزش افزوده می*شود. هر کس ضرر می*کند می*تواند نقدا پول خود را از بانک*ها دریافت کند.