یک کارشناس بازار آتی بورس سکه در گفت و گو با افکارنیوز با اشاره به اینکه قیمت سکه و طلا در ایران در حداقل قیمت ممکن قرار دارد اظهار داشت: در یک ماه گذشته شاهد رشد نرخ ارز بودیم اما بازار طلا واکنش واقعی به این افزایش نرخ نشان نداد.

داوود حسنی با تاکید بر اینکه اقتصاد غرب به ویژه اروپا اکنون در شرایط مناسبی قرار ندارد تصریح کرد: در هفته گذشته موسسه مودی بازار اروپا را به یکباره در شوک فرو برد و با کاهش یکباره رتبه اعتباری ۱۷ بانک آلمانی و تغییر وضعیت اقتصادی این کشور به وضعیت منفی؛ شرایط را برای صعود دوباره طلا به بالای ۱۷۰۰ دلار فراهم کرد.
وی تصریح کرد: قیمت اونس جهانی طلا یک حرکت رو به جلو را آغاز کرده است اما این حرکت تنها زمانی اوج می گیرد که گزارش رییس کل بانک مرکزی آمریکا که در آخر ماه جاری ارایه می شود حکایت از بحران در اقتصاد این کشور داشته باشد در آن صورت نمی توان برای نرخ طلا سقف مشخصی تعیین کرد.

این کارشناس بازار آتی با اشاره به برگزاری انتخابات در آمریکا در پاییز سال جاری از تلاش دولت اوباما برای تثبیت وضعیت اقتصادی خبر داد و افزود: البته باید توجه داشت که بانک مرکزی این کشور در حال جاضر توسط جمهوری خواهان اداره می شود بنابراین گزارش های این بانک به نباید مطابق میل اوباما باشد و برعکس باید وضعیت اقتصادی را بد جلوه دهد. این به معنای امید به رشد سریع قیمت طلا در پاییز است.

آینده بازار طلا به تحولات سوریه وابسته است

حسنی در ادامه به وضعیت بحران در منطقه به ویژه در سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: سوریه یک منطقه استراتژیک برای ایران، روسیه، اروپا و آمریکا است به همین دلیل تحولات در آن به سرعت بر بازارها اثر خواهد گذاشت اما وضعیت سوریه هنوز به نقطه بحرانی برای اقتصاد جهان نرسیده است به همین دلیل اثر گذاری آن بر شاخص ها در حداقل ممکن است.

بازار داخلی طلا متکی به ارز است

وی با اشاره به حذف دلار برای مسافرت های خارجی توسط بانک مرکزی گفت: حجم ارز تخصیص یافته برای مسافرت های خارجی نسبت به کل ارز مورد استفاده در اقتصاد ایران ناچیز است و بر ذخایر بانک مرکزی اثر چندانی نداشت اما اکنون با حذف این سهمیه بازار ارز دگرگون شده و قیمت دلار بیش از ۶۰ تومان رشد کرد که سیر صعودی آن در حال حاضر ادامه دارد؛ سوال اینجاست که ایا هزینه این کار بیشتر از منفعت آن نبود؟ به عقیده من اگر بانک مرکزی ارز مسافرتی را دستکاری نمی کرد در ماه جاری شاهد دلار کمتر از یک هزار و ۸۵۰ تومان نیز بودیم اما این اقدام بانک مرکزی فضا را برای دلالان قراهم کرد تا جذابیت کاذب در بازار ایجاد کنند.

حسنی خاطرنشان کرد: پیش بینی بیشتر کارشناسان از نرخ سکه برای پاییز سال جاری بالاتر از ۸۵۰ هزار تومان است که بیشترین علت رشد به قیمت اونس طلا در بازار جهانی باز می گردد. بر اساس پیش بینی بانک جهانی طلا و همچنین بر اساس اخرین پیش بینی کیتکو قیمت هر اونس طلا تا پایان ۲۰۱۲ از یک هزار و ۸۲۵ دلار عبور می کند این در حالی است که اونس طلا (در روز جمعه) حدود یک هزار و ۶۱۰ دلار بود و این حکایت از رشد ۲۰ درصدی هر اونس طلا در بازار جهانی طی شش ماه آتی دارد.