مجله سیب سبز: استفاده از لوسیون، مرهم و ماسک و رنگ*های گیاهی و طبیعی از قدیمی*ترین و امن*ترین روش*هایی است که هنوز هم برخی از دختران و زنان شرقی در کشورهای آسیایی از آن برای افزایش زیبایی، آراستگی و سلامت موهایشان استفاده می کنند. بهره*گیری از این شیوه*ها پیش از آنکه مصرف لوسیون*ها، رنگ موها و دیگر محصولات شیمیایی پوست و مو بازار محصولات بهداشتی و زیبایی جهان را قبضه کند میان بسیاری از مردم جهان باب بود. این گروه از علاقه*مندان استفاده از محصولات طبیعی علاوه بر آنکه از قابلیت*های گیاهان دارویی برای حفظ زیبایی*شان بهره می*گیرند از جنبه*های درمانی آنها نیز استفاده می*کنند و برخلاف رنگ*ها و لوسیون*های شیمیایی، زیبایی را همراه با سلامت و شادابی برای پوست و موی خود می*خواهند. در اینجا نسخه*های طبیعی درمانگران شیوه*های طب سنتی و مکمل برخی از روش*های تقویت، ترمیم و رنگ کردن موها با گیاهان دارویی را با هم مرور می*کنیم.انگور کولی، راه*حلی برای جوانسازی مو

اگر برای پوشاندن تارهای سفید موهایتان دست به دامن رنگ*های شیمیایی شده*اید، حتما تا امروز دست*کم یک*بار سوختگی و خشکی ساقه موی خود را تجربه کرده*اید. در میان نسخه*های گیاهی طب سنتی که غالبا بر جنبه*های درمانی تاکید دارند روشی وجود دارد که از آن نه*تنها برای درمان خشکی و افزایش مقاومت تار مو می*توان بهره برد بلکه می*توان از آن برای پوشاندن تارهای سفید مو نیز استفاده کرد. میوه انگور کولی یکی از بهترین گیاهان دارویی برای این منظور است. ضمن آنکه عصاره و جوشانده به دست آمده از این گیاه می*تواند بهترین دارو برای از بین بردن کک و لک و بهترین لوسیون برای جایگزین کردن به جای شیرپاک*کن باشد.

نسخه 1: 60 گرم از برگ و میوه انگور کولی را در یک لیتر آب بریزید و بگذارید آهسته بجوشد تا حجم آن به نصف برسد. سپس این محلول را از صافی رد کنید و با آن 2 تا 3 مرتبه در هفته موها*یتان را ماساژ دهید تا رنگ تارهای مو به سرمه*ای تیره تبدیل شود.

نسخه 2: نصف استکان انگور کولی را درون 2 لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا یک لیوان از آن باقی بماند. باقی مانده این جوشانده را صاف کرده و از آن پس از سرد شدن برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید. این لوسیون گیاهی بهترین گزینه برای پوست*های حساس است.

نسخه 3: برای جوانسازی و افزایش شادابی پوست گل*های خشک شده انگورکولی را دم کنید و مقداری پودر باقلای خشک به آن اضافه کرده و خمیری تهیه کنید. این خمیر را به صورت ماسک روی صورت بگذارید و پس از 15دقيقه بجوشانید.یک تیر و دو نشان با پودر برگ حنا

ماساژ خمیر به دست آمده از پودر برگ حنا علاوه بر آنکه موجب ترمیم ساقه مو، افزایش ضخامت تار مو و درمان موهای دوشاخه می*شود می*تواند به عنوان بهترین گزینه برای تغییر رنگ موها به رنگ مسی، حنایی و قهوه*ای روشن باشد. به گفته درمانگران طب سنتی استفاده از ماسک حنا به صورت مستمر موجب درمان ریزش مو و پیشگیری از ریزش آن می*شود.

نسخه1: نصف لیوان پودر حنا را با آب و یک زرده تخم*مرغ مخلوط کنید و آن را به مدت 45 دقیقه روی موهای خود قرار دهید. در صورتی که موهای تیره*رنگ داشته باشید می*توانید به موهایتان توناژ قهوه*ای بدهید.

نسخه 2: افرادی که می*خواهند با کمک رنگ*های طبیعی و گیاهی موهای خود را به رنگ مسی نزدیک کنند می*توانند به میزان مساوی گل ریواس، گل بابونه و برگ حنا را با 3 لیوان آب مخلوط کرده و بجوشانند. سپس این مخلوط را پس از سرد شدن روی موهایشان ماساژ دهند.

نسخه3: درمانگران طب سنتی اندونزی از برگ*های له شده و خیس شده حنا و جوشانده برگ*های حنا برای درمان عفونت*ها و زخم*های ناخن استفاده می*کنند. آنها از این مرهم برای درمان خارش و سرخی پوست نیز استفاده می*کنند.ماسک ریواس و بابونه ویژه میانسالان

خانم*هایی که با سفیدی و ریزش تارهای مو در دوران میانسالی و کهنسالی مواجهه هستند می*توانند در مدت زمان باقی مانده تا عید نوروز از مخلوط گیاه دارویی ریواس و بابونه برای تقویت و تغییر رنگ موهایشان استفاده کنند. استفاده از این ترکیب به صورت موضعی یا حمام کردن در آبی که عصاره یا جوشانده بابونه و ریواس در آن قرار دارد موجب تقویت بدن و افزایش توان و سیستم ایمنی بدن می*شود.

نسخه1: اگر موهای خود را بلوند کرده*اید، برای افزایش درخشندگی و شفافیت آن هر هفته آنها را با جوشانده گیاه بابونه بشویید. این جوشانده علاوه بر درخشندگی موها، مقاومت تارهای مو را در برابر مواد شیمیایی افزایش می*دهد.

نسخه2: برای تهیه مخلوط بابونه و ریواس باید به میزان مساوی گل بابونه و گل ریواس را درون 3 لیوان آب بریزید و این مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آماده شود. بعد از گذشت 20دقیقه که گل بابونه در آب جوشید این محلول آماده است. آن را صاف کرده و پس از خنک شدن روی موهای خود ماساژ دهید. این کار را تکرار کنید تا رنگ طلایی مورد علاقه*تان روی موها ظاهر شود.

نسخه 3: ماساژ مخلوط جوشانده گل بابونه با روغن بادام روی پوست سر یکی از بهترین روش*ها برای درمان خارش و از بین رفتن قرمزی و التهاب پوست سر است.

درمان شوره سر با ماسک روناس

اگر تصمیم دارید دست کم از شر شوره سر خلاص شوید، پیشنهاد می*کنیم ماسک روناس را تجربه کنید. با کمک این گیاه دارویی نه تنها می*توانید از بروز شوره سر در تعطیلات عید نوروز پیشگیری کنید بلکه می*توانید از آن برای تیره کردن رنگ موهای خود استفاده کنید بدون آنکه نگران آسیب*های احتمالی تغییر رنگ موهایتان باشید. روناس علاوه بر آنکه می*تواند طیف رنگ*های قهوه*ای تیره، مشکی و پرکلاغی را ایجاد کند، می*تواند به درمان شوره سر و درمان و پیشگیری از پوسته پوسته شدن پوست سر شما کمک کند.

نسخه 1: اگر تصمیم دارید موهایتان را پرکلاغی کنید می*توانید نصف لیوان پودر رناس را با آب مخلوط کنید و آن را به مدت 45 دقیقه روی موهایتان ماسک کنید. هر 10 دقیقه یک بار پوست سر را با کمک این مرهم به خوبی ماساژ دهید.

نسخه2: 10 گرم ريشه روناس را در يك ليتر آب ريخته و بگذاريد براي مدت 10 دقيقه بجوشد. اين جوشانده را در وان حمام بريزيد و براي رفع بيماري*هاي پوستي در آن استراحت كنيد. در ضمن با کمپرس جوشانده روناس روی سر می*توانید برای درمان شوره سر نیز بهره بگیرید.

نسخه3: برای به دست آمدن رنگ قهوه*ای تیره برای موهایتان می*توانید علاوه بر ریشه روناس، پوست گردو و دانه*های قهوه را به میزان مساوی ترکیب و با مقداری آب، خمیر کرده و به مدت 45 دقیقه روی سر بگذارید.

منبع:برترین ها