مجله سیب سبز: اين يك هديه براي شماست، هديه*اي بزرگ كه بزرگ*ترين اتفاق زندگي يك زن است، طبيعي است كه اين اتفاق با تغييرات زيادي در زندگي شما همراه خواهد بود، اين تغييرات صرفا در زندگي شما نيست بلكه در جسم و روح شما هم خواهد بود، قطعا با شروع دوران بارداري متوجه مي*شويد كه تغييرات ايجاد شده در شما تنها در ناحيه شكم و ران*هايتان نيست و تغييرات ناشي از بارداري تقريبا تمام ارگان*هاي بدن يك زن را درگير مي*كند. اين مطلب برخي از تغييرات ايجاد شده در بدن زنان باردار را براي شما مي*گويد.تغييرات موها

در برخي موارد ديده شده كه موها طي دوران بارداري حالت زيباتر و مناسب*تري پيدا مي*كنند. در كل اين تصور عمومي وجود دارد كه بارداري باعث درخشان*تر شدن و سالم*تر شدن موها مي*شود اما براي برخي زنان حالت*هاي ناراحت*كننده با بارداري رقم مي*خورد، براي مثال در برخي زنان با اتمام دوره بارداري ريزش مو به صورت منطقه*اي يا عمومي رخ مي*دهد. دكتر دوسون مانتاسيمو، متخصص پوست و مو در دانشگاه هاروارد در اين مورد توضيح مي*دهد: «طي دوران بارداري برخي هورمون*ها در بدن مادر بالا مي*رود كه اين هورمون*ها به استحكام و زيبايي موها مي*انجامد كه بلافاصله پس از زايمان ميزان اين هورمون*ها افت مي*كند و در نتيجه شرايط ريزش موها فراهم مي*شود. البته دكتر مانتاسيمو به همه زنان باردار اطمينان مي*دهد كه نبايد نگران اين موضوع باشند. او مي*گويد كه اين ريزش موها حداكثر تا 6 ماه پس از زايمان برطرف مي*شود و آن چيزي كه خانم*هاي باردار و تازه*مادران بايد از آن مطلع باشند اين است كه اضطراب اين حالت را تشديد مي*كند.

رگ*هاي زشت

زنان طي دوران بارداري بيشتر از ساير اوقات ممكن است به بيماري*هاي واريسي عروق مبتلا شوند. دكتر امانوئل وردامايلن، متخصص عروق در بيمارستان «سن جيمز» بنراسكا در اين مورد مي*گويد:*«طبيعي است كه با افزايش فشار روي عروق و به ويژه عروق پاها و اندام تحتاني طي بارداري احتمال بروز مشكلات عروقي و بروز واريس بالا مي*رود، اگر هم طي يك بارداري واريس بروز كند، در بارداري*هاي بعدي ممكن است ميزان و شدت اين واريس*ها افزايش يابد. دكتر وردامايلن توضيح مي*دهد: «وزن كودك و اضافه*وزن مادر باعث افزايش فشار روي عروق مي*شود و اينگونه بازگشت خون به سمت قلب سخت*تر مي*شود و اختلال در عملكرد عروق باعث بروز واريس و ظاهر خاص عروق واريس به خصوص در ران*ها و پاها ايجاد مي*شود.»

وقتي حلقه*تان ديگر به انگشت*تان نمي*خورد

قبلا براي شما گفتيم كه اگر طي دوران بارداري متوجه شديد كفش*هاي*تان براي*تان كوچك شده و پاي*تان سايز بزرگ*تري پيدا كرده تعجب نكنيد، حالا هم به شما مي*گوييم كه جز پاهاي*تان دست*هاي* شما هم ممكن است طي دوران بارداري افزايش سايز پيدا كنند. دكتر كايرو در اين مورد مي*گويد: «در كنار پاهاي شما، دست*هاي*تان هم ممكن است طي دوران بارداري بزرگ*تر و چاق*تر شوند اما مكانيسم اين موضوع چگونه است؟ طي دوران بارداري با همان مكانيسمي كه قبلا توضيح داده شد احتباس مايعات رخ مي*دهد و اين حالت مي*تواند باعث افزايش اندازه دست*ها و ورم كردن آنها شود. گاه مقدار ورم به حدي است كه ممكن است حلقه يا انگشترهاي شما ديگر اندازه انگشت*هاي*تان نباشد. در مورد ورم كردن و بزرگ شدن دست*ها بايد گفت با وجودي كه بيشتر موارد اين حالت پس از پايان بارداري خود به خود بهبود مي*يابند اما مواردي هم ديده شده است كه بزرگ شدن دست*ها در زنان باردار حتي پس از پايان بارداري هم باقي مانده و حتي به صورت دائمي درآمده است.رنگ پوست*تان مي*پرد

اگر بلافاصله پس از مادر شدن و پايان دوران بارداري متوجه تغييراتی در پوست*تان شديد تعجب نكنيد، اين اتفاقي است كه براي بسياري از تازه مادران مي*افتد. دكتر لوراكوريو، متخصص زنان و زايمان در مركز پزشكي مون سينايي در نيويورك مي*گويد: «چه در دوران بارداري و چه بلافاصله پس از زايمان بروز آكنه و جوش در زنان طبيعي است. البته اين حالت بيشتر در سه ماهه اول بارداري رخ مي*دهد و معمولا چند هفته پس از ظهور، حتي بدون درمان شدن بهبود پيدا مي*كنند.» جدا از آكنه بروز ندول*هاي پوستي يا دانه*هاي پوستي يا skin tag هم در دوران بارداري ممكن است در نقاط مختلف پوست رخ *دهد كه برخي از آنها خود به خود بهبود پيدا مي*كنند اما اگر اين دانه*هاي* پوستي بهبود پيدا نكرد هم نگران نباشيد زيرا يك پزشك متخصص پوست و مو مي*تواند به راحتي اين دانه*ها را از پوست شما بردارد. يك تغيير ديگر پوست در دوران بارداري تغييرات رنگدانه*اي و رنگ پوست است. يكي از شايع*ترين اين تغييرات ايجاد خط بارداري يا لينه*آ نيگرا Linea nigra است كه خطي تيره و عموما قهوه*اي است كه به صورت عمودي روي شكم ايجاد مي*شود و پس از مدتي خود به خود از بين مي*رود اما فرم شديد و ناراحت*كننده تغييرات پوستي، بي*رنگ شدن يا تغيير رنگ يافتن پوست است كه ممكن است در هر نقطه*اي از بدن يا حتي در كل بدن رخ بدهد.

كفش*تان ديگر به پاي*تان نمي*رود...

بارداري مي*تواند روي اندازه پاي زن تاثير بگذارد. نتايج تحقيقات چاپ شده در بولتن فيزيكال مديسين ثابت مي*كند كه بارداري مي*تواند اندازه پاي زنان را افزايش دهد. در اين مطالعه گروه تحقيق طول و قوس كف پاي 149 زن باردار را در آغاز بارداري* سپس در پايان ماه پنجم بارداري و 5 ماه پس از پايان بارداري اندازه*گيري كردند. در 60 تا 70 درصد اين زنان ميزان قوس كف پا كاهش يافته بود و حدود 2 تا 10 ميلي*متر هم به طول پا اضافه شده بود اما نكته جالب اين است كه ميزان افزايش طول پا و كاسته شدن از قوس كف پا با ميزان وزن گرفتن زنان طي بارداري ربطي نداشت. دكتر بيل سگال، پزشك متخصص زنان و زايمان و پروفسور تحقيقات پزشكي در زمينه بارداري در دانشگاه بالتيمور كه محقق ارشد انجام اين پروژه بوده است، مي*گويد:* «نتيجه تحقيقات ما نشان داده است كه تغييرات ايجاد شده در اندازه و حالت پاي خانم*ها با ميزان وزن گرفتن آنها در دوران بارداري ارتباطي ندارد، درعين حال تحقيقات ما نشان داد كه اين تغييرات با ميزان كاسته شدن وزن اين زنان پس از به پايان بردن دوران بارداري هم ارتباطي ندارد.» اما چه مكانيسمي مي*تواند پشت اين تغييرات جالب باشد؟ دكتر سگال مي*گويد كه او و تيمش اعتقاد دارند كه دو هورمون مهم زنانه كه در دوران بارداري هم نقش مهمي را ايفا مي*كنند، يعني هورمون*هاي استروژن و ريلكسن، در اين مورد دخيل هستند.» ما فكر مي*كنيم كه وظيفه اصلي اين 2 هورمون ريلكس كردن ليگامان*هاي مفاصل و لگن براي ساده*تر كردن زايمان و بارداري است اما اين هورمون*ها در تمام بدن پخش مي*شوند و براي همين مفاصل زانو و مچ دست هم نوعي از شل*شدگي و درصدي از افتادگي را تجربه مي*كنند، دركل مي*توان گفت كه اين تغييرات در ليگامان*ها و عضله*هاي پا باعث بروز تغييرات در پا در بارداري مي*شود.»

منبع:برترین ها