نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: عشق در نگاه اول

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۹:۰۴]
  محل سکونت
  انجمنـ پیچکـ نتـ
  نوشته ها
  3,925
  امتیاز
  9,319
  سطح
  1
  Points: 9,319, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 56.0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassThree FriendsOverdriveYour first Group
  نوشته های وبلاگ
  1045
  سپاس ها
  1,278
  سپاس شده 4,668 در 2,306 پست
  حالت من
  Mehrabon

  New 2 عشق در نگاه اول

  عشق در یک نگاه
  روز اول دانشگاه برای همه پر از خاطره است. احساس موفقیت و افتخار، کشیدن یک نفس راحت بعد از کنکور، آماده شدن برای محیط تازه و تجربیات نو و... . یکی از جالب*ترین خاطره*های روز اول دانشگاه را رضا، دوست شیرازیم، برایم تعریف کرد. روز اول به مناسبت ورود ما به دانشگاه جشن مفصلی گرفته بودند و بعد از ثبت*نام و جشن، دانشجوهای سال بالایی قسمت*های مختلف دانشگاه را به ما نشان می*دادند. بیشتر دانشجوها نسبت به محیط جدید احساس غریبی می*کردند. اما داستان در مورد فرشته فرق می*کرد. او دختر صمیمی و خونگرمی بود که از همان اول شروع کرد با اولین نفری که کنارش بود یعنی رضا صحبت کردن. رضا که هیچ*وقت رابطه مستقیم با دخترها نداشت و از خانواده*ای سنتی و مذهبی بود، اولش خجالت می*کشید. ولی کم*کم یخ او هم آب شده بود و شروع کرده بود به گرم گرفتن با فرشته. در تمام روز اول دانشگاه، شاید تنها کسانی که با هم مشغول صحبت شدند، رضا و فرشته بودند.
  بعدها رضا برای من تعریف کرد که آن*شب از خوشحالی تا صبح نخوابیده و احساس می*کرده عشق رویاهایش را پیدا کرده است. یک*روز صبح که رضا به عشق دیدار فرشته راهی دانشگاه شده بود، فرشته به محض دیدار او سلام و احوال*پرسی گرمی کرده بود و با هم به طبقه سوم دانشگاه که کلاس*ها برگزار می*شد رفته بودند. اما پیش از رفتن سر کلاس، فرشته پسر قدبلندی را که از آنجا رد می*شد، صدا زد و رضا را به او معرفی کرد. «فرید، این رضا همکلاسیمه که برات تعریف کردم؛ رضا، فرید شوهرم.»
  هنوز هم زمانی که رضا این خاطره را تعریف می*کند، از خجالت سرخ می*شود. از این خاطراتِ عشقِ در یک نگاه و در یک روز، تا دلتان بخواهد به یاد دارم. هر چند که با گذشت زمان و شروع کلاس*ها، روابط بیشتر از روزهای قبل برمبنای شناخت افراد از هم شکل می*گیرد، اما بسیاری از عشق*ها در همان روزهای اول به دلیل کمبود شناخت افراد از جنس مخالف، تفاوت*های فردی و تفاوت*های فرهنگی، به سادگی به ناکامی کشیده می*شود.
  (مانی- ر، دانشجوی کارشناسی ارشد)
  ترم اولی*ها و جنس مخالف
  جوانان یا بهتر بگوییم نوجوانانی که به عنوان دانشجو، زندگی پرفراز و نشیب دانشگاهی را آغاز می*کنند، در دوستی با افراد جنس مخالف – که البته دارای برخی فایده*های روانی و اجتماعی است- گاه دچار مشکلات و بحران*هایی می*شوند که تا سالیان دراز، همچون ابری تیره بر آسمان زندگی آنها سایه می*افکند و شادابی و کامروایی را از آنها دور می*کند.
  در این نوشتار به کوتاهی ویژگی*های سال اولی*ها، انگیزه*های آنها از برقراری رابطه با جنس مخالف، پیامدهای آن و نیز روش*های پیشگیری و رهایی از آسیب*های این*گونه دوستی*ها را بیان می*کنیم.

  سال اولی کیست؟
  بیشتر سال اولی*ها پسران و دخترانی هستند 19،18ساله، که تا حدود سه ماه قبل از ورود به دانشگاه دانش*آموزانی بوده*اند تلاشگر و پرکار که زمان زیادی را به درس و مشق مدرسه می*گذرانده*اند و تنها نگرانی و دغدغه فکری آنها پذیرفته شدن در دانشگاه بوده است.
  در دوران دانش*آموزی، پدران و مادران آنها، به*ویژه در دوسال آخر مدرسه، همه نوع حمایت عاطفی، مالی و امکاناتی را به اندازه توان خود، در اختیار فرزندانشان قرار می*دادند و در کنار محبت و حمایت زیاد و بی*دریغ، بر تمام کارهای آنها از قبیل زمان*های رفت و آمد، خوابیدن و استراحت، شیوة گذراندن اوقات فراغت و خصوصیات دوستان و خانواده*هایشان نظارت می*کردند.
  بیشتر سال اولی*ها، تا پیش از ورود به دانشگاه تماس زیاد و نزدیکی، حتی با جوانان غیرهم*جنسِ فامیل هم نداشته*اند.
  آنها در زمان دانش*آموزی، کشش جنسی خود را با پشتوانة تربیت دینی و به*خاطر نهی و مراقبت والدین و نیز خستگی ناشی از پرکاری، مهار می*کردند و یا رهایی از آن را به رؤیاهای شبانه و روزانه می*سپردند.
  از سوی دیگر چون نظام آموزشی ما در ایران، تأکید خود را بر حفظ کردن مطالب ده*ها کتاب پرحجم درسی گذاشته و به تأیید و حمایت خانواده*های ناآگاه و نگران، و همنوا با بنگاه*های آزمند تقویتی و کنکور، شعار «زگهواره تا گور تستی بزن!» را به جای آموزه*های «زگهواره تا گور دانش بجوی» و «توانا بود هر که دانا بود» نشانده است، نوجوانان ایرانی، نه*تنها مهارت*های برقراری ارتباط، حل مسئله، مهار خشم، ابراز وجود، خویشتن*داری و مقابله با استرس را نمی*آموزند، بلکه با وجودهایی آکنده از اضطراب، کمرویی، ضعف اعتماد به*نفس و احساس گناه و سرمست از رتبه*های یک*رقمی و دورقمی، به غرقاب محیطی پر از ابهام* و مشکل با و پرسش*های جدید پرت می*شوند!
  آری، در آغــــــاز زندگی دانشجویی، پرنده*های نورسی بودید که تا دیروز در زیر پر و بال مادران خود آرام گرفته بودید. ماشین*های خودکار حفظ کتاب*ها وگزینه*ها، قهرمانان خوش*باور عشق*های خیالی، خستگان و آزردگان عرصه درس و تست! عصیانگران خشمگین از مراقبت*های گاه و بیگاه بزرگ*ترها، و خاموشان پرآزرمِ از به زبان آوردن یا به خیال کشیدن نام و نشان دختر یا پسری آشنا و بیگانه، یک*باره خود را در کنار ده*ها نفر از همسالان جنس مخالف می*بینند، هیجان*زده و نگران می*شوند و هرکدام با انگیزه*ای در دام نگاهی، لبخندی و کلامی می*افتند.

  انگیزه*های ارتباط
  کشش طبیعی: مهم*ترین انگیزه توجه به جنس مخالف، کششی است سالم و غریزی که خداوند در نهاد انسان* قرار داده است. در مقاله*هایی که در شماره*های قبل سپیده دانایی نوشته*ایم، یادآور شده*ایم که سیمای دوستی با جنس مخالف در سه دورة تحولی: تولد تا 6 سالگی، 7 تا 12سالگی و نوجوانی و بعد از آن، با هم تفاوت دارند. از سن 13 سالگی، همزمان با افزایش ترشحات غدد درون*ریز، رشد ابعاد جسمی و پدیدار شدن ویژگی*های اولیه و ثانوی جنسی، توجه به محرک*های جنسی و جنس مخالف در نوجوان بیدار می*شود و به مرور شدت می*گیرد.
  فراهم بودن زمینه دوستی: چون دختران و پسران زیادی یا با هم در یک رشته درس می*خوانند و یا در یک دانشگاه کنار هم هستند، فرصت زیادی برای تماس با یکدیگر پیدا می*کنند.
  آزادی برای برقراری ارتبــــــــاط: دانشجویان چه در شهر خود درس بخوانند، چه در شهری دیگر، مانند دوره دبیرستان در معرض نظارت و مراقبت شدید والدین و بزرگ*ترهای خود نیستند. از این رو، راحت*تر و بدون *واهمه می*توانند اقدام به دوستی با جنس مخالف کنند.
  استقلال*طلبی: عده*ای از جوانان که فکر می*کنند قبل از دانشگاه استقلال و آزادی عمل نداشته*اند، بیش از دیگران حریص*اند که استقلال*طلبی خود و رهـــــا شدن از محدودیت*هـــای خانوادگـــی را با گرفتن دوســـت دختر یا پسر برآورده سازند.
  شـــرایط روحــی: روان*رنجوری ناشی از مشــــــکلات زندگی قبلی، یا اضطــــراب و احسـاس تنهایی در زندگی جدید، بعضی را وا می*دارد که برای به دست آوردن آرامش خود به سوی رابطه با جنس مخالف کشیده شوند؛ رابطه*ای که ثابت شده در مراحل اول دوستی، به راستی منبعی شادی*آور و تسکین*دهنده است.
  فشار گروه همسال: نوجوان و جوان، از دوستان همسال خود بسیار تأثیر می*پذیرد. از این رو اگر در دانشگاه و کلاس و یا در جمع دوستان خوابگاهی، چند نفری او را تشویق به برقراری رابطه با جنس مخالف کنند و به*خصوص اگر با توجیهات روشنفکرنمایی و تجددمآبی، نداشتن این نوع دوستی*ها را نشانه عقب*ماندگی و تحجّر بدانند، جوان تازه*وارد نمی*تواند در برابر اصرارها و ریشخندهای آنان تاب بیاورد.
  آمادگی*های پیشین: با آنکه گفتیم بیشتر سال اولی*ها در گذشته نزدیک، دانش*آموزان تلاشگری بوده*اند که با مراقبت والدین خود، فقط درس می*خوانده*اند و جز شرکت در کلاس*های گوناگون رسمی و غیررسمی، سرگرمی دیگری نداشته*اند، اما متأسفانه برخی از دانشجویان بزرگ*تر و درگیر رابطه با جنس مخالف، گزارش داده*اند که حدود 40درصد آنها از دوران دبیرستان و حتی دوران راهنمایی دوستی با جنس مخالف را شروع کرده*اند و به این کار آگاهی کامل دارند! اینان آزمندتر از دیگران، همچون مصرف*کنندگان مواد مخدر، ناآرامی و نیاز برانگیخته شده خود را با دوست گرفتن*های متعدد، آ*ن*هم در یک زمان! رفع می*کنند.
  نصیحت گوش کن جانا
  که از جان دوست*تر دارند
  جوانان سعادتمند، پند پیر دانا را
  تلــــــــــــخ تـــــرين قسمت زندگی اونجاست که آدم به خودش میگه :

  چی فکر میکردیم وچـــــي شــــــــد...!!


 2. #2
  Banned
  آخرین بازدید
  سه شنبه ۱۱ تیر ۹۲ [ ۱۹:۴۷]
  نوشته ها
  2
  امتیاز
  38
  سطح
  1
  Points: 38, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 1.0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 2 در 1 پست
  به نظر من عشقی در نگاه اول وجود نداره
  اون چیزی که هست حس قلبی و برخورد اول هستش

 3. 2 کاربر از پست مفید sana39 سپاس کرده اند .

  salamatism (سه شنبه ۱۲ بهمن ۹۵),ایه (سه شنبه ۱۱ تیر ۹۲)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •