کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: دختر ایرانی - زن ایرانی

 1. #1
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  Icon19 دختر ایرانی - زن ایرانی

  تذکّر مهم: مطلب زیر تعلقی به نگارندۀ این سطور ندارد، سازندۀ حقیقی آن کسانی هستند که در این مطلب از آنها نام برده می شود. پس همه حق دارند بدون ذکر منبع، این مطلب را در وبلاگ، سایت یا مجله های خود مطرح نمایند.

  وقتی نام «دختر ایرانی» یا «زن ایرانی» را می شنوید، چه مفهومی در ذهن شما متبادر می شود؟ تحت این عنوان چه چهره ای را در تلویزیون و سینمای ایران به یاد می آورید؟ اگر این عنوان را در اینترنت جستجو کنید، چه می بینید؟ تا جایی که من دیده ام، معمولاً این عنوان، یادآور یک دختر مذهبی یا یک زن مذهبی نیست. معمولاً زنان بدحجاب یا بی حجاب را به یاد می آورد. در واقع یک تحریف خواسته یا ناخواسته، در ایران رخ داده است، که باعث می شود، که چهرۀ دختر یا زن ایرانی، در اینترنت، سینما و تلویزیون، چهره ای مذهبی نباشد و در واقع هیچ سهمی از مفهوم «دختر ایرانی» یا «زن ایرانی» برای دختران و زنان مذهبی ما قائل نشوند. می خواهم به خوانندگان این مقاله نشان بدهم، که شاید بزرگترین و بااخلاقترین شخصیتهای زن ما، را باید از بین مذهبیها جستجو کرد:


  زن ایرانی یعنی طیبه واعظی دهنوی. او متولّد سال 1336، بود. از کودکی قالیبافی می کرد و برای جهیزیه اش پول جمع می نمود، ولی وقتی بزرگ شد، با آن پولها یا برای افراد فقیر جهیزیه ، یا برای شاگردان بی بضاعت دفتر و قلم می خرید. مادرش نقل می کند که طیبه می گفت من می خواهم مثل آسیه با فرعون زمانم بجنگم، دوست دارم مثل سمیّه(نخستین شهید اسلام)، شهید بشوم. صاحبخانه اش می گوید: «این دختر به خانه ما آمد، سرمان برهنه بود، بی حجاب بودیم، اینقدر پند و نصیحت کرد و از قرآن و دعا گفت که ما دیگر یک تار مویمان را نمیگذاشتیم بیرون بماند.» به خاطر مبارزه با شاه و تحت تعقیب بودن شوهرش از سال 1354 به زندگی مخفی روی آورد، ولی در نهایت در 30 فرودین 1356 پس از دستگیری شوهرش، دستگیر شد و خواهر شوهرش، فاطمه جعفریان که او هم مبارز بود در این روز کشته شد. ساواک که او را گرفته بود، چادرش را برداشته بود، او گفته بود: «بکشیدم ولی حجابم را برندارید.» در نهایت چنانکه آرزو داشت مانند سمیه شهید شود، روز 3 خرداد 1356، در سنّ 20 سالگی زیر شکنجه ساواک جان داد.


  دختر ایرانی یعنی محبوبه دانش آشتیانی. او در بهمن سال 40 به دنیا آمد. بسیار اهل مطالعه و جدی بود و کودکی و نوجوانی دیگران را نداشت. اهل ورزش و جنب و جوش بود، اما یک جور استعداد مدیریت و رهبری بقیه را داشت. همه چیز را خیلی عمیق می فهمید. به خاطر مبارزات سیاسی باید دقّت بیشتری می کرد، پس یک چادر رنگی داشت که هر وقت می دید شرایط مشکوک است، چادر سیاهش را در می آورد و در کیفش می گذاشت و چادر رنگی سر می کرد. در بحثها عصبانی که نمی شد، ولی نهایت سعی خودش را می کرد که طرف مقابل را متقاعد کند. آراستگی، نظم و مهربانی اش فوق العاده بود. در اوج مبارزات، لباس هایش مرتب و آراسته بودند. چادرش را که در می آورد، حتما به شکل بسیار منظمی تا می کرد. لباس هایش همیشه بسیار ساده بودند، اما در نهایت تمیزی و آراستگی. شعارش تزکیه قبل از تعلیم بود و همیشه به این آیه قرآن اشاره می کرد که: «یزکیهم و یعلمهم الکتاب». برای بچه های محروم جنوب شهر کتاب می برد. سعی می کرد همه را به میدان بکشد، با بچه هایی که مذهبی به نظر نمی رسیدند، به شکل هدفدار ارتباط برقرار می کرد. حتی با خودش به دبیرستان راکت تنیس می آورد. در نهایت در تظاهرات 17 شهریور 1357، در حالی که هنوز به هفده سالگی نرسیده بود، در اثر تیری که به قلبش اصابت کرده بود، شهید شد.


  زن ایرانی یعنی زهره بنیانیان. او متولّد دیماه 1336 بود. خیلی قرآن می خواند، از هر فرصتی برای دعا و نیایش استفاده می کرد. در دبیرستان به خاطر حفظ حجاب، دو هفته از رفتن به مدرسه محروم شد. پس از یک ازدواج ناموفق و زندگی موقت در آلمان، ابتدا در لبنان یک دورۀ آموزش نظامی می بیند و در سال 1356 به ایران باز می گردد و فعالیتهای فرهنگی انقلابی خود را به اوج می رساند و حتی توسط ساواک هم دستگیر می شود. در همین دوران با یکی از همرزمانش ازدواج می کند؛ زندگی جدید او شامل مهر السنه حضرت زهرا بود و یک اتاق کوچک برای زندگی و یک چمدان کوچک لباس با یک فرش و چند پتو. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، زهره در ادامه راه خویش به عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و به فعالیت خود ادامه داد. سرانجام روز بیست و نهم اردیبهشت ماه سال 58 در حین انجام مأموریت به عنوان سرپرست گروه ضربت که برای خنثی کردن توطئه ضدانقلاب راهی شده بودند، هدف اصابت گلوله ضد انقلاب قرار گرفت و در سن 22 سالگی روحش به سوی ملکوت اعلی پرواز نمود.


  دختر ایرانی یعنی فوزیه شیردل. او در سال 1338 متولّد شد. سال اول دبیرستان مجبور به ترک تحصیل شد و آرزویش را که همان کمک به درمان بیماران و رنج دیدگان بود در لباس بهیاری اعضای هلال احمر جامه عمل پوشاند. درآمدش را نصف کرده بود بخشی را در خانه و بخشی را برای مستمندان خرج می کرد. برای اقامه نماز اول وقت همیشه داد سخن داشت و روزه های مستحبی اش ترک نمی شد. به خاطر حمایت از انقلاب، بارها با رئیس بیمارستان درگیر شد. سرانجام وی در روز بیست و پنجم مرداد 1358 در جریان حمله گروهک ضد انقلاب دموکرات به بهداری پاوه و محاصره آن محل و در حالی که گروه دکتر شهید چمران در صحنه حاضر بود ، مورد اصابت گلوله دموکراتها قرار گرفت و پهلویش به شدت مجروح شد و در آن محل بعد از 16 ساعت جان به جان آفرین تسلیم کرد.


  دختر ایرانی، یعنی صدیقه رودباری. او در در هجدهم اسفند ماه سال 1340 به دنیا آمد. هم زمان با آغاز انقلاب، صدیقه به خیل خروشان انقلابیون پیوست و تمام سخنان امام را به صورت نوار و اعلامیه تکثیر و پخش می کرد. جمعه خونین 17 شهریور 1357 نقطه عطفی در زندگی او بود. او آن روز، دوشادوش سایر خواهرانش در ابتدای صف، در جلوی گلوله دژخیمان ایستاد و تا شامگاه همان روز به مداوا و جمع آوری زخمیان پرداخت. در شرایط انقلابی نیز، به فعالیتهای خیریه و امدادی اجتماعی توجه داشت. آخر هفته صدیقه را در آسایشگاه سالمندان و معلولین یا در بیمارستان معلولین ذهنی پیدا می کردند. صدیقه می رفت آن ها را شست و شو می داد و به امورشان می رسید. هر شب پس از اقامه نماز شب، ساعت ها با خدا راز و نیاز می کرد. دستی هم در شعر داشت. زندگی ساده ای داشت، در عوض، با استفاده از حقوقش به خانواده های مستحق کمک می کرد. پس از پیروزی انقلاب، با صدور فرمان امام وتشویق جوانان جهت شرکت در جهاد سازندگی به رغم آنکه بیش از 18 سال نداشت به همکاری با جهاد سازندگی پرداخت و در شهرهای مختلف کشور همچون خرمشهر، اهواز، بهشهر، سنندج، سقز و بانه به فعالیت پرداخت. می گفت: "نباید در خانه بنشینیم بگوییم که انقلاب کردیم. باید بین مردم باشیم و پیام انقلاب را به همه برسانیم." در تابستان 59 به کردستان رفت و آنجا را مرکز فعالیتهای گوناگون خود از قبیل تشکیل کلاس های عقیدتی، آموزش قرآن، آموزش نظامی، زندانبانی زندان زنان ضد انقلاب و فعالیت در مرکز مخابرات سنندج قرار داد. یکی ـ دو بار منافقین برایش پیغام فرستادند که اگر دستمان به تو برسد، پوستت را پر از کاه می کنیم. 28 مردادماه 59، صدیقه، خسته از مداوای مجروحین و پابه پای پاسداران دویدن، پس از برگزاری کلاس آموزش قرآن و تعلیم سلاح به خواهران، با دوستانش نشسته بود. بعد از سحری مختصری که خورده بود تا موقع افطار سخت مشغول به کار بود. دختر دیگری(از نفوذیهای ضدانقلاب) وارد شد؛ چند دقیقه بیشتر نشد که به بهانه ای، اسلحۀ صدیقه را برداشت و مستقیم گلوله ای به سینه اش شلیک کرد. صدیقه سه ساعت بیشتر زنده نماند و در این روز، در سن 18 سالگی، از دنیا رفت.


  دختر ایرانی، یعنی شهناز حاجی شاه. او متولد 1338 بود. شهناز کاری را شروع نمی کرد، مگر آنکه آن را به بهترین نحو ممکن تمام کند. با آن سن کم، خیاطی، گلسازی، گلدوزی و تمام این هنرها را به شکل بسیار کاملی بلد بود. نسبت به زمان خودش، همیشه خیلی جلوتر بود. دیپلمش را که گرفت درس حوزه را شروع کرد. وقتی هنوز نهضت سوادآموزی تشکیل نشده بود، به همراه چند تن دیگر، به شکلی کاملا خودجوش، گروهی را تشکیل داده بودند و به روستاها می رفتند و به بچه ها درس می دادند. در کتابخانه فعالیت می کرد و در عین حال دوره های مختلف آموزشی، مذهبی و رزمی را دیده بود و یک سال قبل از شروع جنگ برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مسلح شده بود. او فوق العاده دلسوز و فوق العاده هنرمند بود. سرانجام، در خرمشهر، در حال مقاومت در برابر دشمن بعثی، در 8 مهر 1359، در اثر اصابت ترکش، به همراه همرزمش شهناز محمّدی زاده، در سنّ 21 سالگی به شهادت رسید.


  دختر ایرانی، یعنی فهیمه سیّاری. در 1339 زاده شد. فهیمه سراپا نظم، آراستگی، قناعت، وقت شناسی و احساس مسئولیت بود. وقتش را تلف نمی کرد. تمام کارهایش با برنامه بود و در هیچ کاری سهل انگاری نمی کرد و در کارهای اجتماعی و انجام امور خیریه و رسیدگی به دیگران هم در صف مقدم بود. با وجود آنکه نهایت ساده پوشی و قناعت در طرز لباس پوشیدنش معلوم بود، اما حتی یک بار نشد که رنگ های نامتناسب را با هم بپوشد و یا لباسش بدون اتو و چروک باشد. بسیار صبور و آرام بود و هیچ وقت نشد که عصبانی بشود و صدایش را بالا ببرد. هیچ وقت خنده از روی لب هایش محو نمی شد. تابستان 1357، اولین تظاهرات زنان زنجان از مسجد «خانم» در بازار شروع شد که فهیمه پرچم آن را به دست گرفت. هر جا می رفت خدا را یاد می کرد. امر به معروف را به شکلی انجام می داد که احدی از او دلگیر نمی شد و حرفش تأثیر داشت. وقتی می خواستند غذایی چیزی بخورند از مادرش می پرسید که «آیا از این غذا سهمی به فقیری یا مستمندی داده اید؟» و تا نمی برد و آن سهم را نمی داد، غذا نمی خورد. فهیمه، وقتی از سوی حوزه علمیه که در آن مشغول تحصیل بود، برای تبلیغ به کردستان رفت، در ساعت 16 روز 12 آذرماه 1359 در پی به رگبار بسته شدن ماشین حامل ایشان از سوی ضدّانقلاب، با اصابت گلوله به سرش به شهادت رسید.


  دختر ایرانی، یعنی نوشین امیدی. او در اول آذر سال 1341، چشم به جهان گشود. در فعالیتهایش، بیشتر به سرکشی و کمک رسانی به خانواده های بی بضاعت می پرداخت. هم چنین به امور زندگی خانواده های شهدا و رزمندگان رسیدگی می کرد؛ حتی به درس و مشق فرزندان آنها. رسیدگی به محرومان برای نوشین زمستان و تابستان نداشت. در بحثها اختلاف سنی برایش مهم نبود؛ با رعایت کمال احترام و ادب حرف خودش را می زد. در عین رعایت حجاب و حفظ حریم، در فعالیتهای اجتماعی شرکت می کرد. تقوا را در حدی رعایت می کرد که وقت خواب از رختخواب مناسب استفاده نمی کرد؛ می گفت: خانواده هایی که به آن ها سر می زنم، به جز چادرشب چیزی ندارند؛ چیزی که حتی زیر پاهایشان پهن کنند؛ شما توقع دارید من چه طور الآن راحت در رختخواب بخوابم؟ اول در خودش مسائل مذهبی را پیاده می کرد: در گفتارش، رفتارش، عملش و حتی در روابطش. زیاد مطالعه می کرد و خیلی از نظر علمی پر بود. جنگ که شروع شد، چند بار به جبهه رفت. در نهایت در یک مانور آموزشی، هم زمان با اذان ظهر هفتم تیر سال 1360 در حالی که روزه بود، تیری به سرش اصابت کرد، و دعوت حق را لبیک گفت.


  زن ایرانی، یعنی نسرین افضل. او که در 1338 به دنیا آمده بود، از پیش از انقلاب، فعّالیتهای دینی و سیاسی خود را آغاز کرد. پس از انقلاب به جهاد سازندگی پیوست و برای کمک به مستمندان، به روستاهای مناطق محروم اعزام شد. با آغاز جنگ او به شهر خود بازگشت و به یاری آوارگان پرداخت و پس از مدّتی در دبیرستان عشایری مشغول گردید. او سپس به عنوان معلّم به مهاباد اعزام شد. در سال 1361، در کمال سادگی، با یکی از پاسداران ازدواج کرد. همیشه آرزو داشت مانند شهید مطهری به شهادت برسد، پس از یک سال حضور در مهاباد، در شامگاه 10 تیر 61، به آرزوی دیرین خود *رسید و در پی به رگبار بسته شدن ماشین حامل ایشان از سوی ضدّانقلاب، تیری به سرش اصابت کرد.


  دختر ایرانی، یعنی ناهید فاتحی کرجو. ناهید در 4 تیرماه 1344 متولّد شد. درسش خوب بود و به کتاب علاقه داشت. دو سه روز بعد از پایان امتحانات کتاب غیردرسی دستش می گرفت تا بخواند. خیلی تودار بود، اما اگر کسی را می دید که در فکر فرو رفته و ناراحت است، جلو می رفت تا ناراحتی او را برطرف کند. از وقتی کوچک بود، با چادر و روسری به مجالس مختلف می رفت و بر حجاب خود تاکید خاصی داشت. در واقع آن چه در او ممتاز بود، شور و نشاط نوجوانی اش نبود، بلکه وقار و متانت و حجاب او بود. در راهپیمایی های انقلاب شرکت می کرد و با دیدن عکس و پوستر شهدا غمگین و ناراحت می شد. خیلی زیبا دعا و قرآن را می*خواند. دعاهای ائمه را با حزن خاصی می*خواند. می گفت: « اگر در مورد چیزی ناراحت یا دلتنگ باشم و زیاد گریه کنم، چشم هایم سرخ می شود و سردرد می گیرم. ولی هروقت با خدا راز و نیاز می کنم و به درگاه او گریه می کنم، بعد از آن اصلاً احساس خستگی، سردرد و ناراحتی جسمی ندارم.» کومله ها به خاطر گرایش او به امام خمینی در دیماه 1360 او را دزدیدند و تحت شکنجه قرار دادند، و در روستاهای تحت سیطرۀ خود او را در حالی که سرش را تراشیده بودند، می چرخاندند. شرط آزادی او را توهین به امام خمینی قرار داده بودند، که او هرگز قبول نکرد، چنین کاری بکند. در نهایت بعد از ماهها شکنجه، کومله ها در آذرماه 1361، او را در حالی که تنها 14 سال سن داشت، زنده به گور نمودند. برادرش می گوید: «او را به شدت شکنجه کرده بودند. موهای سرش را تراشیده بودند. هیچ ناخنی در دست و پا نداشت. جای جای سرش کبود و شکسته بود.»


  دختر ایرانی، یعنی مریم فرهانیان. مریم در 24 دیماه 1342، در آبادان به دنیا آمد. خانواده اش به دلیل جنگ مجبور به ترک آبادان شدند، ولی مریم با اصرار زیاد به آبادان بازگشت و همراه با خواهرانش، در بیمارستان مشغول کمک شد، و پس اینکه بیمارستان نیروهای کافی یافت، به بنیاد شهید پیوست تا در آنجا خدمت رسانی کند. ذره ای بخل و حسادت در وجود او نبود. هر چیز خوبی که داشت، دلش می خواست با بقیه قسمت کند. همیشه قانع بود. فطرتاً هم خواسته هایش بلند و والا بودند. خودش را سرگرم خواسته های پیش پا افتاده نمی کرد. هر کاری را که به عهده اش می گذاشتی، خیالت راحت بود که کامل و دقیق انجام می دهد. مریم، هم دنیایش را داشت هم آخرتش را. همیشه تمیز و آراسته بود. در آن اوضاعی که سر و کار با زخمی ها بود و آب هم یافت نمی شد، یک بار هم نشد که لباس کثیف یا چروک به تن داشته باشد. همیشه اسپورت و شیک بود و تناسب رنگ را رعایت می کرد. در عروسی خواهرش، ساده ترین لباسش را پوشیده بود. اصلاً اهل ظاهرسازی نبود. مریم همیشه در کارهای خیر پیشقدم بود. تقید بسیار زیادی به نماز اول وقت داشت و غالباً روزه می گرفت. موقع نماز حتماً عطر می زد و بسیار مقید بود. همین طور نسبت به حجابش. همیشه یک مثلث کوچک از صورتش پیدا بود. شب ها غالباً هیچ جا نمی ماند، چون اهل نماز شب بود و در عین حال نمی خواست کسی از این مسئله خبردار شود. ادای کلمات نمازش و تمرکزش روی نماز با دیگران فرق داشت. مریم مدت ها سر سجاده می نشست و فکر می کرد. همیشه احساس می کرد نسبت به انجام وظایفش کوتاهی کرده است، در حالی که نسبت به همه چیز تقید عجیبی داشت. خیلی احساس مسئولیت می کرد. خیلی تقید داشت که پدر و مادرش از او راضی باشند. از غیبت متنفّر بود و اگر کسی غیبت می کرد، یا فوراً آن محل را ترک می کرد یا به او تذکّر می داد که جلوی خودش بگوید. مریم هیچ وقت تابع شرایط نمی شد، بلکه شرایط را خودش برای خودش مهیا می کرد. بسیار اهل مدارا بود. ابداً مثل دیگران به صورت واکنشی عمل نمی کرد. از لحاظ اخلاقی بسیار خوشرو و آستانه صبرش بسیار بالا بود. امکان نداشت کسی دست یاری به طرفش دراز کند و از هر لحاظ، چه روحی و چه مادی از او کمکی بخواهد و او کمک نکند. اگر در حد توانش بود، حتماً دریغ نمی کرد. مریم، در 13 مردادماه 1363، وقتی برای بزرگداشت یکی از شهدا به گلزار شهدای آبادان رفته بود، قلبش مورد اصابت ترکش قرار گرفت و در سن 20 سالگی شهید شد.


  دختر ایرانی، یعنی رقیه محمودی اصل. در سال 1359 به دنیا آمد. پدرش می گوید: «کم حرف، کم خرج، زحمتکش و قانع بود. نه اهل لباس خریدن زینت آلات بود و نه اهل مهمانی رفتن. ندیده بودم کسی مثل او به مادّیات بی اعتنا باشد» هرگز اجازه نمی داد عمرش به بیهودگی و بطالت بگذرد. رقیه به کلاسهای بسیج پیوست، ابتدا ناصح و سپس ضابط قوه قضائیه شد. وقتی مراقبت متهمی به او سپرده می شد، آنقدر با اخلاق خوب و محبت با او برخورد می کرد که گویی آنها به مهمانی آمده اند؛ می گفت: «اینها مهمان ما هستند. همانطور که با مهمان خانه خودمان ترشرویی نمی کنیم، به اینها هم نباید بدخلقی نشان بدهیم. شاید با دیدن رفتار ما به فکر اصلاح خودشان بیفتند.» بارها دیده می شد که به متهمین چای می داد، مراقب بود بی غذا نمانند و اتاقشان را رفت و روب می کرد. هیچوقت در برخورد با متهم، متوسّل به خشونت نمی شد و همیشه توصیه به عطوفت با آنها می کرد. در کنار خدمت و محبّتی که به متّهمان می کرد، به آنها کتابهای مفید برای مطالعه می داد و رسم و راه عبادت کردن را به آنها می آموخت. روز قبل از شهادتش، به مناسبت ولادت امام زمان(عج) شیرینی خرید و بین همان متهمانی که جانش را گرفتند، پخش کرد. قاتلش، در مورد او می گوید: «از روزی که محافظت ما به عهدۀ آن خدابیامرز افتاد، از در که وارد شد و من چشمم به چادر سیاه و رو گرفتنش افتاد، فکر نمی کردم آنقدر مهربان و بااخلاق باشد. به آب و غذایمان می رسید. اتاقمان را با دست خودش جارو می زد. هیچوقت بد و بیراه و کنایه بارمان نکرد. درباره خدا و بخشایش و توبه برایمان می گفت.» چندین بار موقع تذکّر دادن به بدحجابها، توسط آنها زخمی شد. صورتش را با ناخن می خراشیدند، ولی او هرگز عصبانی نمی شد. تلافی نمی کرد و باز هم با روی خوش، نصیحت می کرد. هیچ چیز را مهمتر از نماز اوّل وقت نمی دانست، تا می توانست در نماز جماعت شرکت می کرد. همیشه در نمازها و دعاهایش از خداوند طلب توفیق شهادت را می کرد. در نیمه شب 24 مهر 1376، که او مسئول مراقب متهمین بود، متهمین که دو نگهبان دیگر را بیهوش کرده بودند، تصمیم به فرار می گیرند، ولی هر چه منتظر می مانند که او بخوابد، این اتفاق نمی افتد و مدام او را در حال نماز می بینند، در نهایت به طرف او می روند و بر سرش می ریزند و در حین درگیری او را که فقط هفده سال سن داشت، خفه می کنند.

  ***

  در کنار این نامهای پاک، لیست بلند بالایی از هفت هزار زن و دختر شهیده، و دختران و زنان زنده و گمنامی که مثل اسمهای فوق نمی شناسیمشان، وجود دارند. به راستی چرا رسانه ها، تلویزیون، سینما و مطبوعات ما، این چهره ما را نشان نمی دهند؟ من نمی گویم تمام مردم حزب الله هستند، ولی چرا مذهبیهایی که حتی در تهران، به عنوان غیرمذهبی ترین شهر کشور، می بینیم، از مذهبیهایی که در تلویزیون و سینما می بینیم، به مراتب بیشتر هستند؟ چرا در سینما و تلویزیون ما دخترهای چادری وجود ندارند و اگر فیلمی اقتضا کند که چادر بر سر دختری بکنند، این چادر را بر سر دختری می کنند که در اصل چادری نیست، بلکه بدحجاب است؟ به راستی چرا در اکثر فیلمها، زنان فقیر و بدبخت را چادری نشان می دهند یا سعی می کنند چادر و حجاب را وسیله ای برای تظاهر و دورویی نشان بدهند؟ به راستی، آیا تمام اینها غیرعمدی و سهوی است؟  چرا باید به خودمان و تمام دنیا، از «دختر ایرانی» و «زن ایرانی» چهره ای بدحجاب را نشان بدهیم در حالی که حتی در تهران هم تعداد دخترها و زنهای چادری و حتی مانتوییهایی که حجابشان کامل است، بسیار زیاد است؟ آیا این ستم به مذهبیها نیست که هیچ سهمی از نام دختر یا زن ایرانی، به آنها نمی دهند؟  منبع: سنگر عشق - دختر ایرانی - زن ایرانی
  zahradust.blogfa.com/post-87.aspx
  ویرایش توسط tazkie : شنبه ۱۵ تیر ۹۲ در ساعت ۱۰:۲۶

 2. 3 کاربر از پست مفید tazkie سپاس کرده اند .

  neda gon (چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۲),salvia (چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۲),دنیای خاموش من (چهارشنبه ۰۵ تیر ۹۲)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  New 1 شهيده مريم فرهانیان در قامت يك خواهر(1)


  شهيده مريم فرهانیان در قامت يك خواهر(1)


  گفتگو با سميره فرهانيان
  درآمد
  رابطه بسيار صميمي مريم با خواهر بزرگش، حتي فراتر از رابطه مادر و فرزندي است، از همين رو سميره، هنگامي كه از او و برادر شهيدش سخن مي*گويد، آشكارا سوز دل يك مادر را در كلامش مي*توان احساس كرد، مادري قوي و از شيرزنان خطه جنوب.
  از مريم و مهدي بگوييد.
  فاطمه و عقيله و مريم توي سپاه آبادان بودند و كارهاي خير زياد مي *كردند و حرفي هم در اين باره به كسي نمي*گفتند. مريم كه شهيد شد، تازه عده*اي آمدند و اين چيزها را گفتند. ما از كساني كه سراغ مريم را مي*گرفتند، اين چيزها را فهميديم. مهدي و مريم هم خيلي با هم مأنوس بودند. موقعي كه مهدي شهيد شد، مريم خيلي ناراحت بود و بي*قراري مي*كرد و مي*گفت، «من بايد دنبال مهدي بروم.» پدرمان، مريم و بقيه خواهرها را از آبادان بيرون برده بود. مريم در آنجا آرام و قرار نداشت و همه را كلافه كرده بود و مي*گفت بايد برگردم آبادان. او را برگردانديم. توي آبادان هم در بيمارستان كار مي**كرد و همراه خواهرهايم فاطمه و عقيله به مجروحين مي*رسيد. بعد كه فشار جنگ كمتر شد و مجروحين را بيشتر به شهرهاي ديگر مي*بردند، كارش در بيمارستان كم شد. ديگر اين كار او را ارضا نمي*كرد و به بنياد شهيد رفت تا به خانواده*هاي شهدا، جانبازان و مجروحان رسيدگي كند. قبل از شهادتش هم خواب مهدي را ديده بود.
  شهادت مهدي به چه شكلي بود؟
  مهدي در مهرماه،*يعني يك ماه بعد از شروع جنگ شهيد شد. در مارد در آبادان عمليات داشتند كه در آنجا تير مي*خورد و دوستانش عقب*نشيني مي*كنند و نمي*توانند فوري جنازه او را بياورند.
  نحوه شهادت مريم چگونه بود؟
  يك مادر شهيد از او درخواست كرده بود كه سر خاك فرزندش برود و سال پسرش را بگيرد و از طرف او برود سر قبرش فاتحه بدهد. مريم و دوستانش براي اينكه وصيت او را انجام بدهند، راه مي*افتند كه به گلزار شهدا بروند كه دشمن منطقه را مي*زند. دوستانش مي*گويند هر چه به او گفتيم كه مريم! شرايط خطرناك است، گفت بايد بروم. به هر حال اول هر سه آنها زخمي مي*شوند و مريم شهيد مي*شود. آن روزها جنگ بود و وسيله هم گير نمي*آمد. نمي دانم با چه وسيله*اي رفته بودند. خمپاره كه مي*خورد، مريم توي گودالي كه پر از علف بوده، مي*افتد. خانم سامري خيلي سعي مي*كند وسيله*اي گير بياورد كه او را برساند بيمارستان، ولي او در وسط راه شهيد مي*شود. تركشي كه مريم را شهيد كرد، خيلي كوچك بود و مستقيماً به قلبش خورد.
  از ويژگي*هاي اخلاقي خواهرتان بگوييد.
  مريم از همان كوچكي با همه ما فرق مي*كرد. هميشه به پدرم مي*گفت كه خواب امام زمان(عج) يا ساير ائمه را ديده است. نماز خواندنش با فكر و عميق بود. از غيبت نفرت عجيبي داشت و هر جا مي*ديد دارند درباره كسي حرف مي*زنند، بلافاصله بلند مي*شد و مي*رفت. هم خودش و هم مهدي خيلي منظم بودند. وقتي دفتر و كتاب*هايشان را مي*ديدم، كيف مي*كرد. يك بار نديدم كه روي آنها خط خوردگي وجود داشته باشد. هيچ وقت نديدم از درسي بنالد و گلايه كند. از همان دبستان تا دبيرستان، درسش را مرتب خواند و مزاحمتي درست نكرد. براي درست خواندنش برنامه خاصي داشت. روزها مي*خوابيد و شب*ها كه خلوت بود و همه خواب بودند، بيدار مي*نشست و درس مي*خواند. بالاي پشت بام يك اتاقك بود كه آن را با مهدي تبديل به كتابخانه كرده بودند. مي*رفت و توي گرماي سخت آبادان، آنجا مي*نشست و درس مي*خواند. مثل بچه*هاي لوس امروز هم نبود كه بگويد درس مي*خوانم، تقويتم كنيد و براي غذا خوردن، ادا در بياورد. به قدري قانع بود كه حد نداشت. يك بار آمد خانه ما. من تازه زايمان كرده بودم. بر حسب تصادف من آن روز نان نداشتم. مستأجر هم بودم. مانده بودم چه كار كنم و چه غذايي به او بدهم. مريم پرسيد، «چته، *چرا داري تاب مي*خوري؟ » گفتم،* «نون نداريم، مي*خواهم برايت برنج بگذارم.» گفت، «حوصله داري؟» يادم نمي*رود كه يك مشت نان خشك داشتيم، نشست و همان*ها را با چنان اشتهايي خورد، انگار كه بهترين نان را توي سفره گذاشته*ام. يك ذره قيد و بندهاي اين جوري را نداشت. وقتي يادم مي*آيد، بغضم مي*گيرد. هميشه همين طور بود. مهدي هم عجيب دل مهرباني داشت. هر وقت مادرمان مي*رفت نان بپزد، بالاي سرش چتر مي*گرفت كه باران اذيتش نكند. مادرم براي نان پختن براي ما دخترها نوبت گذاشته بود. مهدي مي*گفت، «براي من هم نوبت بگذاريد. من هم از اين نان مي*خورم» انصافاً از ما هم بهتر خمير مي*گرفت. خيلي مراقب مادرمان بود، براي همين مادرم بعد از شهادت مهدي خيلي صدمه خورد و بعد هم كه شهادت مريم پيش آمد، كمرش شكست. نه كه مادرم از عراق آمده بود و در اينجا كسي و كاري نداشت، ما بچه*ها همه كس او بوديم و رفتن مهدي و مريم بيمارش كرد.
  پدر شما زود فوت كردند؟
  خوشبختانه نه، همه ما ازدواج كرده بوديم كه حاج لطيف فوت كرد.
  از روحيات ايشان بگوييد؟
  بعد از شهادت مريم، پدرم دست كم دو هفته يك بار مي*آمد آبادان و مي*رفت سر خاك آنها. من هر وقت مي*رفتم قبرستان، مي*ديدم سنگ قبر آنها برق مي*زند. پدرم خيلي آدم مقيدي بود. هميشه روزه بود و هر وقت از كار فراغت پيدا مي*كرد، قرآن و دعا مي*خواند. بسيار مقيد به نان حلال بود. مريم هم خيلي روزه مي*گرفت. شنيدم كه يك سال تمام روزه گرفته بود. وقتي پرسيدند، «چرا اين كار را مي*كني؟» گفته بود، «مي*خواهم خودم پيشاپيش براي خودم خيرات بفرستم»
  از خاطرات شيريني كه از خواهرتان داريد چيزي به يادتان مانده؟
  مريم و فاطمه و عقيله در آبادان بودند. جواهر هم بود، ولي بعد كه ازدواج كرد، رفت. فاطمه مي*گفت هر وقت ما را جايي دعوت مي*كردند، مريم پيشاپيش مي*رفت و به آنها مي*گفت كه آبگوشت درست كنيد. يك روز من صدايم درآمد و پرسيدم، «خسته شدم از بس آبگوشت خوردم. چرا ما هر جا مي*رويم به ما آبگوشت مي*دهند؟» مريم گفت، «من به آنها مي*گويم. هم من دوست دارم، هم راحت است و صاحبخانه به درد سر نمي*افتد.» بسيار بخشنده و سخاوتمند بود. يك وقت*هايي چيزهايي را برايش مي*دوختم و او همه را مي*بخشيد به هر كسي كه كمترين علاقه*اي به آنها نشان مي*داد. كوچك*ترين توجهي به دنيا نداشت. جنگ كه شروع شد، ما ده دوازده* نفري توي يك اتاق زندگي مي*كرديم. من چرخ دستي*ام را برده بودم و براي خواهرها و كساني كه مي*توانستم با چه زحمتي لباس مي*دوختم و او اين طور مي*بخشيد و مي*گفت آنها بيشتر احتياج دارند.
  خودش خياطي بلد بود؟
  آره، با سليقه بود و با عرضه. از پس كارهايش بر مي*آمد. خيلي علاقه داشت. توي كارهاي خانه خيلي خوب بود؛ اما بيرون خانه هم حسابي فعال بود.
  بيشتر تحت تأثير چه كسي بود؟
  برادر شهيدمان مهدي، بعد هم با من چون دختر بزرگ خانواده بودم و بچه*هايم نوه بزرگ خانواده بودند و او خيلي با آنها انس و الفت داشت. هميشه مي*گفت اگر من شهيد بشوم، سميره بيشتر از مادرم اذيت مي*شود.
  از نظر قيافه و اخلاقه به چه كسي شبيه*تر بود.؟
  از نظر قيافه شبيه من بود، اما حالا دختر فاطمه خيلي به او شبيه است. از نظر اخلاق هم فاطمه از همه بيشتر به او شباهت دارد.
  آيا با دخترهايتان در مورد خاله*شان صحبت مي*كنيد؟ تأثير مريم بر آنها چيست؟
  دخترم خيلي كوچك بود كه مريم شهيد شد. حالا هم خيلي يادش مي*كند.
  فرق برادر و خواهر شهيدتان با جوان*هاي حالا چيست؟
  والله همان موقع هم آنها با جوان*هاي هم سن و سالشان فرق داشتند. اين طور نبود كه همه جوان*هاي آن دوره سرشان تو اين حساب و كتاب*ها باشد. آنها هم اتلاف وقت*هاي مخصوص خودشان را داشتند. مهدي از آن پسرهايي نبود كه موهايشان را بلند مي*كردند و دائماً دنبال خريدن اين بلوز و آن بلوز بودند. يك بار هم من برايش پيراهن دوختم، برد و آن را بخشيد! خيلي ساده مي*پوشيد. تميز و مرتب و آراسته بود. هر دوتايشان هميشه مرتب بودند، اما دنبال مد و اين برنامه*ها نبودند. كلاً با بقيه بچه*ها فرق داشتند. هميشه كتاب*هاي مذهبي و مبارزاتي را مطالعه مي*كردند، يك بار هم نزديك بود گرفتار شويم.
  چطور؟
  مريم و مهدي توي كتابخانه روي پشت بام چند تا كتاب ممنوع هم داشتند. اعلاميه*هاي امام هم بود. مهدي گفته بود كه اگر وضعيت خاصي پيش آمد، همه آنها را به دست احمد برسانيم. يك شب مهدي از شدت دل درد كبود شده بود. مريم دويد سر كوچه و تلفن زد به اورژانس. ماشين كه آمد، جواهر به آنهايي كه روپوش سفيد داشتند، مشكوك مي*شود و به مريم مي*گويد گمان نكنم اينها دكتر باشند. از وقتي آمده*اند، دائماً* به گوش و كنار خانه سرك مي*كشند و اگر علي جلويشان را نمي*گرفت، مي*خواستند روي پشت بام هم بروند. مهدي با ايما و اشاره به مريم حالي مي*كند كه چه بايد بكند و او مي*رود و كتاب*ها و اعلاميه*ها را بر مي*دارد و از خانه مي*زند بيرون و با هزار زحمت، آنها را به دست احمد مي*رساند. بچه*ها هم حواسشان را جمع مي*كنند كه يك وقت آن دكتر قلابي*ها به مهدي آمپولي نزنند و يا به او دارو ندهند. متأسفانه مشكلات زندگي خيلي از خاطره*ها را از ياد آدم مي*برد.
  شما تقريباً حكم مادر را براي خواهر و برادر شهيدتان داشتيد...
  همه كارهايشان به عهده من بود. بردن به بيمارستان، خريد لباس، مدرسه و همه چيز. بقيه خواهر و برادرها فعاليت سياسي مي*كردند، اما بعد از شهادت مهدي و مريم،* من همچنانن در كنار مادرم بودم.
  حضور اين دو شهيد را چگونه احساس مي*كنيد؟
  هر وقت به مشكلي بر مي*خورم. سر خاك مريم مي*روم و كمك مي*گيرم. گاهي كمكم مي*كند. با او حرف مي*زنم و مي*گويم، «از خدا بخواه كمكم كند» دوستانش هم مي*گويند هر وقت سر خاكش مي*رويم، حاجتمان را مي*گيريم. خيلي پاك بود. خيلي شجاع بود. دل و جرئت عجيبي داشت. از همان بچگي نترس و زرنگ بود. ديوار راست را بالا مي*رفت. مهدي هم خيلي نترس بود، ولي آرام بود.
  منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 27

 4. #3
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  شهيده مريم فرهانيان در قامت يك خواهر(2)


  شهيده مريم فرهانيان در قامت يك خواهر(2)


  گفتگو با رساله فرهانيان
  درآمد
  خاطرات خواهر كوچك*تر، به ويژه هنگامي كه با ياد مهرباني*ها و گذشت*هاي بي حد و حصر او در هم مي*آميزد، سخن گفتن از او را براي خواهران و برادرانش دشوار مي*سازد. فقط اداي دين نسبت به آن شهيد بزرگوار بود كه رساله فرهانیان را به رغم كسالت ناشي از بيماري، به این گفت*وگو برانگيخت كه از ايشان سپاسگزاريم.
  خاطراتي را كه از خواهر و برادر شهيدتان داريد، بيان كنيد.
  اول از مهدي مي*گويم كه كمتر درباره*اش صحبت كرده*اند. مادرم مي*گفت مهدي از همان بچگي خيلي دلسوز بود. از همان بچگي وقتي غذايي را سر سفره مي*آوردند، بين همه به تساوي تقسيم مي*كرد و آخرش اگر چيزي مي*ماند، براي خودش بر مي*داشت. مثلاً هندوانه و خربزه را طوري تقسيم مي*كرد كه انگار خط كش* گذاشته بودند. يا مثلاً وقتي مادرم نان محلي مي*پخت، مي*رفت بالاي سر او چتر مي*گرفت. هميشه با مادرمان و خواهرها صحبت مي*كرد كه آيا چيزي احتياج داريم يا نه. زياد توقع هم نداشت و هيچ چيز از كسي نمي*گرفت. پدرم به همه ما مختصر پول توجيبي مي*داد. مهدي تا وقتي كه خود پدرمان پول را نمي*داد، يك كلمه هم حرف نمي*زد. خيلي اهل مطالعه بود حدود كلاس اول دبستان بود كه يك شب خواب مي*بيند كه يك آقاي سيدي از اسب سفيدي پايين آمده و گفته بود، «كف دستت را باز كن.» و يك، يك ريالي كف دست مهدي مي*گذارد. مهدي وقتي اين را براي پدرمان تعريف مي*كند،* پدر خيلي تعجب مي*كند و او را در آغوش مي*گيرد و مي*بوسد و مي*گويد، «اين آقا امام زمان(عج) بوده*اند.» از آن موقع به بعد، پدرمان توجه خاصي به مهدي داشتند و به او گفته بودند، «هر وقت از اين خواب*ها ديدي به من بگو تا من يك چيزي به تو بدهم» كلاس دوم و سوم دبستان بود كه معلم ديكته*هاي بچه*ها را مي*داد او تصحيح كند. خيلي سالم و فعال بود و هميشه ورزش مي*كرد. خيلي كوچك بود كه خواندن كتاب*هاي دكتر شريعتي و شهيد مطهري را شروع كرد و به ماها هم مي*گفت كه مطالعه كنيم. با مريم روي پشت بام يك كتابخانه درست كرده و كتاب*ها را آنجا گذاشته بودند. مهدي به ما گفته بود كه اگر شك كرديد كه مامور ساواك در اطراف خانه هست، كتاب*ها را ببريد خانه همسايه*مان، مادر احمد، بگذاريد. يك شب مهدي رفته بود بيرون و من و خواهرم، جواهر، تا شك كرديم، دو تا كارتن كتاب*هاي مهدي را برديم خانه احمد. جواهر گفت، «هنوز كه كسي نيامده»، گفتم، «تا شب است و كسي نمي*بيند، بيا اينها را ببريم.» بعد از نيم ساعت مهدي كه برگشت، ما خواستيم مثلاً* به او نشان بدهيم كه سرمان توي حساب است و اهل فعاليت و اين حرف*ها هستيم. مهدي ناراحت شد كه، «چرا هنوز چيزي نشده، خودتان را لو داديد و كتاب*ها را برديد؟ من گفتم هر وقت اوضاع خيلي خطرناك شد، اين كار را بكنيد.» او نمي*خواست كه حتي مادر احمد هم بفهمد كه او اين كتاب*ها را دارد. خلاصه فرداي آن روز رفت و كتاب*ها را آورد. مريم از نظر درسي مثل مهدي نبود، ولي درسش بد نبود. او دنباله فكر مهدي را گرفته بود و خواندن كتاب*هاي غيردرسي را بيشتر دوست داشت. خيلي با گذشت بود و هيچ وقت يادم نمي*آيد كه چيزي را براي خودش خواسته باشد. سميره براي همه ما لباس مي*دوخت و مريم هيچ وقت اصرار نمي*كرد كه اول لباس مرا بدوز. خيلي موقر و متين بود. دختر يكي از همسايه*هاي ما بود كه زياد مي*خنديد و مريم از اينكه او توي كوچه و خيابان رعايت نمي*كرد، ناراحت بود. من به او گفتم، «دو سه بار كه آمد دنبالت، كاري را بهانه كن، خودش مي*رود.» مريم هم همين كار را كرد و نتيجه داد. خيلي مراقب حجابش بود.
  در دوره جنگ چه فعاليت* هايي داشت؟
  فاطمه و حسين و علي بيشتر مي*دانند، چون اينها هميشه در كنار هم بودند. من حدود يك سال و تا وقتي كه دخترم زينب به دنيا آمد، در اهواز منزل خواهر شوهرم بودم و بعد رفتيم ماهشهر.
  مريم در آنجا به ديدن شما مي*آمد؟
  يكي دو بار آمد. توي بيمارستان كار مي**كرد. دوره نظري بود و پدر و مادرم اصرار داشتند كه درسش را ادامه بدهد. در آن دوره خواستگار هم زياد داشت و به خصوص مادرم خيلي نگران بود كه آينده او چه مي*شود. مريم مي*گفت مي*خواهم همسر يك جانباز نابينا بشوم.
  خبر شهادت مريم را چگونه شنيديد؟
  شب قبل از شهادت مريم خواب ديدم مهدي آمده و با اصرار مي*خواهد دختر مرا با خودش ببرد. دخترم هفت ماهه بود. مهدي مي*خواست برود مسجد محله خودمان. من گفتم، «بگذار كهنه و لباس بچه را تميز كنم، بعد او را ببر.» مهدي گفت، «نه! همين* جوري مي*برم.» خلاصه او را به زور برد. از خواب بيدار شدم، در حالي كه دلشوره عجيبي داشتم و نمي*دانستم چه اتفاقي پيش*آمده. خود را مشغول كار خانه كردم بلكه اضطرابم كمي فروكش كند. ساعت ده و نيم بود كه ديدم در مي*زنند و شوهر خواهرم را مي*خواهند. بعد به او گفته بودند كه خواهرشان شهيد شده و آمده*ايم بگوييم كه خودشان را براي تشييع جنازه برسانند. به هر حال شوهر خواهرم گفت كه بايد برويم آبادان كه همه افراد خانواده جمع شده*اند. من گفتم، «چطور شده كه اينها جمع شده*اند؟» آن روزها آبادان در محاصره بود و رفتن به آبادان آسان نبود. من راستش گمان نمي*كردم مريم شهيد شده باشد. هميشه هم وقتي با خودش شوخي مي*كردم و مي*گفت مي*خواهم شهيد بشوم، مي*گفتم، «خيالت تخت، زن*ها شهيد نمي*شوند.» من بيشتر فكرم متوجه علي بود و نگران اين بودم كه پدر و مادرم اين حادثه را چگونه تحمل خواهند كرد. بالاخره به گلستان شهدا رسيديم. مراسم تدفين انجام شده بود و من مريم را اصلاً نديدم. شوهر جواهر قسم مي*خورد موقعي كه شما رسيديد، مريم چشم*هايش را بست. وقتي خواب شب قبل را براي مادرم تعريف كردم،*حيرت كرد.
  شهادت مريم بر همسن و سال*هاي او چه تأثيري داشت؟
  ما كه همه پراكنده شديم، ولي قطعاً روي همه ما و دوستانش تأثير داشت.
  آيا حضور او و برادرتان را در زندگي*تان حس *مي*كنيد؟
  بله، بچه*هايم به من مي*گويند، «مادر! جنگ تمام شد و رفت و تو هنوز توي آن حال و هوايي؟» خوشبختانه بچه*ها و همسرم هم با من همفكر هستند. همسرم مي*گويد، «يك وقت كه مي*خواهم صدايم را براي تو بلند كنم، احساس مي*كنم تو امانت اينها هستي و نمي*توانم. من مطمئنم اگر تو از من ناراحت شوي، آنها ناراحت مي*شوند.» خوشبختانه بچه*ها هم آنها را خوب مي*شناسند، مخصوصاً سالگردشان كه مي*شود از من مي*خواهند برايشان از آنها تعريف كنم.
  كدام يك از بچه*هايتان به آنها شبيه*ترند؟
  پسرم محسن در تمام بچه*هاي فاميل از همه به مهدي شبيه*تر است. شوهر خود من دوست مهدي بود. يك وقت*ها با پسرم جايي مي*روند، همه مي*گويند كه چقدر شبيه دايي*اش است. دختر فاطمه خانم كه اسمش مريم است، مي*گويند شبيه اوست.
  كدام يك از ويژگي*هاي اخلاقي او يادتان مانده؟
  گذشت و مهربان*اش. من وقتي ازدواج كردم، دائماً دور من مي*پلكيد و راهنمايي*ام مي*كرد. خيلي از من مواظب مي*كرد. توي عروسي ما، هر چه اصرار كردم با ما عكس بگيرد، قبول نكرد تا موقعي كه مهدي آمد و مريم كنارش نشست و عكس گرفت. ساده*ترين لباسش را پوشيده بود. اصلاً اهل ظاهرسازي نبود. سميره يك مانتوي چهارخانه برايش دوخته بود، من گفتم چقدر قشنگ است. بلافاصله، هر جوري كه بود مانتو را داد به من. خيلي با گذشت و مهربان بود.
  منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 27

 5. #4
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  شهيده مريم فرهانيان در قامت يك خواهر(3)


  شهيده مريم فرهانيان در قامت يك خواهر(3)


  گفتگو با فرهاد فرهانيان
  درآمد
  با وجود اندوهي كه هنوز پس از سالها از فراق خواهر و برادر بر دل دارد، معتقد است كه نشناختن ارزش*هائي كه شهدا در راه آنها جان باختند، ده*ها بار جانگدازتر از فقدان آنهاست. شهدا اجر خود را گرفته*اند و اين مائيم كه با بهره نبردن از سيره آنان ضرر مي*كنيم.
  به عنوان بزرگ* ترين برادر شهیده مريم فرهانیان، از رفتار و اخلاق او نكاتي را بيان كنيد.
  خداوند در قرآن كريم مي*فرمايد گمان مبريد كه شهدا مرده*اند، بلكه آنها زنده*اند و نزد خدا روزي دارند. در دوران كودكي بسيار مؤدب و خوب بود. بسيار پايبند عقايدش بود. خيلي هم خدمت كرد. زمان جنگ هم كه از آبادان رفتيم ميانكوه، ذوق داشت كه برگردد آبادان و اصلاً نمي*توانست بايستد. بالاخره هم رفت آبادان و خيلي هم زحمت كشيد و خدمت كرد. مثل يك دكتر كامل شده بود. حتي مي*خواستند او را استخدام كنند، ولي از آنجا بيرون آمد و به بنياد شهيد رفت و بيشتر وقتش را با خانواده*هاي شهدا و خانواده*هاي فقير مي*گذراند. بسيار مؤمن و پايبند دين بود و با برادر شهيدمان، مهدي، خيلي انس داشت. كاملاً معلوم بود كه مال اين دنيا نيستند. ما نبايد مقطعي به شهدا نگاه كنيم. نبايد منتظر سالگردشان باشيم. مريم به نظر من پاك و منزه بود؛ يعني داراي صفات و عاداتي كه مورد رضايت خداوند است. ما يك خانواده مذهبي بوديم و زندگي ساده*اي داشتيم. الان بعد از نزديك به ربع قرن وقتي بخواهيم خاطرات و زندگي خانوادگي و كودكي آنها را رقم بزنيم، كار دشوار مي*شود. به قول امام جمعه محترم آبادان، آقاي سيد علي دهدشتي، نبايد به اين نحو با شهدا برخورد و فقط در زمان*هاي خاصي از آنها ياد كرد. شهيد نور است. هر قطره خون پاك شهيد كه روي زمين مي*ريزد، خداوند همه گناهان او را محو مي*كند. شهيد مي*تواند براي هر كه خدا بخواهد، شفاعت كند. شهيد مي*تواند پدر و مادرش را زودتر از خودش وارد بهشت كند. اين قدر پيش خدا مقام و منزلت دارد. راه شهيد را بايد حفظ كرد و ارزش*هاي معنوي شهيد را بايد دائماً به صورت كتاب، فيلم يا هر رسانه مؤثر ديگري به جامعه گوشزد كرد.
  اين ارزش*هاي معنوي كدامند؟
  اگر در زندگي شهدا تحقيق كنيد، متوجه مي*شويد كه آنها از همان ابتدا راه خود را انتخاب كرده*اند و هدفشان بهتر كردن زندگي همه مردم است. آنها مي*خواهند كه مردم از آزادي كامل و زندگي آبرومندانه*اي برخوردار باشند. اينها كساني هستند كه از عزيزترين سرمايه*شان گذشتند تا مردم، معنوي*تر زندگي كنند.
  از ويژگي*هاي مريم مي*گفتيد؟
  مريم هميشه در كارهاي خير پيشقدم بود. تقيد بسيار زيادي به نماز اول وقت داشت و غالباً روزه مي*گرفت. زندگي مريم سراسر خاطره است. زندگي*اش، درس خواندنش، عبادتش، خدماتش، حرف*هايش همه شيرين و دوست*داشتني بودند. مرده كسي است كه اسمش را نياورند. ما از وقتي كه از خواب بيدار مي*شويم تا وقتي كه به خواب مي*رويم، اسمشان را صدا مي*زنيم، با ياد آنها زندگي مي*كنيم.
  موقعي كه خواهرتان شهيد شد، شما چند سال داشتيد و كجا بوديد؟
  من شيراز بودم، آن موقع سي*سال داشتم. دو روز هم جنازه را نگه داشتند تا من رسيدم و بعد تشييع جنازه بسيار مفصلي كردند. او اولين زني بود كه جنازه*اش را در آبادان تشييع كردند. دوره جنگ بود و افراد در آبادان كم بودند، اما كاسب*ها همه مغازه*هاي مسير را تعطيل كردند و همان*هايي كه در شهر بودند، آمدند و تشييع با عظمتي شد.
  از رابطه صميمي مريم و مهدي چه به ياد داريد؟
  يك رابطه عجيب و غريبي بود. دلبستگي عجيبي به هم داشتند. عرض كردم انگار اينها مال اين دنيا نبودند. از همه چيز گذشتند. حتي از لذت*هايي كه خداوند براي بندگانش حلال كرده، گذشتند. چيزي براي خودشان نمي*خواستند. يادم نمي*رود كه ما در ماهشهر در 100 كيلومتري آبادان زندگي مي*كرديم و حتي وسيله پخت و پز هم همراه نبرده* بوديم. مريم وسايل ما را در يك ماشين كمپرسي مي*گذارد و به دست خانواده*اي كه وسايل خود را به شيراز مي*بردند، مي*سپارد و به آنها مي*گويد كه اينها را به برادرم برسانيد، چون تازه زندگي خود را شروع كرده و دو تا بچه كوچك دارد، مبادا به آنها سخت بگذرد. اين قدر به فكر همه ما بود.
  از شهادت خواهرتان چه چيزهايي براي شما نقل مي*كنند؟
  در دوره*اي كه در بنياد شهيد و در واحد فرهنگي خدمت مي*كرد، دائماً همراه با دوستانش خواهر سنيه سامري و فرشته اويسي به روستاهاي دور دست مي*رفت تا نياز خانواده*هاي شهدا را رفع كند. در روز سيزده مرداد سال 63، بر اساس قولي كه به مادر يك شهيد داده بود، به رغم آنكه شهر زير آتش دشمن بود، تصميم مي*گيرد همراه دو دوستش به قطعه شهدا برود و سر خاك آن شهيد فاتحه*اي بخواند، اما با شليك خمپاره، هر سه نفر زخمي مي*شوند. مريم قبل از آنكه به بيمارستان برسد، شهيد مي*شود و دو دوستش هم جانباز هستند.
  از شجاعت خواهرتان بسيار تعريف مي*كنند. شما چه خاطره*اي داريد.
  بچه كه بود مي*ترسيد تنها از خانه بيرون برود، اما توي آن اوضاع جنگ آبادان، معالجه مي*كرد، مي*ايستاد و كمك مي*كرد. دل شير پيدا كرده بود. من واقعاً از شجاعتش تعجب مي*كردم. هر كس جاي او بود با ديدن آن منظره*ها غش مي*كرد. موقع محاصره آبادان، او و دوستانش با آيت*الله جمي ارتباط داشتند و از ايشان كمك مي*گرفتند و در امور خير شركت مي*كردند. خدا مي*داند امكان و اسباب زندگي چند نفر را فراهم كردند كه ازدواج كنند و سر خانه زندگي*شان بروند. از اين جور كارها خيلي مي*كردند. مي*گوييد خاطره؟ اينها نفسشان خاطره است. برادرم مهدي 27 سال است كه شهيد شده، شبي نيست كه اين بزرگوار به خواب من نيايد. مهدي دو سال از من كوچك*تر بود، ولي تا ششم دبستان با هم درس خوانديم. از وقتي كه آنها شهيد شدند، روزي نيست كه يادشان نباشم و برايشان نماز نخوانم.
  از دوره پس از شهادت خواهرتان چه خاطره*اي داريد؟
  سال 66 بود كه رفتم مشهد زيارت آقا امام رضا(علیه السلام). سالگرد خواهرم بود و من رفتم به گلستان شهداي مشهد كه از جمعيت پر بود. ناگهان حس غريبي پيدا كردم و تصميم گرفتم همه قبرها را بگردم و هر جا نام مريم را ديدم، بنشينم و فاتحه*اي قرائت كنم. احساس مي*كردم در آبادان و سر قبر خواهرم هستم. آن حس و حال عجيبي را كه داشتم، هرگز از يادم نمي*رود.
  منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 27 6. #5
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  شهيده مريم فرهانيان در قامت يك خواهر(4)


  شهيده مريم فرهانیان در قامت يك خواهر (4)


  گفتگو با جواهر فرهانیان
  درآمد
  شهدا در عين حال كه به مسئوليت*هاي اجتماعي توجه خاصي دارند، در امور شخصي و ارتباطات خانوادگي نيز بسيار دقيق و منظم هستند و فرصت*ها را از دست نمي*دهند، از همين رو به عنوان الگوهاي ملموس و والا براي جامعه از ارزش*هاي عملي بسياري برخوردارند. در اين گفت*وگو سعي شده اين شيوه*ها در زندگي شهيد بيان شوند.
  تصوري كه شما پس از سال*ها از خواهرتان داريد، چيست؟
  ظاهراً تفاوت چنداني با بقيه ما نداشت، ولي قطعاً در درونش قابليت*هايي بوده كه به آن مقام رسيده كه ما نرسيديم. يادم هست كه ذره*اي بخل و حسادت در وجود اين دختر نبود. هر چيز خوبي كه داشت، دلش مي*خواست با بقيه قسمت كند. خواهرم رساله به او درس مي*داد و او دو سه تا از رفقايش را آورده بود كه آنها هم ياد بگيرند. هر كمكي كه از دستش بر مي*آمد به ديگران مي*كرد و دريغي نداشت. بچه آرامي بود. يك گوشه*اي مي*نشست و ساعت*ها فكر مي*كرد. خيلي توي خودش بود. بچه سال بود و دور بازي نمي*رفت. دائماً به دنبال يك جور آرامش دروني بود.
  در ميان خواهرها به كدام يك از همه نزديك*تر بود؟
  احساس مي*كنم به حاج خانم فاطمه. گر چه خانه من هم خيلي مي*آمد. زمان جنگ كه ازدواج كرده بودم، اكثراً خانه من بود، ولي حسم اين است كه با حاج خانم فاطمه صميمي*تر بود و حرف*هايش را بيشتر به او مي*زد. ما خواهرها و برادرها در آن شرايط جنگي خيلي مراقب هم بوديم و با هم مراوده داشتيم. مادر و پدرمان در ماهشهر و اميديه و اهواز بودند. يادم هست كه يك بار مريم خيلي به سختي رفته بود اهواز و بعد برگشته بود آبادان، يك كيف قهوه*اي با خودش آورده بود. من خيلي تعجب كردم كه چطور شده او براي خودش چيزي خريده. من پسر اولم محمد را داشتم كه مريم خيلي هم او را دوست داشت. من با تعجب گفتم، «چه عجب كه براي خودت چيزي خريد. مبارك است» همين كه من اين حرف را زدم، وسايل داخل كيف را شروع كرد به خالي كردن كه آن را به من بدهد. اصلاً چيزي را براي خودش نمي*خواست. من باشم يك تعارف مي*كنم و خلاص، ولي او اصرار اصرار كه بايد كيف را برداري. هر وقت هم برايش غذا مي*پختي، حتي اگر يك دم پخت ساده بود، چنان تعريف مي*كرد كه حس مي*كردي بهترين غذا را پخته*اي. هميشه هم به فكر آخرت بود و انگار قيامت را به عينه مي*ديد. شهادت برايش ملموس بود. هميشه به ما مي*گفت، «بيهوده به چيزي دل نبنديد. فايده ندارد.» در ميان برادرها هم با آقا مهدي خيلي مأنوس بود. آن زماني كه زنده بود كه همه فعاليت*هايشان با هم بود، بعد از شهادتش هم كه مريم خيلي از او ياد مي*كرد و آرزو داشت پيش از برود. ما خواهر و برادرها با هم انس عجيبي داريم. هر قدر هم كه دور از هم باشيم، انگار همين ديروز همديگر را ديده*ايم. اين هم از الطاف خداست. گاهي همسايه*ها مي*آمدند پيش مادرم و مي*گفتند، «ننه هادي! ما سه تا بچه* داريم با هم نمي*سازند، شما ماشاالله اين همه بچه داري با هم مهربان و صميمي*اند» خدا را شكر كه اين طور بوديم و هنوز هم هستيم.
  بعد از شهادت آقا مهدي چه كرديد؟
  خيلي از جنگ نگذشته بود. مهدي در مهرماه سال 59 شهيد شد. وقتي خرمشهر سقوط كرد و آبادان محاصره شد، پدرم به هر زحمتي بود خانواده را راضي كرد كه از آبادان بروند. مادرم اول قبول نمي*كرد و مي*گفت، «قبر مهدي اينجاست. كجا بروم؟ طاقت ندارم.» عقيله و فاطمه و مريم هم هنوز ازدواج نكرده بودند و شروع كردند با پدرم مخالفت كه، «كجا برويم؟ مگر خون ما از بقيه رنگين*تر است؟ اگر امثال ما نمانند، پس چه كسي براي رزمنده*ها غذا بپزد و از مجروحين مراقبت كند؟» علي و حسين هم در آبادان بودند و دخترها مي*گفتند كه پيش آنها مي*مانند، اما پدرم به شدت مخالف بود و مي*گفت، «آنها پسر هستند و مي*توانند از خودشان مراقبت كنند، اما دخترها در يك شهر جنگ زده، معلوم نيست چه سرنوشتي پيدا مي*كنند.» به هر حال پدرم خانواده* را به روستاي نمره يك روستاي ميانكوه برد و در خانه*هايي كه از بلوك*هاي سيماني درست شده بودند، اسكان داد. در آنجا بود كه بي*قراري*هاي مريم شروع شد. دائماً به تپه*هاي سرسبز مجاور روستا مي*رفت و در فراغ مهدي گريه مي*كرد. خود من كه جگرم خون بود و بعد از شهادت مهدي، خيلي بي*تابي مي*كردم. گاهي اوقات كه يادداشت*هاي مريم را مي*خواندم، دلم خون مي*شد. او دائماً با مهدي حرف مي*زد و روز به روز ضعيف*تر و لاغرتر مي*شد. يك روز بالاخره من توانستم حرف دلش را از زبانش بيرون بكشم. به او گفتم، «خواهرم! آخر تو كه اين جوري خودت را از بين مي*بري. مي*خواهي چه كار كني؟»* مريم گفت، «دلم توي آبادان است. من نمي*توانم اينجا بمانم و شهر و خانه*مان بمباران شود. همه دارند از شهرهاي ديگر به كمك مردم آبادان و خرمشهر مي*آيند، آن وقت من اينجا مانده*ام و هيچ كاري از دستم بر نمي*آيد.تو را به خدا با آقاجان صحبت كن و از او بخواه اجازه بدهد من به آبادان برگردم. آقاجان به حرف تو گوش مي*دهد.» من قول دادم كه سعي خودم را بكنم. رفتم و با پدرم صحبت كردم و گفتم، «آقا جان! مريم! اين طور پيش برود از پا در مي*آيد.» حاج لطيف آهي كشيد و گفت، «خب تو مي*گويي چه كار كنم؟ اجازه بدهم مريم تك و تنها به آبادان برود؟» گفتم، «تك و تنها نيست. اولاً دوستانش در بيمارستان شركت نفت هستند و خوابگاه هم دارند و جايشان امن است. بعد هم علي و حسين هم كه آبادان هستند و دائماً به او سر مي*زنند.» پدرم گفت، «به خدا داغ مهدي برايم بس است. دلم نمي*خواهد بلايي سر شماها بيايد.» به هر حال بالاخره پدرم را راضي كردم اجازه بدهد من و مريم به آبادان برويم. آبادان در محاصره بود. من و مريم به پايگاه هوايي ماهشهر و از آنجا با هليكوپتر به آبادان رفتيم، آن هم در شرايطي كه عراقي*ها به هليكوپترهايي كه علامت هلال*احمر داشتند، شليك مي*كردند.
  پس بالاخره مريم حرفش را پيش برد.
  بله، اراده عجيبي داشت. به آبادان كه رسيديم، همين كه از هليكوپتر پياده شديم، با خمپاره*اي از ما استقبال شد. من مريم را هل دادم و گفتم كه روي زمين دراز بكشد. بعد صداي چند انفجار شديد آمد. هليكوپتر به سرعت بلند شد و رفت و من و مريم شروع به دويدن كرديم. همين كه به نخلستان رسيديم، مريم روي خاك سجده كرد و زمين را بوسيد. و با شادماني گفت، «ببين خواهر! داره بوي مهدي مي*ياد. من چطور طاقت آوردم اين همه مدت از آبادان و مهدي دور باشم؟» با هم راهي بيمارستان شركت نفت شديم. به مريم گفتم، «ببين خواهرجان! تو امانت حاج لطيفي. مي*داني كه به چه سختي او را راضي كردم. اگر مي*خواهي از دستت ناراحت نشوم، قول بده هر وقت صداي سوت خمپاره و توپ شنيدي، جايي پناه بگيري يا روي زمين دراز بكشي.» بعد هم به خوابگاه بيمارستان شركت نفت رفتيم و در آنجا خانم جوشي و خانم كريم از ما استقبال كردند. مريم از خوشحالي در پوست خود نمي*گنجيد. در اولين فرصتي هم كه پيش آمد سر مزار مهدي رفتيم. مريم صورتش را روي خاك مزار گذاشت و ساعتي با مهدي در دل كرد، گريست و غم دلش را سبك كرد. چند روز بعد فاطمه هم آمد و به مريم گفت، «فكر كردي فقط خودت مي*تواني حاج لطيف را راضي كني؟ آن قدر گريه كردم تا آقاجان گذاشت من و عقيله و ننه هم به آبادان برگرديم.»
  خبر شهادت خواهرتان را چگونه شنيديد؟
  يادم هست كه پدرم داشت با راديوي يادگار مهدي به اخبار گوش مي*داد كه در زدند. سميره مي*خواست برود كه من زودتر بلند شدم و رفتم دم در و ديدم آقاي شعبان*عليزاده كه در بنياد شهيد خدمت مي*كرد، همراه با خانمش پشت در ايستاده*اند. تعارف كردم كه وارد شوند. حاج لطيف با آقاي عليزاده سلام و احوالپرسي كرد. مادر من از صبح دلشوره داشت و من و سميره سعي كرده بوديم يك جوري او را آرام كنيم. او از آقاي عليزاده پرسيد، «مريم طوري شده؟» رنگ از صورت آقاي عليزاده پريد و با دستپاچگي گفت، «نه، اين حرف*ها چيست؟ ما آمده*ايم ديدن شما.» مادرم گفت،«به دلم بد افتاده، به من دروغ نگوييد.» خانم آقاي عليزاده گفت، «مادرها هيچ وقت اشتباه نمي*كنند، راستش را بخواهيد ننه هادي! مريم مجروح شده و ما آمده*ايم كه به اتفاق به عيادتش برويم.» اين خبر را كه به ما دادند، از ماهشهر به آبادان راه افتاديم. در طول راه من فقط كارم گريه بود و احساس كردم مريم رفته پيش مهدي. به سميره گفتم، «توي عالم رويا ديدم كه مريم توي سردخانه است و علي دارد بالاي سرش پوستر مي*چسباند و روي پوستر نوشته، «خواهرم! شهادتت مبارك!» هنوز به آبادان نرسيده بوديم كه آقاي عليزاده و خانمش كم*كم خبر شهادت مريم را به حاج لطيف و مادرم دادند. حاج لطيف به تلخي گريه مي*كرد، اما مادرم بهت زده شده بود. مادرم خودش مريم را غسل داد و كفن كرد. فاطمه هنگام زايمانش بود و در بيمارستان بود. من و سميره و علي و حسين به همراه دامادهاي خانواده حضور داشتيم. قرار بود خانم جوشي از مشهيد برايش كفني بياورد، اما هنوز به آبادان نرسيده بود. كفني را كه او آورد، در سال 57 نصيب حاج لطيف شد.
  سال*ها از شهادت خواهرتان گذشته، آيا هنوز در زندگي شما حضور دارد. چگونه؟
  هميشه با بچه*هايم در مورد او و مهدي صحبت مي*كنم. سعي دارم از آن دو براي بچه*هايم الگو بسازم و خيلي وقت*ها هم نتيجه مي*گيرم، مخصوصاً موقعي كه براي دخترم تعريف مي*كنم. دخترم خيلي به خاله*اش علاقه دارد و او را خوب مي*شناسد.
  جوانان زمان جنگ را با حالا مقايسه كنيد.
  احساسم اين است كه با آنكه زير آتش خمپاره و دائماً مورد تهديد بوديم، اما همه يكدل و يكرنگ بوديم. خيلي خوش مي*گذشت. اين تكلف*ها و خودنمايي*ها را نداشتيم. حالا ديگر آن صميمت*ها را فقط در محافل خيلي خاصي مي*شود پيدا كرد. ديگر آدم آن جور راحت و سر حال نيست. جوان*ها هم تابع همين شرايط هستند و گناهي ندارند. نمي*شود آنها را مقصر دانست. به مرور زمان شايد خيال كرديم همين كه انقلاب كرديم و يا جنگ را با آبرومندي به پايان برديم، كار تمام شده، به نظر من بايد ده پانزده سالي طول مي*كشيد تا اين نعمت*ها را به دستمال مي*دادند. انگار آمادگي پذيرش آنها را نداشتيم و به همين خاطر برگشتيم به اخلاق**هاي غلط قبلي مثل حرص زدن، مصرف، دنياپرستي و عجله براي به دست آوردن چيزهايي كه خيال مي*كرديم از دست داده*ايم.، به همين دليل نسلي مثل خواهر و برادر من، يك شبه بزرگ مي*شوند و شجاعت و از خودگذشتگي عجيبي پيدا مي*كنند و درست يك نسل بعد گرفتار ماديات مي*شود و چنان براي تصاحب هر چيزي حرص مي*زند كه انسان باور نمي*كند تفاوت اين دو نسل، ده سال و بيست سال و باشد. خيلي شرايط دشواري است. احساس مي*كنم مهدي و مريم خيلي سعادتمند بودند كه نماندند و اين چيزها را نديدند.
  ويژگي*هاي بارز مريم چه بود؟
  خيلي پاكيزه و مرتب بود. خيلي به آراستگي و لباسش اهميت مي*داد. در آن بحبوحه جنگ و مجروحين و مشكلات كمبود آب و برق، هميشه از تميزي برق مي*زد. خيلي هم عرضه داشت و وقتي تصميم مي*گرفت كاري را ياد بگيرد، ابداً چيزي مانعش نمي*شد. خواهرم سميره خياطي مي*كرد و مريم فقط با نگاه كردن به دست او ياد گرفته بود و مثل ماه خياطي مي*كرد. هر كاري را كه به عهده مي*گرفت همين طور درست و دقيق انجام مي*داد. براي خودش خانمي بود.
  منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 27


  /

 7. #6
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  شهيده مريم فرهانیان در قامت يك خواهر (5)


  شهيده مريم فرهانیان در قامت يك خواهر (5)


  گفتگو با عقيله فرهانیان
  درآمد

  نظم و گذشت بي* نظير شهیده مريم فرهانیان و نيز ارتباط بسيار صميمانه او با برادر شهيدش از جمله خاطراتي است كه عقيله با اندوهي آميخته با شادي از آن ياد مي*كند و با صداقتي دلنشين از غبطه كودكانه*اي كه به اين رابطه مي*خورد، سخن مي*گويد.
  از كودكي مريم و تفاوت* هاي او با ديگران بگوييد.

  در دوران دبستان و راهنمايي و دبيرستان پا به پاي هم بوديم، ولي مريم با اينكه در خانواده با همه ما بود، در عين حال از نظر تفكر و شيوه زندگي با همه*مان فرق مي*كرد. هرگز توقعي از مادرم نداشت. هميشه قانع بود نسبت به بچه*هاي همسن و سال خود بسيار با گذشت بود. ما خانواده پر جمعيتي بوديم. مادرم يك كمد به ما داده بود كه وسايلمان را در طبقات مختلف آن بچينيم. گاهي مي*شد كه من وسايلم را در قسمتي كه مال او بود، مي*گذاشتم. او ابداً ناراحت نمي*شد و ايراد نمي*گرفت. در حاي كه اگر او اشتباهاً وسايلش را در قسمت من مي*گذاشت، سر و صدا راه مي*انداختم و با او دعوا مي*كردم. او با گذشت و صميميت عذرخواهي مي*كرد و وسايلش را برمي*داشت. ابداً اهل تندي و پرخاشگري نبود. نسبت به همه مهربان بود و تا مي*توانست گذشت مي*كرد. حتي در دوره ابتدايي و راهنمايي كه دوران كودكي و نوجواني است، متانت خاصي در رفتارهايش داشت.
  فكر مي*كنيد چه عواملي موجب شده بود كه مريم اين گونه باشد؟

  تصور من اين است كه سواي محيط خانوادگي و تأثيرپذيري از بعضي از افراد، از جمله برادر شهيدمان مهدي فطرتاً هم خواسته*هايش بلند و والا بودند. خودش را سرگرم خواسته*هاي پيش پا افتاده نمي*كرد. از همان بچگي، هر حرفي مي*زد، همه قبولش داشتند و روي حرفش حساب مي*كردند. همه به او اعتماد داشتند. رابطه*اش با مهدي خيلي صميمي بود و من در عالم بچگي، خيلي به او حسادت مي**كردم. آنها با هم حرف*هايي مي*زدند كه من نمي*توانستم درك كنم و حوصله*ام سر مي*رفت، چون برايم سنگين بود.
  مثلا*ً چه حرف*هايي؟

  مثلاً كتاب*هاي شهيد مطهري را مي*خواندند و درباره*اش بحث مي*كردند و من نمي*فهميدم چه مي*گويند و در عين حال به اينكه مريم خيلي خوب حرف*هاي مهدي را مي*فهميد، حسودي مي*كردم. آن قدر مهربان هم بود كه وقتي مي*ديد من گيج شده*ام، مي*گفت، «عقيله! برو توي قرآن، فلان سوره، فلان آيه را پيدا كن و معني*اش را بياور.» اين كار را مي*كرد كه به من برنخورد. اين دو تا خيلي به هم نزديك بودند و من هر چه سعي مي*كردم خودم را به آنها وصل كنم، باز هم عقب مي*ماندم. مهدي در هفتگل سربازي مي*رفت. مريم دقيقاً مي*دانست او چه ساعتي بر مي*گردد. من براي اينكه از مريم عقب نمانم، سعي مي*كردم بيدار بمانم. او مي*گفت بخواب، موقعي كه آمد، بيدارت مي*كنم. آبادان، شب*ها توي حياط مي*خوابيديم. من براي اينكه بدانم مهدي چه موقعي مي*آيد، رختخوابم را مي*بردم درست جلوي حياط مي*انداختم كه به محض اينكه آمد و در را باز كرد من بفهمم. به شدت خوابم مي*گرفت و سعي مي*كردم خودم را بيدار نگه دارم، اما نمي*توانستم. مريم انگار كه ده*ها ساعت خوابيده، راحت بيدار مي*نشست. طبيعتش اين طور بود كه وقتي تصميم مي*گرفت نخوابد، نمي*خوابيد. من اغلب خوابم مي*برد و مهدي هم آن قدر آرام از بالاي سرم رد مي*شد كه من بيدار نمي*شدم. من به خاطر حسادتي كه به رابطه آن دو داشتم، اين كار را مي*كردم و آنها رعايتم را مي*كردند. بعد كه بلند مي*شدم، مي*ديدم مهدي آمده. مي*گفتم، «تو كي آمدي كه من نفهيدم؟» مي*گفت، «آرام آمدم كه تو بيدار نشوي.» من كه نمي*توانستم بيدار بمانم، به مريم و مهدي مي*گفتم، «شما دو تا هم خسته*ايد. بگيريد مثل بقيه بخوابيد!»
  از نقش برادر شهيدتان در زمينه تربيت خواهران بگوييد.

  خانواده پرجمعيتي بوديم و نمي*توانست همه را با هم ببرد و دو تا دوتا مي*برد كه آموزش اسلحه بدهد. يك بار من و مريم را با هم برد. يك بار فاطمه را با جواهر برد. خيلي هم به شخصيت زن اهميت مي*داد و مي*گفت بايد در صحنه باشيد. پدرم خيلي روي دخترهايشان تعصب داشتند و مي*گفتند بايد همه جوري طوري بايد رفتار كنيد كه حرف پشت سرتان نباشد، ولي مهدي مي*گفت اينها بايد در صحنه باشند، چون حضورشان تأثيرگذار است. يك بار هم برنامه كوهنوردي برايمان گذاشتند كه با هزار زحمت و آن هم با گفتن اين حرف كه مهدي با ما هست، توانستيم پدر و مادرمان را راضي كنيم.
  بيشتر پدر ممانعت مي*كرد يا مادر؟

  پدرم. اساساً در خوزستان،* زن*ها خيلي با قدرت هستند. دست كم مادر من اين طور بود. بالاخره هم هميشه پدرمان او را راضي مي*كرد. يادم هست مهدي هميشه مي*رفت بالاي سر مادر چتر نگه مي*داشت كه باران نخورد. مي*گفت، «تقسيم كار كنيد كه ننه خسته نشود.»
  مريم بيشتر تحت تأثير پدر بود يا مادر؟

  مريم مستقل بود. خيلي به پدر و مادرم احترام مي*گذاشت، اما اين طور نبود كه اگر به مسئله*اي اعتقاد عميق داشت، به خاطر اين احترام، دست بردارد. گمانم در آزاد فكري و شجاعت، بيشتر تحت تأثير مادرم بود. بعد از مادرم هم از مهدي حرف شنوي داشت. در زمان جنگ، پدرم ابداً اجازه نمي*دادند ما در آبادان بمانيم. خدا رحمت كند مريم را، اعتصاب غذا كرد تا پدرمان اجازه دادند به آبادان برگرديم. ما خودمان هم دلمان مي*خواست به آبادان برگرديم، ولي مريم بود كه پدرمان را تحت فشار قرار داد و راه را براي من و فاطمه هم باز كرد. ابداً آرام و قرار نداشت. شب*ها نماز شبش ترك نمي*شد. قبل از شهادت مهدي در اين حال و هوا بود، بعد از او، بدتر هم شد و مي*گفت حتماً بايد برگرديم آبادان. مريم رفت بسيج، ولي من به صورت پراكنده كار مي*كردم. يك مدت بيمارستان شركت نفت بودم، يك مدت آيت الله طالقاني، يك مدت شهيد بهشتي، مي*گفتند، «بيا ثابت كار كن»، مي*گفتم، «آمده*ام آبادان كه خدمت كنم و هر جا حضورم لازم باشد مي*روم» مثلاً مي*شنيدم كه بيمارستان طالقاني زخمي* آورده*اند، خودم به مسئوليت خودم مي*رفتم. جنگ بود و اين كار من خيلي خطرناك بود.
  اين دوره*ها را كجا ديده بوديد؟

  همان موقع كه عضو ذخيره سپاه بوديم، اين دوره*هارا ديديم. علاوه بر سپاه، در هلال احمر هم دوره بود. موقعي كه وضعيت خيلي وخيم نبود، من در قسمتي در انبار دارو كار مي*كردم و درآنجا اطلاع*رساني به بيمارستان*ها مي*كردم كه چه داروهايي داريم و كمبودهايمان چيست. يك روز در انبار نشسته بودم كه مريم آمد. واقعاً هنوز كه يادم مي*آيد، تعجب مي*كنم. آمد و با خوشحالي گفت، «عقيله! عقيله! تبريك!» من واقعاً خوشحال شدم، پرسيدم، «تبريك براي چه؟» گفت، «مهدي شهيد شد!» گمان مي*كردم من خيلي آمادگي روحي دارم نه اينكه همراهشان مي*رفتم و در فعاليت*هايشان شركت مي*كردم، تصور كرده بود خيلي قوي هستم. يادم هست كه نفسم توي قفسه* سينه*ام حبس شد و همان جا بي*هوش شدم و افتادم. كمي كه حالم به جا آمد، پرسيدم، «پدر مادرمان خبر دارند؟» گفت، «يك نفر رفته به آنها خبر بدهد.» اگر روحيه مريم نبود، من قطعاً سكته مي*كردم. ديدم او اين قدر قوي است، يك كمي خودم را جمع و جور كردم. نه اينكه مريم كوچك*تر از من بود، سعي كردم جلوي او كم* نياورم. خيلي برايم سخت بود. هنوز يك ماه از جنگ نگذشته بود و ماها به مصيبت عادت نكرده بوديم. با هم رفتيم سردخانه. اجازه هم نمي*داد آدم گريه كند. رفتم و دست مهدي را بوسيدم و انگشتري را كه به انگشت كوچكش بود و خودم به او داده بودم، به هزار زحمت درآوردم و نگه داشتم.
  از ويژگي*هاي اخلاقي خواهرتان، كدام يك يادتان مانده و دلتان برايش تنگ مي*شود.؟

  خيلي با گذشت و صبور بود. من هيچ وقت عصبانيتش را نديدم، هرگز نديدم كه بخواهد مقابله به مثل كند. زود هم تصميم نمي*گرفت. درباره هر كاري كه مي*خواست انجام بدهد، مدت*ها فكر مي*كرد، اگر عكس*هايش را ببينيد، حالت متفكرش كاملاً معلوم است.
  شما عكسي از او داريد؟

  نه والله، دارو ندارمان را داديم به مادرمان، از او گرفتند كه ببرند نمايشگاه بزنند و يا نمي*دانم چه كار كنند، يك دانه*اش را هم پس ندادند. از اخلاقش مي*گفتم، در آن بحبوحه جنگ و مجروح و دود هميشه مانتو و چادر مقنعه*اش را مي*شست و براي نمازش لباس مخصوص داشت. خيلي آراسته و منظم بود. موقع نماز حتماً عطر مي*زد و بسيار مقيد بود. همين طور نسبت به حجابش. هميشه يك مثلث كوچك از صورتش پيدا بود. خيلي آراسته و مرتب و منظم بود.
  درسش چطور بود؟

  معمولي بود، ممتاز نبود، ولي بد هم نبود، اما در مدرسه و انجمن*ها خيلي فعاليت مي*كرد.
  چطور شد كه ازدواج نكرد.

  اتفاقاً خواستگار زياد داشت و مادرم هم خيلي اصرار داشت كه زودتر ازدواج كند. مريم مي*گفت، «فعلاً كه قصد ازدواج ندارم، روزي هم اگر خواستم ازدواج كنم با يك جانباز نابينا ازدواج مي*كنم.» مادرم مي*گفت چرا اين حرف را مي*زني؟ فكر و منش مريم اين طور بود. خواهرهايش و دوستانش را به ازدواج تشويق مي*كرد، ولي در مورد خودش مي*گفت كه بايد حتماً همسر يك جانباز شود. بعد از شهادت مهدي، به كلي از دنيا بريد. ما همگي سعي كرديم موقعيت خودمان را نگه داريم، ولي هدف مريم فقط شهادت بود. در آن روزها گرفتن سالگرد براي شهدا خيلي دشوار بود، ولي او مي*گفت حتي اگر شده يك پلاكارد هم تهيه كنيم، بايد اين كار را بكنيم. با مقوا پلاكارد درست مي*كرديم و عكس مهدي را رويش مي*زد و مي*گفت بايد يادگاري از شهيد پيش رويمان باشد.
  منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 27

 8. #7
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۱۷ تیر ۹۲ [ ۱۳:۲۸]
  نوشته ها
  7
  امتیاز
  85
  سطح
  1
  Points: 85, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 4.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second Class7 days registered
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 3 در 1 پست

  حجاب زن ایرانی هنگام دریافت مدال (تصاویر)

  فرارو- ورزشکار زن ایرانی براي دريافت مدال نقره خود با پوشش چادر روي سکو حاضر شد.


  به گزارش ايرنا، سميه حيدري ورزشكار زن كوراش كشورمان در ديدار فينال وزن منهاي ۵۷ كيلوگرم با شكست برابر حريفي از ازبكستان به مدال نقره بسنده كرد.  سميه حيدري براي دريافت مدال نقره در وزن منهاي 57 کيلوگرم رقابت هاي کوراش بازي هاي داخل سالن آسيا در شهر اينچئون کره جنوبي با پوشش چادر روي سکو حاضر شد.  منبع:
  fararu.com
  /fa/news
  ویرایش توسط دنیای خاموش من : یکشنبه ۱۶ تیر ۹۲ در ساعت ۲۲:۴۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •