اقتصاد > تورم- همشهری آنلاین:
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم ایران در فصل بهار را ۳۹ درصد و تورم نقطه*ای فروردین امسال را ۴۲.۸ درصد اعلام کرد.
تسنیم نوشت: بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش*های ماهانه خود متوسط نرخ تورم ایران در فصل بهار امسال را 39 درصد اعلام کرد.
بر اساس این گزارش نرخ تورم ایران در سه ماهه دوم سال جاری میلادی که تقریبا برابر با فصل بهار است 39 درصد بوده است. این رقم برای سه ماهه قبل از آن برابر با فصل زمستان گذشته 41 درصد بوده است.
ایران با فاصله بسیار زیاد نسبت به 27 اقتصاد مهم دنیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته*اند به عنوان نخستین کشور از نظر تورم بالا شناخته شده است. رتبه دوم در این زمینه به آرژانتین اختصاص یافته که نرخ تورم آن در فصل بهار 9.9 درصد اعلام شده است.
نرخ تورم برخی کشورهای دیگر در فصل بهار عبارت است از: چین 2.4 درصد، اندونزی 5.6 درصد،* روسیه 7.2 درصد، ترکیه 7 درصد،* برزیل 6.6 درصد و هند 9 درصد.
بانک جهانی تورم نقطه*ای ایران برای ماه آوریل 2013 تقریبا برابر با فروردین امسال را نیز بالغ بر 42.8 درصد اعلام کرده است. تورم نقطه*ای ماه قبل از آن نیز 40.7 درصد بوده است.