اقتصاد > قیمت*ها- همشهری*آنلاین:
گزارشی از بازار ارز و سکه در 6 مرداد ماه ؛ قیمت سکه و ارز امروز نسبت به روز گذشته در بازار آزاد افزایش یافت. این در حالی است که بازار*های جهانی در تعطیلی آخر هفته به سر می*برند و قیمت جدیدی از سوی بازارهای جهانی اعلام نشده بود.
ایسنا نوشت: یکی از مراکز خرید و فروش سکه و ارز میدان سکه در تقاطع خیابان فردوسی، منوچهری به شمار می*رود.
در این میدان مانند چند روز گذشته و بهتر است بگوییم بعد از عدم حضور نیروهای انتظامی که در چند ماه گذشته در این میدان با حضور خود از انجام معاملات صوری جلوگیری می*کردند، دلالان با حجم بسیار زیادی به انجام معاملات صوری به خصوص معاملات ارز می*پردازند. معاملاتی که در آن هیچ*گونه ارزی جابه*جا نمی*شود.

در این میان اگر کسی خواستار دلار یا یورو برای خرید باشد دلالان قیمت فروش خود را برای دلار 3175 تومان و برای یورو 4200 تومان اعلام می*کنند. این قیمت نسبت به 5 مرداد ماه به ترتیب 25 تومان و 50 تومان افزایش نشان می*دهد.

در کنار دلالان، برخی صرافی*ها نیز مانند چند روز گذشته روی تابلوی اعلام قیمت نرخی حک نکرده*اند و آنهایی هم که نرخ اعلام کرده*اند قیمت فروش سکه تمام طرح جدید را یک میلیون و 70 هزار تومان، نیم سکه 565 هزار تومان و ربع سکه را 370 هزار تومان اعلام کردند.
آنها هم چنین قیمت خرید این سکه*ها را به ترتیب یک میلیون و 40 هزار تومان، 530 هزار تومان و 340 هزار تومان اعلام کرده*اند.
برخی صرافی*ها که تابلوی اعلام قیمت آنها خالی است برای آنکه مشتری متوجه شود که مغازه باز است روی شیشه مغازه خود نوشته*ای مبنی بر "مغازه باز است" را چسبانده*اند.
در کنار همین معاملات صوری هراز چندگاهی معاملات واقعی صورت می*گیرد که یک سمت این معاملات مردم عادی هستند. وجود این مردم عادی باعث شده که این معاملات چهره واقعی به خود گیرد. این معاملات واقعی را می*توان به طور کامل در کنار عابربانک*ها حس کرد، زیرا خریداران از طریق عابربانک پول را به حساب فروشنده منتقل می*کنند.
اما از آن سو اتحادیه طلا و جواهر قیمت*های رسمی سکه تمام طرح جدید را یک میلیون و 63 هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم یک میلیون و 35 هزار تومان، نیم سکه 568 هزار تومان، ربع سکه 378 و سکه گرمی را 243 هزار تومان اعلام کرده است.
بر این اساس هر گرم طلای 18 عیار 104 هزار و 580 تومان و مثقال طلا 453 هزار تومان و اونس جهانی 1334 دلار و 80 سنت ارزش*گذاری شده است.
لازم به ذکر است قیمت نیم*سکه در بازار رسمی هیچ تغییر قیمتی نسبت به 5 مرداد ماه نکرده است.
با وجود این*که قیمت اونس جهانی نسبت به 5 مرداد ماه ثابت بوده است، به نظر می*رسد قیمت طلا در بازار تنها به دلیل افزایش قیمت ارز دچار افزایش قیمت شده و از مرز هر گرم 101 هزار تومان فراتر رفته است.