کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: دعا،وقت بيدار شدن از خواب

کاربرفعال

آخرین بازدید
    جمعه ۲۷ فروردین ۹۵ [ ۱۰:۱۷]
    سطح
    1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Three FriendsCreated Blog entryYour first Group1 year registered5000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    27
    سپاس ها
    993
    سپاس شده 663 در 420 پست

Icon16 دعا،وقت بيدار شدن از خواب

(بيدار شدن از خواب)
    (1) از امام ششم (ع): هيچ بنده‏اى آيه آخر سوره كهف (قُلْ إِنَّما أَنَا بَشَرٌ مِثْلُكُمْ ...) را وقت خواب نخواند مگر آنكه در ساعتى كه دوست دارد از خواب بر خواهد خاست.
    (هر كه خواهد براى نماز از خواب بيدار شود)
    (2) از امام ششم (ع): نبى اكرم (ص) فرمود: هر كه خواهد در ساعتى از شب براى نماز برخيزد چون به بستر رود بگويد: (خداوندا مرا از مكر خود در امان بدار و يادت را از خاطرم مبر و مرا از غافلين قرار مده و مقرر فرما كه فلان ساعت را بيدار شوم، خداوند فرشته‏اى را بر او بگمارد كه در آن ساعت بيدارش كند، (3) و پيغمبر اكرم در وقت رفتن به بستر مسواك ميكرد، و در بستر بدست راست ميخوابيد و دست راست خود را زير گونه چپ خويش مى‏نهاد. (4) پيغمبر (ص) ميفرمود: چون به بستر برويد كنار جامه خود را دست‏ بكشيد كه ممكنست چيزى در آن رفته باشد و بعد بگويد: (خداوندا اگر جان مرا در خواب نگهداشتى مورد عفو قرار ده و اگر باز گردانيدى آن طور كه بندگان نيكت را نگه ميدارى نگهم‏دار.
    (دعا وقت بيدار شدن)
    حضرت صادق (ع) چون در آخر شب از خواب برميخاست با صدائى بلند كه همه اهل خانه ميشنيدند ميفرمود: (خداوندا مرا در وحشت قيامت يارى كن، و قبرم را گشاده گردان، پيش از مرگ و پس از مرگ خير و عافيت را نصيبم فرما)از آن حضرت عليه السلام: پيغمبر (ص) از هيچ خوابى برنمى‏خاست مگر آنكه براى خداوند عزّ و جل به سجده مى‏افتاد، و وقتى ميخوابيد چشمانش بخواب مى‏رفت ولى دل او خواب نبود، و ميفرمود: دل من در انتظار وحى ميباشد، و چون در خواب چيزى او را به وحشت مى‏افكند، ميفرمود: (هو اللَّه لا شريك له)، و پيغمبر (ص) بسيار خواب ميديد و هيچ مطلبى را در خواب‏ نمى‏ديد مگر آنكه بزودى به ظهور مى‏پيوست همان طور كه سپيده صبح ظاهر مى‏شود، و چون از خواب برميخاست مى‏فرمود: (منزّه است خداوندى كه مردگان را زنده ميكند، و بر همه چيز توانا است) و چون براى نماز برخيزى بگو: سپاس براى خداوند بخشاينده نور وجود بآسمانها و زمين، سپاس خداى بپا دارنده آسمانها و زمين، و حمد خدا را پروردگار آسمانها و زمين و هر كه در آنهاست تو حقّى و قول تو حق است، و ديدار تو و بهشت تو و دوزخ تو و قيامت حق است خداوندا تسليم توام و بتو ايمان دارم، و بر تو توكّل مى‏نمايم، و به سوى تو باز مى گردم، و بيارى تو مخاصمه ميكنم، و به نزد تو محاكمه مى‏نمايم، همه گناهان گذشته و آينده و پنهان و آشكار مرا ببخشاى، تو خداى منى كه جز تو خداوندى نيست، بعد مسواك كند پيش از وضوء گرفتن. (1) امير مؤمنان (ع) فرمود: نبى اكرم (ص) وقت بيدار شدن از خواب مى‏فرمود: سپاس خداوندى را كه مرا از اين خواب برانگيخت و بيدار كرد، و اگر مى‏خواست مرا تا قيامت در آن نگاه ميداشت، حمد خدائى را كه شب و روز را نماينده قرار داد براى كسى كه بخواهد حق را بياد آورد يا شكرگزارى كند سپاس‏ خداوندى را كه شب را پوشش و براى خواب، و روز را براى بيدارى و فعّاليت قرار داد، منزّهى تو كه جز تو خداوندى نيست، تو منزّهى و من از گناهكارانم، سپاس خدايى كه عظمت درياها از تو پنهان نيست، و آنچه در دلها نهانست از وى پنهان نيست. (1) از امام ششم (ع): على (ع) فرمود: هر گاه از خواب برميخيزيد بگوييد: (نيست خدائى جز آن خداى حىّ و قيومى كه بر همه چيز توانا است، منزّه است آفريدگار انبياء و ابرار، منزّه است پروردگار آسمانهاى هفتگانه و آنچه در آنهاست و خداوند عرش عظيم و سپاسها مخصوص خداست) و چون نشستيد بگوييد: (يارى خدا مرا از يارى مردم بى‏نياز ميكند، آن كس كه تاكنون مرا بى‏نياز كرده براى حل مشكلات من كافيست، و او وكيل خوبى است.
    ویرایش توسط 85946318 : جمعه ۱۱ مرداد ۹۲ در ساعت ۲۰:۲۷
    گفتم چقدر احساس تنهاي ميكنم
    گفتي: من كه نزديكم( بقره آيه ي 186 )

2. 2 کاربر از پست مفید 85946318 سپاس کرده اند .

chichak (دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۲),nasim.h (سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۲)

کاربرفعال

آخرین بازدید
    سطح
    1
    دستاوردها:
    Three FriendsCreated Blog entryYour first Group1 year registered5000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    27
    سپاس ها
    993
    سپاس شده 663 در 420 پست
    (در رواياتى كه در فضيلت دعا آمده است)
    (1) نبى اكرم (ص) فرمود هيچ چيز نزد خدا از دعا گرامى‏تر نمى‏باشد. (2) از حنان بن سدير از پدرش روايت شده كه بحضرت باقر (ع) عرضه داشتم كه چه عبادتى از همه عبادتها بالاتر است؟ امام عليه السلام فرمود:
    هيچ چيز نزد خداوند تبارك و تعالى از آن محبوبتر نيست كه دعا كنى و از او حاجت بخواهى و هيچ كس نزد خداوند مبغوض‏تر از آن نمى‏باشد كه در عبادت او (يعنى دعا كردن و حاجت خواستن از او تكبرورزى و از نعمتهايش چيزى نخواهى). (3) از امام ششم عليه السلام: هر كس از فضل و احسان الهى درخواست نكند فقير و بيچاره گردد. (4) نبى اكرم صلى اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: قضاء الهى را جز دعا بر نميگرداند. (1) و فرمود: دعا اسلحه مؤمن و عمود دين و روشنى‏بخش آسمانها و زمين است. (2) و فرمود: مى‏خواهيد كه شما را به سلاحى رهبرى كنم كه شما را از دشمنان محفوظ نگهدارد، و روزيتان را فراوان سازد؟ گفتند آرى يا رسول اللَّه، فرمود آفريدگار خود را شب و روز بخوان كه سلاح مؤمن دعا است. (3) از حسين بن على عليه السلام: پيغمبر (ص) به هنگام گرفتارى و ناراحتى دست به دعا برميداشت و مانند مسكين و گرسنه‏اى كه از كسى طعام مى‏طلبد دعا ميكرد و از خدا مسألت مينمود. (4) پيغمبر (ص) فرمود: عاجزترين مردم آنست كه از دعا عاجز باشد و بخيل ترين مردم آنست كه در سلام بخل ورزد. (5) و فرمود: هيچ مسلمانى دعا نميكند بشرط آنكه دعاى او براى قطع رحم و ارتكاب گناهى نباشد مگر آنكه خداوند يكى از سه چيز را باو عنايت ميكند: يا دعايش را مستجاب مى‏كند و يا پاداشش را براى آخرت ذخيره مى‏سازد و يا آنكه بقدر خواسته‏اش بدى را از وى ميگرداند. (1) از امير مؤمنان (ع): دعاى هيچ كس را كوچك مشماريد كه گاهى دعاى يك نفر جهود در باره شما مستجاب مى‏شود، گر چه در باره خودش به اجابت نميرسد. (2) و نيز فرمود: محبوب‏ترين كارها نزد خداوند دعا و برترين عادتها عفّت و پاكدامنى است. (3) از عبد اللَّه بن سنان: امام ششم (ع) فرمود: دعا قضاء خداوند را پس از آنكه حتمى شده باشد بر ميگرداند بسيار دعا كنيد كه دعا كليد همه رحمتها و وسيله رسيدن بهمه خواسته‏ها است و به فيوضات حق نتوان رسيد مگر بوسيله دعا، كه هر درى كه زياد كوبيده شود بروى انسان گشاده خواهد شد. (4) از امام (ع): دعا منبع و مركز و هم وسيله رسيدن بحاجات است چنان كه ابرها پايگاه باران مى‏باشد. (5) و از آن حضرت (ع): هيچ بنده دست بدرگاه خداوند عزيز جبار بر ندارد مگر آنكه خداوند عزّ و جلّ شرم ميكند كه دست او را خالى برگرداند و بهر حال از فضل و رحمت خود چيزى در دست او مى‏نهد پس هميشه بعد از دعا دست‏ها را به سر و صورت خود بكشيد. (1) هشام بن سالم گويد حضرت صادق (ع) فرمود: آيا ميدانيد كه به چه سبب گاهى بلا طولانى مى‏شود و گاهى مدت آن كوتاه است؟ گفتند نه، فرمود اگر هنگام بلا بياد دعا بيفتيد و ملهم شويد كه دعا كنيد بدانيد كه مدت بلا كوتاه است. (2) و فرمود: دعا كردن در وقت راحت سبب بر آمدن حاجت بوقت گرفتارى است. (3) و فرمود: خداوند متعال بداود وحى كرد كه در وقت راحت مرا بخوان تا در موقع سختى دعاى ترا مستجاب كنم. (4) و فرمود: هر كه از بلايى بترسد و قبل از آمدن آن دعا كند، خداوند هرگز آن بلا را باو ننمايد. (5) از امام پنجم و ششم (ع): بخدا قسم هيچ بنده‏اى بدرگاه حق الحاح نكند مگر آنكه خداوند جوابش دهد. (1) از امام ششم (ع): هر كه خوب وضوء بگيرد و دو ركعت نمازگزار در ركوع و سجده‏اش را كامل انجام دهد و بعد از سلام خدا را حمد كند و بر پيامبر صلى الله عليه و آله درود فرستد و بعد حاجت خود را بخواهد خوبى را به نحو شايسته‏اى طلب نموده و نوميد نخواهد شد. (2) پيغمبر (ص) فرمود: بلا چون قنديلى بين زمين و آسمان معلق مى ماند، اگر بنده از خدا عافيت بخواهد خداوند بلا را ازو بگرداند، (3) و فرمود: نيازمنديهاى خود حتى بند كفش را از خدا بخواهيد كه اگر خداوند آنها را برآورده نكند، هرگز بر آورده نخواهد شد. (4) و فرمود: حاجات خود حتى محكم شدن بند كفش را از خدا بخواهيد. (5) از امام ششم (ع): خداوند روزى مردم مؤمن را از جاى بيگمان قرار داده، زيرا وقتى بنده ممرّى معيّن براى روزى خود در نظر نداشته باشد بسيار دعا ميكند. (6) و نيز از آن حضرت روايت است كه هر كه ميخواهد در هنگام مشكلات و شدائد حاجتش برآورده شود در موقع راحتى بسيار دعا كند. (1) از حضرت رضا (ع): يك دعاء پنهانى برابر است با هفتاد دعاى- آشكار. (2) از امام ششم (ع): خداوند حاجت بنده‏اش را ميداند ولى دوست دارد كه بنده‏اش بسيار اصرار كند. (3) و از آن حضرت (ع): دعايى كه از روى بى‏توجهى و غفلت باشد مستجلب نمى‏گردد، پس از ته دل بخدا توجه كن و بعد به استجابت دعا يقين داشته باش. (4) و از آن حضرت (ع): خداوند دوست ندارد كه بندگانش در خواهش به يك ديگر اصرار كنند، ولى در باره خود اين مطلب را دوست دارد، كه همواره دعا كنند و از فيوضات او مسألت نمايند. (5) حضرت رضا (ع) همواره به اصحاب خود مى‏فرمود: بر شما باد به اسلحه انبياء. گفتند سلاح انبياء چيست؟ فرمود: دعا (6) و از امام صادق عليه السلام: دعا از سنان نيزه نافذتر است. (1) از حمّاد بن عثمان: از امام شنيدم كه: دعا قضاء و قد را بر مى‏گرداند و آن را همانند ريسمان پاره ميكند اگر چه سخت و محكم شده باشد. (2) از موسى بن جعفر (ع): به دعا بسيار دست يازيد، كه دعا بلا را ميگرداند بلائى كه مقدّر شده و تا سر حدّ امضاء بارى تعالى رسيده باشد، كه چون خدا را بخوانى بلا را بشدت بر مى‏گرداند. (3) از امام ششم (ع): بر شما بد به دعا كه وسيله شفاء هر بيمارى است. (4) و از آن حضرت (ع): هر كه در دعا پيشدستى كند، بهنگام بلا جواب داده شود، و فرشتگان مى‏گويند: اين صدا بسيار آشنا است و از اين رو محجوب نمى‏ماند و رد نمى‏شود، و هر كه در دعا پيشدستى ننمايد، بهنگام نزول بلا جوابش داده نشود و ملائكه گويند: ما با اين صدا آشنا نيستم. (5) از امام صادق عليه السلام: دعا پس از نزول بلا نتيجه نميدهد. (1) از امام صادق (ع): چون خواهى دعا كنى با همه دل بخدا رو كن و حاجت خود را روا بدان. (2) و فرمود: هيچ بنده‏اى بدرگاه حق اصرار و الحاح نكند مگر آنكه حاجت روا شود. (3) نبى اكرم (ص) فرمود: خدا رحمت كند بنده‏اى را كه حاجاتش را از خدا بخواهد و در دعا اصرار ورزد مستجاب بشود يا نشود، و بعد اين آيه را تلاوت فرمود: (خدا را ميخوانم و اميدوارم در دعايم محروم نمانم- سوره مريم 46). (4) از على (ع): آدم گرفتار از آنكه در عافيت است بدعا كردن شايسته‏تريست.

4. 2 کاربر از پست مفید 85946318 سپاس کرده اند .

کاربرفعال

آخرین بازدید
    سطح
    1
    دستاوردها:
    نوشته های وبلاگ
    27
    سپاس ها
    993
    سپاس شده 663 در 420 پست
    (دعاى مخصوص پس از نمازهاى واجب)
    در اخبار آمده: هر كه تسبيح حضرت زهراء (ع) را بعد از هر نماز پيش از آنكه پاها را جابجا كند، بخواند، خداوند او را بيامرزد. و در روايت است كه امير مؤمنان (ع) بمردى از بنى سعد فرمود: مى خواهى از حال خود و فاطمه (ع) برايت شرح دهم: فاطمه (ع) در خانه من چندان با مشك از چاه آب بيرون آورد كه دستهايش آبله زد، و چندان خانه را جاروب كرد، تا كه جامه‏اش تيره و غبارآلود گشت و چندان در اجاق آتش روشن كرد، كه جامه‏اش دود آلود شد و رنج بسيار باو رسيد، باو گفتم اگر (بخواهى) بخدمت پدر بزرگوار خود شرفياب شو، و از او خادمى بخواه كه اين همه رنج را از گردن تو بردارد، فاطمه (ع) خدمت پيغمبر (ص) رسيد ديد جمعى نزد پدر نشسته و مشغول سخن گفتن ميباشند از اين رو شرم كرد كه سخنى بگويد، و بخانه بازگشت، پيغمبر (ص) دانست كه فاطمه براى حاجتى آمده، فردا صبح بخانه ما آمد و ما در رختخواب بوديم، پيغمبر (ص) فرمود: سلام بر شما، ما در اين حالت خجالت كشيديم كه سلام او را جواب گوئيم، و ساكت مانديم، دوباره فرمود (سلام بر شما)، ترسيديم كه اگر جواب ندهيم باز گردد كه همواره چنين عادت داشت كه بر در هر خانه سه بار سلام مى كرد اگر صاحب خانه اجازه ميداد وارد ميشد و گر نه برميگشت، از اين رو گفتم يا رسول اللَّه بر تو سلام باد، بفرمائيد، حضرت وارد شد، و بالاى سرما نشست، و فرمود: فاطمه ديروز با پدر چه كار داشتى؟ من ترسيدم كه اگر حرف نزنم حضرت برخيزد و برود، گفتم يا رسول اللَّه فاطمه چندان آبكشى كرده كه دستش طاول زده .... باو گفتم اگر مايل باشد خدمت شما شرفياب شود و از شما خادمى بخواهد تا اين همه رنج و مرارت نبيند، پيغمبر (ص) فرمود: مايليد چيزى بشما بياموزم كه از خادم بهتر باشد؟ بهنگام خواب 34 بار تكبير، و 33 بار تسبيح (سبحان اللَّه) و 33 بار تحميد (الحمد اللَّه)فاطمه (ع) سر بر آورد و سه بار عرضه داشت: باين مطلب از طرف خدا و پيغمبرش راضيم. (1) از امام ششم (ع): خواندن تسبيح حضرت فاطمه (ع) را بعد از هر نماز از هزار ركعت نماز در هر روز دوست‏تر ميدارم. (2) و فرمود: هر كه پس از هر نماز واجب قبل از آنكه پا بپا شود تسبيح حضرت زهراء (ع) را بخواند گناهانش بخشيده شود، و (در موقع گفتن تسبيح فاطمه عليها سلام) تكبيرها را اوّل بگويد. (3) از امام هفتم (ع): مؤمن از پنج چيز جدا نخواهد بود: مسواك شانه، سجّاده، تسبيح 34 دانه، انگشتر عقيق. (4) از ابراهيم بن محمّد ثقفى: فاطمه (ع) تسبيحش از ريسمان پشمين بود كه به تعداد تكبيرها (34 عدد) گره داشت، حضرت آن را همواره مى گردانيد و با آن تكبير و تسبيح مى‏گفت، تا وقتى حمزه شهيد شد، از خاك قبر او دانه‏هاى تسبيح بساخت، مردم نيز به تقليد او از تربت حمزه تسبيح‏ها ساختند و در موقع گفتن ذكر بكار بردند، و چون حسين (ع) شهيد شد تربت آن حضرت جاى تربت حمزه را گرفت كه فضل و برترى دارد. (1) از امام ششم (ع) در باره استعمال تربت حسين (ع) و حمزه (ع)، سؤال شد كه كدام برتر است؟ فرمود: تسبيحى كه از تربت حسين عليه السلام است در دست انسان ذكر ميگويد بدون آنكه دارنده آن تسبيح گويد. (2) و روايت است كه حور العين چون فرشته‏اى را مى‏بينند كه عازم زمين است از او تقاضا ميكنند كه از تربت حسين (ع) برايشان هديه آرد. (3) از نبى اكرم (ص): هر كه خواهد در دنيا از گناهان پاك و مانند زر ناب از دنيا بيرون رود و هيچ كس از او مظلمه‏اى نخواهد، پس از هر نماز واجب 12 بار سوره قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ بخواند بعد دستها بگشايد و بگويد: (بار خدايا ترا بنام پنهانى و مخزون و پاك و پاكيزه و مبارك تو مى‏خوانم، و ترا بنام عظيم و سلطنت قديمت مسألت مينمايم، اى بخشنده نعمتها و آزادكننده اسيرها و رهاكننده گردن‏ها از آتش از تو مسألت دارم بحق محمد و آل محمد (ص) كه مرا از آتش دوزخ رهائى بخشى و از دنيا با دل و ايمان سالم بيرون برى و به بهشت در آورى، و ابتداى دعاى مرا رستگارى و وسط آن را موفقيت و آخرش را صلاح من قرار دهى كه تو بر همه غيبها آگاهى. امير مؤمنان فرمود: اين دعا از اسرار پنهانى است كه نبى اكرم آن را به من آموخت و به من فرمود كه آن را به حسين (ع) بياموزم

6. 2 کاربر از پست مفید 85946318 سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)