اگر اخيرا يك كامپيوتر يا مانيتور جديد خريده*ايد، ممكن است از اتصال DP يا DisplayPort در اين دستگاه جديد تعجب كرده باشيد و پرسيده باشيد كه اين به چه دردي مي*خورد. اين اتصال، يك واسط چندرسانه*اي ديجيتال براي انتقال داده*ها بين كامپيوتر و مانيتور مي*باشد.
DisplayPort كه در سال 2008 معرفي شده است، يك استاندارد باز صنعت است كه توسط شركت*هايي مانند اپل، HP، اينتل و سامسونگ پشتيباني مي*شود؛ ولي اكنون ما براي وصل كردن كامپيوترها، تبلت*ها و گوشي*هاي هوشمند به مانيتور و HDTV، كابل*هاي VGA، DVI، HDMI و Thunderbolt را در اختيار داريم. پس چرا به جاي يك كابل استاندارد DVI بايد از DisplayPort استفاده كنيم؟
اول اينكه اين فناوري جديد بهتر است. DisplayPort، داده*هاي صفحه*نمايش را به صورت كارآمدتر از DVI يا VGA به مانيتور يا HDTV منتقل مي*كند؛ زيرا به جاي اينكه داده*هاي سيگنال را به صورت يك جريان پيوسته به صفحه*نمايش انتقال دهد، اين داده*ها را به صورت بسته*هاي گسسته و جداگانه ارسال مي*كند. هر بسته داده*اي حاوي time stamp خودش مي*باشد و اين به دستگاه*ها كمك مي*كند تا داده*ها را آسان*تر به آن صورت كه قرار است روي صفحه، نمايش دهد، ادغام كنند. اين روش استفاده از بسته داده*اي همچنين ميزان اعوجاع (distortion) و كاهش كيفيت تصوير را كاهش مي*دهد و به برنامه*نويسان امكان مي*دهد تا نحوه انتقال داده*ها توسط DisplayPort را تغيير دهند. كابل*هاي DisplayPort مي*توانند داده*هاي صوت و داده*هاي تصوير را جابه*جا كنند و در صورتي كه بخواهيد يك تبديل خريداري كنيد، اين نوع كابل*ها با اكثر واسط*هاي رايج صفحه*نمايش سازگاري دارند. در نتيجه، مي*توانيد كارت گرافيك جديد خود را كه داراي كانكتور DisplayPort مي*باشد، به يك مانيتور VGAI DVI متصل كنيد؛ اگرچه اكثر سازندگان مهم و اصلي قصد دارند در دهه آينده، VGA و DVI را از دور خارج كنند.
در بلندمدت، اين خبر خوبي براي دارندگان كامپيوترهاي شخصي است؛ زيرا استاندارد DisplayPort، يك استاندارد باز است و نيازي به پرداخت حق گواهي (royalty) ندارد (اين باعث رقابت در بازار و كاهش قيمت*ها مي*شود). همچنين كانكتورهاي DisplayPort، قدرتمندتر از كابل DVI و VGA مي*باشند و وصل كردن آن*ها آسان*تر است؛ زيرا به جاي كار با پيچ*هاي ريز يا نگراني از احتمال خم كردن بين پين ريز، به سرعت مي*توانيد كابل (بسيار كوچك*تر) DisplayPort را به پشت دستگاه خود متصل كنيد.

منبع:دانشنامه رشد