کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: کمی درمورد کشور سوئد

 1. #1
  تور داخلی
  مهمان

  کمی درمورد کشور سوئد

  كشور سوئد


  کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعهیافتهترین اقتصادهای جهان، به عنوان کشوری باثبات هم از نظر سرمایهگذاری و هم از نظر سیاسی شناخته میشود. تراکم جمعیت در سوئد بسیار اندک است و در هر کیلومتر مربع آن 20 نفر زندگی میکنند. شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایهگذاریها استوار است. در شمال این کشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه شب.  اطلاعات كلی درباره ی سوئد

  پایتخت استکهلم بزرگترین شهر استکهلم نوع حكومت پادشاهی مشروطه زبان رسمی سوئدی مساحت 449,964 كيلومتر مربع جمعیت 9,354,462 سرشماری 2009 واحد پول کرون سوئد (SEK) منطقه ي زمانی UTC+1 پیش شماره تلفن +46 دامنه ي اينترنتي .se


  پول و اقتصاد سوئد (Sweden Economy)


  در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت، درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد. نرخ بیکاری این کشور هم اكنون5.6 درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست، اما به نظر میرسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور 1.4 درصد است.
  درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتا کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است. اروپا مهم ترين بازار صادراتي کشور است. 60 درصد توليدات کشور سوئد به ديگر کشورهاي عضو بازار مشترک اروپا صادر مي شود. آمريکاي شمالي و کشورهاي آسياي جنوب شرقي از ديگر بازارهاي مهم صادراتي سوئد هستند. 35 درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشینآلات تشکیل میدهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (9.8 درصد)، آمریکا (9.3 درصد)، انگلستان (7.1 درصد)، دانمارک (6.9 درصد)، فنلاند (6 درصد)، فرانسه (4.9 درصد)، هلند (4.7 درصد) و بلژیک (4.5 درصد) صادر میشود.
  محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشینآلات، نفت و مشتقات آن، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و البسه است. مهمترین شرکای واردات سوئد را کشورهای آلمان (17.3 درصد)، دانمارک (9.1 درصد)، نروژ (8.2 درصد)، انگلیس (6 درصد)، هلند (5.8 درصد)، فنلاند (5.7 درصد)، فرانسه (4.6 درصد) و بلژیک (4.1 درصد) تشکیل میدهند.

  مذهب مردم سوئد (Sweden Religion)


  کشور سوئد با این که کشوری غیر مذهبی است، ولی تا سال ۲۰۰۰ میلادی و به مدت بیش از چهار صد سال دین مسیحیت از نوع فرقه لوتری Luther را به عنوان دین رسمی کشور (شاخه پروتستان) حفظ نمود. در سال ۲۰۰۰ میلادی بود که کلیسای لوتری را به عنوان دین رسمی دولتی ملغی اعلام نمود. سوئد به همراه فرانسه، کره جنوبی، ژاپن، جمهوری چک و هلند از مهمترین کشورهایی هستند که اکثریت غالب مردم آن ها هیچگونه دینی ندارند.
  بر طبق یک بررسی و تحقیق انجام شده توسط Davie در سال ۱۹۹۹ میلادی، در سوئد ۸۵ درصد مردم اعتقادی به وجود خدا ندارند و این کشور در فهرست کشورهایی قرار دارد که بیشترین تعداد بی دین ها یا Atheist ها را در دنیا دارد. در تحقیق دیگری از سوی سازمان آمار اتحادیه اروپا، تنها ۲۳ درصد از سوئدی ها اعتقاد دارند خدایی وجود دارد، ۵۳ درصد پاسخ داده اند که یک نیرو یا روح بزرگ زندگی باید وجود داشته باشد و ۲۳ درصد نیز اعتقاد به هیچ خدا یا نیروی مافوق بشری ای ندارند. تعداد اعضای فعال کلیساها در سوئد، از ۹۵ درصد کل جمعیت در سال ۱۹۷۲ میلادی به ۷۲ درصد در سال ۲۰۰۸ میلادی رسیده است.
  وضعيت مسلمانان در سوئد

  دین اسلام پس از دین مسیحیت، دومین دین بزرگ و رسمی کشور سوئد محسوب می شود. سنی ها بیشترین جمعیت مسلمانان سوئد را تشکیل می دهند. در سوئد ایجاد هر گونه تبعیض اجتماعی بر اساس نوع پوشش اسلامی فرد ممنوع است و در صورت شکایت یا گزارش رسمی فرد، مستوجب تعقیب و پیگرد قانونی خواهد بود.
  در سال ۱۹۵۳ میلادی، سوئد دارای جمعیتی ۷ میلیونی بود و تنها ۵۰۰ نفر مسلمان در این کشور زندگی می کردند. جمعیت سوئد در حال حاضر به بیش از 9 میلیون نفر رسیده است و این در حالی است که جمعیت مسلمان آن پس از روند صعودی مهاجرت ها به سوئد به بیش از نیم میلیون نفر (۵ درصد کل جمعیت سوئد) افزایش پیدا کرده است.
  گروه های مسلمان، در قرن بیستم و عموما برای کار و زندگی، از كشورهاي ترکیه، مراکش، عراق، ایران، بوسنی و هرزگوین و سومالی به سوئد مهاجرت کردند و با وقوع جنگ های داخلی و مشکلات اجتماعی در سرزمین های مادریشان به تدریج به سوئد پناهنده شدند. بزرگترین گروه مهاجر مسلمان سوئد از منطقه خاورمیانه و به خصوص از کشورهای عراق و ایران وارد سوئد شده اند. پس از آن، پناهجویان یوگسلاویسابق (اغلب اهالی بوسنی) و سومالی دومین گروه بزرگ مسلمانان سوئد هستند.
  مسلمانان عرب زبان اغلب از کشورهای مراکش و عراق، مسلمانان سنی مذهب اغلب از کشورهای سومالی، فلسطین و جمعیت کرد زبان عراق و ایران و مسلمانان شیعه مذهب اغلب از کشورهای عراق، ایران، افغانستان، پاکستان، هند و لبنان هستند.

  آب و هوای سوئد (Sweden Weather)


  سوئد در شمال اروپا واقع شده و دارای آب و هوای بسیار سردی است و از لحاظ آب و هوایی به سه ناحیه ي مختلف تقسیم می شود. قسمت جنوبی سوئد با آب و هوای اقیانوسی، قسمت مرکزی با آب و هوای قاره ای مرطوب و قسمت شمالی با آب و هوای سرد و خشک. شهرهای استکهلم، گوتنبرگ، مالمو در بخش جنوبی سوئد واقع هستند و به لطف پایان یافتن جریان اقیانوسی موسوم به Golf Stream در بخش جنوبی کشور، این شهرها آب و هوای چندان سردی نسبت به نقاط شمالی ندارند.
  در استکهلم در اواخر ماه ژوئن (تیرماه)، بیش از ۱۸ ساعت خورشید در آسمان می درخشد و در طول زمستان به طور متوسط حداقل دما به ۳- درجه سانتی گراد می رسد. این وضعیت برای شهرهای گوتنبرگ و مالمو، حداقل ۱- درجه سانتی گراد است.
  در بخش شمالی کشور سوئد (مثلا در شهر Kiruna) دمای هوا در زمستان به حداقل ۱۵- درجه سانتی گراد هم می رسد و مدت درخشش خورشید در آسمان در تابستان ها حداکثر ۲ ساعت می باشد. از این رو، در این مناطق در واقع شش ماه شب و شش ماه روز عملا اتفاق می افتد!
  بالاترین دمای هوای ثبت شده در تاريخ سوئد در سال ۱۹۴۷ میلادی در منطقه Målilla در جنوب شرقی کشور به میزان ۳۸ درجه سانتی گراد گزارش شده است. کمترین دمای ثبت شده هم به میزان ۵۲.۶- درجه سانتی گراد در منطقه (Vuoggatjålme مابین سوئد و نروژ) در سال ۱۹۶۶ میلادی گزارش شده است.
  میزان بارندگی در بخش جنوبی سوئد بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیمتر در سال می باشد. این میزان در کشور ایران سالیانه تنها نزدیک ۳۰۰ میلیمتر است. همچنین، بارش برف معمولا در بخش جنوبی، از ماه دسامبر (دی) تا مارچ (فروردین)، در بخش مرکزی از ماه نوامبر (آذر) تا آوریل (اردیبهشت) و در بخش شمالی از اکتبر (آبان) تا می (خرداد) اتفاق می افتد. با این حال خصوصا طی سال های اخیر، به ندرت بارش برف در بخش های جنوبی و مرکزی صورت گرفته است.

  غذای مردم سوئد (Sweden Food)


  وقتی صحبت از غذای سوئدی می شود، مردم خواه ناخواه به ياد کوفته و ماهی هرينگ يا شاه ماهی ترشی شده می افتند. اما سوئد نيز مانند کشورهای اسکانديناوی ديگر نحوه غذا خوردن خود را معرفی و کيفيت و گوناگونی آن را به مراتب بهتر و بيشتر کرده است.
  دريا و جنگل دو منبع اصلی برای توليد غذاهای سوئدی هستند. قرن هاست که مردم اين کشور غذاهايی مانند والنبرگار که يک نوع کوفته سوئدی است را پخته و می خورند. جالب اين جاست که دستور پخت آن نيز تغيير نکرده و همان طور که آن را کارل اميل هاگدال برای نخستين بار طبخ کرده است، درست می شود. اين نوع کوفته غذای محبوب سوئدي ها باقی می ماند، هر چند بين المللی شدن سوئد و کشورهای اسکانديناوی ديگر، تغيير و تحولات زيادی در گوناگونی غذای اين کشورها به وجود آورده است.
  پيدا کردن مواد غذايی متنوع در گذشته در سوئد ساده نبود، اما اکنون هر نوع مواد غذايی در بازارها و فروشگاه های اين کشور پيدا می شود. مثلا آواکادو قبلا جزو مواد غذايی لوکس محسوب می شد، اما اکنون انواع و اقسام آواکادو در دسترس مردم است.


  فرهنگ مردم سوئد (Sweden Culture)


  نگاهی به ابعاد مختلف و کلان جامعه سوئدی نشان می دهد که مردم این کشور از فرهنگی با دو ویژگی عمده پویايی و در عین حال نوپايی نسبی برخوردارند. قدمت سیصد ساله قانون اساسی، قدمت چهار صد ساله آموزش همگانی، یک و نیم قرن پیشینه فعالیت جمعی و سیاسی مردم در الگوهایی مانند احزاب سیاسی و حدود شش قرن سابقه پارلمان، جایگاه دانش و هنر و ادب در جامعه سوئدی و همگی موید غنای فرهنگی جامعه سوئدی است. مقوله فرهنگ در این کشور آن چنان مورد توجه است که بخش فرهنگی از شمول برنامه ریاضت اقتصادی دهه هفتاد که در پی وخامت اوضاع اقتصادی حاصل شده بود، مستثنی گردید. اهدا سیاست فرهنگی کشور به خوبی نشان دهنده جهت گیری عمومی مقوله فرهنگ، جایگاه آن در جامعه و اهمیت آن نزد دولت است:
  حمایت از آزادی اندیشه و بیان و ایجاد شرایط لازم برای برخورداری همه شهروندان از این حقوق
  فراهم نمودن فرصت مشارکت در حیات ملی و بین المللی فرهنگی و رشد خلاقیت شهروندان
  حمایت از تنوع فرهنگی، توسعه هنر و جلوگیری از تأثیر منفی گرایش تجاری در حوزه فرهنگ
  تبدیل فرهنگ به نیرویی پویا محرک و مستقل در جامعه
  حفظ احیا و بهره گیری از میراث فرهنگی
  ارتقا آموزش فرهنگی و فراهم آوردن موقعیت های تحصیلی در رشته های مختلف فرهنگی
  ارتقا تبادل فرهنگی بین المللی و ارتباطات میان فرهنگ های گوناگون در درون کشور
  بهره گیری از فرصت های بین المللی مبادلات فرهنگی
  حدود یک میلیون و دویست هزار نفر از جمعیت سوئد بین پانزده تا بیست و پنج سال سن دارند و به عبارت دیگر بخش جوان جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. در پژوهشی که از نسل جوان سوئد به عمل آمده است، جوانان سوئدی اولویت های خود را به ترتیب سرگرمی، خانواده و امنیت اقتصادی دانسته اند.
  برای جوانان زیر بیست و پنج سال، اهمیت نسبی تفریح در برابر خانواده و کار افزایش یافته است. فعالیت های تفریحی بیشتر به صورت گروهي متداول است، اما سرگرمی های فردی به تدریج جایگزین این پدیده اجتماعی می شود.
  به لحاظ اجتماعی، جوانان عموما در حدود نوزده سالگی از خانواده جدا می شوند. در عین حال سن ازدواج مرتبا در حال افزایش است و علاقه به بچه دار شدن نیز روندی نزولی دارد. اعتماد آنان به سیاستمداران بیشتر اما علاقه شان به سیاست و درگیر شدن در آن کمتر شده است. نگاه جوانان به مهاجرت و مهاجرت پذیری مثبت است. از وضع سلامتی خود راضی هستند و عموما علاقه مند به مسافرت بوده و به آینده خوش بین هستند.
  جامعه سوئد را می توان از نظر اصل برابری زن و مرد به عنوان یک استاندارد غربی، از نمونه های بسیار پیشرفته در دنیا دانست. عمق این باور اجتماعی در سوئد تا جايی است که در سال 1980، قانون اساسی به منظور رعایت اصل برابری برای جانشینی پادشاه اصلاح شد تا فرزند ارشد پادشاه، اعم از دختر یا پسر بتواند از این حق برخوردار باشد.

  جغرافیای سوئد (Sweden Geography)


  سوئد کشوری است در شمال قاره اروپا واقع در شبه جزیره اسکاندیناوی که از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.
  سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ اروپا از نظر مساحت می باشد. شهر استکهلم (Stockholm) واقع در شرق سوئد، پایتخت این کشور محسوب می شود. جمعیت سوئد ۹.۲ میلیون نفر می باشد که بیشترین آن ها در سه شهر بزرگ و اصلی سوئد یعنی شهرهای استکهلم، گوتنبرگ و مالمو زندگی می کنند. تنها سه میلیون نفر در شهر استکهلم و حومه آن زندگی می کنند.
  در هر کیلومتر مربع این کشور تنها ۲۱ نفر زندگی می کنند که نشان از تراکم جمعیت اندک آن دارد. همچنین ۸۵ ٪ جمعیت کشور در مناطق شهری زندگی می کنند. نیمه شمالی سوئد به خاطر نزدیکی به قطب شمال و سرد بودن آب و هوای آن جمعیت بسیار کمی را در خود جای داده است. پدیده خورشید نیمه شب (Midnight Sun) و روز بودن شش ماه و شب بودن شش ماه ديگر سال در آن مناطق رخ می دهد و سالانه توجه میلیون ها توریست را به خود جلب می کند. البته پدیده خورشید نیمه شب تنها در شمال سوئد قابل رویت نیست، بلکه در تمامی مناطقی که جزو دایره قطبی (Antarctic Circle) باشند قابل رصد است. این مناطق غیر از شمالی ترین مناطق سوئد که در دایره قطبی قرار دارند (۱۵٪ مساحت کل سوئد) شامل مناطق شمالی کانادا، آلاسکا، نروژ، فنلاند، روسیه، ایسلند و جزیره گرینلند دانمارک نیز می شود.
  ۸.۷ % خاک سوئد را آب تشکیل می دهد و در این کشور ۹۷۵۰۰ دریاچه طبیعی وجود دارد که بزرگترین آن ها دریاچه های Vänern و Vättern نام دارند. بیش از نیمی از مساحت کل سوئد را نیز جنگل و مرتع تشکیل می دهد و به همین خاطر یکی از مهمترین صنایع سوئد صنعت چوب و کاغذ محسوب می شود.
  سوئد از ۲۵ استان تشکیل شده است که در یک تقسیم بندی کلی به سه بخش اصلی استان های شمالی Norrland، مرکزی Svealand و جنوبی Götaland تقسیم می شود. جزایر اولند Öland و گوتلند Gotland دو جزیره بزرگ سوئد محسوب می شوند که در بخش جنوب شرقی کشور واقع شده اند.

  زبان مردم سوئد (Sweden Language)


  زبان سوئدی از خانواده ي زبان های هندواروپایی شاخه ي ژرمنی است و با زبان های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن ها میتوانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد میباشد. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم میگردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولیها) و ییدی (زبان یهودیان) در کشور سوئد تکلم میگردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاههای دولتی از حق استفاده از این زبان ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبانهای فنلاندی و سامی نیز برخوردار می باشند.
  ویرایش توسط تور داخلی : سه شنبه ۰۵ شهریور ۹۲ در ساعت ۰۲:۴۲

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •