به اندازه کافی می*خوابید اما خیلی خسته هستید؟ قبل از اینکه از مشغله*های زندگی و کار در منزل گله داشته باشید، ریشه*های خستگی را مطالعه کنید.


به اندازه کافی می*خوابید اما خیلی خسته هستید؟ قبل از اینکه از مشغله*های زندگی و کار در منزل گله داشته باشید، ریشه*های خستگی را مطالعه کنید.
من خیلی خسته ام و نمی*توانم کارهایی را که قبلا انجام می*دادم، انجام دهم. دوست دارم بروم گردش، اما اصلا انرژی ندارم.
اگر شما هم مثل خیلی از خانم های بالا، این عبارت را به کار می*برید، بدانید که هر چه جلوتر می*روید، خسته*تر می*شوید.
مهم ترین گله و شکایتی که خیلی از بیماران من دارند، خستگی مفرط می*باشد، (به گفته دکتر نیکاگلدبرگ، سرپرست مرکز پزشکی NYU در آمریکا). البته مشکل خیلی از افراد کارهای زیاد یا نداشتن خواب کافی می*باشد. اگر فقط 5 یا 6 ساعت در شب می*خوابید، مشکل پیدا می*کنید، و اصلا مشکل شما ربطی به سن ندارد. اما اگر هنگام شب 7 یا 8 ساعت می*خوابید و هنوز هم خسته هستید باید یک چک آپ بروید و علت خستگی خود را دریابید. اگر خستگی شما بیشتر از یک هفته بود و علت آن را نمی*دانید با پزشک خود مشورت کنید. از آنجا که خستگی های گاه و بیگاه علائم یک بیماری می*باشند، اگر در ابتدای کار به آنها رسیدگی شود، قابل درمان می*باشند. برای پایان دادن به خمیازه خود، 7 عامل خستگی را ملاحظه بفرمایید تا بتوانید راحت*تر مشکل خود را برطرف کنید.

علت اول: آنمی*(کم خونی)

اگر در دوران باروری خود هستید، یا سیکل قاعدگی دردناک را سپری می*کنید، یا پولیپ های رحمی*دارید، یا اخیرا زایمان کرده اید، امکان دارد به کم خونی مبتلا شوید. که این علت خستگی در زنان می*باشد. مشکلات زمانی که هموگلوبین خون کاهش پیدا می*کند، به وجود می*آید، هموگلوبین پروتئین خونی سلول های قرمز خون می*باشد که اکسیژن را از ریه ها به دیگر قسمت*های بدن می*برد. وقتی بافت*ها و قسمت های بدن اکسیژن کافی دریافت نکنند، فرد دچار خستگی می*شود. دیگر عوامل کم خونی شامل خونریزی درونی، کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین B12 می*باشند. امکان دارد کم خونی توسط بیماری های مزمن مثل بیماری کلیه به وجود بیاید. علائم آن سرگیجه، سرد بودن یا اضطراب می*باشند. برای تشخیص کم خونی، پزشک متخصص آزمایش خون را برای مریض می*نویسد. درمان آن با مصرف قرص های آهن یا غذاهای مملو از آهن صورت می*گیرد. این غذاهای اسفناج، کلم بروکلی و گوشت را شامل می*شوند. خبر خوش: با درمان موثر، خستگی شما ظرف 30 روز از بین می*رود.

علت دوم: کم کاری تیروئید
اگر به طور معمول کند کار می*کنید یا افسرده می*باشید، ممکن است تیروئید کم کار داشته باشید، که به کم کاری غده تیروئید موسوم است. غده تیروئید کوچک و پروانه ای شکل می*باشد که در گردن قرار دارد و متابولیسم بدن را کنترل می*کند.
دکتر گلد برگ می*گوید: یکی از مشکلات زنان آمریکایی نامشخص بودن بی نظمی *تیروئید می*باشد. و من فکر می*کنم مشکل جامع و گسترده است. طبق موسسه تیروئید آمریکا، در سن 60 سالگی، 17 درصد خانم ها به بی نظمی *تیروئید مبتلا می*شوند که خیلی از آنها از این موضوع بی خبر خواهند بود. معمول ترین علت آن بی نظمی* موسوم به Hashimoto’s thyroiditis می*باشد. این شرایط سبب می*شود وظیفه سلولها برای تولید تیروکسن و دیگر هورمون های ترشح شده از غده تیروئید را تخریب کند. که منجر به کم کاری غده تیروئید یا متابولیسم کند می*شود. آزمایش خون T3 و T4 هورمون های تیروئید را تشخیص می*دهند.

علت سوم: عفونت دستگاه ادراری
اگر چه در خیلی از زنان عفونت دستگاه ادراری با سوزش مشخص می*شود، اما در خیلی موارد، خستگی یک علامت می*باشد. همه خانم ها علائم مشخص عفونت دستگاه ادراری ندارند. بعضی از آنها علامت مشخصی پیدا می*شود. در خیلی موارد عفونت دستگاه ادراری به علت یک باکتری در مجرای ادرار به وجود می*آید، که این باکتری به خاطر عدم بهداشت مناسب در دستشویی ایجاد می*شود. (یعنی خشک کردن از طرف مقعد به طرف جلو). رابطه جنسی می*تواند خطر را افزایش دهد، چون که باکتری از واژن به مجرای ادرار می*رود. اگر پزشک متخصص شک کند که فردی دچار عفونت دستگاه ادرار شده است، آزمایش ادرار را توصیه می*کند. درمان هم خیلی سریع و آسان می*باشد، و معمولا داروی آنتی بیوتیکی تجویز می*شود. و خستگی فرد پس از یک هفته یا کمتر برطرف می*شود.
اگر علائم دوباره برگردند، فرد دوباره آزمایش می*شود، چون که در بعضی خانم ها عفونت مزمن می*باشد. در این صورت باید برای روش های پیشگیری با دکتر مشورت کرد.

علت چهارم: کافئین زیاد
خیلی از افراد کولا یا قهوه زیاد می*نوشند تا انرژی به دست آورند، اما در زنان، تاثیر عکس دارد. در ژورنال us pharmacist در آمریکا دکتر استیفن پری گزارش داده است که کافئین محرک می*باشد که اگر زیاد مصرف شود مشکلاتی را به وجود می*آورد. در بعضی از بیماران مصرف بیش از حد کافئین منجر به خستگی می*شود. و اگر فرد فکر می*کند که با مصرف زیاد آن خستگی را از بین می*برد، کاملا اشتباه فکر می*کند. و هر چه بیشتر کافئین مصرف شود، خستگی بیشتر خواهد شد.
راه حل: تا حد ممکن کافئین را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این بدین معنی است که نه تنها قهوه، بلکه شکلات، چای، نوشابه الکلی و بعضی از داروها را باید مصرف نکرد و اگر نه باعث خستگی مفرط می*شوید و خودتان از علت آن غافل هستید.

علت پنجم: آلرژی های غذایی

هر چند که بعضی غذاها به انسان انرژی می*بخشند، اما در بعضی موارد همین غذاها سبب آلرژی می*شوند. دکتر رادی ریو رسا در کتاب( Your Hidden food Allergies are making you fat)می*گوید: حتی کمبود غذا هم باعث ایجاد خواب آلودگی می*شود. شواهد نشان می*دهد که این کمبود حتما دلیل بعضی خستگی ها می*باشد و گاهی خستگی عامل کمبود مصرف غذا می*شود. اگر فکر می*کنید بعضی غذاها باعث خمیازه کشیدن یا خواب آلودگی شما می*شوند، رژیم غذایی خود را بررسی کنید و بعضی غذاها را حذف کنید. یا با دکتر خود مشورت کنید تا آزمایشی برای شما بنویسد.

علت ششم: کمبود خواب

اگر به اندازه کافی نمی*خوابید، حتما دلیل خستگی شما همین کمبود خواب می*باشد. این حالت گاهی اوقات در شب شرایطی را به وجود می*آورد که باعث بی نظمی*خواب و قطع تنفس لحظه ای می*شود. هر بار که شما نفس تنگی می*گیرید، ناخودآگاهانه خواب خود را بر هم می*زنید. تنها سر نخ شما این است که شما دچار خستگی های پیوسته می*شوید و متوجه نمی*شوید شبانه چند ساعت می*خوابید. بر اساس گفته دکتر گلد برگ، این بی نظمی*خواب موسوم به (sleep apnea) می*باشد که در زنان چاق سبب نفس تنگی می*شود. خروپف هم می*تواند یکی از علائم این بی نظمی *باشد. برای تشخیص بهتر آن می*توانید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. اگر به این بی نظمی*مبتلا می*باشید، پزشکان توصیه می*کنند که حتما شیوه زندگی خود را تغییر دهید، از جمله کاهش وزن و ترک سیگار. در درمان*های پزشکی از یک وسیله برای باز نگهداشتن ورودی هوا به ریه کمک می*گیرند. در موارد حادتر، جراحی لازم می*باشد. اگر این بینظمی *درمان نشود می*تواند منجر به خطر بزرگی همچون سکته قلبی بشود.

علت هفتم: بیماری قلبی
اگر بعد از انجام یک فعالیت بدنی ساده، خیلی احساس خستگی می*کنید بهتر است با دکتر خود مشورت کنید، چون گاهی اوقات علت این خستگی بیماری قلبی می*باشد. بر اساس گفته دکتر گلد برگ، اگر بعد از انجام کارهای روزمره، مثل: جارو کردن خانه، تمیز کردن حیاط یا رفت و آمد در خیابان، از پا در می*آیید، قلب شما یک SOS (مخفف:Save our ship به معنی نشان خطر و کمک) می*فرستد. اما نباید هر بار که خمیازه می*کشید سرآسیمه و دستپاچه بشویید. بیشتر مواقع، خستگی اولین علامت بیماری قلبی نیست و عامل موارد ساده تر می*باشد. همچنین دکتر گلد برگ خاطر نشان کرده است که بیماری قلبی عامل مرگ در بعضی زنان می*باشد. اگر علت خستگی خود را متوجه نمی*شوید حتما یک چک آپ بدهید، اگر مربوط به قلب باشد داروها کمک می*کنند که بیماری خود را برطرف ساخته و انرژی خود را باز یابید.