کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: معرفی رشته جامع دامپزشکی

 1. #1
  مدیر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ [ ۱۱:۴۸]
  محل سکونت
  Faye Alsmavat and earth
  نوشته ها
  2,286
  امتیاز
  86,338
  سطح
  1
  Points: 86,338, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassYour first GroupThree FriendsCreated Album pictures
  نوشته های وبلاگ
  1126
  سپاس ها
  487
  سپاس شده 2,941 در 1,277 پست
  حالت من
  Shad

  معرفی رشته جامع دامپزشکی

  دامپزشكي
  هدف
  معرفي رشته دامپزشكي
  امروزه در دنيا علي*رغم پيشرفت*هاي علمي كه در زمينه*هاي مختلف صورت گرفته است ، هنوز هم مساله غذا از نظر اجتماعي و اقتصادي در درجه او اهميت قرار دارد و به عنوان يك مساله استراتژيك مطرح مي*باشد. به طوري كه موقعيت يك كشور را با سطح و نوع غذاي مردم آن كشور محك مي*زنند. و بدون شك در ميان مواد غذايي آنچه بسيار اهميت دارد و جزو لاينفك مواد غذايي روزانه است، پروتئين حيواني است كه از طريق دام تهيه مي*شود.
  دكتر حسيني استاد و رئيس دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران با ذكر مطلب فوق در ادامه مي*گويد:
  «حال از همين*جا مي*توان به اهميت دانش* دامپزشكي پي*برد ، چرا كه از حفظ و حراست بهداشت دامها بر عهده يك دامپزشك است. يعني يك دامپزشك با تامين بهداشت و مبارزه با عوامل تهيه كننده حيات دام، طيور، آبزيان و حشرات مفيد، ضمن اقدامات بهداشتي لازم براي افزايش طول عمر آنها، با تامين سلامتي اين دسته از موجودات كمك مي*كند كه بازدهي توليدي و خدماتي آنها بيشتر بشود.
  از طرف ديگر يك دامپزشك وظيفه مبارزه با بيش از 400 بيماري مشترك بين انسان و حيوان را دارد. بيماري*هايي كه به صورت مستقيم (تماس با دام آلوده) و غيرمستقيم (استفاده از توليدات يا فرآورده*هاي دامي) به انسان منتقل شده و حيات او را به مخاطره مي*اندازد. و بالاخره دامپزشكان در حفظ محيط زيست نقش بسزايي دارند چرا كه به مبارزه با بيماري*هاي وحوش و همچنين بيماري*هاي مشترك بين انسان و وحوش مي*پردازند. كه البته در كشور ما كمتر به اين نقش توجه شده است.»
  دكتر حسيني همچنين در مورد عنوان دروس و نحوه آموزش رشته دامپزشكي در دانشگاهها و مراكز آموزش عالي مي*گويد:
  «دانشجوياني كه وارد رشته دامپزشكي مي*شوند بايد حدود 220 واحد درسي را در 6 سال بگذرانند كه اين واحدها در سه مقطع متوالي علوم پايه ، پاتوبيولوژي و علوم درمانگاهي تدريس مي*شود. يعني در آغاز دانشجو طي 2 سال علوم پايه را مي*گذراند و سپس در 2 سال بعد ،*دروس پاتوبيولوژي شامل ميكروبيولوژي، آسيب*شناسي، انگل*شناسي و بهداشت و كنترل مواد غذايي را مطالعه مي*كند و بالاخره وارد دوره علوم درمانگاهي مي*شود كه اين دوره خود شامل دو بخش دروس نظري و عملياتي و بخش كارورزي مي*شود. به همين دليل دانشجوي اين رشته در علوم پايه پزشكي بنيه علمي خوبي دارد و حتي در دوره*هاي تخصصي ايمونولوژي ، ويروس*شناسي و … همپاي فارغ*التحصيلان پزشكي شركت كرده و موفق نيز مي*شود.»
  دكتر خسروي استاد دامپزشكي شركت كرده و موفق نيز مي*شود. »
  دكتر خسروي استاد دامپزشكي دانشگاه تهران نيز در معرفي اين رشته مي*گويد:
  «دامپزشكي علم شناخت بيماري*هاي دامي اعم از بيماري*هاي مشترك بين انسان و حيوان يا بيماري*هاي خاص دام، پيشگيري از بيماري*ها ، معالجه بيماري*ها و همچنين علم تغذيه انسان و دام مي*باشد.
  از سوي ديگر در اكثر كشورها از جمله كشور ما، دامپزشكان در تحقيقات پايه پزشكي نقش مهمي دارند. براي مثال دكتر «جي*بانگ» عامل تب مالت انسان و سقط جنين دامها را كشف كرد و نشان داد كه استفاده از «توبركولين» براي تشخيص سل در انسان وسيله بسيار خوبي است و يا «جي*رامون» با كشف سرم ضد ديفتيري جان ميليونها كودك جهان را نجات داد.
  اين توانايي از آنجا نشأت مي*گيرد كه از يك طرف كار با دام محدوديت*هاي كار با انسان را ندارد يعني مي*شود بر روي تعداد زيادي از حيوان با وجود احتمال بيماري يا مرگ آزمايش نمود، كاري كه در علوم ميكروبيولوژي ، فاراموكولوژي و فيزيولوژي انجام مي*گيرد. و از سوي ديگر يك دامپزشك ديد وسيعتري درباره حيوانات دارد و مي*تواند به روي حيوانات مختلف تحقيق بكند.»
  دكتر اسلامي يكي ديگر از اساتيد دامپزشكي دانشگاه تهران نيز در معرفي اين علم مي*گويد: «چندسال پيش در نشريه سازمان بهداشت جهاني آمده بود كه هدف نهايي دامپزشكي درمان حيوانات نيست بلكه دقيقا تامين مواد غذايي و بهداشت انسان مي*باشد.»
  چرا كه با واكسيناسيون دامها مي*توان از مرگ و مير آنها جلوگيري كرد و بر ميزان فرآورده*هاي دامي افزود و در نتيجه مواد پروتئيني لازم براي جيره غذايي انساني را تامين نمود . موادي كه مقاومت انسانها بخصوص كودكان را در مقابل كليه بيماري*ها، افزايش مي*دهد و نه تنها باعث كاهش قابل ملاحظه هزينه*هاي درماني مي*شود، بلكه جامعه*اي سالم و فعال بوجود خواهد آورد. از سوي ديگر دامپزشكي در پيشگيري از بيماري*هاي مشترك بين حيوانات و انسان نقش بسيار مهمي دارد. بيماري*هايي كه مي*تواند بهداشت عمومي يك جامعه را به خطر بيندازد.»
  آينده شغلي ، بازار كار ، درآمد :
  خبر اول :*
  «بيماري*هاي دامي در كشورهاي جهان سوم ، ساليان 30 ميلون تن از شير دامها مي*كاهد كه اين رقم تامين كننده شير ساليانه 200 ميليون كودك به ميزان 2 ليوان شير در روز مي*باشد.»
  خبر دوم :
  تنها با مبارزه منظم داروئي با كرمهاي نخي شكل دستگاه گوارش گوشفند و بز، مي*توان ساليانه 150 ميليون كيلوگرم گوشت قرمز بيشتر در كشور توليد كرد.
  خبر سوم :
  در حال حاضر بيش از 1000 ميليون واحد دامي و همچنين حدود 600 تا 800 ميليون قطعه طيور در كشور وجود دارد.
  خبر چهارم :
  سازمان دامپزشكي كشور به عنوان مرجع ذيصلاح در كنترل بهداشت مواد غذايي با منشا دامي كشور ، مسووليت نظارت بر 560 كشتارگاه دام و طيور، 100 واحد عمل آوري و فرآوري محصولات شيلاتي ، 200 واحد بسته*بندي فرآورده*هاي پروتئيني و بيش از 46 هزار مركز عرضه كننده فرآورده*هاي پروتئيني را بر عهده دارد. اين در حالي است كه حدود 40 كشتارگاه صنعتي و نيمه*صنعتي دام و 32 كشتارگاه صنعتي طيور در دست احداث مي*باشد.
  تنها با تكيه بر هر يك از خبرهاي فوق مي*توان متوجه نياز كشور به متخصصان دامپزشكي شد. چرا كه حفظ بهداشت و سلامت جامعه و همچنين توسعه دامپروري كشور تنها با حمايت بخش دامپزشكي امكان*پذير است.
  دكتر خسروي نيز در مورد فرصت*هاي شغلي فارغ*التحصيلان اين رشته مي*گويد:
  «فارغ*التحصيلان دامپزشكي مي*توانند در مراكز مختلفي از جمله سازمان دامپزشكي ، موسسه تحقيقات و توليد واكسن رازي، شركت*هاي توليد دارو و فرآورده*هاي دامي، شركت*هاي توليد مواد غذايي با فرآورده*هاي دامي ،*واحدهاي دامپروري دولتي و خصوصي و آزمايشگاههاي تشخيص بيماري*هاي دامي و بيماري*هاي انساني فعاليت بكنند. »
  توانايي*هاي جسمي ، علمي ، رواني و … مورد نياز و قابل توصيه :
  مهمترين وظيفه يك پزشك شناخت بيماري با توجه به علايم و نشانه*ها و اظهارات بيمار است. كاري كه با توجه به علايم مشابه و مشترك براي بيماري*هاي مختلف و همچنين تنوع بيماري*ها بسيار دشوار مي*باشد. اما با اين وجود كار يك پزشك در مقايسه با دامپزشك سهل*تر است چرا كه در شناخت و معالجه بيماري* انساني ، مي*تواند از خود بيمار كمك بگيرد. اما يك دامپزشك در معالجه بيماري حيوانات تنها با بررسي و پژوهش و با تكيه بر دانش خود مي*توان به بيماري پي ببرد.
  رضا . م دانجوي دامپزشكي دانشگاه تهران در همين زمينه مي*گويد:
  «يك دامپزشك علاوه بر دانش بسيار و قدرت تجزيه و تحليل بايد زيرك و هوشيار نيز باشد. چون از يك سو بيمار او نمي*تواند درد خود را بيان كند و دامپزشك بايد خود موفق به شناخت بيماري گردد و از سوي ديگر بسياري از دامداران سنتي* ما هنوز فرهنگ استفاده از دامپزشك را پيدا نكرده*اند و در نتيجه به مشاهده دام بيمار در ابتدا خود از راههاي سنتي كه بسياري از اوقات اشتباه نيز هست، به معالجه دام مي*پردازند و بعد از اين كه بيماري به اوج خود رسيد و يا حتي دام به بيماري تازه*اي دچار گرديد، به دامپزشك مراجعه مي*كنند و تازه هنگام مراجعه به دامپزشك نيز نمي*گويند كه قبلا از چه داروها و يا روشهاي درماني استفاده كرده*اند و در نتيجه اگر يك دامپزشك زيركي و هوشياري لازم را نداشته باشد، در شناخت بيماري اشتباه مي*كند. »
  دكتر خسروي نيز با اشاره به اهميت دو درس زيست*شناسي و زبان انگليسي مي*گويد:
  «درس زيست*شناسي يكي از درسهاي مهم رشته دامپزشكي است. همچنين دانشجوي اين رشته هرچقدر كه تلاش بكند اگر به زبان انگليسي و يا يك زبان بين*المللي ديگر مسلط نباشد، نمي*تواند در اين رشته موفق گردد، چرا كه امروزه اطلاعات علمي بخصوص در علومي مثل ايمونولوژي روزآمد شده است و تا دانشجويي به زبان انگليسي مسلط نباشد، نمي*تواند از اطلاعات جديد با خبر شده و يا از كتب مراجع استفاده بكند.»
  وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه آيا دانشجوي دامپزشكي بايد قدرت بدني بالايي داشته باشد، مي*گويد:
  «بدون شك دانشجوي اين رشته بايد از سلامت جسماني برخوردار باشد اما قدرت بدني در همه بخش*هاي دامپزشكي مطرح نيست . براي مثال در مراكز تحقيقاتي و آزمايشگاهي و يا براي معالجه دامهاي كوچك نيازي به قدرت بدني بالا نيست اما در معالجه دامهاي بزرگ ، قدرت بدني بالا مي*تواند كار يك دامپزشك را راحت*تر بكند.»
  دكتر حسيني نيز علاقه*مندي به دام و دامپزشكي را براي دانشجوي اين رشته ضروري مي*داند و در اين باره مي*گويد:
  «يك دانشجوي دامپزشكي بعد از فارغ*التحصيلي بايد گاه در دل يك روستا به مداواي حيوانات بپردازد و بدون شك چنين كاري جز به ياري عشق و علاقه امكان*پذير نمي*باشد. »
  وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر: (كارشناسي ارشد و …)
  فارغ*التحصيلان دوره دكتراي عمومي دامپزشكي مي*توانند بر حسب علاقه در بيش از 14 گرايش تخصصي مختلف در علوم دامپزشكي (آسيب*شناسي ، انگل شناسي ، ميكروبيولوژي ، كلينكال پاتولوژي ، علوم تشريحي ، بيماريهاي طيور ، بيماريهاي داخلي دام بزرگ ، بيماريهاي داخلي دام كوچك ، جراحي ، راديولوژي ، بيماريهاي ماهي و آبزيان ، بهداشت مواد غذايي ، مامائي و بيماريهاي توليد مثل و … ) و همچنين علوم پايه پزشكي و بيوتكنولوژي ادامه تحصيل بدهند. در دوره دكتراي تخصصي دامپزشكي به تناسب رشته تعداد 60 واحد تخصصي گذرانده مي*شود و دانش تخصصي دانشجو در يك زمينه خاص گسترده*تر مي*گردد. هدف از اجراي دوره*هاي تخصصي دامپزشكي ، تامين اعضاي هيات علمي مورد نياز براي دانشكده*هاي دامپزشكي و محققان موسسات پژوهشي وابسته و در نهايت تامين نيروي انساني متخصص مورد نياز براي خدمات تخصصي دامپزشكي است.

  در حال حاضر رشته دامپزشکی با علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی ارتباط کاری خوبی پیدا نموده. وظیفه این رشته پیشگیری و درمان بیماری*های دامی و ریشه کنی و تامین بهداشت عمومی دام می*باشد بخش جراحی در رشته دامپزشکی با همه جذابیت*هایش دارای مشکلات و سختی*هایی بسیاری است .
  کنترل بهداشتی بیماری*های مشترک بین انسان و دام و کنترل بهداشتی و مواد غذایی که از دام بدست می*آید از دیگر وظایف این رشته است. این رشته دوره مقطع کاردانی و دکترای حرفه*ای عرضه میگردد. فارغ*التحصیلان دوره کاردانی به عنوان کاردان دامپزشک و تحت نظر
  دکتر دامپزشک در کلینیک یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می*شوند. طول دوره کاردانی 2 سال و طول دوره دکترای حرفه*ای حدود 6 سال است. دانشجویان این رشته باید ادامه کار در این رشته از توانایی جسمی و علاقمندی کافی برخوردار باشند تا بتوانند در شرایط مختلف آب و هوایی فعالیت کنند.

  متصدیان این شغل تحت نظارت کلی انجام خدمات دامپزشکی که حسب پست مورد تصدی متضمن پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای دام است می پردازند، و یا خدمات مشورتی و تحقیقاتی، آموزشی، طرح ریزی، هماهنگی و سرپرستی در زمینه مربوط را عهده دار می باشند.


  نمونه وظایف یک دکتر دامپزشک:

  _انجام مطالعات لازم بمنظور آگاهی از وضع بهداشتی، درمانی دامها در مناطق مختلف کشور و جمع آوری اطلاعات مورد نیاز جهت برنامه ریزی در حوزه عملکرد.
  _ تجزیه و تحلیل فعالیتهای بهداشتی و درمانی دامها در حوزه عملکرد.

  _ پی گیری عملیات اجرایی بهداشتی_ درمانی در حوزه عملکرد.
  _ رسیدگی و نظارت بر عملیات اجرایی بهداشتی و درمانی تکنیسینها دامپزشکی(کاردان دامپزشکی).
  _ نظارت و راهنمایی کلیه موسسات دامپروری و دامداری_ دارویی دام و فرآورده های دامی.
  _مطالعه و تحقیق درباره مسائل و روشهای اجرائی بهداشتی و درمانی نظیر ریشه کنی بیماریهای مشترک انسان و دام- بیماریهای دامی(بومی و غیربومی) و پیشنهاد درباره تغییر یا اصلاح آنها.
  _اظهارنظر درباره تغییر یا اصلاح روشهای مبارزه و یا ریشه کنی بیماریها در سراسر کشور.
  _تجهیز و اعزام اکیپ های سیار بمراکز دامداری و دامپروری بمنظور اجرای برنامه های اختصاصی دامپزشکی.
  _جمع آوری و نگهداری مسائل و مشکلات مربوط به امور دام در زمینه های بهداشتی، درمانی و غذایی.
  _نظارت بر حسن انجام نمونه گیری و ارسال نمونه به آزمایشگاه.

  بازار کار :

  متقاضیان تصدی این شغل پس از فراغت از تحصیل می توانند در:
  _انجام امور درمانی با تأسیس کلینیک و یا بیمارستان دامپزشکی و اشتغال به امور درمانی در بخش*های مختلف نظیر طیور، آبزیان، دامهای بزرگ (شامل جراحی، مامائی، داخلی)، دامهای کوچک و. . . .
  _دریافت مجوز و تأسیس داروخانه دامپزشکی.
  _عضویت در هیأت علمی دانشگاهها و مؤسسات و مراکز آموزشی عالی.
  _فعالیت در انستیتو تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی واقع در حصارک کرج و یا انستیتو پاستور به عنوان مراکز تحقیقات کشور. در حال حاضر مؤسسه رازی با بیش از نیم قرن تجربه مرهون تلاش مستمر دامپزشکان است، که در آنها انواع واکسنهای مصرفی انسان و دام تولید می*گردد که عمدتاً جهت کنترل بیماریهای مشترک انسان و دام نظیر بیماریهای کزاز، دیفتری و همچنین بیماریهایی چون سرخک، فلج اطفال و. . . بکار می*روند. همچنین ساخت انواع واکسنهای موردی دامپزشکی و نیز تحقیق در زمینه اپیدمیولوژی و شیوع بیماریهای مختلف در کشور، در این مؤسسه انجام می*شود تا از ورود بیماریهای مختلف به داخل کشور جلوگیری شود و درصورت بروز بیماری جدید، سریعاً تحت کنترل در آمده، ریشه*کنی امکان پذیر گردد.
  _تأسیس آزمایشگاه تشخیص طبی دامپزشکی.
  _فعالیت در مرکز دولتی نظیر وزارت جهاد، سازمان دامپزشکی کشور و. . . به*عنوان مسئولین امور اجرائی.
  _تأسیس مراکز مشاوره و مجتمع*های دامداری و طیور و. . . .
  _فعالیت در مجتمع*های کشت و صنعت به*عنوان دامپزشک مجتمعهای مربوط که دارای تعداد زیادی دام اعم از گاو یا گوسفند هستند و نقش تولید شیر و گوشت را به*صورت دامداریهای صنعتی دارا هستند.
  _فعالیت در مجتمع*های مرغداری اعم از پرورش طیور*گوشتی، پرورش طیور تخم گذاری جهت تولید تخم*مرغ، مرکز تولید جوجه یکروزه و جوجه*کشی و. . . .
  _فعالیت در کارخانجات تولید مواد غذائی با منشأ دامی نظیر تولید سوسیس، کالباس، کنسروسازی، لبنیات مثل شیر و پنیر و. . . .
  _فعالیت درکارخانجات خوراک دام که تولید خوراک دام و طیور را به عهده دارند، تنظیم جیره غذائی و کنترل کیفی محصولات مربوطه.
  _فعالیت در امور شیلات و آبزیان و مجتمع*های تکثیر و پرورش آبزیان نظیر ماهی*های سرد*آبی و گرم*آبی.
  _فعالیت در مجتمع*های پانسیون اسب و اشتغال به امور مدیریت و درمان اسب داریها، مجتمع*های اسب سواری و تنظیم جیره غذائی و نظارت بر روشهای پیشگیری بیماریها در اسب*داری.
  _فعالیت تولیدی خصوصی نظیر تأسیس دامداری و مرغداری و. . . .

  ویرایش توسط DayaN : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۱ در ساعت ۱۹:۰۳ دلیل: اختیاری
  ♥ مخاطب ♥. . . !

  نوشته هایم را که می خوانی . . .

  نه لبخند بزن . . .

  نه اشک بریز . . .

  نه سخنی بگو . . .

  هیـــــــــچ . . .

  تنها
  سکــــــــــــــوت کن . . .سکوت !

  و بیاندیش در لابلای هر واژه

  چــه دردی نهفته است !!!
  -------------------------------------
  همیــشه تو دلــت میگفــتی:
  این مــگه باچــند نــفر دوســته که همیــــشه آنلایــنه؟
  یه جمــله همــیشه یادت باشــه:

  همیــشه آنلایــن تــرین ها تنــــهاترینــــند
 2. 3 کاربر از پست مفید DayaN سپاس کرده اند .

  mahdi (پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۱),pc_hex (چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۱),مینا (دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •