کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: معرفی کارشناسي مديريت بيمه " رشته امور گمرک

 1. #1
  مدیر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ [ ۱۱:۴۸]
  محل سکونت
  Faye Alsmavat and earth
  نوشته ها
  2,286
  امتیاز
  86,338
  سطح
  1
  Points: 86,338, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassYour first GroupThree FriendsCreated Album pictures
  نوشته های وبلاگ
  1126
  سپاس ها
  487
  سپاس شده 2,941 در 1,277 پست
  حالت من
  Shad

  معرفی کارشناسي مديريت بيمه " رشته امور گمرک

  کارشناسي مديريت بيمه رشته امور گمرک
  مقدمه
  زندگي انسان در طول سالهاي مختلف در طول پَستي و بلنديهاي تاريخ، دستخوش تغييرات و تحولات گرديده است. اين تحولات به ويژه در عرصه کار و فعاليتهاي اجتماعي از نمودي دو چندان برخوردار بوده به گونه اي که در طي چند سده اخير، سرعت و ماهيت تحولات، با دوره هاي پيشين قابل قياس نيست. از جمله اموري که انسان در ارتباط با حيات خويش در اجتماع بدان توجه بيشتري نموده مسأله اطمينان بخشي به جنبه هاي مختلف کار و فعاليت و در ابعادي کلي تر به زندگي در آينده در مقابل حوادث گوناگون است. در اين رهگذر بيمه به عنوان ترخيصي از دستاوردهاي اهل بشري چشم به جهان مي گشايد.
  تقسيم کار و تخصصي شدن روزافزون و اعجاب انگيز امور، در عصر حاضر و تجارب در عرصه گوناگون از سوي ديگر ضرورت پرداختن به مسأله بيمه در قالبهاي دانشگاهي را دو چندان نموده است. بدين ترتيب صنعت بيمه در فهرست موضوعات آکادميک و دانشگاهي قرار مي گيرد تا از رهگذر پرداختن علمي در نسلهاي جديد با شيوه هاي علمي و تجربي اين پديده اجتناب ناپذير در دنياي امروز آشنا گردد.
  دنياي بدون بيمه، دنيايي مشکل براي زيستن خواهد بود. رشته مديريت بيمه يکي از رشته هاي جديد در کشور ماست که بازار کار خوبي دارد و در حال حاضر شرکتهاي بيمه در ايران، دولتي است و در آينده بيمه ها و شرکتهاي خصوصي تأسيس مي شود و کساني که در اين رشته تحصيل مي کنند مي توانند در آينده حتماً بازار کار داشته باشند و غير از شرکتهاي بيمه که استخدامهايشان فعلاً دولتي است، نمايندگيهاي بيمه فعاليت مي کنند که فعاليتشان به صورت خصوصي است و بازار کار نسبتاً خوبي هم دارد. رشته مديريت بيمه، رشته اي است که احتياج به تخصصهاي زيادي دارد و تواناييهاي زيادي را مي طلبد از جمله تواناييهاي فردي، اختصاصي، سعه صدر، انعطاف پذيري و در واقع سرعت عمل که مي تواند براي کساني که مي خواهند در اين رشته کار کنند مفيد باشد. بيمه، عملياتي است که هدف آن در واقع جبران خسارتي است که بر مال افراد وارد مي شود يا مسؤوليتي که بر عهده آنهاست آن خسارت يا تعهدي که از لحاظ مالي به عهده آنهاست آن را جبران مي کند و در بعضي از موارد هم پيش بيني و آينده نگري مي کند.

  انواع بيمه
  بيمه انواع متعددي دارد. عمده ترين آنها را مي توان اين طور تقسيم بندي كرد: بيمه هاي اجتماعي يا بيمه هاي بازرگاني.
  در بيمه هاي اجتماعي در واقع، هدف، حفظ نيروي انساني و نيروي کار در جامعه است و در بيمه هاي بازرگاني، هدف، ضمن جبران خسارت، آينده نگري يا پيش بيني آتي است.
  اما نقش اجتماعي که براي بيمه مي توانيم داشته باشيم اين است که عمده ترين ايجاد خلاقيت، توسعه و فعاليت اقتصادي از طريق انباشت سرمايه اي که در نتيجه گردآوري حق بيمه ها تحقق پيدا مي کند -همانطور که اشاره شد- حفظ نيروي انساني جامعه است.
  غالباً نتيجه اين پيش بيني وضع آينده و آينده نگري موجب مي شود که بهداشت عمومي در مواردي توسعه پيدا کند يا اينکه در واقع جرائمي که احتمال دارد تحقق پيدا کند، محقق نمي شود. چون انسان وقتي در فقر گرفتار مي شود ناگزير بعداً گرفتار مسايل اجتماعي هم خواهد بود.
  دوره کارشناسي مديريت بيمه با هدف تربيت کادر متخصص فني و تجاري براي انجام وظيفه در شرکت بيمه ايران، وضعيت بيمه در داخل و خارج کشور و همچنين جمع آوري و تهيه اطلاعات به روز و دقيق در زمينه تحولات اقتصادي، تجاري و حمل و نقل و توسعه بيمه در ايران و جهان تأسيس گرديده است.
  دانشجويان اين دوره با گذراندن 8 نيم سال تحصيلي و 24 هفته کارآموزي در داخل يا خارج از کشور به متخصصاني در تهيه بيمه تبديل خواهند شد.
  هدف آشنايي دانشجويان با اين رشته
  دانشجويان اين رشته اطلاعات لازم و مربوط را از خلال گذراندن دروس عمومي، پايه، اصلي و اختصاصي به دست مي آورند. دروس اصلي مديريت بازرگاني با هدف آشناسازي دانشجويان با مسائل پايه اي مديريت بازرگاني، پژوهش عملياتي، مديريت توليد بيمه، حمل و نقل، بيمه آتش سوزي و خطرات طبيعي از جمله مهمترين دروسي است که دانشجويان اين رشته با آن آشنا خواهند شد.
  دانشجويان، پس از گذراندن دروس ياد شده و دوره کارآموزي، مدرک کارشناسي مديريت بيمه را دريافت مي کنند. دانشگاههايي همچون تهران و علامه به ارائه اين رشته مي پردازند.
  چون همه ما به نوعي اين نياز را داريم و يک عنصري هم که براي بيمه شناخته مي شود همان مسأله تعاون و اشتراک مسائل انسانهاست تا در کنار هم بتوانند به يکديگر کمک کنند، از طريق جبران خسارت يا -همانطور که گفتيم- در زماني که نياز است براي آينده يک شخص تأمين سرمايه بکند، افرادي که علاقه مند هستند به عنوان بيمه گر يا بازارياب در اين بازار وارد شوند بايد از ويژگيهايي برخوردار باشند كه عمده ترين آن صداقت است. از آن جهت که شخص بايد روابط اجتماعي بسيار قوي داشته باشد تا بتواند موفق باشد. از بُعد روان شناسي هم بايد روان شناس باشد و با مشکلات افرادي که به عنوان بيمه گذار يا طرف مراجعه او هستند به گونه اي رفتار کند که با شناخت آنها بتواند نياز آنها را تأمين کند و بعد از آن خوش برخورد بودن که از لحاظ رواني در طرف مقابل، اثر بسياري در اين مورد دارد. درآمد اين رشته نسبت به ساير رشته ها در موقعيتي که فعلاً در ايران وجود دارد خوب نيست.
  مزاياي اين رشته
  اين رشته اي است که بسيار متنوع است چون با سازمانها و صنايع مختلف در ارتباط است. تربيت کادر متخصص و کارشناس بيمه با هدف توسعه صنعت بيمه در ايران و جلوگيري از خروج از کشور در کنار گردآوري اطلاعات و پژوهش در زمينه هاي نوين بيمه اي در جهان از جمله اهدافي است که رشته کارشناسي مديريت بيمه مد نظر دارد. دانشجويان رشته مديريت بيمه پس از کسب مهارتهاي علمي و عملي لازم قادر به بر عهده گرفتن مناصب مديريتهاي مختلف در زمينه بيمه در داخل يا دفاتر خارج از کشور خواهند بود. از سوي ديگر دانش آموختگان اين رشته در صورت دارا بودن زير ساخت علمي مناسب، قادر به انجام تحقيقات و مطالعات مورد نياز کشور در صنعت بيمه نيز مي باشند.
  رشته امور گمرک
  مقدمه
  گمرک به عنوان سازماني که اجراکننده قوانين و مقررات وضع شده از سوي مجلس است، نقش مهمي را در صادرات و واردات و ترانزيت کالاها ايفا مي کند. گمرک به مثابه تأمين کننده قسمتي از درآمدهاي دولت نيز به حساب مي آيد. در کشور ما از زمانهاي گذشته در سرحدات کشور، گمرک وجود داشت که به تدريج از دوره قاجاريه به بعد اطلاعات امور گمرکي مورد توجه قرار گرفت تا جايي که از وجود خارجيان نيز براي اصلاح امور گمرکي کشور استفاده شد.
  امروزه گمرک و مسائل گمرکي به دليل اهميت فراواني که در زمينه مبادلات بين المللي داراست، نيازمند تربيت افرادي است که با مباني نظري و دانشگاهي علمي و آکادميک آشنايي داشته باشند؛ به همين دليل رشته کارشناسي امور گمرک با هدف توجه به افرادي که پس از گذراندن يک دوره چهار ساله بتوانند بخشي از نيازهاي مربوط به نيروي انساني در بخشهاي دولتي و خصوصي را به ويژه در رابطه با اجراي قانون امور گمرکي و آيين نامه هاي اجرايي آن و مقررات صادرات و واردات را مرتفع نمودند ايجاد گرديده است. در دنياي امروز، ضرورت جوامع بشري تجارت بين المللي است.
  يکي از اين حلقه هاي تجارت بين المللي گمرک است که در حقيقت در يک مبادله تجاري بين المللي گمرک هم نقش دارد. اگر گمرک، نقش خودش را خوب و به موقع و سريع انجام دهد، گردش کالا روانتر و سريعتر انجام خواهد شد. براي اينکه به اين سرعت و به اين قوانين دست پيدا کند ضرورت پيدا مي کند که گمرک، نياز به کارشناسان خِبره و با معلومات داشته باشد. خصوصيات يک شاغل پست کارشناسي امور گمرکي را به طور کلي مي توانيم به موارد زير تقسيم كنيم:
  - توانايي شناخت کالاهاي گوناگون ـ استنباط دقيق از مقررات و قطع كالاها ـ دقت کافي در انجام محاسبات و دريافت حقوق دولت داشته باشد و اينکه بتواند کالاها را از ديد اجتماعي اقتصادي امنيتي و از اين قبيل مورد کنترل قرار بدهد. درآمد يک چنين فردي معمولاً خيلي فوق العاده نيست مثل بقيه کارکنان دولت.
  يک چنين فردي معمولاً در محيطي کار مي کند که داراي ارباب رجوعي است که صاحب کالاست و اين فرد به دليل منافعي که وجود دارد خيلي محکم به دنبال کارش مي باشد. بايستي بتواند با خلق و خويي مناسب در يک محيط آرام و مناسب اعمال مقررات کند و ضمناً ارباب رجوع را نيز در نظر داشته باشد.
  انواع گمرک
  دو نوع گمرك وجود دارد: يک نوع گمرک مسافري و يك نوع گمرکات تجاري.
  - گمرکات مسافري معمولاً 24 ساعته است که البته سه شيفت مابين کار مي کنند ولي به هر حال گمرکي است که تعطيل بردار نيست.
  - گمرکات تجاري گمرکي است که در ساعات اداري کار مي کنند هر چند که اين گمرکات ممکن است به دلايلي مجبور باشند که خارج از ساعات اداري هم خدمتشان را ارائه دهند مثل دارو و مواد غذايي که حالت اضطراري به وجود مي آيد بايد يک سري افراد باشند و بتوانند اين کار را انجام دهند.
  دروس اصلي و تخصصي
  دانشجويان اين دوره، از طريق آموختن مهارتهاي لازم براي اجراي تمديد وظايف محوله در عرصه سياستهاي مالي و مبادلات بين المللي از طريق اجراي قانون امور گمرکي براي بر عهده گرفتن مسؤوليتهاي آتي خويش، آماده مي شوند. دانشجويان کارشناسي امور گمرک با گذراندن 8 نيم سال تحصيلي و به ترتيب دروس عمومي، پايه و تخصصي، به دريافت مدرک کارشناسي امور گمرکي نائل مي آيند.
  دروسي چون اقتصاد خُرد و کلان که در مورد رفتار مصرف کننده و توليد کننده و همچنين سياستهاي مالي و پولي در قالب فعاليتهاي وزارتخانه ها و بانکها بحث مي نمايد. رياضيات پايه ـ آمارـ مباني سازمان و مديريت که به بررسي برنامه ريزي، سازماندهي، تصميم گيري، هدايت، نظارت، کنترل و نظريه هاي مربوطه مي پردازد. ماليه عمومي و خط مشي مالي دولتها: قوانين و مقررات گمرکي که در97 فصل و14 بخش طبقه بندي شده است. مسائل بانکي و اعتبارات اسنادي: سازمانها و کنوانسيونهاي بين المللي گمرکي و سرانجام متون تخصصي، مهمترين دروس رشته کارشناسي امور گمرکي را تشکيل مي دهد.
  آشنايي با واحدهاي دانشگاهي
  رشته کارشناسي امور گمرکي يکي از رشته هاي علمي، کاربردي است که بيشتر در دانشکده امور اقتصادي و چند دانشگاه دولتي و آزاد کشور ارائه مي شود و اين رشته با توجه به مطالب درسي که در آنجا ارائه مي شود بسيار کارآيي بالايي در محيط کار و در سازمانهايي که به کار گرفته مي شوند، دارند.
  در مورد ادامه تحصيل اين رشته، دقيقاً با همين عنوان ادامه تحصيل وجود ندارد اما در رشته هاي مختلفي چون مديريت بازرگاني يا اقتصاد، امکان ادامه تحصيل وجود دارد و همچنين در خارج، اين رشته با عنوان خارجي وجود دارد که گمرک ايران هم درصدد گرفتن بورسيه حداقل چندين نفر در سال است.
  در مورد آينده شغلي، دانشجويان اين رشته را مي توان به دو گروه تقسيم کرد: يکي آنهايي که در دانشکده امور اقتصادي درس مي خوانند و يکي هم سايرين که در دانشگاههاي دولتي يا دانشگاه آزاد کشور درس مي خوانند.
  دانشجويان دانشکده امور اقتصادي در آينده استخدام گمرک مي شوند و ساير دانشجويان که بورسيه سازمان نيستند مي توانند به عنوان حق العمل کار يا نماينده سازمانها و ارگانهاي دولتي در گمرک و همچنين در زمينه هاي تجارت خارجي فعاليت داشته باشند.
  يک بحثي در دنياي امروز وجود دارد که به آن تجارت بدون کاغذ مي گويند که امروزه خيلي مطرح است و اين کار از طريق اينترنت انجام مي شود. يک کارشناس امور گمرکي بايد اين توانايي را داشته باشد که بتواند خودش را با اين موضوع تطبيق دهد، بتواند از سيستمهاي مکانيزه اي که در انجام تشريفات کار هست استفاده کند و بتواند خودش را هماهنگ کند، بتواند کالاها را در اسرع وقت ترخيص کند و مشکلي را ايجاد نکند.
  طبعاً کارشناس امور گمرکي يا کاردان امور گمرکي هرچه قدر دانش بيشتري داشته باشد بهتر مي تواند تصميم گيري کند. وقتي که بهتر توانست تصميم گيري کند، طبعاً کار، روانتر و سريعتر انجام مي شود و کار که سريعتر انجام شد، هجوم کالا در گمرک کمتر خواهد شد و به دنبال اين مطلب، طبعاً چرخ توليد مملکت و چرخ اقتصاد مملکت، سريعتر و روانتر حرکت خواهد کرد.
  طبعاً دروسي که در دانشکده تدريس مي شود -همانطور که عرض کردم- همه مطالب نيست. اين دروس که در اينجا آموزش داده مي شود کليد و ترازهايي است كه از سال 1367 بخش امور گمرکي آن در دانشکده امور اقتصادي تدريس مي شود و قبل از آن هم مرکز آموزش گمرک ايران از ساليان قبل به کار طرح آموزش مشغول است و کار تدريس را بر عهده دارد. وليكن در دانشکده امور اقتصادي طبعاً به صورت رسمي دوره هاي کارداني و کارشناسي به اين امر اختصاص داده شده و دانشجويان رشته کارداني و کارشناسي آماده مي شوند که در گمرک، کار ارزيابي کالاها و کارشناسي کالاها را بر عهده بگيرند و در رابطه با تشخيص کالاها و طبقه بندي آنها بر اساس کدهاي بين المللي که در رابطه با قانون و مقررات امور گمرکي و مسائل اقتصادي -و مسائلي از اين قبيل که در رابطه با امور گمرکي است- كار كنند. دانش آموختگان دوره کارشناسي امور گمرکي در زمينه هاي زير مي توانند خدمات خويش را ارائه نمايند:
  - انجام امور گمرکي مؤسسات بازرگاني و صنعتي بخشهاي خصوصي و عمومي و اشتغال در آنها.
  - ارائه خدمات مطلوب در مشاغلي همچون ارزياب گمرک، کارشناس امور گمرکي و مدير امور گمرکي و ساير امور فني و اجرايي در راستاي اجراي وظايف اصلي گمرک جمهوري اسلامي ايران.
  از ميان مشاغل مربوط به دانش آموختگان اين رشته، ارزيابي گمرک از جمله رايج ترين مشاغل، به حساب مي آيد و سرپرستي کلي امور گمرکي مؤسسات بازرگاني، صنعتي و خدماتي اعم از بخشهاي خصوصي يا دولتي از جمله بالاترين مشاغل اين رشته محسوب مي گردد.
  ♥ مخاطب ♥. . . !

  نوشته هایم را که می خوانی . . .

  نه لبخند بزن . . .

  نه اشک بریز . . .

  نه سخنی بگو . . .

  هیـــــــــچ . . .

  تنها
  سکــــــــــــــوت کن . . .سکوت !

  و بیاندیش در لابلای هر واژه

  چــه دردی نهفته است !!!
  -------------------------------------
  همیــشه تو دلــت میگفــتی:
  این مــگه باچــند نــفر دوســته که همیــــشه آنلایــنه؟
  یه جمــله همــیشه یادت باشــه:

  همیــشه آنلایــن تــرین ها تنــــهاترینــــند
 2. 2 کاربر از پست مفید DayaN سپاس کرده اند .

  mahdi (پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۱),مینا (دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. قوانین انجمن ادبیات "بخش شعر و داستان نویسی"
  توسط دنیای خاموش من در انجمن انجمن شعر و داستان نویسی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: جمعه ۲۱ تیر ۹۲, ۱۴:۱۴
 2. تو را دوست می دارم اثر"پل الوار"
  توسط دنیای خاموش من در انجمن انجمن شعر و داستان نویسی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۱, ۱۲:۳۴
 3. توجه مهمان داریم(کاربر گرامی"behnaz")
  توسط zahra در انجمن یادگاری های صندلی داغ
  پاسخ ها: 49
  آخرين نوشته: سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۱, ۱۲:۲۷
 4. صندلی داغ جناب "mahdi"
  توسط كليك در انجمن یادگاری های صندلی داغ
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: دوشنبه ۰۹ مرداد ۹۱, ۱۰:۵۲

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •