تاثیر گذاری گن های لاغری تا چه اندازه ای است ؟


برای رفتن به یک مهمانی یا عروسی، از این محصولات استفاده می کنیم. ولی آیا گن*های لاغری واقعا می*توانند چربی*سوز باشند؟ موادشیمیایی که در الیاف پارچه این گن*ها وجود دارد برای سلامت پوست خطرناک نیستند؟
«گن*های لاغری چربی*سوز، گن*های لاغری با الیاف بامبو، گن*های لاغری که با پوشیدنش دو سایز کم می*کنید و ...»؛ اینها گوشه*ای از تبلیغات گن لاغری است که هر خانمی*که اندکی اضافه وزن دارد را تحریک می*کند


دکتر فریده مهتی*پور، متخصص پوست و مو، به این پرسش*های ما پاسخ می*دهد.: خانم دکتر! چرا خانم*ها این*قدر طرفدار پوشیدن گن هستند؟
در سال*های اخیر، چاقی به معضل بزرگی در همه کشورهای جهان تبدیل شده. تمایل به داشتن اندام متناسب از یک سو و مشکلات طبی حاصل از چاقی از طرف دیگر باعث شده است که بسیاری از مردم به دنبال راه*هایی سریع و آسان برای رسیدن به وزن مطلوب خود باشند. در همین رابطه به ویژه در سال*های اخیر شاهد آن هستیم که وسایل ورزشی، ماساژورها و لباس*های ویژه*ای از طرف کارخانه*های مخلتف عرضه می*شود که هریک مدعی ایجاد معجزه بوده و به ویژه با تبلیغات وسیع رسانه*ای توانسته*اند افراد زیادی را به خریدن این محصولات ترغیب کنند. یکی از محصولاتی که طی سال*های اخیر عرضه شده کمربندها و گن*های لاغری است.:


حالا واقعا موثرند؟
واقعیت این است که جنس به کار رفته به ویژه در قسمت*های داخلی این گن*ها طوری طراحی شده است که باعث نگهداری حرارت شده و در ضمن مانع از تبخیر تعریق حاصل در ناحیه می*شود. این دو عامل باعث می*شود گرمای قابل*توجهی در ناحیه ایجاد شده و در نتیجه، آب میان بافتی در همان ناحیه کاهش پیدا کرده و فرد بعد از اتمام کار، احساس نرم شدن و کاهش حجم در نواحی مذکور می*کند.
ولی متاسفانه این امر یک حالت موقت دارد و پس از ایجاد تعادل معمول آب و نمک در بدن و رسیدن به حالت طبیعی، این وضعیت جبران می*شود و به تدریج بافت مزبور فرم قبلی خود را باز می*یابد.:


خیلی*ها پس از پوشیدن گن دچار خارش و قرمزی پوست می*شوند؛ چرا؟
جنس این گن*ها طوری طراحی شده که بتواند گرما و تعریق اضافی را در خود حبس کند و در اکثر موارد هم از چند لایه مختلف در طراحی آن استفاده می*شود. در این حالت، فرد به راحتی ممکن است نسبت به یک یا چند مورد از مواد سازنده گن ،حساسیت تماسی یا آلرژیک نشان *دهد که هر دوی این واکنش*ها در دمای بالا و محیط مرطوب ناحیه، تسهیل و تشدید می*شود. این حساسیت*ها گاهی می*تواند شدید بوده و به خارش شدید توام با ضایعات اگزمایی بارزی در آن ناحیه منجر شود.


کبودی، چه**طور؟
یکی دیگر از مشکلاتی که موتورهای دارای ویبراتور به وجود می*آورد، ایجاد خون*ریزی*های مویرگی متعدد در بافت زیرجلدی است که معمولا 24 تا 48 ساعت پس از استفاده از وسیله موردنظر خود را نشان می*دهد و به صورت کبودی*های زیر جلدی متعددی است که از بین رفتن آنها معمولا بیش از یک هفته زمان می*برد.:


حالا توصیه شما چیست: بالاخره گن بپوشیم یا نه؟
باید توجه داشته باشیم که در مجموع و در خوش*بینانه*ترین حالت، گرما و فشار عمقی ایجاد شده ممکن است تاحدودی روی نمای سلولیت (که به ویژه در خانم در ناحیه اندام تحتانی شایع است)، تاثیرات مشخصی داشته باشد که آن هم موقعی قابل*توجه خواهد بود که فرد رژیم غذایی صحیح و ورزش کافی را در کنار آن داشته باشد.
در غیر این صورت، تغییرات ایجاد شده موقتی و گذرا خواهد بود.
علاوه بر این، چنانچه از ورزش و تغذیه سالم همراه با ماساژهای دستی معمول صرفا روی نواحی دارای سلولیت استفاده کنید، مفیدتر و سالم*تر بوده و نیازی به خرید این محصولات نخواهید داشت.


اثر بخشی گن*های لاغری
مورد تایید نیستوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در اطلاعیه**ای اعلام كرد اثر بخشی گن*های لاغری و لاغركننده مورد تایید نیست. براساس این اطلاعیه، با توجه به اینكه اثربخشی گن*های لاغری و لاغركننده مورد تردید جدی است، اداره كل تجهیزات پزشكی این وزارتخانه اقدام مذكور را صرفا از نظر ایمنی مورد بررسی قرار می*دهد و تاثیرات لاغری آنها را تایید نمی*كند.