کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: مالیات

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  چهارشنبه ۲۹ شهریور ۹۶ [ ۰۳:۲۳]
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  2,302
  امتیاز
  42,397
  سطح
  1
  Points: 42,397, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 57.0%
  دستاوردها:
  Three FriendsYour first GroupCreated Album picturesCreated Blog entryTagger First Class
  نوشته های وبلاگ
  134
  سپاس ها
  1,362
  سپاس شده 1,584 در 1,016 پست
  حالت من
  Zodranj

  مالیات

  بیش از یک صد سال از کشف نفت در ایران می گذرد و هر ساله ورود دلارهای نفتی به بازار ، تورم فزاینده به اقتصاد تحمیل می کند اما دولت عزم خود را جزم کرده است تا با اصلاح ساختار مالیاتی واسبتگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش داده و تورم ناشی از آن را کنترل کند.

  در تمام سیستم های اقتصادی مترقی، مالیات مهمترین روش تامین مالی دولتها محسوب می شود اما در ایران به دلیل پیشیته فرهنگی موجود پرداخت مالیات به نوعی به پرداخت پول زود تشبیه می شود.

  ابراهیم رزاقی در این خصوص می گوید: سالها پیش زمانی که حکومت های زورگو بر کشور حاکم بودند علمای دین مردم را از پرداخت مالیات به حکومت (برای تضعیف موقعیت مالی آنها) منع می کردند.

  ، اما پس از مدتی مردم مالیات را به طور کلی به عنوان پول زور محسوب کردند وبعد از انقلاب یکی از مهمترین مشکلات دولتها در تامین مالی بود. شاید به همین دلیل است که وابستگی به درآمد نفتی هر ساله بیشتر می شد و اکنون چندین سال است که بار دیگر به فکر کاهش وابستگی به نفت و افزایش درآمدهای مالیاتی افتاده ایم.


  مالیات از دیدگاه حضرت علی (ع)

  اما بر خلاف آنچه امروز به غلط در جامعه نهادینه شده است، مالیات یک روش اسلامی برای اداره کشور محسوب می شود و در دوران پیامبر و حضرت علی به بهترین روش در جامعه دینی آن زمان اجرایی می شد.
  در بخش هایی از نامه حضرت امیر(ع) به مالک اشتر، زمانی که وی را به زمامداری مصر می فرستاد، نقش مالیات در سلامت جامعه به زیبایی تشریح می شود.

  «...مالیات و بیت*المال را به گونه*ای وارسی کن که صلاح مالیات دهندگان باشد، زیرا بهبودی مالیات و مالیات دهندگان عامل اصلاح امور دیگر اقشار جامعه است و تا امور مالیات*دهندگان اصلاح نشود کار دیگران نیز سامان نخواهد گرفت.
  باید تلاش تو در آبادانی زمین بیشتر از جمع*آوری مالیات باشد چرا که مالیات جز با آبادانی فراهم نمی*گردد و آن کسی که بخواهد مالیات را بدون آبادانی مزارع به دست آورد، شهرها را خراب و

  پس اگر مردم شکایت کردند از سنگینی مالیات یا آفت*زدگی یا خشک شدن آب چشمه*ها یا کمی باران یا خراب شدن زمین در سیلاب*ها یا خشکسالی، در گرفتن مالیات به میزانی تخفیف ده تا امورشان سامان گیرد .

  بندگان خدا را نابود و حکومتش جز اندک مدتی دوام نیاورد.

  پس اگر مردم شکایت کردند از سنگینی مالیات یا آفت*زدگی یا خشک شدن آب چشمه*ها یا کمی باران یا خراب شدن زمین در سیلاب*ها یا خشکسالی، در گرفتن مالیات به میزانی تخفیف ده تا امورشان سامان گیرد و هرگز تخفیف دادن در مالیات تو را نگران نسازد زیرا آن اندوخته*ای است که در آبادانی شهرهای تو و آراستن ولایت*های تو نقش دارد و رعیت تو را می*ستایند و تو از گسترش عدالت میان مردم خشنود خواهی شد».


  دلارهای نفتی نمی تواند جای مالیات را پر کند

  مالیات بخشی از درآمدی محسوب می شود که هر فرد برای اموری از قبیل آبادانی، تامین امنیت، تجهیز ارتش برای مقابله با دشمن و تامین آرامش خود می پردازد و دولت در نقش یک مجری مالیات را از مردم دریافت کرده و آنها را در زمینه های مشخص هزینه می کند.

  در اقتصاد ایران درآمدهای نفتی به عنوان تامین کننده کاستی های درآمدی کشور تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است اما آیا استفاده از دلارهای نفتی راهکار عبور از مشکلات است؟

  در بودجه سال ۹۱ نقش مالیات کمتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان است در حالی که حجم بودجه بیش از ۱۰ براب آن تصویب شده است بنابراین در تامین مالی کشور از طریق بودجه های غیر نفتی بسیار ضعیف عمل کرده ایم.

  بازنگری در شرایط اقتصادی ایران نشان می دهد که هر زمان درآمد نفتی ایران افزایش یافته است و یا بهتر بگوییم، هر زمان مسیر ورود دلارهای نفتی به اقتصاد سهل تر شده، تورم فزاینده بر کشور حاکم می شود.
  این نشان می دهد که استفاده از درآمدهای نفتی برای هزینه های جاری تنها عملکرد یک مسکن را دارد که برای مدتی درد کسری بودجه را تسکین می دهد اما سال بعد این درد همراه با تورم به سراغ اقتصاد باز می گردد.
  دولت در حال حاضر سیستم جدید پرداخت مالیات را طراحی کرده و نرم افزار جامع مالیاتی را تا پایان سال رونمایی می کند.

  دولت باید به یک نکته مهم توجه کند و آن همان چیزی است که در کلام امیر (ع) به خوبی سفارش شده بود؛ ایران به دلیل وجود تحریها در شرایط دشوار اقتصادی به سر می برد و نباید دولت با اعمال فشار مضاعف بر تجار موجبات عقب نشینی انها از فعالیت برخی از تجار به دلیل سودهای کلانی که از خرید و فروش کالای قاچاق به دست می آورند حاضر نیستند مسیر کالای آنها رهگیری شود

  اقتصادی را فراهم کند. در شرایطی این چنین بهترین راهکار کاهش مالیات بر بخش تولید است تا بتواند در پیچ و تاب فشارهای اقتصادی بار سنگین تولید ناخالص ملی را بر دوش کشیده و از کاهش نیروی کار خود داری کند.

  چرا تجار از مالیات بر ارزش افزوده فرار می کنند؟

  در سالهای اخیر اجرای یکی از پیشرفته ترین انواع مالیات در کشور کلید خورد و آن مالیات بر ارزش افزوده بود. این مالیت ۲ کمک بزرگ در عرضه اقتصادی به دولت می کند اول اینکه درآمدهای مالیاتی دولت را افزایش می دهد؛ اما نقش مهمتر آن در زمینه رهگیری کالاهای موجود در کشور است.

  سال گذشته در جریان اجرای این مالیات برخی از فعالین بازار اعتصاب کردند و برای یک ماه بازار خود را تعطیل کردند و علت آن را نیاز به آموزش برای اعمال این طرح دانستند. این در حالی بود که سازمان امور مالیاتی قول داده بود که قبل از اجرای طرح آموزش های لازم را ارایه کند. با این حال مخالفت با اجرای این طرح ادامه یافت.

  حال باید پرسید زمانی که هزینه مالیات بر ارزش افزوده را مردم می پردازند چرا تجار با آن مخالفت می کنند؟ اینجاست که نقش اصلی مالیات بر ارزش افزوده مشخص می شود و آن رهگیری کالا ها از مبدا تا مقصد با استفاده از مالیاتهای پرداخت شده بابت کالا است.

  برخی از تجار به دلیل سودهای کلانی که از خرید و فروش کالای قاچاق به دست می آورند حاضر نیستند مسیر کالای آنها رهگیری شود. مهمترین نقش مالیات بر ارزش افزوده را می توان ممانعت از قاچاق کالا دانست.

  مالیات بر واسطه ها گام بعدی دولت

  بعد از اجرای مالیات بر ارزش افزوده بر اساس برنامه پنجم گام بعدی دولت، اعمال مالیات مضاعف بر واسطه ها است. به عبارت دیگر دولت با هدف کاهش بازده واسطه گری و افزایش سود تولید کنندگان؛ به دنبال کاهش مالیات از بخش تولید و افزایش مالیات بر واسطه ها است. مالیاتی که اگر دولتهای پیشین زمینه اجرای آن را فراهم کرده بودند امروز دیگر شاهد سفته بازی در بازارهای مختلف نبودیم و برای خرید مرغ دولتی ساعت ها در صف به انتظار نمی نشستیم.


  هر جمعه برایت نامه ای می نویسم و خود خوب میدانم که چرا نمی آیی!!!
  چون می دانم که خوب میدانی که خط همه نامه هایم کوفی است! 2. کاربر روبرو از پست مفید nasim.h سپاس کرده است .

  وکیل (پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •