مشکل سیاهی زانو و سرآرنج*هاست، مشکلی رایج که بسیاری از خانم*ها را آزار می*دهد تا جایی که حتی در خانه* خودشان یا در میان زن*های دیگر نمی*توانند لباس*های دلخواه*شان را بپوشند چراکه سیاهی*های زانو و آرنج بیش از هر چیز جلب توجه كرده و به زیبایی زنانه آنها خدشه وارد می*کند.
در اینجا سعی کرده*ایم از جنبه*های مختلف این مشکل را بررسی کنیم یعنی اول در مورد علل آن صحبت کنیم و بعد راه*حل پزشکی و غیرپزشکی متفاوتی را برای بهبود این حالت ارائه دهیم، البته مسلم است که اگر به پزشک مراجعه کنید راه*حل*هایی متناسب با نوع پوست شما ارائه خواهد داد.

کدام لیزر به رفع تیرگی کمک می*کند؟
استفاده از لیزر در درمان تیرگی پوست باید بسیار با احتیاط انجام شود؛ تنها لیزری که بدون عارضه می*تواند پوست را روشن کند لیزرکیوسویچ N-dyag است. با این لیزر طی 20-7 روز تیرگی*ها از بین می*روند، البته با توجه به میزان تیرگى زمان*های متفاوتی برای از بین بردن سیاهی*ها لازم است، یعنی هر چه تیرگى بیشتر باشد تكرار لیزر و زمان بیشتری می*خواهد.

چرا آرنج و زانو سیاه می*شوند
رعایت نکردن بهداشت: عدم رعایت بهداشت و تجمع سلول*های مرده در نواحی آرنج و زانو می*تواند یکی از علل تیرگی پوست این ناحیه مخصوصا در کودکان باشد.

اصطکاک مداوم: آرنج و زانو نواحی*ای هستند که بیشتر درمعرض تماس با محیط و اصطکاک با البسه، مبل، فرش، میز و… قرار می*گیرند و این آسیب*های مکرر ومداوم سبب افزایش ضخامت پوست در این نواحی و تیره شدن آنها می**شود.

سر زانو نشستن و لم دادن روی آرنج: فشار و اصطکاک ناشی از این حرکات باعث افزایش ضخامت و تیرگی زانو و آرنج می**شود.

تماس زیاد با نور آفتاب: کسانی که تماس زیادی با نور آفتاب دارند و این نواحی در معرض آفتاب قرار گیرد به*دلیل تولید ملانین بیشتر پوست ظاهری تیره به*خود می*گیرد.

خشکی پوست: خشکی باعث می*شود که پوست استعداد بیشتری برای تیره شدن داشته باشد. پوست زانو و آرنج غدد سباسه (چربی) کمتری نسبت به سایر قسمت*های بدن دارد بنابراین بیشتر احتمال خشک شدن دارد.

بعضی بیماری*ها: از جمله سندرم آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) و تغییرات هورمونی که در بارداری رخ می*دهد از علل تیرگی پوست این نواحی است.

با کمک پزشکان
اگر بخواهید در زمان کوتاهی زانوها و سر آرنج*ها را سفید کنید، می*توانید از پزشک*تان بخواهید برای*تان میکرودرم* ابریژن انجام دهد که یک پیلینگ فیزیکی است. همچنین پیلینگ*های شیمیایی با TCA یا اسید گیلیکولیک که در مطب پزشک انجام می*شود هم به روشن*تر شدن پوست کمک می*کند و سبب افزایش جذب و نفوذ داروهای روشن*کننده می*شود. روش دیگری هم به نام میکروپوریشن وجود دارد که در آن داروهای ضدلک از طریق کانال*های الکتریکی که با دستگاه میکروپوریشن ایجاد می*شود وارد عمق پوست می*شوند و اثر خود را اعمال می*کنند. در صورتی كه به هر دلیلی از این شیوه*ها نتیجه نگرفتید یا نتوانستید تهیه كنید، بهتر است روش*های خانگی و استفاده از تركیبات طبیعی را امتحان كنید.

اگر برای سفید شدن عجله ندارید
اگر پوست حساسی دارید و فعلا عجله زیادی برای سفید شدن پوست*تان ندارید پیشنهاد می*کنیم سراغ کرم*های روشن کننده حاوی هیدروکینیون بروید که می*توانند به روشن شدن پوست کمک کنند. (اگرچه ممکن است حدود 3 ماه طول بکشد تا اثر کنند). البته یادتان باشد که مصرف نادرست و طولانی این دارو می*تواند تغییر رنگ غیریکنواخت در پوست ایجاد کند و به همین دلیل بعضی از پزشکان این دارو را با دیگر داروها مانند ترتینوئین، اسید آزالالیک یا اسید کوژیک ترکیب می*کنند تا نتایج بهتری ایجاد کنند.

7 نوع کرم* موثر برای رفع تیرگی زانو
1. کرم*های حاوی AHA و اسید سالیسیلیک: این ترکیبات در کرم*های چرب اگر ساخته شوند کمک خوبی به روشن*تر شدن پوست می*کند.

2. کــرم*های کراتولیتیک: این کرم*ها لایه* شاخی را نازک و از ضخیم*شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می*کنند.

3. کرم*های حاوی اوره 5 تا 10 درصد: با نفوذ در لایه*های عمیق پوست، آن را نرم کرده و پوسته*ریزی را آسان می*کند.

4. کــرم*ها یا ژل*هـای روشن*کننده: این محصولات از عناصری مانند اسید لاکتیک، عصاره شیرین*بیان، اسید کوجیک، عصاره آلفا آربوتین، پودر امبلیکا، کره درخت روغن قلم، روغن گل پامچال و عصاره گریپ فروت ساخته شده*اند که می*توانند زانوهای شما را در 2 تا 3 هفته روشن کنند.

5. کرم*های اسکراب یا ساینده: این کرم*ها برای برداشتن پوست*های مرده مناسب هستند البته باید یادتان باشد که نباید سایش شدید و روزانه باشد چون باعث می*شود پوست آسیب ببیند وحتی امکان دارد تیره*تر شود.

6. کرم*های استروئیدی ملایم: در مواقعی که دلیل خشکی و پوسته*ریزی اگزماست، اما بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

7. کرم*های مرطوب*کننده: بعد از سایش موضع و حمام کردن حتما روی موضع مورد نظر را کرم*مرطوب*کننده بمالید، شب*ها قبل از خواب هم استفاده کنید؛ یادتان باشد که بعد از درمان هم برای جلوگیری از تیرگی مجدد استفاده از مرطوب کننده الزامی است.
منبع:مجله سیب سبز