یک لامپ سازگار یا لامپ کپی لامپی است که از منبع نوری متفاوت با لامپ ارجینال ساخته شده استفاده میکند. این لامپ ها از لحاظ قیمت بسیار به صرفه هستند اما در واقع به اندازه لامپ اورجینال پروژکتور سازگاری ندارند اگرچه به آنها لامپ سازگار گفته میشود !

این لامپ ها علاوه بر اینکه گارانتی ندارند استفاده از آنها باعث میشود گارانتی کل دستگاه شما از اعتبار ساقط شود. بعضی سازنده های پروژکتور هنگام فروش دستگاه امکان خرید لامپ اضافی را به شما میدهند. اگر فکر میکنید ممکن است بخاطر استفاده زیاد لام باشد دائما لامپ را تعویض کنید بهتر است هنگام خرید به فکر آن باشید، چرا که لامپ ها سازگار و غیر اصلی حتی در صورت عدم دقت در ساخت ممکن است باعث ضربه زدن به کل دستگاه شود.

اگرچه لامپ های سازگار ساخته شده توسط کمپانی های چینی همان مقدار وات و مشخصه های لامپ های اورجینال را دارند اما لامپ ارجینال انحصارا و به طور خاص برای همان مدل ساخته شده و قیمت زیاد آن هم به همین دلیل است.

استاندارد تولید لامپ های پروژکتور اصلی یا اورجینال بسیار بالاست . در بسیاری موارد دیده شده لامپ های غیر اصلی با بالا رفتن دمای پروژکتور در جای خود ترکیده اند !

کمپانی های تولید کننده پروژکتور هیچ وقت لامپ پروژکتور را خودشان تولید نمیکنند. همه لامپ هایی که میبینید در بازار یافت میشوند ساخته شرکت های دیگر به عمده آنها ساخت : فیلیپس ، اُسرام ، یوشیو هستند.

منبع : انواع لامپ دیتا پروژکتور