احمدی نژاد: دولت به دلایل مختلف سکوت کرده/مراقب باشیم همه منطقه علیه ما نشوند/مذاکره با آمریکا را کار غلطی می*دانیم/ بسیاری از کارهایی که در دانشگاه*ها انجام می*شود، مورد قبول نیست

دولت - رییس جمهور در دیدار سه ساعته با جمعی از دانشجویان به سئوالاتی درباره دولت پاسخ داد.
محمود احمدی*نژاد شامگاه پنج شنبه در دیدار نمایندگان تشکلهای علمی و فرهنگی دانشجویی کشور که بیش از سه ساعت به طول انجامید، گفت: دولت تاکنون برای کاری که باید انجام می داده، اما انجام نداده باشد، مورد سوال قرار نگرفته و تمام آنچه از دولت طلب می*شود، برای کارهای است که دولت انجام داده است، در پاسخ به این ادعا که احمدی*نژاد دیگر احمدی*نژاد سال 84 نیست، اظهار داشت: بنده نیز در آرزوی یاران 84 خود هستم.


در ادامه گزیده ای از سخنان رئیس جمهور به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری می آید:

 • بالاخره امواجی که در خصوص برخی کالاها در کشور ایجاد شده مدیریت می*شود. آنچه نگران*کننده است، مسایلی به مراتب مهم*تر و بزرگتر است و باید مراقب باشیم که اصل آرمان*ها و موجودیت انقلابی ما زیر سوال نرفته و به جایی نرسیم که چشم باز کرده و ببینیم همه منطقه علیه ما هستند.

هیچ کس نتوانست اثبات کند که دولت به اندازه یک ریال از پاکدستی فاصله گرفته است
 • امروز دولت به دلایل مختلف سکوت اختیار کرده است، اما این به معنای آن نیست که پاسخی برای اتهامات نداشته و یا قبول کرده که در برابر اتهامات مقصر است.


 • تعهد دولت به عدالت، پاکی و پاکدستی بوده است.در جریاناتی که طی سال*های اخیر علیه دولت ایجاد شد، هیچ کس نتوانست اثبات کند که دولت به اندازه یک ریال از پاکدستی فاصله گرفته است؛ البته هیچ*کس کامل و مطلق نیست و قطعاً ضعف*هایی در بسیاری از امور، از جمله تصمیم*گیری*ها وجود دارد، اما این ضعف آنگونه نیست که مطرح می*شود و اینکه دولت را به سوءاستفاده و حمایت از سوءاستفاده*کنندگان متهم می*کنند، هرگز صحیح نیست. • اگر پسر بنده نیز اقدامی خلاف انجام داده و قدمی کج بردارد، با او شدیدتر از کسانی که تخلفات میلیاردی کرده*اند، برخورد خواهم کرد.


 • آزادی از ارزش*هایی است که در شعارهای انقلاب و صدر آرمانهای ملت ایران قرار داشته و دولت نیز احیای آن را در دستور کار خود قرار داده است. دولت پای آزادی ملت ایستاده است، اما متاسفانه عده*ای از خط قرمز*های اخلاقی عبور کرده و شرایط به گونه*ای شده است که عده*ای هر حرفی که می خواهند علیه دولت می*زنند و در برابر آن نیز مصونیت دارند و این سوءاستفاده از آزادی است.
 • مذاکره با آمریکا را کار غلطی می*دانیم
 • اسلام زیباترین هدیه خدا به بشر بوده و توحید، حق، عدالت و کرامت انسان*ها بالاترین ارزش*ها هستند. علاوه بر دولت بسیاری از نهادها و ارگان*های دیگر متکفل فرهنگ در کشور هستند. طی سالهای گذشته بویژه 1.5 سال اخیر بسیاری هجمه*ها و صحبت*ها علیه دولت بوقوع پیوسته اما دولت بخاطر کشور و منافع ملی هجمه*ها را تحمل کرده و وارد مجادله نشده است.عدم پاسخگویی دولت در گذشته و حال به معنای آن نیست که همه آن حرف*ها و اقدامات درست است، اما هیچ عیبی هم ندارد؛ آبروی ما به فدای انقلاب و ملت ایران. • نبرد اصلی دولت با نظام سلطه، صهیونیسم و آمریکایی است که توسط صهیونیست*ها اداره می*شود. برخی سخنان دولت را در برابر آمریکا منفعل نشان داده و آن را حاکی از مذاکرات پنهان با آمریکا توصیف کرده اند. این دولت بیشترین هجمه را علیه نظام سلطه و آمریکا داشته و امروز نیز مذاکره با آمریکا را کار غلطی می*دانیم، اما در جنگ رسانه*ای و قدرت، اصل گفتگو را در فضایی عادلانه و با احترام، بر مبنای کرامت و حقوق ملت ایران رد نکرده*ایم که لازمه این فضا دست بر داشتن آمریکا از رفتارها و سیاست*های خود در قبال ملت ایران است.

روزانه 30 هزار نامه مردمی به نهاد ریاست جمهوری می رسد

 • خوشحالم از اینکه روحیه آرمانی و عشق به ارزشهای الهی در جوانان دانشگاهی کشور در نقطه اوج است. امروز از صحبت*ها و نطق دانشجویان متوجه شدم که شعارها، مطالبات، آرمان*ها و احساس مسئولیت های جوانان انقلابی ایران عمیق تر و پرشورتر از گذشته ساری و جاری است. • اختلاف سلیقه، رای و نظر در کشور وجود دارد، اما باید به گونه*ای عمل کنیم که با هم کشور را جلو برده و اداره کنیم. یکی از شعارهای اصلی دولت اتکا به توده های مردم و توجه به آنان و ارتباط وسیع با بدنه اجتماعی بود، که امروز نه تنها این ارتباط وسیع کاهش نیافته بلکه بنده به عنوان رییس جمهور در هر هفته حداقل 4 جلسه با اقشار مختلف مردم دارم.


 • روزانه 30 هزار نامه مردمی به نهاد ریاست جمهوری می رسد و از این میان در زمان*های مشخص بین 200 تا 300 نامه را شخصاً مورد رسیدگی قرار می*دهم. امروز ارتباط دولت با بدنه اجتماعی مردم در حداکثر سطح خود قرار دارد، اما این بدان معنا نیست که رسیدگی به مسائل و درخواستهای مردم در حد کمال و سطح مطلوب رسیده است، اما تمام تلاش دولت در حداکثر کردن این ارتباط و رفع مشکلات مردم است. • عدالت*گرایی از دیگر شعارهای دولتهای نهم و دهم بوده و تمام برنامه*های دولت تاکنون در جهت اجرا و اقامه عدالت بوده است. دولت از ابتدا به آرمان عدالت وفادار بوده و امروز نیز بر آن وفادار است و اگر در برخی مواقع روی موضوعی ایستادگی می*کند و از کسانی دفاع می*نماید، به خاطر سوگندی است که برای دفاع از عدالت و حق خورده است.


 • تولید و سرمایه*گذاری در بخشهای مختلف تقریبا رشدی جهشی داشته است. در بخش بانکی دولت سعی کرده تا بیشترین توسعه منابع را داشته باشد و حجم وسیعی از بنگاه*های اقتصادی نیز در زمان این دولت شکل گرفته است، اما این به معنای آن نیست که به طور مطلق هیچ کس از این قانون جلو نزده و از خطوط قرمز عبور نکرده است. • اجرای اصل 44 به عنوان قانون به دولت تکلیف شده و دولت نیز مکلف به اجرای قانون است. در این زمینه نیز دولت تمام تلاش خود را به کار بست تا اجرای این قانون در جهت اجرای عدالت باشد، به گونه*ای که سهم وسیعی موضوع این قانون، به سهام عدالت اختصاص داده شد.


 • باید انقلاب و منافع ملی را حفظ کنیم. ایستادن در خط مستقیم الهی همانند راه رفتن روی لبه تیغ و شمشیر است و تصور اینکه حفظ نظام و انقلاب کار ساده*ای است، اندیشه*ای غلط و نابخشودنی است. در حقیقت دولت بخاطر پایبندی به عدالت مورد هجمه داخلی و خارجی است، اما با وجود همه این فشارها با تمام وجود در کنار مردم و در خدمت آنهاست.
 • درست است که دولت در بحث اطلاع*رسانی ضعف داشته است. تصور ما این بود، همانگونه که دولت کار خود را به درستی انجام می دهد، سایر دستگاه ها از جمله دستگاه های اطلاع رسانی نیز به همان ترتیب وظایف خود را انجام می دهند.

پاسخ به انتقاد برخی دانشجویان از تغییر و تحولات بیش از اندازه در دولت • مطمئناً هر مدیر خوبی که از دولت رفته بهتر از آن جایگزین شده است؛ دولتی که برای اداره کشور برنامه دارد، به تبع آن جابجایی نیز دارد. در همه بخش*های کشور چندین برابر دوره*های گذشته کار صورت گرفته است. دولت تا ثانیه آخر فعالیت خود با همان تعهد روزهای اول کار می*کند و بنده در هر لحظ*ه*ای که احساس کنم همکارانم کشش همراهی با برنامه*های دولت را ندارند، از آنان برای ادامه همکاری عذرخواهی می*کنم.

بسیاری از کارهایی که در دانشگاه*های کشور انجام می*شود تحت فشار دیگر بخش*ها انجام می*شود

 • فضای دانشجویی کشور باید بانشاط پرشور و فعال باشد. امروز بسیاری از کارهایی که در دانشگاه*های کشور انجام می*شود، مورد قبول نیست و تحت فشار دیگر بخش*ها انجام می*شود. • دولت به پاکی تعهد داشته و امروز نیز پاک پاک است و نباید با آدرس*های غلط و حرف*های بیهوده اذهان را منحرف کرد.


 • هنر دانشجویان این است که چند گام جلوتر را مورد بررسی قرار دهند. بدون شک ملت*ها و ملت*های مسلمان به دنبال عدالت، آزادی و پاکی هستند و این صرفا منحصر به ملت*های مسلمان هم نیست، اما مسئله مهم این نیست که مردم و ملتها به دنبال انقلاب و تغییرات هستند، بلکه مهم این است که مدیریت تغییرات دست چه کسانی است، همانگونه که اگر در انقلاب اسلامی ایران مدیریت امور در ید الهی امام خمینی (ره) نبود، انقلاب زیر خواسته*های مارکسیست*ها و لیبرال*ها له می**شد.

چرا از واژه بیداری انسانی بجای بیداری اسلامی استفاده می*شود؟
 • انسان و اسلام هر دو در راستای هم هستند و اسلام جز برای تعالی انسان*ها نازل نشده است، باید به موازات مطرح کردن چارچوب مطلوب مدیریت جهانی، عدالت، کرامت انسان*ها و توحید و یگانه*پرستی را نیز مطرح کنیم.


 • آمریکا و غرب در پس حوادث منطقه به دنبال نجات رژیم صهیونیستی هستند. آنها برای رسیدن به مقصود خود تمام گسل*ها و کینه*های قومی و قبیله*ای و طایفه*ای را فعال کردند و این می طلبد که با تحولات هوشمندانه برخورد کنیم چرا که در غیر این صورت همه حوادث بر علیه ما رقم خواهند خورد.


 • نباید اجازه داد، در منطقه جنگ شیعه و سنی به راه بیندازند و نباید صرفا یک ارگان اخباری از تحولات در منطقه باشیم. باید به گونه*ای عمل کرد که در موضع کنترل و هدایت تحولات قرار گیریم.عده ای در داخل همه فشار دشمن و تبعات آن را به گردن دولت می*اندازند
 • امروز زمان همدلی و کار و تلاش است. عده ای در داخل همه فشار دشمن و تبعات آن را به گردن دولت می*اندازند و تصور می*کنند، فرصتی ایجاد شده که بتوانند دولت را مورد هجمه قرار دهند، اما همچنان با تعهد به ملت ایران، در جهت سازندگی و پیشرفت کشور کار می*کنیم، به گونه*ای که برخی همکاران بنده در دولت هنگامی که تهمتی به آنها زده می*شود در قبال آن بر حجم کار خود می*افزایند.


 • دولت نهم و دهم، تنها دولتی است که به هیچ وجه در اقتصاد به صورت زیگزاگی عمل نکرده و از ابتدا برنامه**های خود را به طور روشن دنبال کرده است.


 • بنده از روزی که خود را شناختم در فضای انقلاب بودم و امروز نیز به آرمان*ها و ارزش*های انقلاب پایبند هستم و تا زمانی که نفس داشته باشم پشت سر جوانان و دانشجویان و ملت ایران انقلابی خواهم بود. • تمامی جریانات و تحولات و حوادثی که در طول عمر انسان و در جوامع مختلف ایجاد می*شود، یک آزمایش بوده و اصالتی ندارد. اگر خداوند بخواهد در چشم به هم زدنی همه تحولات را به سامان می*رساند، اما اگر کسی بین خود و خدا مسیر کمالی و صعودی معنوی را طی نکند، محال است بتواند در جامعه نقش کلیدی و سازنده ایفا کند. مشکل اینجاست، عده*ای که از غافله کمال بشری جا مانده*اند، می*خواهند با زور خواسته*های خود را به همگان تحمیل کنند.


 • باید توجه به مسایل اجتماعی در جامعه بسیار عمیق و روشن باشد. جامعه دانشجویی ما باید عمیق*ترین تحلیل*ها را از فضای اجتماعی داشته باشد. شاید امروز فضا آنطور که باید در دانشگاه*ها پرنشاط نیست، اما این نقص باید توسط دانشجویان و ایستادگی آنها جبران شود، چرا که ارزش*های الهی و انقلاب امانتی است که به سادگی برای ملت ایران به دست نیامده و چیزی نیست که بخواهد دستخوش آمدن و رفتن جناح*های مختلف باشد.


 • ایده حکومت برای حکومت متعلق به ملت ایران و انقلاب اسلامی ایران نیست. انقلاب اسلامی ایران و مسئولیت*ها و پست*ها در این نظام تنها برای تحقق آرمان*هاست و باید این ارزش*ها در دوران جوانی در اعماق وجود ما نهادینه شود.