هشدار قرمز: شیوع ویروسی که ۶۰درصد مبتلایان را می*کشد

پزشکی - به دنبال فوت حداقل 14 نفر در کامپالا (پایتخت اوگاندا) بر اثر ابتلا به تب خونی ابولا، رییس*جمهور این کشور از مردم خواست تا با مشاهده موارد مشکوک، سریعا اطلاع داده و از هر گونه تماس فیزیکی خودداری کنند.

[برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]تاکنون دو سویه مختلف از ویروس ابولا مشاهده شده، سویه سودان که 60% مبتلایان را از پای درمی*آورد و سویه زئیر که 90درصد مبتلایان را به کام مرگ می*کشاند. موارد مشاهده*شده مربوط به سویه سودان است که تاکنون از 20 بیمار شناسایی*شده، 14 نفر فوت شده*اند. نخستین آن*ها زنی باردار بود که در اوایل جولای / اواسط تیرماه درگذشت؛ سپس 8 نفر از خویشاوندان او که در مراسم خاکسپاری حاضر بودند، جان سپردند. هم*چنین پرستار و نوزاد پرستار نیز بر اثر ابتلا به این بیماری درگذشتند.
در سال 2000/1379، سویه سودان 224 نفر را در شمال*غربی اوگاندا به کام مرگ فرستاد. این سویه دوباره سال گذشته مشاهده شد که به مرگ 1 نفر انجامید. ویروس ابولا در بدن خفاش های میوه وحشی وجود دارد و هر از گاهی به انسان منتقل می*شود. به نظر می*رسد که ویروس ابولا فقط از طریق تماس بسیار نزدیک منتقل می*شود.