کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: نقش تربيتي ازدواج از نظر استاد مطهري

کاربرفعال

آخرین بازدید
    جمعه ۲۷ فروردین ۹۵ [ ۱۰:۱۷]
    سطح
    1
    Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    Three FriendsCreated Blog entryYour first Group1 year registered5000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    27
    سپاس ها
    993
    سپاس شده 663 در 420 پست

نقش تربيتي ازدواج از نظر استاد مطهري

نقش تربيتي ازدواج:ثملاًچرا در اسلام ازدواج يك امر مقدس و يك عبادت تلقي شده، با اينكه از مقوله لذات و شهوات است؟ يكي از علل آن اين است كه ازدواج اولين قدمي است كه انسان از خود پرستي و خود دوستي به غيره دوستي بر مي دارد.تا قبل از ازدواج، فقط «من» وجود داشت و همه چيز براي «من» بود.اولين مرحله اي كه اين حصار شكسته مي شود، يعني يك موجود ديگري هم كنار اين من قرار مي گيرد و براي او معني پيدا مي كند(كار مي كند ، زحمت مي كشد، خدمت مي كند نه براي«من»بلكه براي او) در ازدواج است. بعد كه داراي فرزندان مي شوند كه كم كم اين«من»بيچاره فراموش مي شود و همه اش مي شود«او» و«او»ها.اين قدمهاي اولي است كه انسان از حالت مني و خودخواهي خارج مي شود وبه سوي غيردوستي مي رود و«او»هم مورد توجهش قرار مي گيرد.تجربه هاي خيلي قطعي نشان داده است كه افراد پاك مجّّرد كه براي اينكه بيشتر به اصلاح نفس خودشان برسند،به اين عنوان وبه بهانه ازدواج نكرده اند و يك عمر مجاهده نفس كرده اند، اولاًاغلبشان در آخر عمر پشيمان شده اند و به ديگران گفته اند ما اين كار كرديم ، شما نكنيد. ثانياًًبا اينكه واقعاًً ملا بودند،در فقه اصول مجتهد بودند،حكيم و فيلسوف بودند،عارف بودند،تا آخر عمر و مثلاًهشتادسالگي باز يك روحيه بچگي و جواني و يك خامبهاي در اينها وجود داشته است.مثلاًًيك حالت سبكي خاصي كه گاهي يك جوان دارد،مي بيني همان حالت درآدم هشتاد ساله هست. و اين نشان مي دهد كه يك پختگي هست كه جز در پرتو ازدواج و تشكيل خانواده پيدا نمي شود،در مدرسه پيدا نمي شود،در جهاد با نفس پيدا نمي شود، با نماز شب پيدا نمي شود،با ارادت به نيكان هم پيدا نمي شود. اين را فقط از همين جا بايد بدست آوردو لهذا هيچ وقت نمي شود كه يك كشيش يا كاردينال به صورت يك انسان كامل در بيايد، اگر واقعاًً در كاردينالي خودش صادق باشد.من نمي دانم آن دو پيغمبر كه قرآن آنها را «حََصور»مي نامد،نقص عضوي و جنسي داشته اند يا [علت ديگري در كار بوده است] عده اي صريحاًً مي گويند حضرت عيسي در خيلي از جنبه ها از خيلي پيغمبران برتر و بالاتر بوده. در عين حال اين نقصي است براي او (و براي حضرت يحيي) ؛ يعني عيسي با پيغمبري كه مزاياي او را داشته و اين نقص را نداشته فرق مي كند،آن پيغمبر از او كاملتر بوده است.عامل تشكيل خانواده كه خود يك عامل اخلاقي است ــ و اين، يكي از علل تقدس ازدواج در اسلام است ـ عاملي كه جانشين نمي پذيرد
    ویرایش توسط 85946318 : چهارشنبه ۰۸ آبان ۹۲ در ساعت ۱۱:۳۹
    گفتم چقدر احساس تنهاي ميكنم
    گفتي: من كه نزديكم( بقره آيه ي 186 )

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)