کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: اثرات موسیقی بر روی مغز

 1. #1
  مدیر انجمن

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۰۸ تیر ۹۶ [ ۲۲:۳۵]
  محل سکونت
  زیر بارون بدون چتر
  نوشته ها
  490
  امتیاز
  21,296
  سطح
  1
  Points: 21,296, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryThree FriendsYour first GroupCreated Album pictures10000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  313
  سپاس ها
  1,267
  سپاس شده 1,365 در 535 پست
  حالت من
  Khonsard

  اثرات موسیقی بر روی مغز

  اثرگذاری موسیقی بر روی افراد از زمان*های گذشته به اثبات رسیده است. اگرچه تحقیقات تازه*ای برای تشخیص این اثرگذاری بر روی مغز انسان انجام گردیده. این مطالعات مطالب بیشتری را در مورد اثرات موسیقی بر عملکرد مغز نشان می*دهد همچنین مشخص می*کند که قوی*ترین اثر موسیقی بر روی مغز در ناحیه**ی حافظه می*باشد.

  چه نوع موسیقی را باید گوش کرد
  اثرگذاری موسیقی بر روی افراد از زمان*های گذشته به اثبات رسیده است. اگرچه تحقیقات تازه*ای برای تشخیص این اثرگذاری بر روی مغز انسان انجام گردیده. این مطالعات مطالب بیشتری را در مورد اثرات موسیقی بر عملکرد مغز نشان می*دهد همچنین مشخص می*کند که قوی*ترین اثر موسیقی بر روی مغز در ناحیه**ی حافظه می*باشد.
  ـ تحقیقات اخیر بر روی دانشجویان زبان خارجی نشان می*دهد، آن دسته از دانشجویان که به میزان کافی به گوش کردن موسیقی می*پردازند قادر خواهند بود تا صدها واژه را در مدت زمان کمی به خاطر بسپارند و مهمتر این که پس از گذشت زمان نسبتا طولانی در حدود 92 درصد این لغات در حافظه*ی آنها باقی می*ماند و این مهم از طریق گوش دادن به موسیقی کلاسیک باروک منتج گردیده است.
  موسیقی و امتحان
  در زمینه*ی تجزیه و تحلیل مزایای گوش کردن به انواع موسیقی (کلاسیک یا جاز) و ضرب آهنگ آنها مطالعاتی صورت گرفت و نتایج به دست آمده از آنها یکسان بود اگرچه مدت زمان گوش دادن به موسیقی و میزان ریتم و ضرب آهنگ آن اثرات متفاوتی بر روی قوه*ی حافظه و میزان یادگیری افراد در آزمون صورت گرفته، داشته است به نظر می*رسد که افرد اطلاعات را در زمانی که یک موسیقی با ریتم منظم پخش می*شود بهتر از زمانی که از ابتدا در حال یادگیری آن هستند به خاطر می*آورند.
  دیگر تحقیقات صورت گرفته در زمینه*ی تعیین اثرات موسیقی بر مغز بر روی سه گروه از دانشجویان مبین میزان متفاوت یادگیری و نتایج آزمون انجام شده می*باشد که در این آزمایش گروهی به موسیقی آرام*بخش گوش می*کردند و گروه دیگر به موسیقی موتزارت و گروه سوم بدون هیچگونه موسیقی تحت آزمون هوش قرار گرفتند و در نهایت گروهی که موتزارت گوش می*کردند بالاترین سطح نمرات را کسب کردند.
  رابطه*ی موسیقی و بیماری*های مغز
  مطالعات انجام شده نمایانگر پیشرفت در بهبود افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می*باشد زیرا افراد مبتلا به این نوع بیماری پس از گوش نمودن به موسیقی از نظر ذهنی و یادآوری اطلاعات پیشرفت داشته و موسیقی به برگرداندن اطلاعات فراموش شده آنها کمک می*کند. از سویی اثرات مثبت موسیقی درمانی در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کاملا مشهود است و مهارت*های حرکتی این*گونه افراد در زمان گوش فرا دادن به موسیقی بهبود یافته و آنها را قادر می*سازد تا بهتر راه بروند.
  اثرات منفی
  البته تمام انواع موسیقی قطعا اثرات مثبت بر روی مغز به همراه نخواهند داشت و برخی از آنها سبب از میان رفتن تقارن میان نیمکره*های مغز می*شود. به عنوان مثال اثرات منفی پخش موسیقی با ریتم تند و صدای بلند به هنگام تمرکز بر روی انجام کاری مشخص کاملا قابل درک می*باشد و بسیاری از اساتید معتقدند که این امر باعث عدم توانایی در یادگیری و اختلالات رفتاری در کودکان و همچنین موجب کاهش تمرکز و توانایی انجام امور در بزرگسالان می*شود.
  از جمله این نوع موسیقی*ها می*توان از موسیقی*های پرتنش سبک راک و رپ نام برد که دارای ضرب آهنگ و ریتم*های تند می*باشند این مساله می*تواند ناشی از این حقیقت باشد که تکرار زیاد از حد منجر به ایجاد حس خشم و دشمنی خواهد شد.
  برای دستیابی به اثرات مثبت موسیقی بر مغز، موسیقی باید ویژگی*های خاصی داشته باشد یعنی نباید خیلی پیچیده بوده یا بیشتر ذهن را در هنگام کار مشغول نکرده و شخص را علاقمند نگه دارد. همچنین جدید و متفاوت بودن موسیقی عامل دیگری است که مغز را فعال نگه داشته و از خسته شدن آن جلوگیری می*کند.


  وقتی به دنیا آمدم آنقدر جا خوردم که تا دو سال قدرت حرف زدن نداشتم!

 2. 4 کاربر از پست مفید ‏Mahboob سپاس کرده اند .

  Love star (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲),tahmineh (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲),مسیح (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲),ƝԈѪƩѤ (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۰۸ دی ۹۲ [ ۱۹:۴۳]
  محل سکونت
  اصفهان
  نوشته ها
  52
  امتیاز
  841
  سطح
  1
  Points: 841, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 2.0%
  دستاوردها:
  Tagger Second ClassThree Friends500 Experience Points3 months registered
  سپاس ها
  282
  سپاس شده 307 در 110 پست
  حالت من
  Mehrabon
  تاثیرات شگفت انگیز موسیقی بر سلامتی!!


  آوا و موسیقی سالها قبل از آن كه بشر كلام و بیان را بیاموزد وجود داشته است. پرندگان، درخت، دریا، حیوانات و حتی پاییز، هر جایی از طبیعت، یك ....  آوا و موسیقی سالها قبل از آن كه بشر كلام و بیان را بیاموزد وجود داشته است. پرندگان، درخت، دریا، حیوانات و حتی پاییز، هر جایی از طبیعت، یك موسیقی منحصر به فرد و مخصوص به خود را دارد .
  شما با شنیدن یك موزیك شاد، خوشحال می*شوید و با شنیدن یك موزیك غمگین ممكن است ناراحت شوید، آیا موسیقی می*تواند در بروز یا بهبود بیماریها در انسان موثر باشد ؟
  تحقیقات نشان داده است كه موسیقی به شدت بر جسم و روان انسان تاثیر گذار است.
  در حقیقت یك شاخه جدید از علم به نام موسیقی درمانی، معرفی شده است كه در آن از موسیقی برای درمان بیماریها استفاده می*شود.
  موسیقی درمانی به خصوص در مورد بیماران مبتلا به سرطان، كودكان مبتلا به بیش فعالی و سایر بیماریها موثر بوده است و برخی از بیمارستانها از موزیك برای كمك به كنترل درد، از بین بردن افسردگی و كاهش تنش در عضلات استفاده می*كنند .
  این موضوع عجیب و پیچیده ای نیست و موسیقی می*تواند از راههای مختلفی بر بدن انسان اثر بگذارد . برخی از آنها عبارتند از :
  موسیقی و امواج مغزی :
  تحقیقات نشان داده است كه موسیقی می*تواند امواج مغزی را با خود همراه كند بطوریكه هر نوع از موسیقی، باعث می*شود كه امواج مشابه با آن در مغز ایجاد شود .
  ضربه*های تندتر در موزیك باعث افزایش دقت و تمركز می*شوند و گامهای آهسته تر باعث آرامش بیشتر می*شوند.همچنین مشخص شده است كه اثر موسیقی بر مغز انسان حتی پس از قطع شدن آن نیز ادامه دارد .
  موسیقی و تنفس و ضربان قلب :
  با ایجاد تغییر در امواج مغزی، عملكرد سایر اعضای بدن نیز تغییر می*كند . این تغییرات توسط سیستم اعصاب خودكار ( سمپاتیك و پارا سمپاتیك ) اعمال می*شود. و این نوع دستگاه عصبی می*تواند تنفس و ضربان قلب را تند تر یا كند تر كند .
  بنابراین موسیقی می*تواند از آثار مزمن استرس ها بر بدن پیشگیری كند .

  اثر بر ذهن انسان :
  موسیقی می*تواند باعث ایجاد تفكر مثبت در ذهن انسان شود و به همین دلیل می*تواند در درمان افسردگی و اضطراب موثر باشد .
  موسیقی می*تواند جلوی آثار مخرب استرس را بر بدن بگیرد و می*تواند قدرت خلاقیت و خوش بینی را افزایش دهد .

  آثار دیگر موسیقی :
  موسیقی می*تواند آثار مهم دیگری نیز بر بدن انسان داشته باشد مانند كاهش دادن فشار خون ( *با كاهش دادن فشار خون خطر سكته های مغزی و سایر عوارض آن كاهش می*یابد )، افزایش ایمنی انسان، كاهش تنش در عضلات و اینكه موسیقی به ایجاد و حفظ سلامتی در انسان كمك می*كند .
  در یك تحقیق كه در سال 2006 در كشور آمریكا انجام شد مشخص شد كه موسیقی می*تواند درد ناشی از آرتروز مفاصل را نیز كاهش دهد : نشریه تخصصی پرستاری آمریكا شماره 54 صفحه 553
  the Journal of Advanced Nursing (June 2006; Volume 54, Page 553).
  نتیجه :
  تحقیقات وسیعی كه در این زمینه انجام شد، باعث شد كه از موسیقی به عنوان یك ابزار قدرتمند در درمان برخی از بیماریها استفاده شود .
  درمان با موسیقی هم می*تواند از طریق شنیدن موسیقی باشد و هم از طریق نواختن آن .

  در روش نواختن موسیقی اجباری نیست كه موسیقی نواخته شده، دارای قابلیت بالا و یا كلاسیك باشد نكته مهم این است كه این موسیقی برخاسته از قلب و احساسات شما باشد .
  یك موسیقی مناسب می*تواند بین ذهن و جسم شما تعادل برقرار كند و از سوی دیگر یك موسیقی منفی یا نامناسب می*تواند شما را سرشار از نفرت كند و به شما آسیب روحی و جسمی*بزند .
  برخی از موسیقی ها می*توانند حالات ترس را در انسان القا كنند و این حالت ایجاد شده می*تواند جسم انسان را دچار آسیب و یا عدم تعادل بكند .( مانند موسیقی هایی كه در فیلم**های ترسناك از آنها استفاده می*شود )
  برخی از صداها مانند صدای مته ها می*تواند دستگاه شنوایی انسان را دچار آسیب بكند .موسیقی های ناموزون و شعر هایی كه حس نفرت را در انسان ایجاد می*كنند و یا صدا های ناموزون می*توانند به جسم و روح انسان آسیب بزنند .
  ما باید مراقب اثرات منفی صداهای خشن و موسیقی های منفی باشیم و با این نوع از صداها با موسیقی مثبت و ایجاد كننده احساسات فراتر از عشق باشیم .
  سلامت جسم ما، با روان ما گره خورده است .
  موسیقی یك ابزار قدرتمند بهبودی و سلامت انسان است . چون با درونی ترین و اصلی ترین مفهوم انسانیت ارتباط برقرار می*كند، با روان انسان .با موسیقی ما می*توانیم ارتباط خود را با خالق قدرتمند و شفا دهنده خود به یاد آوریم .ما می*توانیم با آوای شفا بخش موسیقی از سلامتی و زندگی خود لذت ببریم .
  لازم به ذكر است كه موسیقی، یك علم گسترده بوده و برای تحقیق و اظهار نظر در مورد اثرات آن بر سلامتی انسان ما نیازمند همكاری نزدیك بین اساتید موسیقی و علوم پزشكی هستیم .و نكته جالب این است كه متن فوق از یكی از سایت های معتبر دنیا از زبان انگلیسی به فارسی ترجمه شده است .
  یــک کــــــــلام
  خــــــــــــــــــــدا دوســت دارم


 4. 3 کاربر از پست مفید مسیح سپاس کرده اند .

  ‏Mahboob (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲),tahmineh (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲),ƝԈѪƩѤ (پنجشنبه ۰۹ آبان ۹۲)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •