مراقب این کپک*ها باشید تا کودک دلبندتان به آسم مبتلا نشوید

پزشکی - تحقیق جمعیتی چندین ساله*ای که توسط محققان دانشگاه سینسیناتی و گروه*های همکار انجام شده نشان می*دهد وجود سه گونه کپک در خانه می*تواند شانس ابتلای نوزادان مستعد ابتلا به آسم را تا سن 7 سالگی 25درصد افزایش دهد.

محبوبه عمیدی: جمعیت قابل*توجهی از کودکان جهان از تنگی نفس رنج می*برند؛ اما تاکنون عوامل محیطی مؤثر در ایجاد این عارضه شناخته نشده است. محققان دانشگاه سینسیناتی اولین گروهی هستند که به ارتباط مستقیم میان وجود 3 نوع قارچ در خانه در روزهای نوزادی کودک و ابتلای او به این بیماری در خلال سال*های کودکی اشاره می*کنند. [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]قارچ*های آسپرژیلوس ochraceus، آسپرژیلوس unguisو پنیسیلیومvariabile که اغلب در خانه*هایی که بخشی از دیوارها و سقف آنها توسط نشت آب تخریب شده، دیده می*شوند، سه گونه*ای هستند که وجود آنها در خانه می*تواند تهدیدی جدی برای سلامت تنفسی کودک در آینده باشد. این مطالعه جمعیتی طی سال*ها توسط محققان دانشگاه سینسیناتی، سازمان حفاظت محیط*زیست و مرکز پزشکی بیمارستان کودکان این شهر روی حدود 300 کودک که حداقل یکی از والدین آنها مبتلا به آلرژی بوده انجام شده و پیشرفت آلرژی را روی این کودکان تا 4 سال سالانه و پس از آن تا 7 سالگی بررسی کرده است. همزمان آلرژن*ها و قارچ*های موجود در محیط خانه بررسی شده*اند.

این مطالعه نشان می*دهد 25درصد از کودکانی که در خطر ابتلا به تنگی نفس هستند و در محیط*هایی زندگی می*کنند که این سه قارچ وجود دارد، تا سن 7 سالگی دچار تنگی نفس می*شوند. در میان عوامل مختلف آلاینده تنها عامل خطری که می*تواند تا این سن روی ابتلای کودکان موثر باشد وجود کپک*ها در هنگام نوزادی این کودکان در محیط خانه است. تینا رپونان که رهبری این تحقیق را به عهده داشته، می*گوید: «تحقیقات علمی پیشین نشان داده*اند که وجود کپک*ها می*تواند شرایط را برای افرادی که دچار تنگی نفس هستند، سخت*تر کند؛ اما در مورد گونه*های مؤثر و میزان وجود آنها تحقیقی صورت نگرفته است». مطالعات رپونان و همکاران او نشان می*دهد از میان 36 گونه کپکی که می*توانند منشاء آلودگی در محیط خانه*ها باشند، دو گونه آسپرژیلوس و یک گونه پنیسیلیوم در افزایش احتمال ابتلا به تنگی نفس در جمعیتی که شانس بیشتری برای ابتلا به این بیماری* دارد، مؤثر است. این تحقیقات با به کارگیری ابزارهای تحلیل سطح کپک با استفاده از دی.ان.ای و اندیس وجود نسبی کپک در محیط انجام شده است. رپونان می*گوید: «این تحقیق به خوبی اثبات می*کند که وجود کپک*های خاص در محیط خانه اثر قابل*توجهی در ابتلا به تنگی نفس و ایجاد حالت آسم در فرد دارد. باید خانه*هایی که توسط نشت آب بخش*هایی از آنها تخریب شده، مخصوصا در مناطقی که سطح درآمد افراد پایین*تر است، تعمیر شده و مبارزه با حضور کپک*هایی که عامل تنگی نفس هستند، آغاز شود. این شیوه زمانی که می*دانیم چه گونه*هایی را باید هدف بگیریم، به مراتب مؤثرتر عمل خواهد کرد».