کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: استقبال ايران از موافقتنامه بنادر خشک اسكاپ

 1. #1
  مدیر کل سایت

  آخرین بازدید
  شنبه ۰۸ اردیبهشت ۹۷ [ ۱۸:۱۶]
  محل سکونت
  من همان خاکم که هستم.
  نوشته ها
  2,502
  امتیاز
  106,558
  سطح
  1
  Points: 106,558, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 65.0%
  دستاوردها:
  Created Album picturesCreated Blog entryTagger First ClassThree FriendsOverdrive
  نوشته های وبلاگ
  27
  سپاس ها
  2,982
  سپاس شده 2,544 در 1,268 پست
  حالت من
  Khejalati

  Gadid استقبال ايران از موافقتنامه بنادر خشک اسكاپ

  استقبال ايران از موافقتنامه بنادر خشک اسكاپ
  وزير راه و شهرسازي اعلام كرد: ايران با استقبال از ابتكار عمل دبيرخانه اسكاپ و كشورهاي حامي ديگر در تدوين موافقتنامه بنادر خشك، از كشورهاي ديگر نيز درخواست مي*کند تا با امضاي اين موافقتنامه به عنوان سازوكار تسهيل كننده حمل و نقل تركيبي و تكميل*كننده توسعه حمل ونقل پايدار و ارتقاي آن در منطقه اسكاپ ايفاي نقش کنند.  به گزارش خبرگزاری مهر، عباس آخوندي كه در دومين اجلاس وزراي حمل و نقل اسكاپ در بانكوك تايلند (8-4 نوامبر 2013) شركت كرده* است، با حضور در اين اجلاس اظهار داشت: در زمينه توسعه مراكز لجستيك حمل ونقل نيز گام*هاي مهمي برداشته شده است كه از آن جمله مي توان به تأسيس بنادر خشك در ايستگاههاي شهيد مطهري، فرودگاه امام خميني (ره)، منطقه ويژه اقتصادي سيرجان و ايستگاه سرخس اشاره كرد، به علاوه 5 منطقه ديگر نيز به عنوان ايستگاههاي داراي پتانسيل بنادر خشك در جمهوري اسلامي ايران به عنوان ضميمه موافقتنامه بنادر خشك اسكاپ درج شده است.
  وزير راه و شهرسازي اظهار كرد: ابتكار دبيرخانه اسكاپ در چارچوب بيانيه*هاي قبلي خصوصاً بيانيه بوسان در سال 2006 به منظور تشكيل اجلاس وزراي حمل و نقل و ارتقاي سطح سياستگذاري و برنامه*ريزي در سطح وزرا بدون شك گامي موثر در تدارك هر چه مطلوب تر زمينه*هاي همگرايي و هماهنگي و در نتيجه ارتقاي سطح فعاليت*هاي حمل و نقل در منطقه اسكاپ مي باشد.
  وي تاكيد كرد: اطمينان دارم كه شما هم بر اين امر واقفيد كه اين منطقه با برخورداري از بيش از نيمي از جمعيت جهان از ظرفيتها و پتانسيل*هاي مطلوب در زمينه*هاي حمل و نقل برخوردار است. توجه به اين امر نياز به انتقال و جابه جايي كالا در گردونه تجارت و بازرگاني بين المللي را تسهيل مي نمايد.
  آخوندي بيان كرد: در اين ميان، شبكه راه*آهن سراسري آسيا با بيش از 106 هزار كيلومتر، عبور جاده تاريخي و باستاني ابريشم از اين منطقه، وجود بنادر كانتينري عظيم و با ظرفيت بالا در قلمرو كشورهاي عضو، ناوگان كانتينري مدرن و نيز وجود سيستم*هاي لجستيك توانمند، منطقه اسكاپ را عملاً به يكي از مراكز مهم حمل ونقل در دنيا تبديل كرده است.
  وي ادامه داد: همين موضوع سبب شده است، كشورهاي عضو اسكاپ نگاهي عميق و راهبردي نسبت به مقوله حمل و نقل پايدار و تأثير مستقيم آن بر رشد پايدار اقتصادي در منطقه داشته باشند. موفقيت در تحقق حمل و نقل پايدار ما را به اهداف والاتري كه همان وظيفه تأمين رفاه و آگاهي مردم به حقوق شهروندي خويش است نزديك مي نمايد.
  وزير راه و شهرسازي يادآور شد: جمهوري اسلامي ايران به نوبه خود، همواره تلاش كرده است تا در تدوين برنامه*هاي عملياتي و نيز تخصصي و توزيع اعتبارات براي پروژه*هاي زيربنايي، اولويت ها و اهداف مدنظر اعلاميه*هاي بوسان (2006)، بانكوك (2009)، و آلماتي( 2011) را در اولويت قرار داده و مفاد و اهداف اعلاميه*هاي مذكور را در برنامه*هاي توسعه اقتصادي خود كه براي مدت 5 سال تنظيم و تدوين مي*شود، مدنظر قرار دهد.
  آخوندي تصريح كرد: در اين راستا، ابتكار اعضاي اسكاپ براي تشكيل دومين نشست وزراي حمل ونقل را اقدامي ارزشمند تلقي نموده و بر اجرايي*كردن مصوبات، برنامه ها و اهداف آن تأكيد مي*نمايد.
  وي گفت: جمهوري اسلامي ايران داراي تأسيسات زيربنايي مناسب از جمله 14 بندر تجاري در شمال و جنوب كشور در سواحل درياي خزر و خليج فارس و درياي عمان با ظرفيتي بيش از 185 ميليون تن تخليه و بارگيري و هفت ميليونTEU كانتينر در سال، بيش از 200 هزار كيلومتر انواع راه و برخورداري بيش از 457 مجمع خدماتي رفاهي جاده*اي، با برخورداري از بيش از 10 هزار و 500 كيلومتر خطوط راه*آهن، 22000 واگن باري، بيش از 2000واگن مسافري و بيش از 700 لكوموتيو است.
  وزير راه و شهرسازي يادآور شد: ايران با امضاي 120 موافقتنامه دوجانبه و چندجانبه حمل ونقلي در همه شقوق حمل و نقل ريلي، جاده*اي، هوايي و دريايي و پيوستن به بيش از 10 موافقتنامه چندجانبه منطقه*اي كه در اين ميان پيوستن به دو موافقتنامه كليدي و حائز اهميت اسكاپ در زمينه بزرگراه آسيايي و شبكه راه*آهن سراسري آسيا از جمله آنهاست و با دارا بودن 25 مرزي بين*المللي جاده*اي و ريلي در قلمرو خود همگام با كشورهاي همسايه و منطقه توانسته است اقدامات مؤثري را در زمينه حمل ونقل و خدمات وابسته به آن انجام دهد.
  آخوندي كه دومين اجلاس وزراي حمل و نقل اسكاپ در بانكوك تايلند سخنراني مي*كرد، اضافه كرد: همچنين ناوگان جاده*اي كشور با برخورداري از 378 هزار كاميون، ساليانه حدود 375 ميليون تن كالا را از طريق 4178 شركت حمل ونقل داخلي و بين*المللي در شبكه راه*هاي كشور جابه*جا مي*نمايد.
  وي افزود: در اين راستا وفق برنامه*ريزي و سياستگذاريهاي كلان كشور ساخت و ارتقاي خطوط ريلي و تكيه و تمركز بر حمل ونقل ريلي به عنوان حمل ونقل امن، كارآمد و قابل دسترس در دستور كار سياستگذاري و برنامه*ريزيهاي كلان جمهوري اسلامي ايران است به گونه*اي كه تا سال 2025 پيش بيني شده طول خطوط ريلي كشور به 25 هزار كيلومتر برسد و سهم بخش ريلي در ترانزيت كالا و مسافر از ميزان كنوني حدود 10 درصد به حدود 30 درصد در انتقال كالا و 18% در انتقال مسافر بالغ شود.
  وزير راه و شهرسازي توضيح داد: درخصوص عمليات ترانزيت با برنامه*ريزي بسيار مناسبي كه در كشور صورت پذيرفته است، شاهد رشد چشمگيري در ترانزيت كالا متناسب با هدفگذاريهاي برنامه ترانزيت هستيم و در صدديم سهم ترانزيت در كشور را به 50 ميليون تن در سال در برنامه*ريزي 5 ساله افزايش دهيم.
  وي خطاب به آقاي رئيس، اعضاي محترم هيأت*ها، خانم*ها و آقايان حاضر در اجلاس تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران در راستاي اجرايي كردن فاز دوم برنامه عمل منطقه*اي اسكاپ در حوزه حمل ونقل (2016-2012) و با استفاده از اعتبارات ملي مبادرت به ساخت و تكميل پروژه*هاي زيربنايي حمل ونقل ريلي، جاده*اي، دريايي نموده كه به طور خلاصه در بالا به آن اشاره شد و به طور نفصيلي در گزارش كارشناسان در بخش مقامات ارشد ارائه شده است.
  آخوندي بيان كرد: بررسي*هاي كارشناسي نشان مي*دهد چنانچه بخواهيم به اهداف مندرج در برنامه*هاي زمانبندي شده پنج ساله دست يابيم، ابتدا مي*بايستي متدولوژي آن برنامه را با دقت هرچه بيشتر و بر اساس رويكرد پروژه محور منطقه*اي و پتانسيل*هاي موجود بررسي و آسيب*شناسي نماييم. از آنجايي كه اين اجلاس در صدد يافتن بهترين راهكارها و ابداعات جديد براي حصول به توسعه حمل ونقل پايدار است، در ابتدا بايستي متدولوژي حصول به اين اهداف نيز توسط دبيرخانه مورد مداقه قرار گيرد و از طرف ديگر نقش موسسات مالي و نهادهاي مشاور بين المللي در اين امر نيز برجسته شود.
  وي افزود: در همين راستا مايلم اعلام نمايم جمهوري اسلامي ايران در راستاي تكميل نقاط گسست ريلي منطقه اسكاپ و تكميل شبكه راه*آهن سراسري در قلمرو خود اقدامات قابل توجهي انجام داده است كه از جمله آنها ساخت راه*آهن گرگان- اينچه برون به طول 82 كيلومتر تا نقطه*اي در مرز تركمنستان با هدف اتصال راه*آهن جمهوري اسلامي ايران به كريدور ريلي ايران- تركمنستان- قزاقستان- روسيه با هدف تكميل ترانزيت در مسير خليج فارس و درياي عمان به سمت كشورهاي آسياي *ميانه و همچنين راه*اندازي قطار نمايشي در مسير اسلام*آباد – تهران – استانبول. براي عملياتي كردن مسير ريلي بين پاكستان – ايران و تركيه . سازوكارهاي حقوقي اين پروژه توسط سازمان ECO در دست پيگيري است و راه*اندازي اين مسير عملاً مسير كريدور جنوبي اسكاپ را عملياتي مي نمايد.
  وي در ادامه با اشاره به تلاش، براي تكميل پروژه ريلي قزوين – رشت – آستارا به طول 372 كيلومتر در مسير كريدور شمال – جنوب، احداث مسير ريلي خرمشهر – شلمچه در جنوب كشور و آمادگي براي اتصال به راه آهن عراق و تكميل و بهره برداري از بخشي از راه آهن غرب كشور( اراك – كرمانشاه – خسروي) در راستاي اتصال به عراق و تكميل كريدور شرق – غرب يادآور شد: آغاز ساخت راه آهن چابهار – زاهدان – مشهد در شرق كشور به منظور تكميل كريدور محور شرق و اتصال ريلي خليج فارس و درياي عمان به آسياي ميانه، افغانستان و چين و ديگر پروژهايي كه ذكر شد؛ ايران در چارچوب كريدروهاي شمال – جنوب، تراسيكا، شرق – غرب ، كريدورهاي چندجانبه منطقه اي و همچنين شبكه راه آهن سراسري آسيا ، از هر سو به كشورهاي همجوار متصل و نقاط گسست را مرتفع كرده است.
  وزير راه و شهرسازي توضيح داد: برنامه پنجم توسعه اقتصادي – اجتماعي كشور تقريباً مطابق با برنامه 2012 تا 2016 اسكاپ مي باشد. تأسيس مراكز لجستيك، مكان يابي ترمينال ها، ايستگاههاي سوخت و تأسيس مراكز گردشگري روستايي در روستاهاي كشور هدفگذاري شده است.
  همچنين در راستاي كاهش اثرات مخرب زيست*محيطي حمل ونقل، جمهوري اسلامي ايران اقدامات قابل توجهي انجام داده كه تصويب مقررات اجراي معاينه فني ناوگان جاده اي از آن جمله است. بر همين اساس تعداد مراكز معاينه فني كشور براي خودروهاي سبك و سنگين به ترتيب 300 و 103 مركز مي*باشد. دوگانه سوز كردن خودروها،از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده و استفاده هر چه بيشتر از حمل ونقل ريلي و ناوگان عمومي از اقداماتي است كه در اين راستا صورت گرفته است.
  وي افزود: جمهوري اسلامي ايران با دارا بودن 164 گمرك در سراسر كشور طي ساليان اخير گامهاي اساسي و استراتژيك را در راستاي تسهيل تجارت و حمل ونقل در سطح ملي و منطقه اي برداشته كه اساسي*ترين آنها تهيه و تدوين سند راهبردي گمرك جمهوري اسلامي ايران به منظور تحقق سند چشم انداز 20 ساله كشور ، اجرايي شدن قانون جديد گمركي، تشكيل دروازه*هاي مشترك ميان گمركات جمهوري اسلامي ايران و كشورهاي همسايه از جمله تركمنستان، ارمنستان، آذربايجان، تركيه، عراق، افغانستان، تجهيز گمركات به دستگاههاي X-Rayو كنترل نامحسوس حسابرسي پس از ترخيص، الحاق به كنوانسيونهاي گمركي و همكاري با سازمانهاي بين المللي گمركي، اجراي چارچوب استانداردهاي امنيت و تسهيل تجاري WCO، ايجاد گمركات اختصاصي، و نظاير آن مي باشد.
  آخوندي گفت: جمهوري اسلامي ايران به منظور فراهم نمودن بسترهاي لازم براي ترويج الگوي مشاركت سرمايه گذاري با روش مشاركت خصوصي- عمومي و هدايت مشاركت در پروژه هاي زيربنايي اقتصادي و خصوصاً حمل و نقل به سمت استفاده از بخش خصوصي مبادرت به برگزاري اولين همايش ملي مشاركت عمومي- خصوصي در توسعه زيرساخت ( PPP ) در ماه نوامبر 2012 در تهران نمود. با توجه به دستاوردهاي ثمربخش اين اجلاس در آگاهي دادن به بخش خصوصي و ترغيب براي رفع موانع مشاركت اين بخش در حوزه ارتقاي حمل و نقل پايدار، پيشنهاد مي نمايد دومين نشست وزراي حمل و نقل اسكاپ در حوزه زيربناها برنامه ريزي شود.
  وي بيان داشت: دولتمردان جمهوري اسلامي ايران بر اين اعتقادند كه رشد، رونق و پايداري فضاي اقتصادي بين المللي كه حوزه حمل ونقل نيز تابعي از آن است در سايه حمايت هاي سياسي، اجماع بين المللي و بهره*مندي از بستر هاي مسالمت آميز همكاري فيمابين البته با حفظ اصول و تأكيد بر مشتركات ميان ملتها امكان*پذير است.
  در خاتمه اميدوارم نتايج اين اجلاس براي شركت كنندگان مثمر ثمر بوده و موجب افزايش همكاريهاي منطقه اي و سطح رفاه كشورهاي عضو شود.
  وزير راه و شهرسازي در ابتداي سخنان خود بيان داشت: از جانب خود و هيأت همراه از استقبال گرم و شايسته و نيز برگزاري اين اجلاس مهم منطقه*اي تشكر و قدرداني نمايم. همچنين از همكاري صميمانه دبيرخانه اسكاپ به ويژه سركار خانم نوئلين* هايزر دبير اجرايي محترم اسكاپ و كليه دست اندركاران به خاطر هماهنگي شايسته و برگزاري اين اجلاس تشكر مي*كنم.
  وي افزود: اطمينان دارم با تداوم اين*گونه همكاريها و تشريك*مساعي منطقه*اي مي*توانيم گام*هاي مؤثر و رو به جلو را در جهت تقويت همكاريهاي اقتصادي و به ويژه حمل و نقلي كه موجب افزايش سطح رفاه اقتصادي و تأمين حقوق شهروندي در كشورهاي عضو اسكاپ در راستاي اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد خواهد شد، برداريم.

  منبع:خبرگزاری مهر  ..*
  روی لینک تاپیک های زیر کلیک و حتما مطالعه کنید *..


  "اطلاعيه و اخبار انجمنها"قوانین انجمن"

  Hidden Content  برای جلوگیری از بی نظمی در تاپیک ها لطفا فقط از دکمه سپاس استفاده کنید

  هنگام زدن تاپیک دقت کنید تاپیک تکراری نباشد 2. کاربر روبرو از پست مفید دنیای خاموش من سپاس کرده است .

  85946318 (جمعه ۱۷ آبان ۹۲)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •