استقبال مهدی غبرایی از یک طرح فرهنگی / «سام» هم به نفع مخاطب است و هم تولیدکننده

ادبیات - مهدی غبرایی مترجم کتاب معتقد است راه*اندازی سامانه ارسال محصولات فرهنگی سام و اختصاص 7 درصد از بهای پشت جلد کتاب*ها به پدیدآورندگان یک حرکت مثبت فرهنگی* است.

سامانه اشتراک محصولات فرهنگی «سام» که کتاب*ها را به بهای پشت جلد به دست علاقه*مندان می*رساند، به تازگی متعهد شده برای قدردانی از نویسندگان و مترجمان 7 درصد بهای پشت جلد کتاب*ها را به حساب آن*ها منظور کند.

غبرایی که این طرح سامانه «سام» را هم به نفع تولیدکننده کتاب می*داند و هم به نفع مخاطب، می گوید: «من به شخصه از این حرکت «سام» استقبال می*کنم.»
او که آثار بسیاری را از نویسندگان مطرح جهان به فارسی ترجمه کرده*، می*افزاید: «در شرایط فعلی که مشکلات زیادی در راستای انتشار کتاب و رسیدن آن به دست مخاطب داریم، شاید با اجرای چنین طرح*هایی بتوانیم تکانی به جامعه بدهیم.»
او با اشاره به تعهد «سام» مبنی بر منظور کردن 7 درصد بهای پشت جلد کتاب*ها به حساب پدیدآورندگان برای قدردانی از آن*ها می*گوید: «اگر این اتفاق بیفتد خیلی خوب است، حداقل حسن آن برای کسی مثل من این است که خرج فیلم خریدنم در می*آید.»
او در دسترس نبودن کتاب*ها را یکی از مشکلات همیشگی این حوزه می*داند و ادامه می*دهد: «بارها برای من پیش آمده که کتابی را می*خواستم بخرم، ولی حال و حوصله نداشتم که به مراکز خرید کتاب بروم، متاسفانه بعد از مدتی هم فراموش می*کردم که آن کتاب را می*خواستم، در نتیجه کلا از خرید آن منصرف می*شدم، این طرح «سام» حداقل برای آدم*هایی مثل ما خوب است ، چون راه دسترسی به کتاب*ها را کوتاه می*کند و شما می*توانید کتاب مورد نظرتان را سفارش بدهید و در خانه تحویل بگیرید.»
او با تاکید بر این که اگر این طرح «سام» با استقبال روبرو شود بسیار خوب است، می*افزاید: «صرف نظر از جنبه شخصی که این طرح برای نویسندگان و مترجمان دارد، به نظرم تسهیل دسترسی مخاطبان به کتاب*ها قدم بسیار مثتبی در حوزه مطالعه است.»
این مترجم با اشاره با مشکل توزیع کتاب در کشور می*گوید: «بارها از توزیع نامناست کتاب گله کرده*ایم. بسیاری از کتاب*های به دلیل توزیع نامناسب در انبارها می*مانند، اما به نظرم با طرح*های از این دست بخشی از این مشکلات حل خواهد شد. نکته مثبت این طرح این است که در شهرستان*ها هم اجرا می*شود، بسیار اتفاق می*افتد که از شهرستانی زنگ می زنند که فلان کتاب اینجا پیدا نمی*شود که به نظرم با این سامانه مشکل نبودن بعضی کتاب*ها در شهرهای دیگر حل خواهد شد.»
غبرایی شرط موفقیت این طرح را توزیع گسترده کتاب از سوی «سام» می*داند ومی*افزاید: «باید آرام*آرام به سطحی برسیم که مشکلات توزیع کتاب در کشورمان حل شود. الان مشکلات زیادی در راستای انتشار کتاب داریم که گرانی کاغذ یکی از آن*هاست.»
سامانه اشتراک محصولات فرهنگی«سام» هر 15 روز بولتن ویژه ای برای جدیدترین و پرفروش ترین محصولات فرهنگی کشور منتشر و در اختیار مشترکان و خریداران خود قرار می دهد. ساکنان تهران برای تهیه کتاب یا محصول فرهنگی دلخواه خود (مجلات، لوح فشرده موسیقی، بازی، فیلم و...)، کافی است با شماره 20- 88557016 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ «سام» تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب ها را تلفنی سفارش بدهند.