لپ تاپ از آن چیزهایی است که هر وقت آن را بخرید فردایش کهنه می شود. پس بهتر است بدانید که باید چه چیزهایی را امتحان کنید تا همان لپ تاپ کهنه بهتر و بیشتر به شما خدمت کند.
اینجا هم هر چقدر پول بدهید بیشتر آش می خورید اما خوب است آدم بداند که چه آشی دوست دارد.
زمان لازم برای بالا آمدن:
از یک کورنومتر استفاده کنید و زمان بین فشار کلید پاور لپ تاپ تا آمادگی کامل برای استفاده از لپ تاپ را اندازه بگیرید.
نمایش:
به یک صفحه اینترنتی بروید که تعدادی از پترن های آزمایش نمایشگر را در اختیارتان می گذارد و از پترن های آن برای بررسی کیفیت روشنایی و دیگر فاکتورهای نمایشگر استفاده کنید. آیا در فضای باز شدت و کیفیت نور نمایشگر کافی است؟ آیا صیقلی بودن و بازتاب شیشه ای تصاویر در حد تعادل است؟
نرم افزارها:
نرم افزارهای مختلفی را که روی دستگاه نصب هستند، بررسی کنید، آنها را اجرا کنید و ببینید که سرعت اجرای آنها برایتان کافی است یا نه. سعی کنید نرم افزاری را پیدا کنید که روی همه دستگاه های مورد نظر شما باشد تا با اجرای آنها مقایسه دقیق تری داشته باشید. مطمئن شوید که نرم افزار مورد نظر روی هارد همین دستگاه وجود دارد و از طریق شبکه یا وایرلس اجرا نمی شود.
صفحه کلید:
صفحه کلیدها یکی از قسمت هایی هستند که برای مردم مختلف با سلیقه های مختلف رضایت بخشی متفاوتی دارند (با توجه به کلفتی و نازکی و بلندی و کوتاهی انگشتان). کافی است مطمئن شوید که با چیدمان کلیدها و سبک طراحی آنها راحت هستید و هنگام تایپ کردن خسته نمی شوید.
یک نرم افزار نوشتاری مانند نوت پد یا ورد را باز کنید و چند پاراگراف را با آن بنویسید. می توانید به راحتی و با سرعت و دقت این کار را انجام دهید؟ اگر لپ تاپ مورد نظر به اینترنت متصل است، می توانید یک دقیقه به طور رایگان از برنامه تست تایپ در صفحه [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت] استفاده کنید و سرعت کلمه بر دقیقه خود را بسنجید و در لپ تاپ های مختلف مقایسه کنید.
موس لمسی
قسمت جهت یاب موس را (که معمولا در حاشیه سمت راست موس قرار دارد) در یک صفحه اینترنتی یا یک فایل ورد و پنجره های دیگر امتحان کنید. نشانگر موس را در قسمت های مختلف نمایشگر تکان دهید و کلیک کنید. کلیک های چپ و راست آن را آزمایش کنید. آیا دقیقا نقطه و دستور مورد نظر شما اعمال می شود؟ آیا از کیفیت لمسی بودن صفحه آن راضی هستید؟ آیا نشانگر هنگام جابه جایی پرش ندارد و سرعت آن بعد از تنظیم راضی کننده است؟
زاویه دید
از زوایای مختلف به نمایشگر دستگاه نگاه کنید. از جهت های مختلف افقی و عمودی این کار را انجام دهید. آیا کیفیت رنگ ها تغییر می کند؟ یا صفحه نمایش تیره و تار می شود؟
۵ نکته ای که کاربران هنگام خرید لپ تاپ به آن توجه می کنند
۱- قیمت: قیمت به شما می گوید باید دنبال چه باشید.
۲- ابعاد وزن: لپ تاپ یک کامپیوتر قابل حمل است بنابراین ابعاد و وزن آن مهم ترین فاکتور بعد از قیمت هستند.
۳- پردازشگر: گاهی بدون نیاز واقعی و گاهی هم واقعی است اما یک کامپیوتر سریع تر همیشه بهتر است.
۴- مشخصات فنی: بعد از پردازشگر حافظه و قدرت گرافیک باعث می شوند کاربر از یک لپ تاپ به لپ تاپ دیگر بپرد.
۵- طراحی: خوب یا بد هنوز می شود با لپ تاپ پز داد پس باید از ظاهر آن خوشتان بیاید.