عوارض دندان عقل از جمله دردهاي مبهم، ضايعات استخواني و عفونت معمولا از همان ابتداي جواني خود را نشان مي*دهد و به علت ناآگاهي افراد موجب عفونت دهان و دندان مي*شود.
به گزارش سرویس علمی جام، دندان پزشكان می*گویند بهترین سن برای جراحی دندان عقل زیر سن 20 سالگی است، چرا كه عوارض و درد كمتری دارد.

دندان عقل به سومین دندان آسیاب بزرگ اطلاق می*شود. این دندان كمی دیرتر از دندان*های دیگر رشد می*كند و در سنین 17 تا 21 سالگی* می*روید. با رشد انسان و كوچك شدن فك، فضا برای رشد دندان عقل محدود شده و در نتیجه دندان عقل خود را به شكل نهفته و نیمه *نهفته نشان می*دهد.

در گذشته تنها دندان*هاي فاسد که ايجاد درد مي*کرد، کشيده مي*شد اما امروزه اين باور تغيير پيدا کرده است و دندان عقل در صورت عدم کارايي لازم کشيده مي*شود.

پزشکان توصیه کرده اندکه اگر سن شما از 40 سالگی گذشته است و هیچ مشكلی با دندان عقل*تان ندارید، بهتر است دیگر به فكر خارج كردن آن نباشید، چون بعید به نظر می*رسد بعد از این نیز دچار بیماری*های لثه، پوسیدگی و یا تغییرات كیستیك در اطراف این دندان شوید. فقط كافی است هر 1 یا 2 سال یك*بار، یك عكس رادیوگرافی از دندانتان تهیه كنید تا مطمئن شوید هیچ عارضه جانبی وجود ندارد.