کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: خصوصیات گروه های خونی را بیشتر بشناسید

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  جمعه ۲۶ تیر ۹۴ [ ۱۵:۱۹]
  محل سکونت
  شیراز
  نوشته ها
  128
  امتیاز
  7,011
  سطح
  1
  Points: 7,011, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsCreated Blog entry5000 Experience Points1 year registered
  نوشته های وبلاگ
  158
  سپاس ها
  1,697
  سپاس شده 430 در 222 پست

  خصوصیات گروه های خونی را بیشتر بشناسید


  خصـوصیات گروه*های خـونی را بیشتـر بشناسیـد

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

  شاید وقتی پروفسور کارل لندشتاینر، پزشک اتریشی سرگرم آزمایش روی گروه های خونی بود، هرگز فکر نمی کرد که نتیجه پژوهش هایش چه نقش ارزشمندی را در نجات زندگی انسان ها بازی خواهد کرد. کشف گروه های خونی و امکان انتقال خون از فرد سالم به فرد بیمار، که جایزه نوبل و عنوان پدر طب انتقال خون را برای این دانشمند به همراه داشت، منجر به نجات زندگی میلیون ها بیمار از طریق دریافت خون*های اهدایی گردید.


  گروه های خونی اصلی

  تفاوت گروه های خونی مختلف به وجود یا عدم وجود پروتئین های ویژه ای به نام آنتی ژن كه در فارسی "پادزا" یا "پادگن" نامیده می شوند، بر می گردد. پادگن یا آنتی ژن ماده*ای است که می تواند بدن را برای ساخت پادتن تحریک نماید. تقریباً تمامی موادی که به شکل آنتی ژن عمل می کنند، پروتئین های خارجی هستند که از راه عفونت، تزریق و یا روش های دیگر وارد بدن می شوند. "پادتن" یا آنتی بادی ماده**ای است که در پاسخ به تحریک یک آنتی ژن در بدن ساخته شده و با آن واکنش نشان می دهد.

  آنتی ژن های گروه های خونی بر سطح گلبول های قرمز قرار دارند و شامل ده ها نوع می شوند. مهمترین آنتی ژن های گروه های خونی، آنتی ژن های A و B می باشند. برخی افراد آنتی ژن نوع A ، برخی نوعB ، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی نیز هیچ یك از این آنتی ژن ها را ندارند كه به گروه خونی O معروف می باشند. به این ترتیب افراد مختلف در گروه های خونیAB ، B ، A و O قرار می*گیرند.

  باید توجه داشت كه حیوانات و انسان علاوه بر داشتن آنتی ژن های گروه های خونی بر سطح خود، ممکن است واجد آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های گروه خونی که خود فاقد آن ها نیز هستند، *باشند. مثلا افرادی که گروه خونی آنها A است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن B دارند. همچنین افرادی که گروه خونی آن ها B است، در سرم خود آنتی بادی بر ضد آنتی ژن A دارند. واجدین گروه خونی AB فاقد هر گونه آنتی بادی بوده و دارندگان گروه خونی O دارای آنتی بادی بر علیه آنتی ژن های A و B هستند.

  بروز آنتی ژن های گروه های خونی تحت کنترل ژن های خاصی است و به ارث رسیدن آن ها از قوانین ژنتیك تبعیت می*کند. بنابر این گروه خونی شما به آنچه كه از والدین خود به ارث برده اید، بستگی دارد. درصد توزیع گروه های خونی در جمعیت های مختلف، متفاوت است. در ایران 38% افراد دارای گروه خونی O و 33% افراد دارای گروه خونی A و 22% افراد دارای گروه خونی B و تنها 7% افراد دارای گروه خونی AB می باشد. همه گروه های خونی با هم سازگار نیستند. دانسـتن گروه خونی هنگام دریـافـت و یـا پـیـوند عضـو از اهـمیت بالایی برخوردار می باشد. دریافت خون نـامتـجـانس و ناسازگار می تواند به واکنش شدید ایمنی و تخریب گسترده گلبول های قرمز، افت فشار خون، نارسایی کلیوی، شوک، لخته شدن خون، حـمـله قلبی، تشكیل لخته خون در ریه، سکته مغزی و حتی مرگ گیرنده خون بیانجامد.

  سیستم RH (مثبت و منفی)

  در سال 1940 ، "لندشتاینر" كه كاشف گروه های اصلی خون بود، به همراه دستیار خود، "وینر" نشان دادند علاوه بر گروه خونی A و B و O، سیستم دیگری به نام Rh (ار- هاش) نیز وجود دارد. هر فردی كه عامل Rh را روی گلبول های قرمز خود داشته باشد Rh مثبت و اگر نداشته باشد Rh منفی است. حدود 85 تا 90% ایرانیان Rh مثبت و مابقی Rh منفی هستند.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  آنتی بادی های غیر منتظره

  ممکنست آنتی بادی*های کمیاب دیگری هم علاوه بر آنتی بادی های ضد گروه های خونی A و B و O و Rh، در سرم افراد مختلف وجود داشته باشد. این آنتی بادی ها بر ضد آنتی ژن های نایابی که ممکن است روی سطح گویچه های سرخ پراکنده باشند، ساخته شده اند. مانند گروه های كل، دافی و ... . با آن که اغلب، ما انتظار نداریم در سرم افراد، چنین آنتی بادی هایی را مشاهده کنیم، با این حال وجود آن ها به نوبه خود واجد اهمیت هستند. به همین دلیل زمانی که دستور تزریق خون داده می شود و خون بیمار تعیین گروه می شود، سرم او نیز از لحاظ وجود آنتی باد های غیر منتظره بر ضد آنتی ژن های گویچه های سرخ دهنده، آزمایش می شود. گویچه های سرخ دهنده به سرم بیمار گیرنده خون نزدیک می شوند، در صورت ایجاد واکنش (به هم چسبیدگی و یا انهدام سلول ها) از تزریق آن خودداری می گردد. به این آزمایش، سازگاری گروه های خونی یا "کراس مچ " می گویند.

  سازگاری گروه های خونی

  گروه خونی O، به تمام گروه های خونی می تواند خون اهدا کند، اما فقط می تواند از گروه خونی O خون دریافت کند.
  گروه خونی A، می تواند به گروه های AB و A خون اهدا کند و از گروه های خونی A و O خون دریافت کند.
  گروه خونی B، می تواند به گروه های AB و B خون اهدا کند و از گروه های خونی B و O خون دریافت کند.
  گروه خونی AB، تنها می تواند به گروه خونی AB خون اهدا کند، ولی از تمام گروه های خونی می تواند خون دریافت کند.


  گویچه های سرخ گروه خونی O هیچ آنتی ژنی ندارند و دهنده عمومی محسوب می شوند. بنابراین در مواقع اضطراری می توان خون گروه O را به هر گروه خونی دیگری تزریق نمود. در یک حادثه منجر به خونریزی شدید، زمان بسیار مهم است و گاه نباید منتظر پیدا کردن خون هم گروه ماند و گاهی چه بسا جایز نیست حتی برای تعیین گروه خونی خود مصدوم نیز وقت را تلف کرد. در این گونه موارد، در دسترس بودن خون گروه O می تواند تنها راه نجات باشد. از طرفی دیگر فردی با گروه خونی AB می تواند در مواقع اضطراری با خیالی آسوده از همه گروه های خونی دیگر، خون دریافت کند (گیرنده عمومی)، زیرا پلاسمای گروه خونیAB بر ضد هیچ یک از گروه های خونی دیگر آنتی بادی ندارد. با همه این ها، در شرایط عادی، تمامی خون هایی را که برای تزریق بکار می بریم باید با خون گیرنده آن، هم گروه باشد و علاوه بر آن آزمایش سازگاری (کراس مچ) نیز برای آنها انجام شده باشد.

  اهمیت گروه های خونی

  اهمیت گروه های خونی زمانی مشخص می شود که فرد نیاز به تزریق خون پیدا کند و مجبور شویم به او خون تزریق کنیم. دراین صورت اگر گویچه های سرخ دهنده، آنتی ژنی داشته باشد که در پلاسمای گیرنده، آنتی بادی ضد آن وجود داشته باشد، این گویچه ها پس از تزریق، به سرعت به هم چسبیده و نابود می شوند و علاوه بر عدم کارآیی، باعث ایجاد عوارض شدید و یا حتی مرگ گیرنده خواهند شد.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  پس از ورود خون ناسازگار به رگ فرد گیرنده، آنتی بادی های موجود در خون وی به آنتی ژن های موجود در سطح گلبول های قرمز بیگانه (فرد دهنده) متصل می شوند. در این حال روند تخریب گلبول های قرمز شروع شده و گلبول های قرمز پاره می شوند. علائم اولیه تزریق خون ناسازگار شامل لرزش بدن، فلج، تشنج، انعقاد داخل عروقی، تب و پیدایش هموگلوبین در ادرار است. اقدامات فوری برای درمان واکنش های انتقال خون، شامل متوقف کردن انتقال خون و زیاد کردن حجم ادرار با كمك داروهای خاص می*باشد، چرا که تجمع هموگلوبین در کلیه ممکن است موجب اختلال عملكردی كلیه و از بین رفتن این عضو مهم بدن گردد. اگر اقدامات درمانی فوری صورت نگیرد، ممكن است باعث مرگ هم گردد.

  آزمایش سازگاری چیست؟ و چرا تزریق خون غیرهمساز، خطرناک و مرگ*افرین است؟

  دکتر نگین بابادی*پور کارشناس دفتر برنامه*ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران در گفت*وگو با ایسنا گفت: همه افراد باید گروه خونی و ارهاش (مثبت یا منفی)* خون خود را بدانند، زیرا هر انسانی ممکن است روزی نیاز ضروری به دریافت خون داشته باشد. البته برای جلوگیری از واکنش خطرناک بین آنتی ژن*های یک فرد با آنتی بادی*های فرد دیگر، قبل از اینکه یک بیمار خون دریافت کند در بانک خون بیمارستان*ها چند آزمایش انجام می*شود که به آنها "آزمایش سازگاری" می*گویند و پس از تکمیل آزمایشات، خون سازگار به بیمار تزریق می*شود.

  گروه خونی O، دهنده عمومی :
  بابادی*پور با اشاره به اینکه بر روی گلبول*های قرمز افرادی که گروه خونی O دارند، هیچ آنتی ژنی وجود ندارد، گفت: بنابراین در مواقع ضروری می*توانیم گروه خونی O را به هر گروه خونی دیگری تزریق کنیم و این گروه خونی "دهنده عمومی" است. مثلا در یک حادثه منجر به خونریزی شدید، زمان بسیار مهم است و گاهی نمی*توانیم منتظر پیدا کردن خون هم گروه بمانیم در این گونه موارد در دسترس بودن خون گروه O می*تواند تنها راه نجات باشد.

  گروه خونی AB، گیرنده عمومی :
  وی افزود: اما افرادی که دارای گروه خونی AB هستند هم آنتی ژن A دارند و هم آنتی ژن B و پلاسمای خون آنها بر ضد هیچ کدام از گروه*های خونی آنتی بادی(پادتن) ندارد. بنابراین در مواقع ضروری با خیالی آسوده می*توانند از همه گروه*های خونی دیگر خون دریافت کنند که به آنها "گیرنده عمومی" می*گویند.

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

  گروه خونی O دهنده عمومی و گروه خونی AB گیرنده* عمومی است.
  سازگاری دستگاه گوارش گروه های خونی به مواد غذایی

  انسان*ها از بسیاری جهات با هم تفاوت دارند. این تفاوت در گروه*های خونی آنها نیز وجود دارد. فردی كه گروه خونی A مثبت دارد، نمی*تواند از فردی با گروه خونی B منفی خون بگیرد زیرا در این صورت بدنش به شدت واكنش نشان می*دهد. در مورد موادغذایی نیز همین مساله صادق است، یعنی برخی موادغذایی كه بدن بعضی افراد به خوبی می*پذیرد با دستگاه گوارش برخی دیگر از افراد سازگار نیست. البته در اینكه دستگاه گوارش می*تواند خود را سازگار كند، شكی نیست اما اگر بدانید چه موادغذایی*ای با بدن شما سازگارتر هستند، نیازی نیست بی*دلیل دستگاه گوارشتان را خسته كنید.

  گروه خونی O
  این گروه خونی قدیمی*ترین و رایج*ترین گروه خونی است كه از 50 هزار سال پیش تاكنون در رگ*های انسان*ها جریان داشته است. بررسی*ها نشان داده*اند گروه خونی انسان*های اولیهO بوده و با توجه به اینكه آنها بیشتر گوشتخوار بوده*اند، پس بدنشان با این ماده غذایی سازگار شده است. معده افرادی كه گروه خونی O دارند اسید و تمام آنزیم*های لازم برای هضم پروتئین*های حیوانی را به اندازه كافی تولید می*كند. از سوی دیگر، گروه خونی O دهنده جهانی است اما فقط از گروه O می*تواند خون دریافت كند. از دیگر مزیت*های این گروه خونی، سیستم ایمنی قوی و متابولیسم خوب است.

  جالب است بدانید سیستم ایمنی خوب و قوی* این گروه، باعث می*شود بیشتر به بیماری*های خودایمنی مبتلا شوند و میزان ابتلا به آلرژی نیز به همین علت در آنها بالاتر است. دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی O به راحتی با غذاهای جدید سازگار نمی*شود و جز پروتئین با سایر گروه*های غذایی مشكل دارد. اگرچه این عدم تحمل را نمی*توان مسئول بروز مشكلات موثری در این افراد دانست، ولی ظاهرا در مقابل زخم*های معده و اثنی*عشر حساسیت بیشتری دارند.

  از آنجا كه دستگاه گوارش افراد دارای این گروه خونی با مصرف پروتئین مشكلی ندارد، میزان چربی دریافتی*شان بالاست و به همین علت خطر ابتلا به گرفتگی شرایین و ناراحتی*های قلبی ��عروقی در آنها افزایش می*یابد. به كسانی كه گروه خونی*شان O است، توصیه می*شود میزان مصرف پروتئین*های حیوانی را كاهش دهند و سعی كنند سبزی را وارد برنامه غذایی*شان كنند، در ضمن مراقب مصرف غلات، كلم و سبزی*های خشك باشند زیرا بدن آنها در هضم گلوتن كمی دچار مشكل است. بطورکلی این گروه خونی با گوشت قرمز سازگاری بیشتری دارند. غذاهای دریایی هم برای آنها خوب است. در عین حال باید انواع لوبیا، سویا، قارچ و زیتون را با احتیاط مصرف کنند.

  گروه خونی A
  این گروه خونی از حدود 20 هزار سال پیش یعنی از زمانی كه كشاورزی رونق گرفت، پدیدار شد. كشاورزان زندگی خود را از طریق شكار، دامپروری و زراعت می*گذراندند و گروهی زندگی می*كردند و فعالیت فیزیكی آنها به نسبت كمتر از پیشینیان خود بود. زندگی جدید، این مردم را با غذاهای گیاهی سازگار كرد و از آنجا كه زندگی*ها گروهی*تر و بیماری*ها همه*گیر شدند، سیستم ایمنی آنها نیز قوی*تر شد.

  برعكس سیستم ایمنی، دستگاه گوارش دارندگان گروه خونی A به دلیل مصرف بیشتر گیاهان ضعیف*تر است و در هضم پروتئین*های حیوانی دچار مشكل می*شود. به نظر می*رسد این افراد در ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ از سایر گروه*های خونی مستعدتر باشند. بیشتر افرادی كه گروه خونی A دارند، گیاهخوارند زیرا در هضم گوشت و شیر مشكل دارند. توصیه ما به این افراد مصرف كمتر گوشت و شیر و در عوض مصرف بیشتر سبزی* و غلات است. بطورکلی سبزیجاتی غیر از بادمجان و میوه*هایی غیر از موز و طالبی برای*شان خوب است اما بهتر است در مصرف گوشت قرمز، پنیر و نان گندم احتیاط کنند.

  گروه خونی B
  تقریبا 10 هزار سال است كه این گروه خونی به وجود آمده و دلیل آن هم به مهاجرت انسان*ها در پی تغییرات آب*وهوایی برمی*گردد. آمار نشان می*دهد این گروه خونی بیشتر در اروپای شرقی و میان جوامع یهودی شایع است. میزان سازگاری افراد دارای این گروه خونی با هر نوع آب*وهوا بسیار بالاست و به*طور كلی از سیستم ایمنی، عصبی و فیزیكی خوبی برخوردارند.

  دارندگان این گروه خونی نیز همانند گروه خونی O، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری*های خودایمنی*اند و در برابر بیماری*های ویروسی بسیار ضعیف هستند. علاوه بر این، افراد دارنده گروه خونی B، با احتمال بیشتری به عفونت*های باكتریایی نظیر استرپتوكوك پنومونیه و اشرشیاكولی مبتلا می*شوند. دستگاه گوارش آنها تقریبا با هر ماده غذایی سازگار است و به*راحتی می*توانند لبنیات بخورند. بطورکلی غذاهای دریایی برای آنها مناسب*ترین غذاست. بادنجان و لبنیات هم برای*شان خوب است اما بهتر است گوشت مرغ و ماکیان، آجیل و گندم را با احتیاط بیشتری مصرف کنند.

  گروه خونی AB
  تعداد دارندگان این گروه خونی چندان زیاد نیست. تقریبا هزار سال است كه این گروه خونی به وجود آمده و می*توان گفت تركیبی از 3 گروه خونی است. گروه خونی AB می*تواند از هر 3 گروه دریافت داشته باشد اما فقط می*تواند به گروه خونی خود خون اهدا *کند. بدن دارندگان گروه خونی AB با جهان مدرن بسیار سازگار است. دستگاه گوارش آنها به نسبت ضعیف*تر از دارندگان گروه خونی O است و به*راحتی نمی*توانند پروتئین*های حیوانی را هضم كنند زیرا مقدار اسید معده آنها كاهش یافته و به قدر نیاز آنزیم ترشح نمی*كنند. با این حال، میزان مصرف گوشت قرمز و موادغذایی مدرن مانند انواع فست*فود در آنها بالاست. سیستم ایمنی آنها نیز تا حدی ضعیف عمل می*كند و به همین علت در برابر باكتری*ها و آلرژن*ها به*راحتی از پا درمی*آیند. بطورکلی گوشت مرغ و ماکیان با این گروه خونی سازگار است. آنها به ماست و پنیر، ماهی و سبزیجات هم واکنش خوبی نشان می*دهند. در مقابل با غذاهای دریایی، فلفل*ها و موز سخت هماهنگ می*شوند.

  البته ویژگی*های جسمی*ای كه برای دارندگان گروه*های خونی مختلف ذكر شد، عمومیت ندارد. درست است كه گفته می*شود دارندگان گروه خونی B می*توانند شیر را به خوبی هضم كنند اما این دلیل نمی*شود اگر فردی با گروه خونی B به شیر آلرژی دارد، خود را مجبور به مصرف آن كند. در ضمن، اگر گروه خونی شما O است و به*راحتی می*توانید پروتئین حیوانی مصرف كنید، قرار نیست در مصرف گوشت قرمز زیاده*روی كنید. فراموش نكنید كه تعادل همیشه حرف اول را می*زند.

  خصوصیات اخلاقی گروه های خونی

  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]
  بنابر مطالعات پژوهشگران که روی گروه*های خونی تحقیق کرده اند در پژوهشهای جدید خود دریافته اند که شخصیت و خصوصیات اخلاقی افراد ارتباط قطعی با گروه خونی*شان دارد.

  گروه خونی O
  افراد دارای این گروه خونی عموما مهربان و بخشنده هستند و شخصیتی بسیار اجتماعی، سیاستمدار و خوش*فکر دارند. آنها مثبت*اندیش هستند و افسوس گذشته را نمی*خورند.

  گروه خونی A
  افراد این گروه خوش*بین و نیرومند هستند و استعداد آنها در ریاضی و اقتصاد و کامپیوتر بی*نظیر است. آنها هرگز در شرایط بحرانی دچار عصبانیت و رفتارهای خشن نمی*شوند و همیشه سعی دارند با آرامش اهداف خود را دنبال کنند.

  گروه خونی B
  کسانی که گروه خونی B دارند، غیرقابل پیش*بینی هستند و ممکن است در لحظه رفتارهای عجیب و هیجانی از آنها سر بزند. پشتکار و اراده قوی آنها در انجام کارها ستودنی است.

  گروه خونی AB
  این افراد معمولا رفتاری محافظه*کارانه و در عین حال صادقانه دارند. این افراد به شدت منطقی هستند.
  بزرگترین لذت در زندگی انجام کاریست که دیگران می گویند: تو نمی توانی !

 2. کاربر روبرو از پست مفید tahmineh سپاس کرده است .

  parisa (دوشنبه ۰۲ دی ۹۲)

 3. #2
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۲ دی ۹۷ [ ۰۹:۵۱]
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  2,238
  امتیاز
  40,993
  سطح
  1
  Points: 40,993, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entryTagger First Class25000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  51
  سپاس ها
  919
  سپاس شده 3,977 در 1,818 پست
  حالت من
  Khejalati
  گروه خونی a
  افراد این گروه خوش*بین و نیرومند هستند و استعداد آنها در ریاضی و اقتصاد و کامپیوتر بی*نظیر است. آنها هرگز در شرایط بحرانی دچار عصبانیت و رفتارهای خشن نمی*شوند و همیشه سعی دارند با آرامش اهداف خود را دنبال کنند.
  هـــی فــلانـــی!!!
  از مـن کــــه گذشــــت!!!!
  امــا بــدان تــو تــا آخـــر عــمــر درگیـــر مــن خــواهــی بـــود
  و تــظاهــر میکنــی نیستـــی.
  مقایســـه تـــو را از پـــا در خواهـــد آورد،
  مـــن مـــیدانــم بـــه کجـــای قلبـــت شلــیک کـــرده ام...

 4. کاربر روبرو از پست مفید SENJELI سپاس کرده است .

  parisa (دوشنبه ۰۲ دی ۹۲)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •