به نظر می رسد موفقیت یک روزه گوگل کروم در ماه گذشته در حال تثبیت است. کروم بالاخره اینترنت اکسپلورر را پشت سر گذاشت و پرکاربرد ترین مرورگر شد.طبق آخرین آمار سایت « Stat Counter » که یک سرویس تجزیه و تحلیل وب است، در تاریخ ۱۴ تا ۲۰ می، کروم ۳۲/۷۶ درصد از سهم مرورگرها را در اختیار داشته است.
طبق این آمار اینترنت اکسپلورر پادشاه سابق مرورگرها با فاصله کمی از کروم ۳۱/۹۴ درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است. فایرفاکس با ۲۵/۴۷ درصد و سافاری با ۷/۰۸ درصد به ترتیب در مقام های سوم و چهارم ایستاده اند.
در ایران هم آمار استفاده از مرورگرها طی یک سال گذشته تحولات زیادی داشته است؛ اما به شکلی دیگر.
بدین ترتیب که در ایران نیز استفاده از اینترنت اکسپلورر کمتر شده و فایرفاکس فاصله خود را با آن به حداقل رسانده است، اما کروم هم طرفداران خودش را دارد و رفته رفته به درصد استفاده از آن استفاده می شود. در جدول اخیر ارائه شده توسط سایت « Stat Counter » فاصله میزان استفاده از دو مرورگر فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر در ایران بسیار نزدیک به یکدیگر است که از رقابت تنگاتنگ آنها با یکدیگر خبر می دهد.
هر چند خیزش بلند کروم در طول یک سال گذشته غیر قابل انکار است؛ اما این آمار کاملاً دقیق نیست؛ چرا که در تهیه اطلاعات سایت « Stat Counter » تمام وب سایت های دنیا تحت پوشش قرار نمی گیرند؛ به همین دلیل باید منظر اعلام نظر این دو شرکت رقیب و تیم های آماری مستقل باشیم تا ببینیم صدر نشینی بین المللی کروم تایید و تثبیت می شود یا خیر.
منبع: ویژه نامه دیجیتال دانستنی ها