*افزارهای تلفن همراه بیشتر از شبکه*های اینترنتی مورد گفت*وگوی مسئولان و کارشناسان است. سوال من این است که به جای کشاندن مطلب به رسانه*ها چرا یک بار برای همیشه کارشناسان و سیاستگذاران روبه*روی هم قرار نمی*گیرند تا دلایل یکدیگر را برای بودن یا نبودن یا اصولا چگونه بودن اینگونه ابزار گوش کنند سپس بر اساس یک برنامه" /> با «وی*چت» چه کار کنیم؟
کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: با «وی*چت» چه کار کنیم؟

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۲ دی ۹۷ [ ۰۸:۵۱]
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  2,238
  امتیاز
  40,993
  سطح
  1
  Points: 40,993, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsOverdriveCreated Blog entryTagger First Class25000 Experience Points
  نوشته های وبلاگ
  51
  سپاس ها
  919
  سپاس شده 3,977 در 1,818 پست
  حالت من
  Khejalati

  با «وی*چت» چه کار کنیم؟
  مرجع : خبرآنلاین
  گسترش فناوری و ورود آن به جوامع مختلف دارای عوارض و عواقبی است که در صورت عدم برنامه*ریزی و بسترسازی، ابعاد منفی آن بیشتر خواهد شد.
  به گزارش افکارنیوز،امروزه بحث نرم*افزارهای تلفن همراه بیشتر از شبکه*های اینترنتی مورد گفت*وگوی مسئولان و کارشناسان است. سوال من این است که به جای کشاندن مطلب به رسانه*ها چرا یک بار برای همیشه کارشناسان و سیاستگذاران روبه*روی هم قرار نمی*گیرند تا دلایل یکدیگر را برای بودن یا نبودن یا اصولا چگونه بودن اینگونه ابزار گوش کنند سپس بر اساس یک برنامه جامع تصمیم*گیری کنند؟

  تمام آسیب*هایی که به بدنه اجتماعی ما وارد شده، از تصمیمات احساسی و مقطعی است. یک بار تصمیم گرفته می*شود برای کنترل هیجان*های رفتاری مراکزی تاسیس شوند، یا برای ازدواج جوانان چنین و چنان شود، فلان شبکه فیلتر شود یا نشود. هیچوقت فراموش نمی*کنیم که مقابله سلبی با ماهواره یکی از دلایل گسترش آن شد و هیچوقت سیاست مدونی برای برخورد با این پدیده نداشتیم. البته قوانین و استانداردها به خوبی تدوین می*شد و می*شود اما در اجرا گرفتار دست*اندازهایی می*شوند که پیش*بینی نشده*اند.

  یک بار دیگر توسط نرم*افزارهای اجتماعی غافلگیر شدیم. اصل غافلگیر شدن برای ما مخصوصا در دهه اخیر تبدیل به یک اصل سیاسی و اجتماعی شده است. این نرم*افزارها زلزله یا آتش*فشان نیستند که قابل کنترل یا پیش*بینی نباشند. از حدود پنج سال پیش اینگونه نرم*افزارها در اروپا و امریکا و در بسیاری از کشورها شروع به تولد و رشد کردند بنابراین ورود آنها به کشور ما کاملا قابل پیش*بینی بود. متاسفانه دولت دهم مثل بسیاری از ابعاد و زمینه*های اجتماعی در این مورد هم غافلگیر شد یعنی از در و دیوار نرم*افزارهای عجیب و غریب وارد کشور شدند، تا دورترین شهرها و روستاها رسیدند و حالا ما تصمیم گرفته*ایم با آنها برخورد کنیم.

  همانطوری که فیلتر کردن، راهکار مقابله با فیس*بوک و توییتر و یوتیوب نبود و قوی*ترین فیلترشکن*ها به سادگی و ارزانی در اختیار تقریبا همه کاربران قرار گرفته و می*گیرد، در مورد اینگونه شبکه*ها باید عرض کنم که فیلتر کردن آنها باعث ایجاد هیجان رفتاری مبنی بر پیدا کردن راهکار مقابله خواهد شد که همینطور هم شده است.

  بنابراین، این اصل منطقی و آشکار را بپذیریم که با فناوری نمی*توانیم مقابله کنیم مگر آن که از نگاه رفتارشناسی با آن همسو شویم و خود و فرهنگمان را در مقابل آن واکسینه کنیم. بسترسازی فکری به خصوص برای نوجوانان و جوانان و آموزش*های لازم به آنها می*تواند تا حدودی از ناهنجاری*های پیش*بینی شده کاهش دهد.

  متاسفانه امروزه در هر خانه و خیابان و کوچه، گوشی*های موبایل مجهز به انواع نرم*افزارها در دست کاربران وجود دارد. البته امتیازات مثبت و محاسن اینگونه نرم*افزارها مانند ارتباط سریع و آسان باعث استقبال مردم و جوانان شده و نباید فرایندهای مثبت اینگونه نرم*افزارها را نادیده گرفت.

  به هر حال هر اختلالی که در این گونه فرآیندها و ابزار اتفاق بیفتد، اگرچه از جانب خود مدیران آن باشد، به حساب نهادهای متولی داخلی گذاشته می*شود اما یکی از مسئولین گفته بودند که همه وی*چت فیلتر نمی*شود. درست است، اگر ما همه برنامه*های ماهواره را منفی قلمداد نمی*کردیم امروز دسترسی به شبکه*های ماهواره*ای اینقدر ساده نمی*شد. بنابراین باید رسانه*ها و در صدر آنها صدا و سیما به فکر آموزش و رشد فکری نوجوانان و جوانان باشند، زیان*های آنها را با زبان منطق بیان کنند، فرزندان ما منطقی هستند و هنگامی که در مقابل حرف حساب قرار بگیرند تسلیم می*شوند اما اگر بخواهیم آنها را بدون منطق و دلیل از بعضی مزایا محروم کنیم بلافاصله راهکارش را پیدا می*کنند.

  امروزه این ابزار وارد خانواده*ها شده و کسانی که این نرم*افزارها را نصب می*کنند هیچوقت حوصله مطالعه نوشته*های بسیار ریز قبل از نصب را ندارند. در میان همان عبارات ما به وی*چت و وایبر و تانگو اختیار می*دهیم که از نظر قانونی دسترسی به اطلاعات تلفن ما داشته باشند یعنی اگر دلشان خواست و لازم بود شماره*ها و عکس*های ما را بردارند. متاسفانه بعضی از فرزندان ما همانطور که یارانه*های خود را تبدیل به آلبوم شخصی و خانوادگی کرده بودند، حالا موبایل*هایشان را آلبوم عکس*های خصوصی* کرده*اند و معلوم نیست اگر این عکس*ها با هدف سوءاستفاده به دست بعضی از افراد بیفتند، چه حوادثی در انتظار ما خواهد بود.  عوارض جسمی و عصبی و روحی ناشی از کاربری این نرم*افزارها به گونه*ای است که بعد از چند جلسه تبدیل به اعتیاد می*شود یعنی کاربر وقتی به هر علت نمی*تواند به این برنامه*ها دسترسی داشته باشد دچار اضطراب و در پاره*ای از موارد افسردگی می*شود بنابراین گوشه*گیری، انزوا، دور شدن از روابط عاطفی و اجتماعی، افتادن در دام افرادی با هویت قلابی و دروغین اولیه*ترین آسیب*های ناشی از استفاده از این نرم*افزارها است.  همین دیروز دخترخانمی برای مشاوره به من مراجعه کرده بود که به عنوان دختر با فردی گفتگو و دوستی وایبری آغاز کرده بوده که بعد از چند جلسه داد و ستد عکس و آدرس و خاطره تازه می*فهمد رویا، نام پسر جوانی است که در آن سوی خط قرار گرفته است، حالا ترس، اضطراب و دلهره این دختر جوان را فرا گرفته و نمی*داند چه باید کند.  تا از این دیرتر نشده باید کارشناسان دلسوز و متخصص به دور از هرگونه جار و جنجال و فضاسازی*های منفی با دست*اندرکاران و اولیای امور گرد هم آیند و برای اینگونه ابزارها برنامه*ریزی کنند وگرنه فیلتر کردن و حذف آسانترین راه مقابله است که در هر زمانی میسر است.
  ویرایش توسط ƝԈѪƩѤ : چهارشنبه ۱۱ دی ۹۲ در ساعت ۱۳:۰۱
  هـــی فــلانـــی!!!
  از مـن کــــه گذشــــت!!!!
  امــا بــدان تــو تــا آخـــر عــمــر درگیـــر مــن خــواهــی بـــود
  و تــظاهــر میکنــی نیستـــی.
  مقایســـه تـــو را از پـــا در خواهـــد آورد،
  مـــن مـــیدانــم بـــه کجـــای قلبـــت شلــیک کـــرده ام...

 2. کاربر روبرو از پست مفید SENJELI سپاس کرده است .

  tahmineh (چهارشنبه ۱۱ دی ۹۲)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •