*هایی چون قهوه یونانی و ارمنستانی هم شناخته می*شود و نوشیدن آن در مناطق خاورمیانه، شمال آْفریقا، ارمنستان، سومالی و کشورهای حوزه بالکان رایج است. می*گویند روش تهیه این قهوه در دمشق ابداع شد و در زمان امپراتوری عثمانی گسترش یافت. فرهنگ خوردن قهوه در کشورهای حوزه بالکان بسیار رایج است؛ به ویژه خوردن قهوه*هایی که با روش*های ویژه تولید می*شوند. این روزها قهوه ترک هنوز هم به عنوان یک نوشیدنی سنتی در کشورهایی چون یونان، مصر و رستوران*های ترکی در سراسر جهان رواج دارد. در شبه جزیره" /> چگونه قهوه ترک دم کنیم؟
کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چگونه قهوه ترک دم کنیم؟

 1. #1
  مدیر سایت

  آخرین بازدید
  دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵ [ ۱۱:۴۸]
  محل سکونت
  Faye Alsmavat and earth
  نوشته ها
  2,286
  امتیاز
  86,338
  سطح
  1
  Points: 86,338, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Created Blog entryTagger First ClassYour first GroupThree FriendsCreated Album pictures
  نوشته های وبلاگ
  1126
  سپاس ها
  487
  سپاس شده 2,942 در 1,278 پست
  حالت من
  Shad

  چگونه قهوه ترک دم کنیم؟

  قهوه ترک به نام*هایی چون قهوه یونانی و ارمنستانی هم شناخته می*شود و نوشیدن آن در مناطق خاورمیانه، شمال آْفریقا، ارمنستان، سومالی و کشورهای حوزه بالکان رایج است.
  می*گویند روش تهیه این قهوه در دمشق ابداع شد و در زمان امپراتوری عثمانی گسترش یافت. فرهنگ خوردن قهوه در کشورهای حوزه بالکان بسیار رایج است؛ به ویژه خوردن قهوه*هایی که با روش*های ویژه تولید می*شوند.
  این روزها قهوه ترک هنوز هم به عنوان یک نوشیدنی سنتی در کشورهایی چون یونان، مصر و رستوران*های ترکی در سراسر جهان رواج دارد.
  در شبه جزیره عربستان هم سنتی خاص برای قهوه وجود دارد. نخستین بار درخت قهوه در ۱۱۰۰ پس از میلاد به این منطقه آورده شد و پس از آن نوشیدن آن در میان اعراب گسترش یافت.
  در سال ۱۴۷۵ نخستین قهوه*خانه در پایتخت امپراتوری بیزانس راه*اندازی شد که در آن قهوه ترک سرو می*شد. بر اساس روایات، صاحب این قهوه*خانه اهل یونان بود. پس از آن یک قهوه*خانه در استانبول احداث شد.
  حدود سال ۱۶۰۰ میلادی بود که قهوه به اروپای مرکزی راه یافت و در سال ۱۶۰۷ در بندر ونیز به دنیای جدید معرفی شد. چندی نگذشت که قهوه به محبوب*ترین نوشیدنی دنیا تبدیل شد که تا امروز هم این روند ادامه دارد.
  امروزه در هر سال بیش از ۴۰۰ میلیارد فنجان قهوه در جهان مصرف می*شود و بزرگترین تولیدکننده قهوه در جهان برزیل است.
  ● قهوه و قهوه ترک
  در ترکیه تا سال ۱۹۸۰ به قهوه ترک همان قهوه می*گفتند. در این سال بود که قهوه*هایی که به روش*های اروپایی حاضر می*شدند وارد این کشور شدند و از آن زمان به بعد واژه "ترک" پس از قهوه برای نشان دادن قهوه سنتی به کار برده شد.
  برای درست کردن قهوه ترک به روش سنتی آن، مواد خاصی لازم است. ترک*ها قهوه را در فنجان*های دسته*دار نمی*نوشیدند. آنها از فنجان*های کوچک بی*دسته استفاده می*کردند و فنجان را در ظرفی مسی با دسته چوبی قرار می*دادند.
  برای قهوه ترک به یک ظرف کوچک قهوه*جوش، اجاق و یک قاشق چای*خوری هم نیاز دارید. اجزای تشکیل دهنده قهوه شما هم قهوه، آب سرد و شکر (در صورت علاقه) است.
  از قاشق برای اندازه*گیری قهوه و شکر استفاده می*کنند. قاشق*های چایخوری که ترک*ها از آن استفاده می*کنند معمولا یک سانتی*متر طول و نیم سانتی*متر عرض دارند.
  ● روش کار: راز یک قهوه خوشمزه در پخت آن بر حرارت ملایم است. می*گویند قهوه نباید زودتر از پنج دقیقه حاضر شود. برای قهوه ترک، مانند همه انواع دیگر قهوه*ها باید از پودر دانه*های قهوه تازه برشته شده استفاده کنید. قهوه*ای که زیاد برشته شده باشد، ترجیح دارد اما حتی آنهایی که به طور متوسط هم برشته شده*اند عطر و بوی خوبی می*دهند.
  برای آسیاب کردن دانه*های قهوه می*توانید از آسیب*های قدیمی یا امروزی استفاده کنید. فرقی ندارد؛ مهم این است که در پایان پودر قهوه*ای یکدست داشته باشید. دانه*های قهوه ترک باید خیلی خوب آرد شوند و پودر کاملا ریز و یکدستی داشته باشند. پودر قهوه*ای که برای طبخ قهوه ترک به کار می*رود، معمولا بهترین نوع پودر قهوه است.
  برای گرفتن نتیجه بهتر، باید از آب سرد استفاده کنید. اگر هم می*خواهید شکر در آن بریزید، از شکرهایی استفاده کنید که به راحتی در آب حل می*شوند.
  میزان آب مورد نیاز را هم می*توانید با یک فنجان اندازه بگیرید. معمولا ابتدا آب را داخل ظرف قهوه*جوش می*ریزند و بعد قهوه و شکر را به آن اضافه می*کنند.
  برای هر فنجان قهوه، یک تا دو قاشق قهوه لازم است. در ترکیه، برای میزان شیرینی قهوه چهار درجه دارند. به قهوه بدون شکر می*گویند: ساده. قهوه*ای که یک نصفه قاشق چایخوری شکر داشته باشد «شکرلی» است. قهوه*ای که یک قاشق شکر دارد: «ارتا شکرلی» و قهوه*ای با شکر زیاد «چوخ شکرلی».
  قهوه را تا زمانی که شکر حل شود،* هم بزنید. بعد از این مرحله، قاشق را از قهوه*جوش بیرون بیاورید و قهوه*جوش را روی اجاق بگذارید. در مدتی که قهوه روی حرارت قرار دارد اصلا آن را هم نزنید زیرا باعث می*شود کف قهوه از بین برود. زمانی که قهوه شروع به جوشیدن کرد، ظرف را از روی اجاق بردارید و قهوه را در ظرف بریزید.
  قهوه ترکی که درست آماده شده باشد، یک لایه نازک از کف روی خود دارد. چنین کفی تنها زمانی به دست می*آید که آب استفاده شده سرد باشد و قهوه با حرارت اندک به جوش بیاید.
  می*توانید ۲۰ ثانیه پس از جوش آمدن قهوه صبر کنید سپس قهوه را از روی چراغ بردارید. اما به این ترتیب قهوه یکدست و خوش طعمی دارید که کفی روی آن نیست.
  برای اینکه هم قهوه یکدست را داشته باشید و هم کف روی آن را، می*توانید زمانی که کف تشکیل شد آن را در فنجان بریزید و بگذارید باقی قهوه بیشتر بجوشد.
  البته روش*های دیگری هم برای تهیه قهوه ترک وجود دارد. مثلا در برخی از مدارس آشپزی، می*گویند ابتدا آب را داغ کنید، بعد شکر را به آن اضافه کنید و بگذارید خوب حل شود. محصول این کار شربتی است که دمای جوش بالاتری نسبت به آب دارد. آنگاه قهوه و هل را به آن اضافه کنید و بگذارید که مخلوط به قل*قل بیفتد.
  وقتی مایع به جوش آمد، پیش از آنکه آن را در فنجان بریزید، یک بار آن را از روی حرارت بردارید و دوباره پس از چند لحظه روی حرارت قرار دهید. (برخی تا سه بار این حرکت را انجام می*دهند) دوباره بگذارید جوش بیاید. با این کار قهوه خوش عطرتری خواهید داشت.
  ● آداب نوشیدن
  معمولا قهوه ترک را خیلی به آرامی می*نوشند. در کنار آن یک لیوان آب سرد هم سرو می*شود. آب را پیش از قهوه می*نوشند تا دهان تازه باشد و طعم قهوه را بهتر درک کنند. بعضی*ها هم پیش از خوردن قهوه (به ویژه بعد از غذا) یک لیوان عرق نعنا می*نوشند.
  ♥ مخاطب ♥. . . !

  نوشته هایم را که می خوانی . . .

  نه لبخند بزن . . .

  نه اشک بریز . . .

  نه سخنی بگو . . .

  هیـــــــــچ . . .

  تنها
  سکــــــــــــــوت کن . . .سکوت !

  و بیاندیش در لابلای هر واژه

  چــه دردی نهفته است !!!
  -------------------------------------
  همیــشه تو دلــت میگفــتی:
  این مــگه باچــند نــفر دوســته که همیــــشه آنلایــنه؟
  یه جمــله همــیشه یادت باشــه:

  همیــشه آنلایــن تــرین ها تنــــهاترینــــند
 2. 2 کاربر از پست مفید DayaN سپاس کرده اند .

  TurkmeN Ghiz (پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۱),دنیای خاموش من (پنجشنبه ۱۹ مرداد ۹۱)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •