*های قدیمی شهر خفته، خاموش نوع بنا ویرانه کاربری کنونی باستان شناسی دیرینگی هزارهٔ پنجم پ. م." /> شهر سوخته
کانال تلگرام فال و طالع بینی

در تمام بخش ها مدیر فعال ( با سابقه فعالیت در انجمن های دیگر ) می پذیریم ، با ما تماس بگیرید. انجمن پیچک

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: شهر سوخته

 1. #1
  هاچ زنبور عسل

  آخرین بازدید
  پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۳ [ ۱۴:۰۲]
  محل سکونت
  اصفهون
  نوشته ها
  43
  امتیاز
  1,362
  سطح
  1
  Points: 1,362, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 0%
  دستاوردها:
  Three FriendsTagger First Class3 months registered1000 Experience Points
  سپاس ها
  278
  سپاس شده 316 در 167 پست
  حالت من
  Gerye

  Post شهر سوخته

  شهر سوخته
  نام شهر سوخته
  کشور ایران
  استان سیستان و بلوچستان
  شهرستان زابل
  اطلاعات اثر
  نام*های قدیمی شهر خفته، خاموش
  نوع بنا ویرانه
  کاربری کنونی باستان شناسی
  دیرینگی هزارهٔ پنجم پ. م.
  دورهٔ ساخت اثر 5000سال قبل از میلاد
  اطلاعات ثبتی
  شمارهٔ ثبت ۱۸۹۸۳
  تاریخ ثبت ملی ۲۸اسفند ۱۳۸۵
  اطلاعات بازدید
  وبگاه سایت شهر سوخته

  شهر سوخته نام بقایای دولت شهری باستانی در ایران است که در ۵۶کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان در شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان واقع شده*است. شهر مزبور در روی آبرفت های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و زمانی در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دورهٔ بنای این شهر بزرگ با دوره برنز تمدن جیرفت مقارن است و ایرانیان در حدود ۶۰۰۰سال پیش در این شهر زندگی می*کرده*اند.
  گفته می*شود، شهر سوخته پیشرفته*ترین شهر جهان قدیم بوده*است و حتی بسیار پیشرفته*تر از دولت شهر کرت که سینوهه در کتاب خود از آن یاد کرده*است. به اعتقاد برخی باستان*شناسان اگر بخواهیم به معنای کامل و دقیق شهر سوخته توجه کنیم، این شهر را باید یکی از قدیمی*ترین شهرهای دنیا دانست، یکی دیگر از دلایل این نام (شهر سوخته )این است که به شکل نا مشخصی از بین رفته و خالی از جمعیت شده (حساس) مجله ملی شماره ٧
  پیشینهٔ کاوش*ها[ویرایش]شهر سوخته یکی از آثار تاریخی و باستانی عصر برنز منطقه جیرفت در استان سیستان و بلوچستان در ایران، به شمار می*آید. شهر در ساحل رودخانه هیرمند و دریاچه هامون زمان خود و کنار جاده کنونی زاهدان - زابل بنا شده بوده*است. کلنل بیت، یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقی*مانده از آتش سوزی را در آن دیده*است. پس از او سر اورل اشتین با بازدید از این محوطه در ۱۹۳۷، اطلاعات سودمندی در خصوص این محوطه بیان کرده. سپس شهر سوخته توسط باستان*شناسان ایتالیایی به سرپرستی مارتیسو توزی از سال ۱۳۴۶تا ۱۳۵۷مورد بررسی و کاوش قرار گرفته*است. پس از آن سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان تا به امروز مسئولیت کاوشگری در این بخش از سیستان و بلوچستان را به عهده دارد.
  جغرافیا و محیط زیست[ویرایش]بر مبنای یافته*های باستان شناسان شهر سوخته 280 هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می*دهد که این شهر دارای پنج قسمت اساسی بوده که شامل بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته؛ بخش*های مرکزی؛ منطقه صنعتی؛ بناهای یادمانی؛ و گورستان است که به صورت تپه*های متوالی و چسبیده به هم واقع شده*اند. هشتاد هکتار از شهر سوخته را بخش مسکونی تشکیل میداده*است.
  پژوهش*ها نشان داده*است این محوطه بر خلاف اکنون که محیط زیستی کاملاً بیابانی دارد و فقط درختان گز در آنجا دیده می*شود، در پنج هزار سال قبل از میلاد منطقه*ای سبز و خرم با پوشش گیاهی متنوع و بسیار مطلوب بوده و درختان بید مجنون، افرا و سپیدار فراوانی در آنجا وجود داشته*است. دریاچه هامون در ۳۲۰۰سال قبل از میلاد دریاچه*ای بزرگ و پرآب بوده و چندین رودخانه دائمی مانند هیرمند آنرا تغذیه میکرده و هم اکنون نیز کم و

  بیش هیرمند و رودخانه*های دیگر این دریاچه را غالباً بصورت فصلی تغذیه می*کنند. ولی افت بیش از اندازه آب در این رودخانه*ها به علت عدم رعایت پروتکلهای فی*مابین دو کشور همسایه، ایران و افغانستان، و برداشت بی

  رویه آب درون خاک افغانستان مسبب خشکی دریاچه هامون و مناطق اطراف آن شده*است. در اطراف دریاچه هامون، در آن زمان نیزارهای وسیعی وجود داشته*است. همچنین کاوشها نشان می*دهند که نهرهاو شاخه*های قوی

  آبیاری از آن منشعب میشده*است. در بررسی*های منطقه*ای در اطراف شهر سوخته بستر نهرها و آبراه*های گوناگونی پیدا شده که می*توان گمان برد به مزارع کشاورزی آن شهر آب می*رسانده*اند.

  رود هیرمند پیش ازآنکه درمیان شنزارهای سیستان گم گردد، درجلگه*های مجاورش وضعی شبیه به درة نیل بوجود آورده بود، به این معنی که در مواقع معینی بعلت بالاآمدن سطح آب، در نتیجه جذر و مد دریاچه هامون، زمین*های ساحلی آن مشروب و لذا، خاک آنها حاصل خیز میشده*است. این امر سبب شده بود که ساکنان این ناحیه بتوانند به کار زراعت بپردازند و در مراحل شهرنشینی موفق به پیشرفت*هایی گردند. در آن دوران نیز این منطقه بسیار گرم بوده، اما آب رودخانه هیرمند و شاخه*هایش به خوبی زمین*های کشاورزی شهر سوخته را سیراب می*کرده*است.
  نخستین پویانمایی جهان بر ظرف سفالین کشف شده از شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان قدمت : هزارهٔ سوم پیش از میلاد. محل نگهداری: تهران موزه ایران باستانطی کاوش*های به*عمل آمده توسط باستان شناسان، برخی از مردم شهر سوخته را با لباس و پارچه کفنی دفن می*کرده*اند. در تعدادی از قبرها، آثار پارچه در روی بدن اجساد مردگان دیده می*شود.
  پارچه*ها به سه شکل گوناگون در گورها دیده می*شود:
  به صورت کفن، که مرده*ها را در آن می*پیچیده*اند؛
  به شکل لباس زیر انداز و رو انداز؛
  کف گور فرش شده و مرده را با لباس در آن می*گذاشتند.
  اشیاء سفالی اصلی*ترین موادی هستند که تقریباً در همه گورها وجود دارند در کنار این دسته از اشیاء، هدایای دیگری ساخته شده از سنگ، چوب، و پارچه در قبور دیده می*شود.
  صنعت و پیشه*ها در شهر سوخته[ویرایش]شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت*های صنعتی و هنری بوده، در نوبت ششم کاوش در شهر سوخته نمونه*های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد. در جریان حفاری*های نوبتهای گذشته در شهر سوخته مشخص شد که جهت صنایع ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت اطراف برای سوخت استفاده می*کرده*اند.
  باستان شناسان با یافتن مهره*ها و گردنبندهایی از لاجورد و طلا در یک گور، پس از پژوهش در باره روش*های ساخت ورقه*ها و مفتول*های طلایی، محققان دریافتند که صنعتگران شهر سوخته با ابزار بسیار ابتدایی در آغاز صفحهات طلایی بسیار نازکی به قطر کمتر از یک میلیمتر تهیه کرده و بعد آنها را به شکل استوانه*ای لوله نموده و فی*مابین استوانهای طلا مهرههای لاجورد قرار میداده*اند.
  در شهرسوخته انواع سفالینه*ها و ظروف سنگی، معرق کاری، انواع پارچه، و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته نساجی در آنجاست.
  تاکنون ۱۲نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگ و قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و تحقیق در باره اشیاء حصیری مشخص کرده که مردم این شهر با استفاده از نیزارهای

  باتلاق*های اطراف دریاچه هامون سبد و حصیر می*بافتند. از این نی*ها نیز، برای درست کردن سقف ساختمانها استفاده می*شده*است. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از
  دیگر پیشه*های مردمان شهر سوخته بوده*است.

  سازماندهی مدنی[ویرایش]شهر سوخته بدون شک جزو شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده*است. این نکته نه تنها در بقایای آثار معماری و کارهای ظریف دستی وصنعتی دیده می*شود بلکه در سازمان*دهی اجتماعی شهر نیز قابل مشاهده*است.
  شهر سوخته دارای تشکیلات منظم و مرتبی بوده*است. آثار باقی*مانده نشان دهنده این امر است که در این شهر طی هزاره سوم پیش از میلاد، دارای یک نظام مرتب و منظم آبرسانی و تخلیه فاضلاب بوده*است. در نخستین مرحله کاوشهای باستانشناسی، در شهر سوخته کوچه*ها و خانه*های منظم و لوله کشی آب و فاضلاب با لوله*های سفالی پیدا شده که نشان دهنده وجود برنامه*ریزی مدنی در این شهر است.
  علم پزشکی در شهر سوخته[ویرایش]مردمان شهر سوخته داری دانش پزشکی پیشرفته*ای بوده*اند، تا آن حد که پزشکان این شهر نه تنها از فنونی چون شکسته*بندی آگاهی داشتند، بلکه دانش و مهارت اجرای اعمال شگفت*انگیزی چون جراحی مغز را نیز داشته*اند.
  برای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی پیدا شد. مطالعات اولیه نشان داده*اند که چشم چپ یک زن تنومند مدفون در قبر شماره ۶۷۰۵مصنوعی بوده*است. همین مطالعات

  نشان می*دهند که زیر طاق ابروی زن مذکو

  آثار آبسه دیده می*شود. به علت طول زمان زیادی که بخش زیرین این چشم مصنوعی با پلک چشم در تماس بوده*است آثار ارگانیکی پلک چشم نیز در روی آن مشهود است. جنس و

  ماده*ای که چشم مذکور با آن ساخته

  شده*است هنوز به دقت روشن نشده و تشخیص آن به آزمایشهای بعدی موکول شده*است اما به نظر می*رسد که چشم مزبور مخلوطی از جنس قیر طبیعی با نوعی چربی حیوانی است.

  در روی این چشم مصنوعی ریزترین

  مویرگهای داخل کره چشم توسط مفتول*های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی متر طراحی شده*اند مردمک چشم در وسط طراحی شده و مجزا از آن تعدادی خطوط موازی که تقریباً یک

  لوزی را تشکیل می*دهند در پیرامون


  مردمک دیده می*شود. از دو سوراخ جانبی واقع در دو سوی این چشم مصنوعی جهت نگهداری و اتصال آن به حدقه چشم استفاده می*شده*است.

  تجارت و اقتصاد در شهر سوخته[ویرایش]پیدا شدن تنها لوح نوشته دوران آغاز ایلامی این شهر، همراه با آثار مهرها، نشان از ارتباطات تجاری و کنترل اقتصادی منطقه از سوی این جامعه دارد. مردم سیستان دراین مدت با مردم ساکن بین دو رود دجله و فرات روابط تجاری داشته و این روابط ازراه زمینی و دریایی کناب خلیج فارس انجام می*گرفت. مردم بین*النهرین ازهمین طریق ازسنگ لاجورد افغانستان استفاده مینموده*اند. ولی تمدن سیستان را نمی*توان وابسته به تمدن جلگة بین*النهرین یامصر دانست زیرا دراین مکان خصوصیاتی وجود داشته*است که آنرا کاملأ متمایز می*نماید.
  این استخوان*ها مربوط به کدام حیوان یا پرنده یاجان*داری بوده و کارشان دراین اتاق*ها چه بوده*است.
  دراین موقع اینطور بنظر رسید که انجام این کار از عهدة باستان*شناسان به تنهایی برنخواهد آمد. بهمین منظور بود که در حدود ده نفر از متخصصان مختلف ایتالیایی به محل کاوش آمدند و با میکروسکوپ*ها و بوسیلة تجزیه*های «رادیو کاربون» مشغول مطالعة زندگی ۵۰۰۰سال پیش دراین مکان گردیدند.
  درهمین اوان بود که متخصصان ژاپونی نیز علاقه*مند به کاوش*های «شهرسوخته» شدند و زمین*شناسان و متخصصان «فیزیک*هسته*ای» به همکاری با متخصصان ایتالیایی پرداختند و نمونه*های بدست آمده رااز طریق روش*های «پالئوماگنتیک» و «اورانیوم۲۳۸» تحت بررسی قرار دادند.
  بررسی*های دانشمندان مزبور نشان داد که بصورت دقیق شهر سوخته در فاصلة بین ۲۹۰۰تا ۱۹۰۰سال پیش از میلاد مورد سکونت بوده*است.
  بخشی از خانه*های «شهرسوخته» که اززیر خاک بیرون آورده شده*است
  هزارسال، نسبت به قدمت بشر، چیز فوق*العاده*ای نیست، ولی آنچه که بنظر ما فوق*العاده می*آید این است که در عرض مدت هزارسال مردم این ناحیه موفق شده*اند شهر بزرگ و آبادی بوجود آورند که مردم آن به انواع صنایع دستی پرداخته و حکومت منظمی تشکیل داده بودند و پیرو مذهب واحدی شده روابط تجارتی و فرهنگی گسترده*ای با نواحی مجاور خود ترتیب داده بودند.
  نکتة قابل توجه ازنظر روشن شدن تاریخ سرزمین ایران این است که آثار مکشوف در «شهرسوخته» نشان می*دهد که مردم این ناحیه دراوایل استقرارشان، یعنی درحدود ۲۹۰۰سال پیش ازمیلاد مسیح روابط بسیار نزدیک با مردم ترکمنستان داشته*اند و در اواخر دوران وجودشان، یعنی پیش از ۱۹۰۰سال پیش ازمیلاد با مردم ساکن در درة پنجاب رابطة بسیار نزدیک پیدا می*کنند.
  آیا می*توان از مطلب بالا اینطور نتیجه گرفت که اینها مردمی بودند که در حدود ۲۹۰۰سال پیش از میلاد از سوی شمال به طرف دهانة رود هیرمند که در نتیجة شرایط بخصوصی

  برای شهرنشینی مناسب بود سرازیر شده*اند، و

  سپس هزارسال بعد، در زمانی که مسیر رود هیرمند تغییر یافت این مردم به طرف درة پنجاب مهاجرت کردند و درآنجا امپراطوری بزرگ «موهنجودارو» و «هاراپا» را تشکیل دادند

  ظروف سفالین «شهرسوخته» با ظروف سفالین مکشوف در درة پنجاب شباهت دارند. نقش خورشید که روی یکی ازاین سفال*ها نشان داده شده در روی ظروف سفالین شهداد نیز دیده می*شود. شباهت این نقوش با نقوش ظروف گلی بین*النهرین کمتر است. باید بخاطر داشته باشیم که تمدن شهداد نیز درهمین حدود اوایل هزارة سوم پیش ازمیلاد در نتیجة تغییر مسیر رودخانه ازبین رفت و درآن زمان مردم شهداد بامردم پنجاب روابط نزدیک داشته*اند.
  برای انجام تحقیقات بیشتر، دانشمندان ایتالیایی با باستان*شناسان شوروی که در ترکمنستان مشغول کاوش بودند تماس گرفتند. تحققات دقیق باستان*شناسان شوروی رابطة مردم شهرسوخته با مردم ترکمنستان دراوایل هزارة سوم پیش از میلاد را تأیید نمود.
  وجود تعداد زیاد اشیاء بسیار کوچک که بعضی ازآنها بیش از ۲میلیمتر در ۲میلیمتر عرض و طول ندارند موجب شد ک ازیک متخصص «پالئوبوتانیست» نیز کمک خواسته شود.
  آزمایش*های میکروسکوپی نشان داد که دراین اجتماع ماهی*ها و پرندگان و خرچنگ*ها نیز مورد استفادة غذایی بوده*است. درمیان حیوانان استخوان*های بز و غزال و گوسفند ۹۹
  درصد باقی*مانده*های حیوانی دراین ناحیه راتشکیل میداده*اند. بین پرندگانی که دراینجا مورد

  مصرف اهالی بودند مرغ*های آبی، قرقاول، مرغابی و غاز وجود داشته*است که بیشتر آنها می*توانستند اهلی بوده باشند. ضمنأ وجود هزاران پیکان سنگی نشان می*دهد که شکار پرندگان درمیان ساکنان این ناحیه بسیار رواج

  داشته*است.

  دانشمند پالئوبوتانیست «لورنزوکنستانین» مطالعة این آثار را برعهده گرفت و برای این کار به سیستان آمد و باستان*شناسان پند فیلسوف جهان کهن «اپیکور» یا «ابیقور» را سرلوحه برنامة خود قرار دادند و آن این بود که «ازاشیاءکوچک به حقایق بزرگ یابند».
  مجموع سطحی که ازاین نظر باید مورد بررسی قرار گیرد در حدود ۱۰۰هکتار وسعت دارد. میلیون*ها آثار بسیار کوچک از استخوان و چوب وصدف و چوب و نظایر آن تحت بررسی دانشمندان ایتالیایی قرار گرفت.
  باستان*شناسان دراین مکان آثار دانه*های گندم و جو و شاهدانه و تخم خربوزه و حتی انگور نیز پیدا کردند. این امر برای دانشمندان باستان*شناس مسلم گردید که پرندگان و حیواناتی که آثارشان در شهر سوخته بدست آمده درحال حاضر دیگر دراین مکان زندگی نمی*کنند.
  اشیاء دیگری که ساخت دست انسان بوده*است و ازجنس فیروزه یا سنگ لاجورد است در شهرسوخته بدست آمده*است.
  کاوش کنندگان فکر می*کنند که وسعت این شهر به ۷۰هکتار می*رسیده*است. درطرف جنوب و مغرب آن مردگان بخاک سپرده شده*اند. با تخمینی که زده شده احتمال دارد که در حدود ۲۱۰۰۰قبر دراین ناحیه وجود داشته باشد.

  با کمک متخصصان «پالئوپاتولوژیست» و «آنتروپولوژیست» بسیاری از مطالب مربوط به زندگی دراین ناحیه با مطالعة اسکلت*ها روشن شد. به این وسیله توانستند بفهمند صاحبان این

  قبرها تقریبأ ازچه گروه نژادی بوده*اند. سن

  مردگان در قبرهایی که شکافته شد نیز تشخیص داده شد و نسبت تعداد مردان به زنان و کودکان معین گردید. پروفسور «توچی» تصمیم دارد از متخصصان دیگری نیز کمک بخواهد که

  با معاینة استخوان ساق پاها بتوانند گروه

  خونی این مردگان را مشخص نمایند. مثلأ معلوم شد در زمان معینی یک مرض مسری موجب مرگ تعداد زیادی کودکان و نوجوانان شده وآنها را بخاک سپرده*اند. استخوان جنینی را

  درشکم مادرش که حامله بوده و مرده*است

  تشخیص دادند. این نوع تحقیقات در مورد مردگان ممکن است نتایج بسیار جالبی در برداشته و در علم باستان*شناسی تازگی دارد. بنابر تخمینی که زده*اند در قبرستانی که مورد تحقیق

  قرار گرفته ۵۵درصد از ۶۰اسکلتی که بیرون آمده کودکان کمتر از نه سال بوده*اند، یک اسکلت از مرد ۲۰ساله بوده، یک کودک پنج*ساله بخاک سپرده شده و دریک گور دونفر قرار داده شده*اند.

  نقوش بالا باحتمال قوی نشانه*ای از خورشید، یا مفهوم دیگری است که اکنون برما پوشیده*است. نقش خورشید بصورت صلیب در بسیاری از نقاط فلات ایران دیده می*شود و احتمالأ مربوط به پرستش خورشید درآن زمان*های کهن می*باشد.
  تحقیقات باستان*شناسان نیز نشان داده*است که تعداد زیادی از ساکنان شهرسوخته بکارهایی اشتغال داشته*اند که مربوط به قوت و غذا نبوده*است. صنعت کوزه*گری، حصیربافی، سنگ تراشی و تهیة جواهرات و زینت*آلات از سنگ لاجورد یا فیروزه عده*ای از صنعتگران شهرسوخته را به خود مشغول میساخته*است.
  نمایی از آهنگریپژوهش*های باستان*سناسان در ناحیة سیستان راه تازه*ای برای بازسازی کردن زندگی مردم پیش از تاریخ فلات ایران بازنموده است. برای آنان مهم نیست که اشیاء گوناگونی را که از نظر هنری ارزشی دارد از زیر خاک بیرون آورده در موزه*ها قرار دهند. آنها می*خواهند بوسیلة میکروسکوپ، تجزیه*های مختلف ازطریق رادیو کاربون، و مطالعة دقیق با روش*های بسیار جدید روی آثار ناچیز مانند ریزه*های استخوان*های پرندگان یا باقی*مانده حبوبات و چوب و غیره زندگی مردم آن ناحیه را درآن روزهای بسیار کهن معرفی نمایند.
  این نکته قابل توجه*است که شهرسوخته تنها نقطه از ناحیة جنوب ایران نبوده*است که درهزارة چهارم ازمیلاد به درجة نسبتأ بلندی ازتمدن رسیده بوده*است.
  اینها شاید علاماتی باشند که برای مردم آنروز مفهوم مشخصی داشته*اند ودرواقع یتوانند بصورت مراحل اولیة «خط» معرفی گردند. درمجاورت نزدیک یا دوراز شهر سوخته در نقاطی مانند «تپة یحیی» و «تل*ابلیس» و بم و شهداد کاوش*هایی انجام گرفته*است که حاکی از وجود تمدن پیشرفته*ای در ناحیة وسیع جنوب ایران و سواحل فارس بوده*است.
  شهر سوخته کشفیات
  سفال یافت شده در شهر سوخته.نخستین انیمیشین جهانبرای نخستین بار در شهر سوخته یک چشم مصنوعی پیدا شد. مطالعات اولیه نشان داده*اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره ۶۷۰۵مصنوعی بوده*است. همین

  مطالعات نشان می*دهند که زیر طاق ابروی زن مذکو آثار آبسه دیده می*شود. به علت طول زمان زیادی که بخش زیرین این چشم مصنوعی با پلک چشم در تماس بوده*است آثار

  ارگانیکی پلک چشم نیز در روی آن مشهود است.

  جنس و ماده*ای که چشم مذکور با آن ساخته شده*است هنوز به دقت روشن نشده و تشخیص آن به آزمایشهای بعدی موکول شده*است اما به نظر می*رسد که چشم مزبور از جنس قیر

  طبیعی که با نوعی چربی جانوری مخلوط

  شده*است ساخته شده*است. در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگهای داخل کره چشم توسط مفتول*های طلایی به قطر کمتر از نیم میلی متر طراحی شده*اند مردمک چشم در

  وسط طراحی شده و جز از آن تعدادی خطوط

  موازی که تقریباً یک لوزی را تشکیل می*دهند در پیرامون مردمک دیده می*شود از دو سوراخ جانبی واقع در دو سوی این چشم مصنوعی جهت نگهداری و اتصال آن به حدقه چشم

  استفاده می*شده*است. بررسی*های انسان

  شناسانه نشان داده که به احتمال بسیار زیاد زن مزبور دارای سنی بین ۲۵تا ۳۰سال بوده و دو رگه (سیاه و سفید) بوده*است. اشیاء پیدا شده در این قبر دو قسمتی عبارت بوده*اند از ظرفهای سفالی، مهرهای تزیینی، یک کیسه جرمی و یک آینه مفرغی. قدمت این قبر و چشم مصنوعی به حدود ۲۸۰۰سال بیش از میلاد و ۴۸۰۰سال پیش از این می*رسد. مطالعه جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در این مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.

  کشف شدن بازی ای شبیه به تخته نرد امروزی یکی دیگر از شگفتی های این شهر است. و با توجه به قدمت شهرسوخته میتوان گفت که قدیمی ترین تخته نرد جهان مطعلق به این مردم است. درگورستان شماره ۷۶۱بازی ای شبیه به تخته نرد امروزی با ۶۰مهره پیدا میشود[۱] که قدیمی تر و شبیه تر نسبت به بازی سومریان در حدود ۵۰۰۰هزار سال پیش است.[۲][۳]
  زنذگی چون قفسی است،
  قفسی تنگ،
  پر از تنــهایی،
  وجه خوب است،
  لحظه غفلت آن زندان بان،
  بعد آن هم،
  "پــــرواز"

  "No love"

 2. کاربر روبرو از پست مفید silish سپاس کرده است .

  SENJELI (یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۲)

 3. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  یکشنبه ۰۱ تیر ۹۳ [ ۱۸:۱۸]
  نوشته ها
  62
  امتیاز
  178
  سطح
  1
  Points: 178, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 60.0%
  دستاوردها:
  7 days registered100 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 4 در 4 پست
  بسيار جامع و مفيد بود
  اگر در مورد مكان هاي ديگه هم اطلاعات داريد بزاريد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •