در ویندوز کاربران میتوانند به سادگی تصویر پس زمینه دسکتاپ خود را تغییر دهند، اما در خصوص پوشه ها امکان اضافه کردن تصاویر پس زمینه به شکل عادی و پیش فرض وجود ندارد. این در حالی است که فضای پوشه ها با اضافه کردن تصاویر پس زمینه به آنها به کلی متفاوت و زیبا میشود.
در ویندوز کاربران میتوانند به سادگی تصویر پس زمینه دسکتاپ خود را تغییر دهند، اما درخصوص پوشه ها امکان اضافه کردن تصاویر پس زمینه به شکل عادی و پیش فرض وجود ندارد. این در حالی است که فضای پوشه ها با اضافه کردن تصاویر پس زمینه به آنها به کلی متفاوت و زیبا میشود.
به گزارش «تابناک» گاهی اوقات تصاویر پس زمینه در پوشه ها و تنوع حاصل از آن منجر به این میشود که کاربران با فضای متفاوت و چشم انداز زیبا تری در دل ویندوز روبرو شوند و متاسفانه این امکانی است که علیرغم ظرفیت های زیبایی شناسی خود به شکل معمول در ویندوز امکان پذیر نیست.
اما این امر به این معنی نیست که هیچ راهی برای اضافه کردن تصاویر پس زمینه به پوشه ها در ویندوز وجود ندارد. اساسا به دو طریق میتوان تصاویر پس زمینه را به پوشه ها در ویندوز اضافه کرد. راه سخت تر آن است که خود کاربران اقدام به ایجاد فایلهای ini مربوطه در داخل هر پوشه کنند و تصاویر دلخواه خود را با کد نویسی – که البته چندان سخت نیست – به پوشه های اضافه کنند، و راه ساده تر استفاده از نرم افزارهای موجود برای این امر است.
یکی از ساده ترین و کاربردی ترین این نرم افزارها البته نرم افزار Windows 7 Folder Background Changer یا به شکل مخفف W7FBC است که به وسیله آن به سادگی میتوانید از هر تصویری به عنوان تصویر پس زمینه هر پوشه دلخواه خود استفاده کنید:
حجم این نرم افزار بسیار ساده است و نیازی به نصب نرم افزار نیست، زیرا به شکل Stand-aloneاجرا میشود. واسط کاربری آن بسیار ساده است و امکان انجام عملیات مربوطه را به سهولت فراهم می آورد:
برای اجرای نرم افزار بر روی فایل اجرایی آن کلیک راست کنید و از منوی محتوایی گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. با استفاده از دکمه Brows پوشه مورد نظر خود که قصد اضافه کردن تصویر پس زمینه به آن را دارید، انتخاب کنید. سپس بر روی دکمه Change Background Image کلیک کنید و تصویر مورد نظر خود را انتخاب نمایید. بعد از انتخاب تصویر، نمایی از آن در قسمت Thumbnailنرم افزار دیده میشود:
با انتخاب گزینه Show Shadow Under Text میتوانید زیر متن فایلها و پوشه های موجود در این پوشه و برای تشخیص بهتر آنها سایه بیندازید و همچنین میتوانید با انتخاب Apply To Sub Folders تصویر انتخاب شده را به پس زمینه سایر پوشه های موجود در دل این پوشه نیز اضافه کنید:
اما گاهی اوقات اضافه کردن تصویر پس زمینه به پوشه ها منجر به آن میشود که خواندن و تشخیص متون از جمله نام فایلها و پوشه ها کمی دشوار شود. در این حالت میتوانید با کلیک بر روی قسمت انتخاب رنگ متون، رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید تا به سهولت بتوانید نام فایلها و پوشه ها و اطلاعات آنها را تشخیص دهید:
بعد از آنکه تمامی گزینه های مورد نظر خود را اعمال کردید، نرم افزار را ببندید و همچنین اگر در مسیر پوشه مورد نظر قرار دارید، یکبار از Explorer خارج شوید و مجددا برای دیدن تغییرات اعمال شده به مسیر پوشه مورد نظر خود بروید.
نکته مهم این است که گاهی اعمال تغییرات در پوشه مورد نظر منوط به راه اندازی مجدد سیستم یاRestart کردن آن است. چنانچه تغییرات شما در پوشه مورد نظر اعمال نشده است، سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. در این حالت تغییرات اعمال شده بر روی پوشه مورد نظر را مشاهده خواهید کرد:
دقت کنید که کنون در داخل پوشه فایلی با نام Desktop.ini وجود دارد. این همان فایلی است که پیش از این در مورد آن صحبت کردیم و حاوی کدی است که تصویر پس زمینه پوشه را معین کرده است. برای دیدن این کد میتوانید فایل مورد نظر را به وسیله Notepad ویندوز مشاهده کنید: