نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: خواستگاری

 1. #1
  کاربرفعال

  آخرین بازدید
  شنبه ۲۴ خرداد ۹۳ [ ۱۸:۲۶]
  نوشته ها
  141
  امتیاز
  777
  سطح
  1
  Points: 777, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 99.0%
  دستاوردها:
  31 days registered500 Experience Points
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 47 در 36 پست

  خواستگاری

  خواستگاری

  خواستگاری را مرد یا خویشان و دوستان نزدیکش انجام می*دهند، و اگر توسط خویشان انجام بگیرد بهتر است، زیرا احترامی است به آنها و موجب صفا و الفت بین دو خانواده خواهد بود، به علاوه سنگین*تر و آبرومندتر می*باشد. خواستگاری جنس مذکر از جنس مؤنث طبق ناموس آفرینش می*باشد و عکس آن مستهجن به شمار می*رود. مرد همیشه خواهان است و زن خواسته. از مرد طلب و عشق پسندیده است و از زن حیا و ناز و کرشمه،مرد طالب و اهل نیاز است و زن مطلوب و اهل ناز. در مراسم خواستگاری چنین مرسوم است که از جانب مرد چیزی از قبیل انگشتر یا حلقه یا زیور آلات یا لباس به زن تقدیم می*شود، و این رسم خوبی است، زیرا در روح زن تأثیر نیکو می*گذارد و این عمل را دلیل صدق و علاقۀ مرد می*شمارد و بدین وسیله احساس شخصیت می*کند و محبت و علاقه*اش زیاد می*گردد. در این مراسم مقداری هم شیرینی از طرف مرد به خانۀ عروس برده می*شود که آن هم در ایجاد محبت تأثیر دارد. بعد از این مراسم، متقابلاً از خانوادۀ عروس چیزی از قبیل ساعت یا حلقه یا لباس، و مقداری هم شیرینی به خانۀ داماد برده و تقدیم او می*شود.

  بعد از این مراسم، زن و مرد نامزد شده*اند و به همدیگر وعده داده*اند که در آینده*ای نزدیک مراسم عقد و خطبه*خوانی را انجام دهند و زن و شوهر شوند.

  در دوران نامزدی و قبل از خطبه*خوانی، پسر و دختر محرم نیستند و شرعاً حق تمتع و لذّت*جویی از یک*دیگر را ندارند، در این مورد باید منتظر خطبه*خوانی باشند. ولی باید توجه داشته باشند که دوران نامزدی دوران حساسی است که ممکن است در اثر بی*توجهی کدورت حاصل شود و علاقه*ها به دل*سردی تبدیل گردد. رفت و آمد خانوادگی باید برقرار باشد. خوب است پسر گاه گاه هدیه*ای برای دختر بفرستد و اگر به سفر رفت به وسیلۀ نامه یا تلفن از نامزدش احوال پرسی کند و از سفر سوغاتی برایش بیاورد. در مقابل دختر و خانواده*اش متقابلاً مقابله به مثل کنند و بدین وسیله مراتب وفاداری و علاقۀ خویش را اظهار نمایند.
  مراسم نامزدی استحکام کافی ندارد و ممکن است در اثر حوادث کوچکی در معرض انحلال قرار گیرد. بنابراین خانوادۀ پسر و دختر و خود آنها باید مراقب رفتار و گفتارشان باشند، مبادا وسیلۀ دل*سردی و انحلال فراهم گردد.

  در دوران نامزدی گر چه پسر و دختر هنوز شرعاً و رسماً زن و شوهر نشده*اند ولی وعدۀ ازدواج داده*اند، باید به وعدۀ خویش وفادار باشند. پسر باید توجه به هر دختر دیگری را از مغز خود بیرون سازد و جز به نامزدش نیندیشد. دختر نیز باید از همۀ پسران چشم بپوشد و فقط در انتظار وصلت با نامزدش باشد.

  بر عهد و پیمانی که در هنگام نامزدی بسته*اید استوار و وفادار باشید و با بهانه*های کوچک و جزیی این پیمان مقدس را بر هم نزنید. اگر خواستگار دیگری به سراغ شما آمد جواب رد به او بدهید. شما انسانید و انسان باید به وعده*هایش وفادار باشد.

  فقط در صورتی که عذر موجه داشته باشید می*توانید نامزدی را بر هم بزنید، و آن در صورتی است که پسر یا دختر احساس کند که نامزدش فاقد یک یا چند معیار ضروری و مهم ازدواج است؛ مثلاً در این دوران برایش کشف شود که نامزدش تقیّد به دین و احکام شرع ندارد، بداخلاق، یا مشروب*خوار، یا قمار باز، یا تارک الصلاة، یا معتاد، یا سارق و جنایت*کار است. معلوم است که چنین ازدواجی قرین سعادت و خوش*بختی نخواهد بود، پس چه بهتر که در همان آغاز به هم بخورد. در چنین فرضی به نفع آنهاست که نامزدی را بر هم بزنند، چون جلوی ضرر را هر جا بگیری نفع است.

  ولی در همین صورت هم باید قضیه را به طور مسالمت*آمیز و دوستانه و با رعایت کامل اخلاق و مقررات اسلامی حل و فصل نمود، و از هتک آبرو و بدگویی و کینه*توزی و اذیت و آزار جداً خودداری کرد.
  ناگفته نماند که چون هنوز صیغه عقد خوانده نشده هدایایی که زن و مرد به دیگری عطا کرده تعلق به خودش دارد و می*تواند آن را مطالبه کند و پس بگیرد، زیرا هدیه معلق به ازدواج بود و چون ازدواجی واقع نشده قابل استرداد می*باشد. البته این حکم مخصوص است به هدایایی که معمولاً باقی می*ماند، مانند انگشتر و حلقه و لباس و زیورآلات و ساعت و امثال اینها، این قبیل چیزها را می*توانند مطالبه کنند و بر دیگری واجب است تحویل دهد. اما چیزهایی که ماندنی نیستند و برای مصرف برده می*شوند، مانند شیرینی و میوه، اینها قابل استرداد نیستند و نباید مورد مطالبه قرار گیرند. به هر حال در این موارد گذشت لازم است نباید سخت*گیری کرد، تحمل ضررهای کوچک بهتر است از تحمل دشواری*های ناگوار آینده.

  منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

 2. #2
  کاربر سایت

  آخرین بازدید
  شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۳ [ ۱۳:۳۵]
  نوشته ها
  3
  امتیاز
  19
  سطح
  1
  Points: 19, Level: 1
  Level completed: 99%, Points required for next Level: 0
  Overall activity: 12.0%
  سپاس ها
  0
  سپاس شده 0 در 0 پست
  [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

  یك لباس نیمه رسمی و كفشی با پاشنه متناسب و برق افتاده می*تواند شما را موقرتر جلوه دهد. درباره حجابتان همان طور که همیشه هستید بپوشید. پوشیده تر از آن چه هستید خود را جلوه ندهید چون مطمئنا انتظارات متفاوتی از شما شکل خواهد گرفت
  خواستگاری و ازدواج، یك راه و یك شیوه ندارد. این اتفاق غافلگیركننده، ممكن است برای هر*كدام از شما به*شكلی خودش را نشان دهد. اما در شکل رسمی آن وقتی قرار است در منزل تان از شما خواستگاری شود و در مورد آینده مشترك صحبت کنید، باید نکاتی را بدانید تا این جلسه مهم را به خوبی پشت سر گذارید.

  جمع*آوری اطلاعات
  اگر یكی از آشنایان یا دوستان*تان خواستگار را به شما معرفی كرده یا این*كه به واسطه*ای، خودتان هم تاحدودی می*شناسیدش، بهتر است با اطلاعات قبلی وارد این قرار شوید. از فرد واسطه در مورد شخصیت خواستگارتان سوالاتی بپرسید و از این*كه چه مسائلی برایش بیشترین اهمیت را دارد هم باخبر شوید. اطلاعات كمی هم در مورد وضعیت خانوادگی*اش به دست بیاورید تا با پیش فرض*های مناسب در اولین جلسه حاضر شوید.

  كلیات مهم تر از جزئیات
  رفتار طبیعی* داشته باشید. نه این*كه در همان جلسه اول خیلی خودمانی شوید و نه این*كه فكر كنید كه با یك دوست یا همكار دارید صحبت می*كنید، خیلی رسمی حرف نزنید و رفتار نكنید. می*توانید حتی از خاطرات*تان برای هم بگویید یا از علائق*تان اما این قرار را پر از پرسش و پاسخ برگزار نكنید. هیچ وقت در جلسه اول از او نپرسید كه این چندمین باری است كه خواستگاری می*كند یا این*كه قبل از شما افراد دیگری در زندگی*اش بوده*اند یا نه. وقتی کلیات طرف مقابل را پذیرفتید، برای پرسیدن این سوالات وقت کافی خواهید داشت.


  شنونده خوبی باشید
  حتی اگر حرف*هایش برای*تان چندان جالب نیست، باز هم باید با اشتیاق گوش كنید. یادتان نرود كه برای شنیدن حرف*های او و گفتن حرف*های خودتان این قرار را گذاشته*اید. پس هرگز صحبت*هایش را از روی بی*میلی قطع نكنید و در طول این مدت با لبخندتان او را همراهی كنید.

  در آغاز كار مواضع*تان را مشخص كنید. اگر اهدافی برای زندگی*تان دارید كه نمی*توانید از آن*ها بگذرید و برایتان حیاتی هستند، بهتر است در آغاز كار او را با این موارد آشنا كنید


  اول جنگ كنید
  همیشه شنیده*اید كه جنگ اول بهتر از صلح آخر است. در این مواقع هم بهتر است در آغاز كار مواضع*تان را مشخص كنید. اگر اهدافی برای زندگی*تان دارید كه نمی*توانید از آن*ها بگذرید و برایتان حیاتی هستند، بهتر است در آغاز كار او را با این موارد آشنا كنید. اگر قصد دارید ادامه تحصیل بدهید، به شهر یا كشور دیگری بروید یا هر اتفاق مهم دیگری را پیگیری كنید، با ملایمت آن را مطرح كرده و واكنش اورا به این نظر را مشاهده كنید.

  در مورد موفقیت*های*تان حرف بزنید
  به جای حرف زدن در مورد شكست*های عاطفی و خواستگار*های قبلی یا غرولند*های رئیستان، از موضوعات هیجان انگیز و مثبت حرف بزنید. علائق*تان، تجربیات هیجان*انگیزی كه داشته*اید یا برنامه*هایی كه برای آینده دارید می*تواند موضوعات خوبی برای حرف*های*تان باشد. قرار نیست خودستایی كنید اما می*توانید در لابه*لای حرف*ها و در پاسخ به بعضی سوالاتش، در مورد موفقیت*های خودتان هم صحبت كنید.

  فقط خودتان باخبر باشید
  اولین جلسه معمولا تنها به قصد آشنایی برگزار می شود. پس نه در موردش فكری جدی و رمانتیك كنید و نه چنین تصوری را به دیگران القا كنید. ممكن است خانواده شما یا حتی او، بعد از این قرار تمایلی به ادامه دادن رابطه نداشته باشند، پس با باخبر كردن فامیل و دوست و آشنا از این اتفاق، *خودتان را در برابر آن*ها مسئول یا پاسخ*گو نكنید.

  یك لباس نیمه رسمی و كفشی با پاشنه متناسب و برق افتاده می*تواند شما را موقرتر جلوه دهد. درباره حجابتان همان طور که همیشه هستید بپوشید. پوشیده تر از آن چه هستید خود را جلوه ندهید چون مطمئنا انتظارات متفاوتی از شما شکل خواهد گرفت

  اهمیت لباس*ها
  راحت بودن*تان را فدای زیبایی*تان نكنید. اگركفش زیبایی كه توان درست راه رفتن را از شما می*گیرد به پا كنید، ممكن است برای*تان دردسرساز شود. در عین آراسته بودن، مناسب شرایط لباس بپوشید. یك لباس نیمه رسمی و كفشی با پاشنه متناسب و برق افتاده می*تواند شما را موقرتر جلوه دهد. درباره حجابتان همان طور که همیشه هستید بپوشید. پوشیده تر از آن چه هستید خود را جلوه ندهید چون مطمئنا انتظارات متفاوتی از شما شکل خواهد گرفت.

  از زندگی*اش با خبر شوید
  بدون آن*كه موضوع را شبیه به كندوكاو زندگی او كنید، سعی كنید اطلاعاتی را در مورد خانواده*اش به دست بیاورید. وضعیت زندگی خواهر و برادر*ها، شغل*شان و شیوه زندگی*شان می*تواند شما را به شخصیت او نزدیك*تر كند. ببنید كه چقدر با خانواده*اش نزدیك و صمیمی است و چگونه یكدیگر را در جریان زندگی حمایت می*كنند. یادتان نرود كه قابل اعتماد*ترین مردان، كسانی هستند كه با خانواده خودشان ارتباط نزدیك عاطفی دارند.

  صادقانه و شفاف «نه» بگویید
  خواستگاری یک جلسه دو طرفه است. همان*طور كه شما باید او را بپسندید او هم نیاز دارد كه در مورد شما كمی فكر كند. اگر او را پسندیده*اید، *منتظر تماس خانواده اش بمانید و با خوشرویی قرار جلسه بعد را بگذارید. اگر هم فكر می*كنید كه او مرد رویاهای شما نیست، باز هم باید كه در مورد این موضوع با هم صحبت كنید. برنداشتن تلفن یا جواب سربالا دادن مشكلی را حل نمی*كند، پس خودتان را از او پنهان نكنید. صادقانه و با حفظ احترام، برایش توضیح دهید که فکر می کنید زندگی مشترکتان با او باعث خوشبختی هیچ کدام تان نمی شود. هرگز برای دادن این جواب «نه» واسطه*ها را نفرستید. این حق اوست كه جواب*تان را از زبان خودتان بشنود.

  منبع: [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید | عضویت]

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •